Başlangıç için Elektro Gitar tavsiyesi arıyorum

Selamlar arkadaşlar. Uzun bir süredir klasik ve akustik gitar çalıyorum fakat elektro gitarda oldukça yeni ve deneyimsizim. Elimde çok eski ve muhtemelen de oldukça kötü bir gitar var, Washburn X-Series olarak geçiyor. Elektro gitar öğrenmeyi uzun zamandır istiyor ve kendime bir süredir uzun ömürlü sayılabilecek, fiyat/performans bir gitar bakıyorum. Bu konuda, forumda açılan diğer başlıkları inceledim fakat bunu yeni bir konu olarak açmamın sebebi, malum, fiyatların sürekli değişiyor olması ve biraz da tecrübesiz olmamdan kaynaklı, alacağım gitarda hangi tonu aradığımdan emin olmamam. Öncelikle, başlangıç aşamasında biraz deneyim kazanana kadar basit bir gitar alıp daha sonra bu gitarı satarak daha kaliteli bir gitar mı almalıyım yoksa bir kez iyi bir para verip beni uzun sürelerce götürecek bir gitar mı almalıyım bu konuda yorumlarınızı duymayı çok isterim. İkinci olarak da manyetikler hakkında az biraz bilgim var fakat merak ettiğim şey S-S-H bir dizilimin hem parlak tonlarının hem de biraz daha ''kaba'' tonlarının benim gibi başlangıç seviyesinde bir öğrencinin kulağı ve gitar çalarken alacağı zevk için yeterli olup olmadığı. Elbette S-S-S veya H-H bir dizilim gibi iki tarafta da net bir dolgunluk beklemiyorum ama S-S-H bir dizilimde her iki tonu da güzel verebilecek, tercihen 12-13, maksimum 15.000 TL'ye kadar bir gitar var mı merak ediyorum. Bu konuda sizin bilginize ve tecrübenize sığınacağım. Ben metalden ziyade, biraz daha hard rock, zaman zaman blues, progressive rock, alternative rock gibi müziklerden keyif alıyorum fakat henüz bu zevklerim tam oturmadığı için alacağım gitarın benim için esnek olmasını istiyorum. Belirttiğim gibi bütçem mümkünse 12.000TL kadar, fakat taş çatlasın 15.000'e kadar zorlayabilirim.
Amfi olarak Blackstar ID:Core Stereo 10 kullanıyorum.
Paylaşacağınız bilgiler için şimdiden çok teşekkür ederim. 😅

Öncelikle, eğer başlangıç seviyesindeysen single manyetik veya humbucker manyetik çokta önemli olmayacak, tabii ki de biraz ilerleyince senin için önemli olucak ama senin başlangıcın için önemli değil. Bütçen fena değil ama sakın çok bilinmeyen marka gitarları satın alma, bilindik markaları al. İlerde satman gerekicek çünkü 15.000TL seni yıllarca götürmeyecek. Sağlam kullan, hem fiziksel hem zihinsel bir yatırım yapıyorsun çok iyi bu durum.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Cevabınız için teşekkür ederim. Söylediğiniz gibi, şu an belirlediğim bütçe benim için tam bir öğrenim bütçesi olacak diye düşünüyorum ben de. Fakat bir yandan da şunu düşünüyorum ki, hazır elimde (her ne kadar kötü de olsa) S-S-H manyetikli bir gitar var iken temiz tonları onun üzerinde keşfedip şu anki bütçem ile de H-H veya H-S-H bir gitar alıp daha baskın tonları da onun üzerinde keşfederek zevklerimi bulmaya mı çalışsam diyorum. Gerçi elimdeki gitar bana ne kadar temiz bir ses verir bilmiyorum ama. Yani gönlüm bir yandan strat kasada ve açık tonlarda ama bir yandan da acaba sıkılır, meraklanır, açılmak ister de sert bir şeyler çalar mıyım diye düşünüyor insan 😅 Sizin bir model öneriniz var mıdır?

Cevabınız için teşekkür ederim. Söylediğiniz gibi, şu an belirlediğim bütçe benim için tam bir öğrenim bütçesi olacak diye düşünüyorum ben de. Fakat bir yandan da şunu düşünüyorum ki, hazır elimde (her ne kadar kötü de olsa) S-S-H manyetikli bir gitar var iken temiz tonları onun üzerinde keşfedip şu anki bütçem ile de H-H veya H-S-H bir gitar alıp daha baskın tonları da onun üzerinde keşfederek zevklerimi bulmaya mı çalışsam diyorum. Gerçi elimdeki gitar bana ne kadar temiz bir ses verir bilmiyorum ama. Yani gönlüm bir yandan strat kasada ve açık tonlarda ama bir yandan da acaba sıkılır, meraklanır, açılmak ister de sert bir şeyler çalar mıyım diye düşünüyor insan 😅 Sizin bir model öneriniz var mıdır?
Sıfır istersen, Jackson JS32 modellerine bir göz gezdir veya istersen 2. el'lere bak baya çeşit var. Temiz, güzel bir model bulabilirsin.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Sıfırı bütçemi bir hayli aşıyor, pek imkanı yok gibi. İkinci el almak konusunda biraz şüpheliyim ya, tecrübeme güvenemiyorum biraz risk gibi geliyor.

Sıfırı bütçemi bir hayli aşıyor, pek imkanı yok gibi. İkinci el almak konusunda biraz şüpheliyim ya, tecrübeme güvenemiyorum biraz risk gibi geliyor.
Bütçe geriledikçe evet biraz şüpheninde artması lazım (istisnalar kaideyi bozmaz).
Ben de 4. gitarımı alıcam, önceki gitarlarımın hepsi başlangıç seviyesiydi mükemmel sonuçlar alamadım hepsiyle. Bu alacağım profosyonel'e yakın sıfırı 2 katı fiyatından daha fazla ama sıfır gibi bulduğum, 2. elde anlaştığım birisi var. Zaten dediği gibi değilse almam çünkü adı üstünde anlaşma oluyor zaten deneyip, bakıp alıcam. O yüzden 2. el olarak kendi veya yakındaki şehirlerde satılıyorsa gidip alman daha iyi olabilir.

Selam dostum. Başlangıç için elektro gitar tavsiyesi olarak güncelleme platformu olan gitarlar sanırım en iyi tercih olacaktır. Bu tarz gitarlar aldığın zaman fiyat aralığına göre iş gören ve çaldıkça ileride manyetiklerini vs kendi tarzına göre yükseltebileceğin gitarlar.

Başlangıç gitarı olacağı için floyd rose önermem, akordu, tel ayarı vs zor olur. Genel olarak çalma süreni arttıracak, her zaman çalmaya hazır bir gitar seçmen daha iyi olacaktır.

HH olarak sabit köpürlü Ibanez GRG121dx ile GRGR221PA modellerine balabilirsin.
S manyetik olsun dersen de Yamaha Pacifica 112 serisini önerebilirim. Siyah tuşeli olanları daha kullanışlı oluyor, ten rengine uzak olduğundan parmak nerde rahat görülebiliyor.

Biraz daha üst model olsun dersen de Schecter Banshee Elite-6 öneririm. Sabit köprü HH bir gitar için sanırım bu modelin üstünde bir fiyat aralığına çıkmana çok da gerek yok aslında.

Selam dostum. Başlangıç için elektro gitar tavsiyesi olarak güncelleme platformu olan gitarlar sanırım en iyi tercih olacaktır. Bu tarz gitarlar aldığın zaman fiyat aralığına göre iş gören ve çaldıkça ileride manyetiklerini vs kendi tarzına göre yükseltebileceğin gitarlar.

Başlangıç gitarı olacağı için floyd rose önermem, akordu, tel ayarı vs zor olur. Genel olarak çalma süreni arttıracak, her zaman çalmaya hazır bir gitar seçmen daha iyi olacaktır.

HH olarak sabit köpürlü Ibanez GRG121dx ile GRGR221PA modellerine balabilirsin.
S manyetik olsun dersen de Yamaha Pacifica 112 serisini önerebilirim. Siyah tuşeli olanları daha kullanışlı oluyor, ten rengine uzak olduğundan parmak nerde rahat görülebiliyor.

Biraz daha üst model olsun dersen de Schecter Banshee Elite-6 öneririm. Sabit köprü HH bir gitar için sanırım bu modelin üstünde bir fiyat aralığına çıkmana çok da gerek yok aslında.
Selamlar, yorumun için çok teşekkür ederim. Aslında birkaç gündür bu işleri araştırıyorum ve durumun ne kadar ekmek o kadar köfte olduğunu fark ettim hahaha Farklı modellerin incelemelerine, karşılaştırmalarına, ton testlerine uzun uzun baktım. Aynı şekilde kasaların da olumlu olumsuz yanlarını inceledim. Şu an bütçemi biraz daha artırıp iki gitar arasında gidip geliyorum. Yükseltilebilme özellikleri var mı bilmiyorum, o sebeple eğer fikrin varsa yardımcı olursan beni mutlu edersin.
Modellerden birisi Schecter C-6 Plus, bir diğeri ise ESP LTD EC-256. Şu an açıkçası LTD benim içime biraz daha sinmiş durumda çünkü iki gitar arasındaki karşılaştırmamı yaptığım zaman LTD'nin clean tonlarını C-6'ya göre daha tatmin edici buldum. Tabi ki bu işi video ile anlamak oldukça zor olacağı için de yarın bir aksilik çıkmazsa ikisini de gidip test etmeyi düşünüyorum. Metalci birisi olmadığım ve en azından uzun vadede ağır metal şarkıları çalacağımı düşünmediğim sebebiyle, distortion tonlarındaki ince ayrımları çok düşünmek istemiyorum. C-6'nın distortion tonlarını LTD'ye göre ufak bir farkla daha güzel buldum ama LTD'deki ''push-pull'' sistemi ve klavyesinin ince oluşu benim için cezbedici noktalar oldu.

Aslında yorumunu duymak isteyeceğim bir nokta var, kimileri Les Paul kasaların klavyelerinin 22 perde oluşundan ötürü biraz daha geniş, sanki klasik gitarmış gibi hissiyat verdiğini ve bundan sebeple de tellerin birbiri ile aralarındaki mesafenin genişlediğini, çalımın zorlaştığını söylüyor. Bununla alakalı bir fikrin var mıdır?
Son olarak, bu iki gitar haricinde önermek istediğin veya değinmek istediğin nokta varsa duymaktan memnun olurum. Teşekkürler :)

Selamlar, yorumun için çok teşekkür ederim. Aslında birkaç gündür bu işleri araştırıyorum ve durumun ne kadar ekmek o kadar köfte olduğunu fark ettim hahaha Farklı modellerin incelemelerine, karşılaştırmalarına, ton testlerine uzun uzun baktım. Aynı şekilde kasaların da olumlu olumsuz yanlarını inceledim. Şu an bütçemi biraz daha artırıp iki gitar arasında gidip geliyorum. Yükseltilebilme özellikleri var mı bilmiyorum, o sebeple eğer fikrin varsa yardımcı olursan beni mutlu edersin.
Modellerden birisi Schecter C-6 Plus, bir diğeri ise ESP LTD EC-256. Şu an açıkçası LTD benim içime biraz daha sinmiş durumda çünkü iki gitar arasındaki karşılaştırmamı yaptığım zaman LTD'nin clean tonlarını C-6'ya göre daha tatmin edici buldum. Tabi ki bu işi video ile anlamak oldukça zor olacağı için de yarın bir aksilik çıkmazsa ikisini de gidip test etmeyi düşünüyorum. Metalci birisi olmadığım ve en azından uzun vadede ağır metal şarkıları çalacağımı düşünmediğim sebebiyle, distortion tonlarındaki ince ayrımları çok düşünmek istemiyorum. C-6'nın distortion tonlarını LTD'ye göre ufak bir farkla daha güzel buldum ama LTD'deki ''push-pull'' sistemi ve klavyesinin ince oluşu benim için cezbedici noktalar oldu.

Aslında yorumunu duymak isteyeceğim bir nokta var, kimileri Les Paul kasaların klavyelerinin 22 perde oluşundan ötürü biraz daha geniş, sanki klasik gitarmış gibi hissiyat verdiğini ve bundan sebeple de tellerin birbiri ile aralarındaki mesafenin genişlediğini, çalımın zorlaştığını söylüyor. Bununla alakalı bir fikrin var mıdır?
Son olarak, bu iki gitar haricinde önermek istediğin veya değinmek istediğin nokta varsa duymaktan memnun olurum. Teşekkürler :)
Tabi dostum şöyle açıklayayım:

Gitarların perde, köprü, sap ucu genişlikleri internette bulunabiliyor (ingilizce aratınca asıl üretici sitesinden bakılabilir). Ben kişisel tercih olarak Ibanez, Jackson, Schecter gibi markaların gitarlarını Fender, Yamaha, Charvel gibi markalara tercih ederim. Çünkü bence tuşenin arkasındaki sap genişliği az olursa çalım hızı artıyor (shredding guitar diye aratılabilir, demek istediğim bu aslında, solo çalmak için üretilmiş gitarlar). Çalımın zor olması tam olarak da bu, Ibanez gitarlar yıllardır shredding gitarlar olarak bilinirler. 22 veya 24 perde olması çalınacak şarkıya göre değişebiliyor, 24 olması bence daha iyi.

Schecter C-6 Plus yerine kesinlikle IBANEZ RG421 alırdım çünkü hem neck trough, hem de sapı ince çalımı daha rahat, hem de ters başlık var, tiz tellerde bend kolaylığı sağlar, manyetiği sonra da değiştirirsin ki genelde Ibanez bu modellerinde genel tarzlara uygun bir manyetik koymuş, Schecter manyetikleri sert olur, metal manyetikleridir, Ibanez manyetikleri rock çalarken de gider.

LTD modelinde de Tune-o-matic köprü var. TOM köprü olarak da geçer. Genelde Ibanez ve Schecter'ların sabit köprü gitarlarına göre teller biraz daha yüksekte olur. Tel yüksekliğinin fazla olması shredding açısından daha kötü oluyor; LTD'nin çalımının klasik gitara yakın olması doğru bir açıklama olmuş. Elektro gitarların çalımı genelde klasik gitarlara göre çok daha kolaydır ve hızlı çalınabilirler. Bir de LTD EC-256 modelinin sapla gitarın birleştiği yere gitarın arkasından bir bak derim, o kısım gitarda tiz perdelere ulaşım kolaylığı için önemlidir, super strat gitarlar les paul şeklindeki gitarlara göre bu açıdan çok daha iyidir. Yani elinle tiz ve bas teller arasında hızlı ve rahat şekilde gitmek istiyorsan gitar sapının gitara yapıştığı yerin ince ve yumuşak geçişli olması iyidir.

Dediklerini iyi anladım. C-6 Plus ve RG421 arasındaki farkı iyi özetlemişsin. Eğer C-6 ''shredding guitar'' diye geçen bir gitarsa onu elemeyi düşünebilirim. Ağır metal tonları ile pek işim yok çünkü. Tabi ki distortion kullanacağım, tabi ki sert sesler çalacağım fakat bunlar her zaman metal olmak zorunda değil. Bir diğer yandan ise alacağım gitarın biraz bana hitap etmesini, görsel olarak zevklerimi doyurmasını çok isterim. RG421'den ne yazık ki bu tatminkarlığı alamadım hahaha. Özetlediğine göre tam bir fiyat performans gitarı gibi duruyor ama ne bileyim sanki benim için eksik bir yanı var gibi...

Öte yandan, aklım hala LTD'de olduğu için soruyorum, LTD'nin bahsettiğim EC-256 modelinde tel yüksekliğini ayarlatsam çalımı kolaylaştırıp klavyeye daha hakim olabilir miyim? Yoksa fretler falan çok kalın da tellerin yüksekliğini düşürmem de ayrı bir sorun mu ortaya çıkarır? İstediğim tek şey, temiz clean tonlara ve beni doyuracak distortion sounda sahip olan, zaman zaman blues yapıp zaman zaman rock çalacağım güçlü karakterli, zengin ton yelpazesi olan bir ürün. Ve bir önceki mesajımda da belirttiğim gibi LTD'nin hoşuma giden birkaç ekstrası vardı... Ek olarak, shredding kadar hızlı ve seri olmasa da yine bazı rock soloları atarken LTD'nin son perdelerinde pişman olacak derecede bir zorluk yaşar mıyım ya? Bu durum açıkçası korktuğum bir durum, yarın özellikle bunu da test edeceğim.

Konudan bağımsız bir şekilde sormak istediğim bir şey daha var, NUX markasının Mighty Plug Pro isimli aletini duymuş muydun? Biraz inceleme yaptım da oldukça hoşuma gitti çok pratik bir şeye benziyor. İleriki dönemde değerlendirebilirim diye düşünüyorum, bu aletle alakalı yorumun olur mu? Çok teşekkür ederim yeniden, çok yardımcı oluyorsun..

Dediklerini iyi anladım. C-6 Plus ve RG421 arasındaki farkı iyi özetlemişsin. Eğer C-6 ''shredding guitar'' diye geçen bir gitarsa onu elemeyi düşünebilirim. Ağır metal tonları ile pek işim yok çünkü. Tabi ki distortion kullanacağım, tabi ki sert sesler çalacağım fakat bunlar her zaman metal olmak zorunda değil. Bir diğer yandan ise alacağım gitarın biraz bana hitap etmesini, görsel olarak zevklerimi doyurmasını çok isterim. RG421'den ne yazık ki bu tatminkarlığı alamadım hahaha. Özetlediğine göre tam bir fiyat performans gitarı gibi duruyor ama ne bileyim sanki benim için eksik bir yanı var gibi...

Öte yandan, aklım hala LTD'de olduğu için soruyorum, LTD'nin bahsettiğim EC-256 modelinde tel yüksekliğini ayarlatsam çalımı kolaylaştırıp klavyeye daha hakim olabilir miyim? Yoksa fretler falan çok kalın da tellerin yüksekliğini düşürmem de ayrı bir sorun mu ortaya çıkarır? İstediğim tek şey, temiz clean tonlara ve beni doyuracak distortion sounda sahip olan, zaman zaman blues yapıp zaman zaman rock çalacağım güçlü karakterli, zengin ton yelpazesi olan bir ürün. Ve bir önceki mesajımda da belirttiğim gibi LTD'nin hoşuma giden birkaç ekstrası vardı... Ek olarak, shredding kadar hızlı ve seri olmasa da yine bazı rock soloları atarken LTD'nin son perdelerinde pişman olacak derecede bir zorluk yaşar mıyım ya? Bu durum açıkçası korktuğum bir durum, yarın özellikle bunu da test edeceğim.

Konudan bağımsız bir şekilde sormak istediğim bir şey daha var, NUX markasının Mighty Plug Pro isimli aletini duymuş muydun? Biraz inceleme yaptım da oldukça hoşuma gitti çok pratik bir şeye benziyor. İleriki dönemde değerlendirebilirim diye düşünüyorum, bu aletle alakalı yorumun olur mu? Çok teşekkür ederim yeniden, çok yardımcı oluyorsun..
Ben 1 senedir ekteki ec 256 yı kullanıyorum yeni manyetik modifiyesi yaptım. Stok manyetikleri de yeni başlayan birini ya da uzun süredir çalmayan birini çok rahat tatmin eder. Evet bir shred gitari değil ama çalması çok zevkli ve birçok tonu alabileceğin bir gitar. Varsa aklına takılan sorabilirsin.

Dosyalar

• IMG_9035.jpeg
    IMG_9035.jpeg
    2.2 MB · Gösterim: 78
Ben 1 senedir ekteki ec 256 yı kullanıyorum yeni manyetik modifiyesi yaptım. Stok manyetikleri de yeni başlayan birini ya da uzun süredir çalmayan birini çok rahat tatmin eder. Evet bir shred gitari değil ama çalması çok zevkli ve birçok tonu alabileceğin bir gitar. Varsa aklına takılan sorabilirsin.
Hocam bu ekte attığın gitar tam benim almak istediğim gitar.. Birebir aynı.. Görsel olarak bana müthiş hitap etti ve motive etti. Yalnız endişe duyduğum birkaç konu var ki, bahsedilen gibi telleri yüksekte kalan, ve teller arasındaki mesafesi superstratlara göre fazla olan bir gitar mı? Çünkü eğer böyle bi durum varsa ve bu hem çalımı zorlaştırıp hem de bir kez alıştıktan sonra bu sefer (örneğin) strat çalarken beni zorlayacaksa farklı bir marka model bakma yoluna girebilirim.
Bir diğer husus da şu, gitarın yapısı gereği her ne kadar shred çalmasam da yine görece hızlı sololar atarkan en son perdelere ulaşmak ve tırmanıp inmek zor oluyor mu?
Teşekkür ederin ilgin için.
Mesajı düzenleyip bir de şey ekleyeyim ya, bu attığın ekte solda asılı olan Behringer kulaklıktan memnun musun? Onu NUX Mighty Plug Pro'ya bağlasam, veya Blackstar amfinin kulaklık girişine taksam güzel ses alabilir miyim acaba etrafı rahatsız etmeden pratik yapmak için?

Hocam bu ekte attığın gitar tam benim almak istediğim gitar.. Birebir aynı.. Görsel olarak bana müthiş hitap etti ve motive etti. Yalnız endişe duyduğum birkaç konu var ki, bahsedilen gibi telleri yüksekte kalan, ve teller arasındaki mesafesi superstratlara göre fazla olan bir gitar mı? Çünkü eğer böyle bi durum varsa ve bu hem çalımı zorlaştırıp hem de bir kez alıştıktan sonra bu sefer (örneğin) strat çalarken beni zorlayacaksa farklı bir marka model bakma yoluna girebilirim.
Bir diğer husus da şu, gitarın yapısı gereği her ne kadar shred çalmasam da yine görece hızlı sololar atarkan en son perdelere ulaşmak ve tırmanıp inmek zor oluyor mu?
Teşekkür ederin ilgin için.
Mesajı düzenleyip bir de şey ekleyeyim ya, bu attığın ekte solda asılı olan Behringer kulaklıktan memnun musun? Onu NUX Mighty Plug Pro'ya bağlasam, veya Blackstar amfinin kulaklık girişine taksam güzel ses alabilir miyim acaba etrafı rahatsız etmeden pratik yapmak için?
Ben aldıktan sonra fret tesviyesi yaptırdım ve teller baya yakın şu anda. Ltd nin les paul kasaları gayet konforlu bence. Uzun yıllar müzik yaptıktan ve bu işi sevdikten sonra ne verseler çalıyorsun. Öncelik enstrüman ile bağ kurma sonra sürekli çalmak istiyorsun zaten. burada bizden çok senin ne istediğin önemli onun içinde gidip bi eline alman lazım gitarı. Kulaklık bende uzun yıllardır var ama bir ya da iki kere kullanmışımdır maksimum pratik için tatmin eder.

Herkese ilgisi için çok teşekkür ederim hocam, bir deneyip gördükten sonra tercihimi yapıp devam edeyim. Bir durum olursa yine yazarım buraya.

çok fazla yazı var okuyamadım ama gözüme çarpan 2 cümleye cevap vereyim

Eğer C-6 ''shredding guitar'' diye geçen bir gitarsa onu elemeyi düşünebilirim. Ağır metal tonları ile pek işim yok çünkü. Tabi ki distortion kullanacağım, tabi ki sert sesler çalacağım fakat bunlar her zaman metal olmak zorunda değil.
yok böyle bir şey... şu ana kadar adı geçen hiçbir gitarı (başlangıç seviyesi diyebileceğimiz makul fiyatlı seri üretim gitarlar) xxxx gitarı diye sınıflandırma... shred'in gerektirdiği bazı tekniklere daha yatkın özellikler belki vardır ama adını öyle koymak iddialı olur... Satriani'nin Les Paul ile shred yapıp, JS modeli ile blues çaldığı bir dünyadayız
sen daha çok kaliteli malzeme, ele rahat gelsin, gözünü okşasın bunlara bak...
aynı şey metal için de geçerli, bu seviyede alacağın HER gitar ile diğer ekipmanın müsade ettiği ölçüde "metal" olursun... yani xxx gitarı çok metalmiş daha kılıfındayken chug chug ediyormuş denemez.... metal tonu filan o işler çoğunluk amfi pedal, efekt vb oradan gelir manyetiklerin humbucker ise tabi
başka başlıklarda da yazdım Ibanez fiyat ve model olarak aşağı indikçe oldukça vasat ama üste çıktıkça çok iyi gitarları olan bir marka... Schecter ve LTD ise en alt modelleri geçersen makul bir noktadan itibaren çok çok iyi gitarları olan firmalar... ucuz gitarda ben asla ibanez bakmam ama premium ve prestige olursa o zaman işler değişir...

NUX markasının Mighty Plug Pro isimli aletini duymuş muydun? Biraz inceleme yaptım da oldukça hoşuma gitti çok pratik bir şeye benziyor.
alet güzel de bu tip aletin sesini nereden alacan... tanıtım video'sunda ya DAW'a ya da mikrofonlanmış kabine giriyorlar, sen eve gelip tırto amfiye ya da kulaklığa verince bu muymuş lan diyorsun... dikkat et...
bende mighty space var, aslında bu plug denen zımbırtının amfileşmiş versiyonu, o bile kendi sesi fena olmamakla beraber bir PA hoparlöre bağlayınca bambaşka çıkıyor... yani iyidir alet de bu tip şeyler oyuncak sonuçta beklentiyi ona göre kur

bu arada elbet metal gitarı da var shred gitarı da var... ben giriş seviyesi biri allı biri morlu ama hepsi aynı seviye benzeş gitarlar için diyorum... yoksa Nazgul, Sentient, Blackened Winter filan manyetikli Ketih Merrow'lar da çaldım, oha Mephisto geldi kapıya filan diyorsun

çok fazla yazı var okuyamadım ama gözüme çarpan 2 cümleye cevap vereyim

yok böyle bir şey... şu ana kadar adı geçen hiçbir gitarı (başlangıç seviyesi diyebileceğimiz makul fiyatlı seri üretim gitarlar) xxxx gitarı diye sınıflandırma... shred'in gerektirdiği bazı tekniklere daha yatkın özellikler belki vardır ama adını öyle koymak iddialı olur... Satriani'nin Les Paul ile shred yapıp, JS modeli ile blues çaldığı bir dünyadayız
sen daha çok kaliteli malzeme, ele rahat gelsin, gözünü okşasın bunlara bak...
aynı şey metal için de geçerli, bu seviyede alacağın HER gitar ile diğer ekipmanın müsade ettiği ölçüde "metal" olursun... yani xxx gitarı çok metalmiş daha kılıfındayken chug chug ediyormuş denemez.... metal tonu filan o işler çoğunluk amfi pedal, efekt vb oradan gelir manyetiklerin humbucker ise tabi
başka başlıklarda da yazdım Ibanez fiyat ve model olarak aşağı indikçe oldukça vasat ama üste çıktıkça çok iyi gitarları olan bir marka... Schecter ve LTD ise en alt modelleri geçersen makul bir noktadan itibaren çok çok iyi gitarları olan firmalar... ucuz gitarda ben asla ibanez bakmam ama premium ve prestige olursa o zaman işler değişir...

alet güzel de bu tip aletin sesini nereden alacan... tanıtım video'sunda ya DAW'a ya da mikrofonlanmış kabine giriyorlar, sen eve gelip tırto amfiye ya da kulaklığa verince bu muymuş lan diyorsun... dikkat et...
bende mighty space var, aslında bu plug denen zımbırtının amfileşmiş versiyonu, o bile kendi sesi fena olmamakla beraber bir PA hoparlöre bağlayınca bambaşka çıkıyor... yani iyidir alet de bu tip şeyler oyuncak sonuçta beklentiyi ona göre kur
Hocam öncelikle konuyu incelediğin için teşekkür ederim. Seni forumda çokça kez görmüştüm senden fikir almak da oldukça iyi oldu. Bildiğim kadarıyla bahsettiğim LTD'nin (EC-256) kaliteli bir malzemesi ve oturaklı bir yapısı var. Kalitesinden pek anlamam, ama oturaklı mı değil mi onu gidip bugün deneyeceğim. Onun haricinde bir de C-6 Plus denemek istiyorum ki onun kalitesi, malzemesi hakkında bir yorum duymadım/okumadım. Bu gitarlar senin fikrince güvenilebilecek kalitede olan gitarlar mıdır?
Ibanez'in dediğin gibi 10.000 TL'ye kadar olan gitarlarına hiç içim ısınmadı. Gözümü de pek okşamadı. Ki zaten 10.000den yukarı çıkacaksam adam akıllı para vereyim zevkime göre kaliteli bir şey alayım düşüncesinde olduğum için bu iki gitardan sürekli bahsediyorum. Hoşuma gittiler 😅 Şu an aklımda olan, en çok endişe ettiğim husus klavyeleri. Yani olur da EC-256'yı alırsam, klavyesi çok büyük, telleri aralıklı, hızlı sololara müsait değilmiş gibi gelirse pişmanlık yaşarım ki onu da bir arkadaş yukarda tesviye ile çözdüğünden bahsetmiş. Aynı şekilde şimdi gidip C-6 Plus alırım da clean tonlarını sevmem, içimde Les Paul ukte kalır gibi endişelerim var. O yüzden de bu noktada en iyisi gidip görmek olacak gibi.

Nux Mighty Plug Pro'yu da gitara takıp, aletin kendisine de kulaklık takarak kullanmayı düşünmüştüm hocam. AKG K52 veya AKG K92 gibi modeller düşünüyorum. Veya varsa daha ekonomik, fiyat performans bir ürün ona da yönelebilirim diye düşünmüştüm.

imkan varsa en güzeli denemek... dediğin gibi biri mutlaka seni çağıracak eline aldığında hah buymuş diyeceksin.

les paul tipli gitarlarda neck-dive'ın tersi yani sap/kafa aşağı basması değil de gövde kısmı ağır gelip sağ bacağında mesela sağa doğru düşmemesine dikkat et.. ayakta çok farketmez ama sandalyede sürekli sağa yatmasın diye sol eli aman bırakmayayım diye çalmak, çalışmak rahatsız eder

mağazada çoook büyük ihtimal ile teşhir gitar çalacaksın yani telleri paslı, uzun süredir askıda ayar görmeden duran, telleri çok aşırı yüksek (buzzing yapmasın ki müşteri kıllanmasın), manyetikleri ayarsız (hum veya squeal olmasın müşteri temiz ses duysun), o yüzden süper çalım konforu bekleme ama yine de fikir verir

kozmetik sorun vb gözünle görürsün ama fret işçiliği çok önemli, sapı hem alttan hem de üstten elinin hassas bir yeriyle (sert, nasırlı parmak ucu yerine bebek totosu gibi olan avuç içi) yokla, elini boydan boya kaydırırken fret kenarları batmamalı yağ gibi gidip gelmeli elin

kulklıklar iyi ama ben açık ses taraftarıyım... gitar sesi fiziksel olmalı duvarlarda dolaşmalı benim için, öyle kapalı bir şekilde olunca boğuyor... hani kayıt, miks vs yaparen teknik olarak gerekse de hobi çalım için tercih etmem... ama dediğin gibi olur neden olmasın

Geri