Birkaç sene sıkılmadan kullanabileceğim elektro akustik gitar önerisi alabilir miyim

Merhabalar, daha önceden biraz klasik gitar geçmişim var, ama ton vs ayarı bilmem mesela,, sadece 8-10 akor biliyorum(Am Em E D C Dm A F G vs) bir iki tane bare basabiliyorum.
Arpej fena değil, az bişey de ritim. Karar ses , ton ayarı vs bilmem, 4 5 ay şan eğitimi aldım.
Müziğe ilgim var ama üzerine düşmedim...

Kendi kendim eğlenebileceğim bir elektro akustik gitar alıyım istiyorum, yanına da bir şarjlı amfi. Kendimi geliştirdikçe ilçe meydanı, piknik gibi yerlerde kendi kendime çalıp söyleyeyim. Eğer beğenilirse 1-2 kafeyle konuşup oralarda çalayım istiyorum.

Sap ayarıdır, telin gövdeye yakınlığı/uzaklığı nasıl olmalı vs konusunda da bilgim yok. O yüzden beni uğraştırmayacak, kaliteli ses alabileceğim bir gitar öneriniz var mı?
Yaş 32, youtubedan videolar izleyerek ilerlicem. Klasik gitarım olduğundan sadece parmakla çalma tecrübem var... Pena nasıl kullanıcam, arpej ritim vs nasıl yapılır penayla, hiç bilmiyorum.
Acaba bi anlık heves edip bırakır mıyım, emin de olamıyorum.
Teşekkürler..

Böyle şüpheleriniz varsa ve birkaç seneye satacaksanız eğer elden kolay çıkarılabilecek gitarlara yönelmenizi önerirdim. Belli başlı kolay satılabilen piyasası olan akustik gitarlar var cort ad810e vb. Herhangi bir gitar birkaç sene götürür zaten...

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Merhaba hocam, takamine ile uğraşmana gerek yok mu diyorsunuz, çünkü amatör olduğumdan dediğiniz gitar yeterli olabilir galiba. Kimisi cort önermiyor ama ne yapacağımdan emin olduktan sonra daha iyi modellere yönelmek daha mantıklı gibi

Öncelikle bütçe ne kadar? 2.el olsa düşünür müsünüz? Buna göre yönlendirmek daha kolay olur.

Yukarıdaki AD810'un cuteaway modeli olan AD880'de rezonans olarak şaşırtıcı şekilde iyidir. Bununla beraber işçilik olarak çok başarılı bulmadığımı belirteyim.

Bununla beraber en temelde gövde kapak ağacı ladin, yan ve arkaların maun olduğu modelleri tavsiye ederim. Ama Ihlamur olmuş, nato(uzakdoğu maunu) olmuş çok da önemli değil bir yerde. Sonuçta yeni başlayacaksınız. Oldu ki hevesiniz geçtiğinde satmak istediğinizde zarar etmeyecek bir modellere bakabilirsiniz. Bütçenizi bilmiyorum ama 2.elde Cort MR serisi, Takamine GD serisi, Epiphone, Fender, Yamaha F serisi olabilir. LAG'ın da fanatikleri var ama ben hiç denemedim.

2.elde gitar temizse(kırık, çatlak yoksa), sap ayarı iyiyse, fretler çok yememişse ve elektro kısmı çalışıyorsa bunlara bakmakta fayda olur.

Öncelikle bütçe ne kadar? 2.el olsa düşünür müsünüz? Buna göre yönlendirmek daha kolay olur.

Yukarıdaki AD810'un cuteaway modeli olan AD880'de rezonans olarak şaşırtıcı şekilde iyidir. Bununla beraber işçilik olarak çok başarılı bulmadığımı belirteyim.

Bununla beraber en temelde gövde kapak ağacı ladin, yan ve arkaların maun olduğu modelleri tavsiye ederim. Ama Ihlamur olmuş, nato(uzakdoğu maunu) olmuş çok da önemli değil bir yerde. Sonuçta yeni başlayacaksınız. Oldu ki hevesiniz geçtiğinde satmak istediğinizde zarar etmeyecek bir modellere bakabilirsiniz. Bütçenizi bilmiyorum ama 2.elde Cort MR serisi, Takamine GD serisi, Epiphone, Fender, Yamaha F serisi olabilir. LAG'ın da fanatikleri var ama ben hiç denemedim.

2.elde gitar temizse(kırık, çatlak yoksa), sap ayarı iyiyse, fretler çok yememişse ve elektro kısmı çalışıyorsa bunlara bakmakta fayda olur.
merhaba hocam, ben bu yorumu yeni görüyorum afedersin geç dönüş için.
Ben 2. el alamam çünkü kandırabilirler. Gitar seçmeyi bilmiyorum, anladığım bir iş değil malesef. O yüzden benim için sıfır almak mantıklı, gitardan anlayan yakınım yok, insanlara güvenmek de zor.
10bin i aşmasın istiyorum ama ne kadar az harcarsam o kadar iyi, kötü gitar da olmasın. İnternetten araştırdım cort ad880ce yi çok sevmiş kullanıcılar. O paraya alınacak en iyi gitar diyorlar ama çalması zor falan diyenler de var.
Beni elektro akustik konusunda yönlendirsen çok güzel olur.
Akustik alacağıma elektro akustik alıyım diyorum, bir yerde çalacağım kesin değil ama ya çıkarsam diye düşünüyorum yada en azından evime amfi alıp kendi kendime eğlenirim.
Amfiye gitarı bağladığımızda ve kulaklık taktığımızda gitar sesi sadece kulaklıktan mı gelir yoksa komşuların duyacağı ses çıkar mı acaba?

10bin dedim ama 2 3 bin daha ver profesyoneller bile kullanıyor dediğiniz varsa onları da düşünebilirim. Ama gerek var mı benim için bilemiyorum.
Gitar geçmişimi bir diğer soruda da size cevap vermiştim, tecrübenizden faydalanıp kendim için en doğru cevabı bulacağımı düşünüyorum.
Teşekkür ederim

cort ad880ce yi çok sevmiş kullanıcılar. O paraya alınacak en iyi gitar diyorlar ama çalması zor falan diyenler de var.
Ben de kullandım. avantaj ve dez avantajlarıı söyledim. Ancak gitarı kullanacak olan sensin. Dolayısıyla kendin deneyip sana çalımı rahat geliyor mu, tınısı sana nasıl hissetiriyor diye fikir edinebilmek için denemen lazım. Bana zor gelen sana kolay gelebilir.

Amfiye gitarı bağladığımızda ve kulaklık taktığımızda gitar sesi sadece kulaklıktan mı gelir yoksa komşuların duyacağı ses çıkar mı acaba?
Akustiği amfiye kulaklıkla bağladığında yine dışarı ses verecektir. Elektrodaki gibi dışarı ses vermesin diye kulaklıkla kullanıp sesi kesemezsin.

Ben 2. el alamam çünkü kandırabilirler. Gitar seçmeyi bilmiyorum, anladığım bir iş değil malesef. O yüzden benim için sıfır almak mantıklı, gitardan anlayan yakınım yok, insanlara güvenmek de zor.
Bak bu konuda hiç bir kişinin karakteri hakkında yorum yapamam. 2.elde satıcıdan ya da üründen kaynaklı risk her zaman var. Ben çokça ürün aldım sattım. Hatta daha dün akşam bu forumdan 2 tane arkadaşa ürün sattım ki bu 2 arkadaşın birisinden geçen yıl gitar almıştım, geldi oturduk baya bi sohbet falan bile ettik.

Hatta bu sabah bi akustik gitar için konuştuğum bir kişi bu forumdaki müdavim arkadaşlardan biri çıktı. Kim bilir belki de 2.elden 3. akustik gitarımı alacağım.

Son düzenleme:
Ben de kullandım. avantaj ve dez avantajlarıı söyledim. Ancak gitarı kullanacak olan sensin. Dolayısıyla kendin deneyip sana çalımı rahat geliyor mu, tınısı sana nasıl hissetiriyor diye fikir edinebilmek için denemen lazım. Bana zor gelen sana kolay gelebilir.

Akustiği amfiye kulaklıkla bağladığında yine dışarı ses verecektir. Elektrodaki gibi dışarı ses vermesin diye kulaklıkla kullanıp sesi kesemezsin.

Bak bu konuda hiç bir kişinin karakteri hakkında yorum yapamam. 2.elde satıcıdan ya da üründen kaynaklı risk her zaman var. Ben çokça ürün aldım sattım. Hatta daha dün akşam bu forumdan 2 tane arkadaşa ürün sattım ki bu 2 arkadaşın birisinden geçen yıl gitar almıştım, geldi oturduk baya bi sohbet falan bile ettik.

Hatta bu sabah bi akustik gitar için konuştuğum bir kişi bu forumdaki müdavim arkadaşlardan biri çıktı. Kim bilir belki de 2.elden 3. akustik gitarımı alacağım.
anladım hocam, siz gitardan anlayan birisi olarak 2.el almak mantıklı, sizin gibi reelde tanıdığm biri olsa sıfıra o kadar para vermek istemezdim aslında.
Bakalım belki bi tanıdık vs bulabilirsem en azından sıfır da olsa biriyle gidip almak çok güzel olur

merhaba hocam bir soru sorabilir miyim, elektro akustik olmasa da akustik ile önüne mikrofon vs konup çalınabilir mi yada sahnede?
mesela şu videoya denk geldim
akustik gitar çalıyor, elektro akustik değil ama sanki sahnede çalıyormuş gibi havası var, o zaman bu işler için elektro olması şart değil mi?

Elbette gitarı mikrofonlamak da bir çözüm. Bak alttaki videoda farklı örneklemeleri yapmış. Çok daha net anlayabilirsin. Sana göre hangisi daha uygun. Jak mı mikrofon mu? Mydukkan'ın bu gibi video tanıtımlarını başarılı buluyorum. Hatta gitar karşılaştırmaları da var kanallarında. İncele geniş zamanda sana ciddi fikir verecektir. Ama sahnede çalıp söylemekse gayen o zaman biri gitar biri vokal için 2 tane mikrofon ihtiyacın olabilir. Sahne aldığım zamanlarda liseyi falan yeni bitirmiştim. O zaman 1 tane gitarın önüne bir tane de vokal için çift mikrofon kullanıyordum. Bahsettiğim zaman önceki milenyumun son yıllarıydı 😁 Aradan geçen 20-25 yılda teknoloji ilerledi. Değişik mikrofonlar varsa onu senin araştırman lazım.

Elbette gitarı mikrofonlamak da bir çözüm. Bak alttaki videoda farklı örneklemeleri yapmış. Çok daha net anlayabilirsin. Sana göre hangisi daha uygun. Jak mı mikrofon mu? Mydukkan'ın bu gibi video tanıtımlarını başarılı buluyorum. Hatta gitar karşılaştırmaları da var kanallarında. İncele geniş zamanda sana ciddi fikir verecektir. Ama sahnede çalıp söylemekse gayen o zaman biri gitar biri vokal için 2 tane mikrofon ihtiyacın olabilir. Sahne aldığım zamanlarda liseyi falan yeni bitirmiştim. O zaman 1 tane gitarın önüne bir tane de vokal için çift mikrofon kullanıyordum. Bahsettiğim zaman önceki milenyumun son yıllarıydı 😁 Aradan geçen 20-25 yılda teknoloji ilerledi. Değişik mikrofonlar varsa onu senin araştırman lazım.

abi ben bu durumu anlamadım gibi hissediyorum. Mikrofon ve jak demiş videoda ama amfiye bağlı. Benim bahsettiğim amfi olmadan sadece mikrofonlu olur mu diye sormuştum. Videoda amfi varsa neden gitar için mikrofon kullanılır ki anlamadım. Videoda gitar amfiye bağlı, kablosu görünüyor
Senin önerin ne olur abi, sıfır alıyorsam elektro akustik ve amfi mi yoksa mikrofon ve akustik mi. Cort ad810 un sesi de çok güzel ama o gitarlarda entonasyon sorunu vs diyorlar ben de pek anlamadığım için tek başıma almam sıkıntı gibi. Ne yapıcam bilemedim, ama bi akustik almak istiyorum, klasik gitardan sıkıldım
En azından kendi kendime kayıt yapıyım istiyorum, bilgisayarda. Ses kartı mikrofon vs ne gerekiyorsa bi şekilde alıyım, hem yatırım olur yada çok sıkılırsam satabilirim, aldığımız ürünün maddi karşılığı da hep olacağı için sorun olmaz diye düşünüyorum

kendi kendime kayıt yapıyım istiyorum, bilgisayarda
Ben açıkçası bu durum için elektro akustik kullanırdım ki mevcut gitarım da elektro akustik. Jakı bağlıyorum kaydı alıyorum. Mikrofonlu kayıtta, kayıt yapacağın ortamın dış seslerden izole olması gerekir. Yani sen mikrofonla kayıt yaparken kapının önünden düğün konvoyu kornaya basıp geçerse tüm korna sesleri kayda girer. Ama jakta bu olmaz.

Ben açıkçası bu durum için elektro akustik kullanırdım ki mevcut gitarım da elektro akustik. Jakı bağlıyorum kaydı alıyorum. Mikrofonlu kayıtta, kayıt yapacağın ortamın dış seslerden izole olması gerekir. Yani sen mikrofonla kayıt yaparken kapının önünden düğün konvoyu kornaya basıp geçerse tüm korna sesleri kayda girer. Ama jakta bu olmaz.
bu durumda elektro akustik gitarın yanına jak giriş derken o giriş bilgisayara falan mı bağlanıyor, jak kullanılınca amfi olmasa da oluyor mu?
diğer sorum mikrofondan gelen ses daha güzel gelmiyor mu jak girişe göre, videolarda dinlediğim kadarıyla
kusura bakma abi, çok amatörce sorular soruyor olabilirm

Gitarı ses kartına, ses kartını pcye bağlarsın. PCdeki DAW(ses kayıt arayüzü diyelim tercüme edersek) üzerinden kaydını yapabilirsin. Yanlış bilmiyorsam PC'deki akış bu(kişisel bir bilgisayarım yok, o nedenle tam hakim değilim).

Ben Roland Go Mixer Pro X kullanıyorum. Gitarı mixere, mixeri telefon/tablete bağlayıp Bandlab üzerinden kayıt alıyorum. Elimdeki Boss Katana amfinin akustik kanalı da var ama Katana'nın akustik kanalından iyi sonuç alamadım açıkçası kayıtta. Amfiyi bu nedenle sadece elektro gitar kayıtlarımda kullanıyorum. Akustiği direk miksere bağlayarak kayıt alıyorum.

Alttaki konuda kayıtla ilgili leb-i derya bilgi var. Okuyabilirsin.

Gitarı ses kartına, ses kartını pcye bağlarsın. PCdeki DAW(ses kayıt arayüzü diyelim tercüme edersek) üzerinden kaydını yapabilirsin. Yanlış bilmiyorsam PC'deki akış bu(kişisel bir bilgisayarım yok, o nedenle tam hakim değilim).

Ben Roland Go Mixer Pro X kullanıyorum. Gitarı mixere, mixeri telefon/tablete bağlayıp Bandlab üzerinden kayıt alıyorum. Elimdeki Boss Katana amfinin akustik kanalı da var ama Katana'nın akustik kanalından iyi sonuç alamadım açıkçası kayıtta. Amfiyi bu nedenle sadece elektro gitar kayıtlarımda kullanıyorum. Akustiği direk miksere bağlayarak kayıt alıyorum.

Alttaki konuda kayıtla ilgili leb-i derya bilgi var. Okuyabilirsin.

tamamdır abi, çok teşekkür ederim detaylı bilgi için. Bu arada Haydar İlhan ın temel müzik teorisi-nota okuma ve öğrenme metodu kitabı ve Muammer Sun un Solfej 1 kitabını almıştım, hiç bilmeyen biri olarak o iki kitaba çalışarak kendimi geliştirebilir miyim az çok

Selim Işık udemy kursu var, baya aktif bir eğitmen, gitar çalan birisinden eğitim almanız gitar metodu takip etmeniz daha doğru olur.
hocam, hoca işi de biraz sans galiba. Ben mesela gitara ilk başlarken 1-1.5 ay kursa gittim, G akorunda 3. 4. 5. parmağımı kullanıyorum, başka bir hocaya gitmiştim bir iki sene sonra 1 ay kadar, yanlış yapıyorsun 2. 3. 4. parmağını kullanacksın dedi,(ilk hoca diğer türlü göstermişti) ben ilk 3.4.5. alıştığım için hala öyle devam ediyorum. Bunu değiştirmeli miyim bu arada, yoksa bu yöntemde de ilerde sorun olmaz mı

Yani G akorunu çıkarma şeklimi değiştirmeli miyim, değiştirmezsem sorun olur mu ilerde
Sorun olmaz ama kendini geliştirmek ve çaldığın şeyleri renklendirmek için alternatifleri deneyebilirsin. Aşağıdakiler dışında en az 3 farklı şekilde daha G basabiliyorum.

IMG_20231111_002731.jpg

Geri