Rock çalmak istiyorum ama elektro gitarım yok.

Merhabalar ortaokuldayım ve rock müziğe oldum olası ilgim var. Ailemin yönlendirmesiyle aldığım bir klasik gitarım var ama rock-metal çalmak istiyorum. Ailemin ben klasik gitarı iyice özümsemeden elektro gitar alacağı da yok. Klasik gitarla rock çalınabilir mi? Gerçekten çok büyük bir arzum var ve elimde elektro (ya da en azından akustik) gitarımın olmaması moralimi çok bozuyor. Tavsiyeleriniz varsa çok mutlu olurum.

Klasik gitar ile rock sarkilarinin bir cogunun akustik versiyonlarini calabilirsin.
İyi olur kotu olur tartisilir.
Her ne kadar temel olarak ayni enstrumanlar olsa bile dinamikleri ve teknikleri, tekniklerin uygulanis bicimleri cok farkli "ayni ama farkli" enstrumanlardir.

klasik gitarı iyice özümsemeden

Fakat bu gecerli bir arguman olmamakla beraber, elektro gitar icracinin deneyimleri ile sekillenen bir begeni ve tercihler seruveni oldugundan maddi olarak kulfetli bir surece donusebilir.

Eger "neden elektro calmaliyim? Elektro gitar ekipmanlari, temizlik ve bakimi, maliyeti ve bu seruveni tecrube eden insanlar neler yasamislar" gibi bir birini doguran sorularin cevaplarini merak eder, bu cevaplarla olusturdugun arguman ile ailene talebini iletirsen imkanlari dahilinde seni geri cevirmeyeceklerdir.

Bu forumda gerekli bilgiler fazlasiyla mevcut. Gerisi senin merakina ve disiplinine kaliyor.

Ha soyle de bir sey var, Duman calicam diye babaya ekipmani dizdirip 3 ay sonra elektro gitari kenara atmak hos bir sey degil. Aklinin bir ucunda kalsin.

Merhabalar ortaokuldayım ve rock müziğe oldum olası ilgim var. Ailemin yönlendirmesiyle aldığım bir klasik gitarım var ama rock-metal çalmak istiyorum. Ailemin ben klasik gitarı iyice özümsemeden elektro gitar alacağı da yok. Klasik gitarla rock çalınabilir mi? Gerçekten çok büyük bir arzum var ve elimde elektro (ya da en azından akustik) gitarımın olmaması moralimi çok bozuyor. Tavsiyeleriniz varsa çok mutlu olurum.
Sevgili dostum, çalmak istediğin müzik tarzı için Klasik Gitar için pek uygun değil, anca basit düzeyde melodi ve akorlarla pop-rock bazı parçaları çalarsın ama o da olması gereken gibi olmaz. Klasik gitar; tel yapısından, tellerin malzemesine, parmak ve pena çalımlarına kadar elektrik gitardan ciddi anlamda ayrışıyor. Zaten dünyanın en büyük saçmalığı olan önce Klasik çal sonra Elektro'ya geçersin durumu da tamamen saçmalık. Elbette ki gitar ailesinin 2 ferdi oldukları için, klasik gitarda öğrendiğin pek çok bilgi bilhassa teorik bilgiler elektrik gitara geçişte avantaj sağlayacaktır ama mümkün olabiliyorsa aileni ikna et bu konuda ve sevdiğin enstruman ve tarza yönel.

Klasik gitar da çalabilen ama müziğe elektro gitarla başlayan, 12+ senedir bunun aktif olarak eğitimini veren birisi olarak söylüyorum (çalıştıgım kurumlarda klasik gitar hocalığı da önerilmesine rağmen sadece elektrik gitar eğitmenliği yapıyorum), istersen ailene bunu da örneklendirebilirsin. Bol şanslar, iyi çalışmalar

Söylenmesi gerekenler söylenmiş, devamlı bir aykırı ses ekliyormuşum gibi hissediyorum ama yine içimde tutamayacağım. Öncelikle orta okuldaki bir kardeşimiz için tam olarak tavsiye niteliğini taşımıyor ama bir ihtimal bir bakış açısı kazandırabilir diye yazmadan edemedim.

Fazla idealist gibi görünebilir ama enstrümanlara ya da müzik türlerine aslında takılmamalısınız. Klasik gitarla rock-metal çalınır çalınmaz kavgaları çıktı bu forumda, elbette farklı kulvarlar ama irade ve azmin önünde pek bir şey de kalmaz, ayrıca ilgili müzik türünde müziğin sertliğini distortion verdiği kadar melodik yapısı da bunu sağlayabiliyor. Yani elbette sert tonlar alamazsınız ya da en sert bir ifade rock-metal tonlarındaki gibi duyulmayacaktır ama yine de ben buradayım diyebilir. Tabii ki teknikler de farklı, elektro gitar tekniği için ayrı bir öğrenim süreci de gerekecek...

Ailenizin yerine koyunca kendimi şöyle düşündüm, önce bir pahalısından gitmeyelim, bir isteğini göstersin sonra bakarız gibi. Düşünceleri buysa da zaten bunu azimle göstermeniz gerekiyor (elbette klasik gitardan ya da müzikten nefret etmeden) ama hangi tür çalarsanız çalın enstrümanları sevmeye başlayınca tür ayrımının da o kadar gerekli olmadığını fark ediyorsunuz. Bunun daha genç yaşlarda fark edilmesi zor ama böyle de bir alternatif yol var.

Yani ben konuya birbirinin yerine geçer ya da geçiş yaparsınız diye bakmıyorum. Eğer imkanlar bunu gerektiriyorsa bununla da mutlu olup kendinizi geliştirebilirsiniz ve ilerde gelişen şartlarda daha fazlasına sahip olabilirsiniz. Eğer imkan varsa ve içinizde de böyle bir istek varsa elbette hemen elektroya geçmeniz gerekir. Uzun zamandır akustik enstrüman sesini duymadığım için klasik gitarın sesini dahi özlediğimi söyleyebilirim.

Yazdıktan sonra şu aklıma geldi. Ailenizi ikna etmek için bu forumu okutacaksanız söyleyin okutmadan önce ben mesajımı silerim :) Yani aslında temel fikre karşı çıkmıyorum ama yine de yazdığım yanlış anlaşılabilir :) Belli süre sonra yazılar silinmiyor galiba, umarım daha önce okursunuz burayı...

Son düzenleme:
Söylenmesi gerekenler söylenmiş, devamlı bir aykırı ses ekliyormuşum gibi hissediyorum ama yine içimde tutamayacağım. Öncelikle orta okuldaki bir kardeşimiz için tam olarak tavsiye niteliğini taşımıyor ama bir ihtimal bir bakış açısı kazandırabilir diye yazmadan edemedim.

Fazla idealist gibi görünebilir ama enstrümanlara ya da müzik türlerine aslında takılmamalısınız. Klasik gitarla rock-metal çalınır çalınmaz kavgaları çıktı bu forumda, elbette farklı kulvarlar ama irade ve azmin önünde pek bir şey de kalmaz, ayrıca ilgili müzik türünde müziğin sertliğini distortion verdiği kadar melodik yapısı da bunu sağlayabiliyor. Yani elbette sert tonlar alamazsınız ya da en sert bir ifade rock-metal tonlarındaki gibi duyulmayacaktır ama yine de ben buradayım diyebilir. Tabii ki teknikler de farklı, elektro gitar tekniği için ayrı bir öğrenim süreci de gerekecek...

Ailenizin yerine koyunca kendimi şöyle düşündüm, önce bir pahalısından gitmeyelim, bir isteğini göstersin sonra bakarız gibi. Düşünceleri buysa da zaten bunu azimle göstermeniz gerekiyor (elbette klasik gitardan ya da müzikten nefret etmeden) ama hangi tür çalarsanız çalın enstrümanları sevmeye başlayınca tür ayrımının da o kadar gerekli olmadığını fark ediyorsunuz. Bunun daha genç yaşlarda fark edilmesi zor ama böyle de bir alternatif yol var.

Yani ben konuya birbirinin yerine geçer ya da geçiş yaparsınız diye bakmıyorum. Eğer imkanlar bunu gerektiriyorsa bununla da mutlu olup kendinizi geliştirebilirsiniz ve ilerde gelişen şartlarda daha fazlasına sahip olabilirsiniz. Eğer imkan varsa ve içinizde de böyle bir istek varsa elbette hemen elektroya geçmeniz gerekir. Uzun zamandır akustik enstrüman sesini duymadığım için klasik gitarın sesini dahi özlediğimi söyleyebilirim.

Yazdıktan sonra şu aklıma geldi. Ailenizi ikna etmek için bu forumu okutacaksanız söyleyin okutmadan önce ben mesajımı silerim :) Yani aslında temel fikre karşı çıkmıyorum ama yine de yazdığım yanlış anlaşılabilir :) Belli süre sonra yazılar silinmiyor galiba, umarım daha önce okursunuz burayı...

İnanmayacaksin ama su an yazdiklarina sonuna kadar katiliyorum.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Zamanınızı ayırıp cevapladığınız için çok teşekkür ederim. Tavsiyeleriniz benim için çok değerli. Daha derin bir araştırma yapıp bir süre sonra babamla konuşayım, umarım izin verir :)
Şuanlık elektro gitar alamasam bile klasik gitarı öğrenmeye devam edeceğim, tekrardan çok sağolun.

Zamanınızı ayırıp cevapladığınız için çok teşekkür ederim. Tavsiyeleriniz benim için çok değerli. Daha derin bir araştırma yapıp bir süre sonra babamla konuşayım, umarım izin verir :)
Şuanlık elektro gitar alamasam bile klasik gitarı öğrenmeye devam edeceğim, tekrardan çok sağolun.
Ben de klasik gitarla başladım. Ailemin ısrarı nedeniyle oldu bu, çünkü zaten rock-metale mesafelilerdi. Ama bir noktada elektro gitar da aldırdım (2 sene sonra filan...)
Ancak bugün benim çocuğum istese ben de ona elektro gitar ve amfi almazdım doğrudan. Çünkü elektro gitar sizin yaşlarınızda oyuncak gibi kullanılmaya çok müsait oluyor. Temel bilgiler öğrenilmiyor, bir şeyler çaldığını sanan arkadaşların çoğu da çalamıyor ama kendini eğlendiriyor. Çünkü distortion pek çok hatayı gizliyor ve kendilerini kandırmalarını sağlıyor.
Doğru tercih, çelik telli akustik gitar bence. Ama klasik gitar ile de pek çok şeyi çalabilirsiniz.
Asıl mesele, pena tekniği. Klasik gitar tekniği parmaklara dayalı ve pena tekniği bundan çok farklı.
Notaların yerlerini, akorları ve kurulma şekillerini çalıp öğrenmek için gayet bir fırsattır klasik gitar. Sol eli kuvvetlendirmek için de çok iyidir ayrıca.

Ailemin ben klasik gitarı iyice özümsemeden elektro gitar alacağı da yok.
Ailene söyleyebileceğim tek şey, yok önce klasik gitarı özümse falan bunlar şehir efsanesi.

Klasik gitarın vuruş teknikleri ile elektro gitarın vuruş teknikleri BAM BAŞ KA.

Aileni al yanına aç bir youtube video aradaki farkı anlamalarını sağla.

Çünkü sen rak ruk çalana kadar. Pena tutuşunu özümsemen gerekecek. Vuruş tekniklerini özümsemen gerekecek. sağ el sol el kombinasyonunu özümsemen gerekecek. Kısaca klasik gitarı özümsemeye çalışmak yerine öğrenmek istediğin materyalden başlamanı ailene anlatmalısın.

Bak genç kardeşim ailene şu örnekleri ver;

Futbol oynamak isteyen birisine sen git önce bisiklete bin bacakların güçlensin demezler
Basketbol oynamak isteyen birisine sen git önce uzun atlama yap ta sıçramayı öğren demezler. Değil mi ?

Kişiyi alırlar doğrudan o spor dalında eğitmeye başlarlar. Özümsetirler yani.

Bu işi ciddi eğitimli veya profesyonel yapanlara saygım var söyledikleri de doğru ama ben tamamen aynı yoldan geçmiş bir amatör olarak işe teknik değil heves ve keyif tarafından yaklaşayım…
Metalciyim temelde… 15 yaşından beri. Gitara 30 küsur yaşında eşimin gazı ve desteğiyle başladım. Sebep… önce klasik öğren aile yönlendirmesi… denedim sevmedim bıraktım… 15 sene konusunu bile açmadım. Sonra bir şekil kader ağlarını ördü ve 1 gün içinde tesisat düzdüm çünkü o aşk ölmemişti.. ekipman filan inceliyordum araba dergileri okuyan ama kullanamayan 12 yaşında velet gibi.
Geç bunları.. rock çalmak istiyorsan elektro diye zorla… büyük saksafoncular blok flütle başlamadılar.
Söylediklerim akademik anlamda doğru değil belki ama şu hayata bir kere geliyoruz.

telefonunu çıkar bakacam espirisini yapmicam ama ben klasik gitara da razıydım o bile alınmamıştı yani geleceğin parlak moralini bozmana gerek yok.

Sevgili genç arkadaş, sanırım hepimiz ailelerimiz ile bu yoldan geçtik. Sana 2 tavsiye vereceğim;
1 - Anne ve babanın sevdiği 4-5 şarkıyı klasik gitarda çıkarıp çalmaya çalış ki çalabildiğini ispatla
2 - Aileni ikna etmek istiyorsan bilgisayarın başına geç ve bu sayfayı açıp okumalarını sağla

gençlik yıllarında yapabileceğin en güzel şeyi yapıyorsun dostum aynen devam!

Anne & Baba'ya Not: Çocuğunuz gitar ile ilgili bilgisini geliştirebilmek ve bişeyler öğrenebilmek uğruna çocuk yaşta bu siteye kadar üşenmemiş gelmişse lütfen ona kulak verin. 2 çocuğum var, benim çocuklardan biri şu foruma üye olsa ve araştırıp yazıp çizdiğini görsem gerçekten ekipman almak için tereddüt etmezdim. 🤘😎

Yukarida bir cok kisi dogrulardan bahsetti, ama birde gercekler var...
Musaadenizle 😋 ;

Bak kardesim, aksam ustu bir parkta arkadaslarinla kola cekirdek yaparken, gonlunu celmek istedigin insana calacagin sarkinin tinilari daim klasik bir gitardan duyulacak.

Ve bir gece vakti, dalga sesleri kirbaclarken sahili,
Usul usul bir klasik gitar cikacak muhafazasindan.
Göğe yükselen atesin etrafinda ibadet edercesine toplanmis fisiltilar,
sessizlige saklanacak,
Narin bir La minor akoru sessizligi yirtacak;
Gunesten catlamis her dudak misralari tekrar edecek,
Duyurmak icin yildizlara,

Eller gokyuzune uzandi,
Kuruyan dudaklar islandi,
Yine ayni sozler duyuldu!

Akdeniz aksamlari...

15 yaşından beri. Gitara 30 küsur yaşında eşimin gazı ve desteğiyle başladım. Sebep… önce klasik öğren aile yönlendirmesi… denedim sevmedim bıraktım… 15 sene konusunu bile açmadım.

@solidute71 bu konuda oldukca hakli, bu durumu yasayan insan sayisi azimsanamayacak kadar fazla.
Boyle bir durumla karsi karsiya kalmamak icin izleyecegin tek yol iki onemli husus var,

1) elinde klasik gitar varsa bile once bi onunla basla. Sana illa ki yetmeyecek, sevmeyebilirsin dogal olarak ama yola cikmana vesile olacak.
2) bulundugun sehirde muzikle ugrasan insanlar tani, sohbet et, tecrubelerini anlatmalarini sagla, kurumsal muzik magazalarinin personellerinden usulune uygun bir dille ricada bulun, enstrumanlar hakkinda konus. Bakarsin 0 bir gitar olmasa bile kenara attigin 3 5 kurusa gercekten uzun sureli kullanabilecegin bir enstrumani komik fiyatlara satin alabilirsin.

kissadan hisse, klasik gitar uzerinde harcadigin zaman ve ogrendiklerinin sana kaybettirecegi hic bir sey yok.
Once klasik mi elektro mu tartismasi hep var oldu ve olacak cunku sınırlari keskin olan bir konu degil, kökü bir nede olsa.

E el mahkum, gitar caliyorsan 2 akor ogrensen bile iki gitarda da basacagin ayni akor olacak.

Yani her sekilde zaten kazan kazan durumu var. Birde klasik gitarla basladi diye elektro gitar kabiliyeti koreldigini iddia eden insan hic gormedim. Varsa tecrubelerini merakla dinlerim.

Ama sevme sevmeme konusu ayri ve kisisel bir mevzu, fakat ben olsam "sevmesem bile sevmiyorum diye kendimi cezalandirmazdim"

Tabi bu kisisel bir mevzu, kisisel gorus olur yargilamak olmaz.

Ne yazik ki is donup dolasip ekonomide kilitlendiginden, en merakli, en ogrenmeye hevesli, en enerjik, en gelisime ve tecrubeye acik yillarinda gencler secime zorlaniyor, yada hevesini ertelemek yada vazgecmek zorunda birakiliyor.

Simdi nasil bilmiyorum ama benim zamanimda lise ve universite sinavlarina girecek diye muzik dinlemesi yasaklanan cocuklar gorduk... Ne kadar buyuk acimasizliklara sahit olmusuz ya...

Ulan rehberlik hocalari isi gucu birakip, odadaki posterleri sokun atin diye seminerler veriyorlardi... Trajediye bak...

Laf lafi acti derken dertlendim bak ya.

Neyse kardesim elinde klasik var diye dert edinme. Evet distortion tonun olmayabilir ama Turk rock pop arabesk turku vb binlerce sarkiyi klasik gitarinla calabilirsin.
Baktin sevemedin, at 3 5 kurus kenara bir sekilde elektro gitarini da edinirsin nasil olsa. En uc orneklerden birinde
@solidute71 gibi 15 sene sonra yine alirsin zaten.

Onemli olan icinde muzik isteginin olmasi.

Hevesine sahip cikman dilegiyle haydin kalin saglicakla.

Sevgili genç arkadaş, sanırım hepimiz ailelerimiz ile bu yoldan geçtik. Sana 2 tavsiye vereceğim;
1 - Anne ve babanın sevdiği 4-5 şarkıyı klasik gitarda çıkarıp çalmaya çalış ki çalabildiğini ispatla
2 - Aileni ikna etmek istiyorsan bilgisayarın başına geç ve bu sayfayı açıp okumalarını sağla

gençlik yıllarında yapabileceğin en güzel şeyi yapıyorsun dostum aynen devam!

Anne & Baba'ya Not: Çocuğunuz gitar ile ilgili bilgisini geliştirebilmek ve bişeyler öğrenebilmek uğruna çocuk yaşta bu siteye kadar üşenmemiş gelmişse lütfen ona kulak verin. 2 çocuğum var, benim çocuklardan biri şu foruma üye olsa ve araştırıp yazıp çizdiğini görsem gerçekten ekipman almak için tereddüt etmezdim. 🤘😎
Çok teşekkür ederim

Yukarida bir cok kisi dogrulardan bahsetti, ama birde gercekler var...
Musaadenizle 😋 ;

Bak kardesim, aksam ustu bir parkta arkadaslarinla kola cekirdek yaparken, gonlunu celmek istedigin insana calacagin sarkinin tinilari daim klasik bir gitardan duyulacak.

Ve bir gece vakti, dalga sesleri kirbaclarken sahili,
Usul usul bir klasik gitar cikacak muhafazasindan.
Göğe yükselen atesin etrafinda ibadet edercesine toplanmis fisiltilar,
sessizlige saklanacak,
Narin bir La minor akoru sessizligi yirtacak;
Gunesten catlamis her dudak misralari tekrar edecek,
Duyurmak icin yildizlara,

Eller gokyuzune uzandi,
Kuruyan dudaklar islandi,
Yine ayni sozler duyuldu!

Akdeniz aksamlari...

@solidute71 bu konuda oldukca hakli, bu durumu yasayan insan sayisi azimsanamayacak kadar fazla.
Boyle bir durumla karsi karsiya kalmamak icin izleyecegin tek yol iki onemli husus var,

1) elinde klasik gitar varsa bile once bi onunla basla. Sana illa ki yetmeyecek, sevmeyebilirsin dogal olarak ama yola cikmana vesile olacak.
2) bulundugun sehirde muzikle ugrasan insanlar tani, sohbet et, tecrubelerini anlatmalarini sagla, kurumsal muzik magazalarinin personellerinden usulune uygun bir dille ricada bulun, enstrumanlar hakkinda konus. Bakarsin 0 bir gitar olmasa bile kenara attigin 3 5 kurusa gercekten uzun sureli kullanabilecegin bir enstrumani komik fiyatlara satin alabilirsin.

kissadan hisse, klasik gitar uzerinde harcadigin zaman ve ogrendiklerinin sana kaybettirecegi hic bir sey yok.
Once klasik mi elektro mu tartismasi hep var oldu ve olacak cunku sınırlari keskin olan bir konu degil, kökü bir nede olsa.

E el mahkum, gitar caliyorsan 2 akor ogrensen bile iki gitarda da basacagin ayni akor olacak.

Yani her sekilde zaten kazan kazan durumu var. Birde klasik gitarla basladi diye elektro gitar kabiliyeti koreldigini iddia eden insan hic gormedim. Varsa tecrubelerini merakla dinlerim.

Ama sevme sevmeme konusu ayri ve kisisel bir mevzu, fakat ben olsam "sevmesem bile sevmiyorum diye kendimi cezalandirmazdim"

Tabi bu kisisel bir mevzu, kisisel gorus olur yargilamak olmaz.

Ne yazik ki is donup dolasip ekonomide kilitlendiginden, en merakli, en ogrenmeye hevesli, en enerjik, en gelisime ve tecrubeye acik yillarinda gencler secime zorlaniyor, yada hevesini ertelemek yada vazgecmek zorunda birakiliyor.

Simdi nasil bilmiyorum ama benim zamanimda lise ve universite sinavlarina girecek diye muzik dinlemesi yasaklanan cocuklar gorduk... Ne kadar buyuk acimasizliklara sahit olmusuz ya...

Ulan rehberlik hocalari isi gucu birakip, odadaki posterleri sokun atin diye seminerler veriyorlardi... Trajediye bak...

Laf lafi acti derken dertlendim bak ya.

Neyse kardesim elinde klasik var diye dert edinme. Evet distortion tonun olmayabilir ama Turk rock pop arabesk turku vb binlerce sarkiyi klasik gitarinla calabilirsin.
Baktin sevemedin, at 3 5 kurus kenara bir sekilde elektro gitarini da edinirsin nasil olsa. En uc orneklerden birinde
@solidute71 gibi 15 sene sonra yine alirsin zaten.

Onemli olan icinde muzik isteginin olmasi.

Hevesine sahip cikman dilegiyle haydin kalin saglicakla.
Evet şuan benim hocalarım da ders dışında uğraşım olmasın istiyor. Hatta bir hocam kitap okumayı azaltmamı bile söylemişti. Ben ne olursa olsun bırakmayı düşünmüyorum. Çok sağolun sözleriniz için.

Zaten gitar almak için yemek paramı harcamıyorum. Umuyorum ailemin de desteği ile alacağım

Evet şuan benim hocalarım da ders dışında uğraşım olmasın istiyor. Hatta bir hocam kitap okumayı azaltmamı bile söylemişti. Ben ne olursa olsun bırakmayı düşünmüyorum. Çok sağolun sözleriniz için.

Zaten gitar almak için yemek paramı harcamıyorum. Umuyorum ailemin de desteği ile alacağım
Kitap okumayı azaltmanızı söyleyen "hoca" kimmiş ifşa edin lütfen 🤣
Hangi şehirdesiniz bu arada ?

hoca ... ağzım açık kaldı.... Türk gençliği kimlere emanet... bizim zamanımızda hocam kitap okuyordum sınava çalışamadım desek hoca tamam oğlum yarın yaparız sınavı filan derdi muhtemelen...
bu arada okunan kitabın da elle tutulur bir şey olduğunu varsayıyorum hani örnek vermeyeyim ama kitap var kitap var elbet...

Geri