Düşük perdelerde teller ses çıkarmıyor

En son 3 ay önce bakıma götürdüm gitarı. Son 1 haftadır kalın mi ve la telleri boşta ve düşük perdelerde , diğer teller ise 3.perdeye kadar ses vermiyor. Çok kısa süreli titreşim oluyor. Tel yüksekliğinden şüpheleniyorum ama her şey olabilir. Evde halledebilirsem çok memnun kalacağım. Ne yapmam gerekiyor?

En son 3 ay önce bakıma götürdüm gitarı. Son 1 haftadır kalın mi ve la telleri boşta ve düşük perdelerde , diğer teller ise 3.perdeye kadar ses vermiyor. Çok kısa süreli titreşim oluyor. Tel yüksekliğinden şüpheleniyorum ama her şey olabilir. Evde halledebilirsem çok memnun kalacağım. Ne yapmam gerekiyor?
sap ayarı sonrasında da duruma göre tel yüksekliğini ayarlaman gerekiyor, üst eşiğinde çok büyük bir problem olmadığını varsayıyorum (luthier falan değilim, otorite olarak görme yazdıklarımı, sadece kendi tecrübelerim).
son 3 ayda havalar baya soğudu, gitarı tuttuğun koşulların da etkisiyle sap doğal olarak etkileniyor bu sıcaklık değişiminden. internette tonla kaynak bulabilirsin nasıl yapılacağına dair. tecrübe kazanman için mecburen kendin biraz kurcalaman gerekiyor gitarı (kontrolsüz yapma, araştırıp yap) ancak riske girmeyeyim, daha da bozup luthiere götürdüğümde beni azarlamasın diyorsan orası ayrı.

Geri