Elektro gitarda tellerin anormal paslanması

Merhaba. Gitarıma eylül ayının sonunda fender super 250 gitar teli taktım. ilk 3-4 hafta pas olmadı fakat son 1-2 haftadır elimi değdirdiğimde elime baya baya pas geliyor artık. Bu neden olmuş olabilir? Aldığım tel mi biraz genele göre dayanıksız ya da rutubetten falan mı şüphelenmeliyim...
Yeni de bir tel alacağım sanırım. Gitar teli önerileriniz neler? ( squier classic vibe SSS )

Coated olmayan teller 1-3 ay gider zaten, dikkat edersen, yani caldiktan sonra bezle silersen, calmadan elini yikarsan daha uzun gider. Elixir vesaire alirsan 6 ay kadar gideri oluyor. Ancak ben ernie ball veya daddario exl tercih ediyorum. Hizli yasa erken öl demisler.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Coated olmayan teller 1-3 ay gider zaten, dikkat edersen, yani caldiktan sonra bezle silersen, calmadan elini yikarsan daha uzun gider. Elixir vesaire alirsan 6 ay kadar gideri oluyor. Ancak ben ernie ball veya daddario exl tercih ediyorum. Hizli yasa erken öl demisler.
akustikte genelde 3 ay civarı götürüyor iyi bi şekilde elektroda bi afalladım. Teşekkürler dostum sağ ol

En büyük 1.sorun gitarı çalmadan önce elleri yıkamamak.
2.sorun çaldıktan sonra telleri silmemek.
Canımız sıkılınca kirli ellerle gitarı alıp çalıp sonra terli şekilde gitarı bırakıyoruz. Sonra kirle birleşmiş terli ıslak tellere havada ki yada kılıfta ki pisliklerde yapışarak telleri kemirmeye başlıyor. Sonrasında da malesef şaşırıyoruz.
Ha bunları yaparsan bi nebze daha geç eskir fakat kaplamasız tellerde sonuç kaçınılmazdır. Pas tutmaz ama ton kaybolur. Bu sorunların çözümüde elixir..

En büyük 1.sorun gitarı çalmadan önce elleri yıkamamak.
2.sorun çaldıktan sonra telleri silmemek.
Canımız sıkılınca kirli ellerle gitarı alıp çalıp sonra terli şekilde gitarı bırakıyoruz. Sonra kirle birleşmiş terli ıslak tellere havada ki yada kılıfta ki pisliklerde yapışarak telleri kemirmeye başlıyor. Sonrasında da malesef şaşırıyoruz.
Ha bunları yaparsan bi nebze daha geç eskir fakat kaplamasız tellerde sonuç kaçınılmazdır. Pas tutmaz ama ton kaybolur. Bu sorunların çözümüde elixir..
Bu yoruma katılıyorum ve 3-4 hafta kullanım için normal zaten sonra değişmeniz lazım ben kendi gitarlarımdaki telleri 2-3 haftada değiştiriyorum sonra ellerime zarar veriyor

yazılmış zaten ama tekrarı faydalı
başlamadan kesinlikle el yıkar VE kurularım
çalmam bitince uygun bezle telleri, ara sıra da sapı, köprüyü vs silerim
pas en önemli sorun ise (yani her halikarda sorun da.. ) en sinir edin sorun ise o zaman elixir diyorum.. pahalı mahalı.. pas istemeyen elixir kullanacak

Yukarıda arkadaşların verdiği tavsiyeler dışında gitarın klavyesi ile teller arasına gelecek bir korumalık da tellerin ve fretlerin temizliğini & ömrünü uzatır.
Resimde gördüğünüz gibi birşey işinize yarar. Bir parça ince karton bile iş görür. Gitarla işiniz bittikten sonra telleri ve klavyeyi kuru bir bezle temizleyip hard case veya kılıfı içinde muhafaza etmek tellerin ve fretlerin havayla teması, oksitlenmesi, tozlanmasını önler. Gitarı stand veya duvara asmak açıkta, nem ve sıcaklık değişimlerine maruz bırakacağı için tellerin ömrünü kısaltabilir. Ben tüm gitarlarimi hard case içinde muhafaza ediyorum. Teller de bayaa uzun süre gidiyor.
IMG_20230602_183802.jpg

Tellerin hissiyatı her kullanıcıya göre değişir.
Aslında zevk meselesidiyebiliriz. Herkes farklı bir marka ve model sevebilir.
Ben ekonomiden yanayım. En pahalı olanlardan biri Elixir Nanoweb kullanıyorum.
İster elin terli olsun, ister kirli olsun 1 yıl paslanmaz.
Işıl hep dursun diyorsan bu markayı tavsiye edebilirim...

Geri