Skunk Stripe Ne İşe Yarar ?

Bu ne işe yarıyor bazı gitarlarda var bazı gitarlarda yok çözemedim forumda da arattım ama...
Bildiğim kadarıyla gitarın anatomisi ile ilgili bir durum.Genelde Fender gitarlarda bulunuyor.Basitçe açıklarsak bir skunk stripe bir gitarın boynunun arkasından geçen ince, koyu renkli ahşap şerittir. Şeritin kendisi genellikle cevizden yapılır.Bazı gitarlarda olup bazılarında olmamasının sebebiyse Fender markasının hem skunk stripe ile hem de tek parça şekilde gitar üretmesi.Hatta belirli yıllarda popülerken belirli zamanlarda bu popülerite azalmış.Eğer skunk stripe ı tam olarak anlamak istiyorsanız truss rod u da araştırmanızı öneririm.

Eğer skunk stripe’yi sevmiyorsanız 60’s serilerine bakabilirsiniz. 2 parça saptır bu seriler ve sap arkasında bu uygulama bulunmaz. Modern marka/modellerden de alıştığınız şekilde truss rod saptaki yuvasına sapın ön yüzünden yerleştirilip pau ferro veya rosewood tuşe ile kapatılır. American professional/performer serilerinde ise tuşe ağacı yine saptan farklı olmasına rağmen truss rod sap arkasından takılır ve skunk stripe ile kapatılır, neden böyledir niyedir bilinmez.

Mevcut olması ya da olmaması duyumda hiçbir fark yaratmaz, iyi veya kötü olarak değerlendirilemez. Şahsen görsel olarak ben bir fender strat veya tele çalacaksam sapında bu uygulamanın mevcut olmasını tercih ederim, zevkler ve renkler.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
skunk stripe ile kapatılır, neden böyledir niyedir bilinmez.

Mevcut olması ya da olmaması duyumda hiçbir fark yaratmaz, iyi veya kötü olarak değerlendirilemez. Şahsen görsel olarak ben bir fender strat veya tele çalacaksam sapında bu uygulamanın mevcut olmasını tercih ederim, zevkler ve renkler.
Forumu sık sık takip ederim açıkçası. Bir ara bir Vigier gitar paylaşılmıştı , stripe kısmında karbon fiber kullanıldığını yazıyordu. Yabancı forumlarda da birkaç şey araştırmıştım bununla ilgili ve aşırı mukavemet sağladığı yazıyordu yabancı dilim zayıf ama öyle anlayabildim ben.

Sorumun sebebi de yakında yurtdışından Harley Benton getirebilecek bir arkadaşımın olması. Gitarı araştırırken 2 farklı modelde baktım birisinde stripe var birisinde yok o yüzden de sorayım dedim.

Yanıtınız için de teşekkürler hocam.

Dosyalar

• vz.jpg
    vz.jpg
    134.4 KB · Gösterim: 39
Bu ne işe yarıyor bazı gitarlarda var bazı gitarlarda yok çözemedim forumda da arattım ama...
Maple sapa truss rod çubuğu oluğu arkadan açılır ve truss rod sap arkasından yerlestirilirse bu oluk skunk stripe denen ağaçla kapatılır. Truss rod çubuğu oluğu önden açılır ve bu oluk sap üzerine maple, rosewood veya başka ağaçtan klavye yapistirilirak kapatılırsa o zaman arkada skunk stripe olmaz.

Forumu sık sık takip ederim açıkçası. Bir ara bir Vigier gitar paylaşılmıştı , stripe kısmında karbon fiber kullanıldığını yazıyordu. Yabancı forumlarda da birkaç şey araştırmıştım bununla ilgili ve aşırı mukavemet sağladığı yazıyordu yabancı dilim zayıf ama öyle anlayabildim ben.

Sorumun sebebi de yakında yurtdışından Harley Benton getirebilecek bir arkadaşımın olması. Gitarı araştırırken 2 farklı modelde baktım birisinde stripe var birisinde yok o yüzden de sorayım dedim.

Yanıtınız için de teşekkürler hocam.
Vigier'de truss rod yok. Zaten sapı delip için metal koymak hiç bir zaman kafalarına yatmamış. O yüzden orada durum daha farklı. Sap ayarı yapılmıyor doğal olarak ve adamlar da sapın o karbon fiber destek sayesinde kımıldamayacağını garanti ediyor. Öyle de gerçekten. 9, 10 ve 11 tel setleriyle çaldım. Tek yaptığım köprünün pozisyonunu yeni tel tansiyonuna göre ayarlamak.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Maple sapa truss rod çubuğu oluğu arkadan açılır ve truss rod sap arkasından yerlestirilirse bu oluk skunk stripe denen ağaçla kapatılır. Truss rod çubuğu oluğu önden açılır ve bu oluk sap üzerine maple, rosewood veya başka ağaçtan klavye yapistirilirak kapatılırsa o zaman arkada skunk stripe olmaz.
Anladım şimdi , bir numarası yok yani. Teşekkür ettim sağ olun.

Geri