amfisiz analog pedal kullanma

Bunlar dediğiniz pedallar zaten o işe yarar. Amfi olmadığı zaman kurtarıcılardır. Sansamp, tech21 gibi çok iyi çeşitleri de vardır.

Joyo'nun kabin sim. özelliği olmayan preamp pedalları (orange juice, rushing train, golden face, boogie master, clean glass vb.) sonra delay ve reverb pedalları sonra da mooer radar kabin sim. şeklinde bir setup kurmak oldukça işe yarayabilir. Uzunca süre böyle kullandım. Şu an da pedalboard'larım'dan birinde bu sistem çalışıyor. Diğerinde mooer preamp live'a geçtim.

Alternatif olarak Tech21 flyrig gibi pedallar da iş görebilir.

Amfi simülatörü tek başına yetersiz kalacaktır kabin simülatörünü de içinde barındırması gerekiyor amp+cab olmalı :)

Strymon İridium bu konuda çok başarılı, tavsiye ederim.

Analog pedalları direkt sisteme girmek istiyorsan amfi değil kabin simulatörüne ihtiyacın var.

Dist. pedalları zaten bi bakıma amfi preamp olmuş oluyor. Bu yüzden direkt kab.simulatörüne ihtiyaç oluyor.

Karakteristik bi clean sesimde olsun diyorsan ozaman amfi sim. kullanırsın.
Fakat burda yine bi ton çakışması olabiliyor.

Diyelimki elinde bi dist.pedalın var.
1. Amp sim -> Dist pedal -> Kabin sim.
2. Dist pedal -> Kabin sim.

2 varyasyonda da farklı tonlar alırsın. Dist pedalın özellikli (bas,tiz,mid vs) ayarları varsa kesinlikle 2.seçenekten memnun kalırsın. Dediğim gibi dist.pedalları zaten bi nevi amfilerin dist. katı mantığıdır. Amfidede dist kanalın clean kanaldan geçmez. 2side ayrı katlardır.

Kendimden örnek vereyim. Ben yıllarca amfi taşımaktan sıkıldığım için 13 senedir sim. kullanıyorum. Birçoğunu denedim. İşin sonunda amt de kaldım.
Amt f1, ve amt cab camelon kullanıyorum.

Amt f1 in 3 giriş, 3 çıkışı var. Tamamen bi amfi mantığı ile çalışıyor.
Dilersen input- output ile normal pedal gibide kullanabilirsin. Pedalına basıp amp.sim. özelliği açıp kapatabiliyorsun.
Fakat ben tam özellikli kullanıyorum.

Dist. Pedalımı Amt f1 in channel send-return girişlerine takıyorum.

Efekt pedallarınıda amt f1 in fx send-return üne takıyorum.

Normal input a giriş, output tanda cab.sim. e geçiyorum.
Dist.pedalım herzaman açık pozisyonda duruyor.
Amt f1 in tek düğmesi var zaten.
1.basmama yeşil yanıyor, clean ses.
2.basmama kırmızı yanıyor ve dist. pedal kanalına geçmiş oluyor. Ve preamp kısmı devreden çıkıyor.
Yani yeşilde clean amfi ve kab.sim,
Kırmızıda dist ve kabin sim. Çalışmış oluyor.

Kısacası clean çok önemli değil, çoğunlukla drive sesleri kullanıyorum diyorsan sadece kabin sim. alıp, setup ının en sonuna koy işi bitir.
Drive ınında ses karakterini değiştirmek istiyorsan biraz özellikli bi kab.sim tercih et. Ben amt den çok memnunum. 4 ayar var ve herbirini değiştirmeye ses tamamen değişiyor. İstediğin tonu heryerde elde ediyorsun.

Geri