Müzik prodüktörü olmak istiyorum.

Öncelikle iyi geceler/iyi günler değerli forum üyeleri. Gönderiyi hangi konuya açmam gerektiğini bilmiyorum, o yüzden buraya açtım. Yakında 20 yaşına girecek bir kardeşinizim. Müzik prodüktörü olmak istiyorum ve tam olarak nasıl bir yol izlemem gerektiğinden emin değilim. Daha önceki araştırmalarım sonucunda Müzik Teknolojileri bölümü ile tanıştım. Benim burada size sormak istediğim soru şu: Galatasaray ITM gibi yerlerden de bu konudaki eğitimi yeterli seviyede alabilir miyim? Üniversiteye mi gitmek mi daha mantıklı yoksa buradan eğitim almak mı? Daha önce orası ya da başka yerden eğitim almış ya da bu konularda bilgi sahibi olan birileri yardım edebilir mi? Saygılar...

Bence bu ülkede aranjman yapabilmek ve şarkı oluşturabilmekten geçiyor. Mesela Youtube'da güzel şarkı söyleyen birini gördün ve aklında şu canlandı ben bu sesi böyle bir soundla ortaya çıkarırsam parlar. Mesela Zeynep Bastık - Ara Ara bir fransız şarkıcının şarkısı aynı müziği cover yaparak ne kadar başarılı oldu kaç milyon izlendi. Bunu gerçekleştirecek bir kayıt ve proses bilgisi gerekiyor. Prodüktör = Yapımcı yani bir şeyler yapman ve kendini kanıtlaman lazım. Yani insanlara ihtiyacın var bu insanların yetenekli olduğunu farkedecek farkındalığa ve muzik bilgisine ihtiyacın var. Köfn üyelerinden biri aslında prodüktör gibi hareket ediyor videolarını izle. Bu hem eğitim hem yetenek hem şans ve doğru insaları tanımak akraba , arkadaş , komşu ne olursa. Yada Soundcloud'da bir besteci gördün ya bunun bestelerine bir vokal bulsam iş yapar gibi bir şekilde bir yerden yırtmak lazım.

Dijitalleşen dünyada müzik prodüktörlüğünün de bir şekilde önemini yitirdiğini düşünüyorum. Grupların birçoğu mesela prodüktörlüğü de kendisi yapıyor artık. Yanılıyor ya da kavram hatası yapıyor olabilirim ama dinlediğim yerli yabancı albüm röportajlarında hep bunu görüyorum. Gene de yapılacaksa tür ayırt etmeksizin yerli yabancı üretilen her şeye hakim olmak gerekiyor önce. Hatta öngörülü olup ne tutar, amatör işlerin takibi, onlara ulaşma vs. bunlar gerekir. Her şeyden öte ciddi bir teori ve pratik eğitimi gerekir diye düşünüyorum. Olabildiğince farklı enstrümanlara hakim olabilme yetisi de gerekiyor.

Öncelikle iyi geceler/iyi günler değerli forum üyeleri. Gönderiyi hangi konuya açmam gerektiğini bilmiyorum, o yüzden buraya açtım. Yakında 20 yaşına girecek bir kardeşinizim. Müzik prodüktörü olmak istiyorum ve tam olarak nasıl bir yol izlemem gerektiğinden emin değilim. Daha önceki araştırmalarım sonucunda Müzik Teknolojileri bölümü ile tanıştım. Benim burada size sormak istediğim soru şu: Galatasaray ITM gibi yerlerden de bu konudaki eğitimi yeterli seviyede alabilir miyim? Üniversiteye mi gitmek mi daha mantıklı yoksa buradan eğitim almak mı? Daha önce orası ya da başka yerden eğitim almış ya da bu konularda bilgi sahibi olan birileri yardım edebilir mi? Saygılar...
Prodüktör, içi boş bir kavram. Gerçek anlamda bir müzik endüstrisinin ve devasa bir film endüstrisinin olduğu ABD gibi bir yerde içi doldurulabilir belli ölçüde, ama orada bile tam olarak belli değil ne olduğu. Müzikte genellikle ses mühendisliği (kayıt-miks vs) işlerinden anlayan kişiler bu sıfatla da bir şeyler yapıyor, ama artık müzisyenler kendileri de bunu yapıyor.
Asıl soru şu: Sizce prodüktör ne demek? Neden bu işi yapmak istiyorsunuz? Kafanızdaki ideali daha açık bir şekilde yazarsanız, daha fazla yardımcı olabilir insanlar. Böylece kendinizce bu kavrama bir anlam yüklemişseniz ama bu anlam aslında gerçekçi veya doğru değilse, boşuna kendinizi yormamış olursunuz.
Ancak şunu kesinlikle söyleyebilirim: Sizin yaşınızdaki insanlar çok daha somut, yani sahici bir beceri veya meslek edinmeyi hedeflemeli. Yoksa prodüktör, menajer, organizatör gibi kavramların gerçek anlamda hiç bir "profesyonelliği" yoktur; hemen herkes bu işlere soyunabilir.

Şimdi bazıları "profesyonelik" kavramına takılacak. Bu konuda yazılar yazmış ve ders vermiş birisi olarak çok kısa bunu açayım, size de faydası olur umarım.
Dünyada pek çok kişinin tıp fakültesi veya hukuk fakültesine gitmek istemesinin çok somut bir nedeni vardır (ama bunu o kişilerin de çoğu bilmez).
Çünkü bunlar dünyada seküler zeminde meslek olarak kendi özerklik/uzmanlık alanlarını en eski ve köklü şekilde kabul ettirmiş iki meslektir. (Batıda ruhbanlık daha bile eskidir bu anlamda ama onu dışarıda bırakalım bu konu açısından).
Mühendislik ve iktisat gibi fakültelerde bile zibilyon tane bölüm açılır.
Peki hukuk veya tıp fakültesinde başka bir bölüm var mı? Hayır. Yok
Bu ne demek peki?
Şu demek: Buradan çıkan kişi öylesine özelleşmiştir ki, onun yaptığı işi başka hiç kimse yapamaz. Sadece beceri olarak DEĞİL, yasal olarak imkansızdır.
Hobi olarak hekimlik veya avukatlık yapamazsınız:) Sahte diplomayla hekimlik veya avukatlık yaparken yakalanın, bakın bakalım ne oluyor... (tabii gelişmiş bir ülkede bunun sonuçları çok daha ağırdır...) Avukatın veya hekimin yetki alanına girmeye kalkan şeyleri yapamazsınız. Hatta rüyanızda bile göremezsiniz:) İşte gerçek profesyonelliğin özelliklerinden biri budur: Kendi egemenlik alanları vardır, o alana giriş kontrollüdür, zordur, standartları yüksektir ve özelleşmiş yüksek eğitim gerekir.

Belli ölçülerde mühendislik ve mimarlık da böyle sayılır. Bu alanların diplomaları da size büyük ölçüde özerklik sağlar.
Müteahhit, bankacı, "yönetici", prodüktör, organizatör...gak guk gibi genel kavramlar ise, bir sürü farklı alandan gelen kişilere açıktır. O yüzden bunlar gerçek anlamda profesyonelliği oturmamış veya zayıf alanlardır.
Eğer profesyonelliği güçlü bir meslek alanında diploma/eğitim almayacaksanız, bu durumda en azından somut ve geçerli bir beceri edinmelisiniz.
Prodüktörlüğü illa ki yaparsanız gerçekten istiyorsanız. Ama ses mühendisliği gibi bir alanda eğitim çok daha akıllıca olur mesela. Bunun yanında mutlaka bir enstrüman da çalın ve işin diğer boyutlarına da eğilin (şarkı yazımı-aranje-grup koçluğu... aklıma gelenler).

Arkadaşlar konuya biraz daha açıklık getireyim. Dört senedir amatör olarak rap öncelikli olarak müzikle ilgileniyorum. Kendimi ifade edebileceğim ve bana konfor alanı yaratan bir hobiydi benim için. Artık daha ciddi bir şekilde bununla uğraşmak istediğimden ve şarkılarımın kalitesini de yükseltmek için güzel bir Rode mikrofon aldım. Şarkılarımın daha güzel olması için mixing, mastering, aranje vs. gibi konulara hakim olmam gerekiyor. Ek olarak kendi beatlerimi de yapmak istiyorum ben. Benim beklentim tam olarak bunlar. Bir nevi hobimi mesleğime dönüştürmek istiyorum ve sadece kendi şarkılarım için konuşmuyorum. Ben hem bu konuda kendime yetmek hem de ek olarak başka insanlarla da çalışmak istiyorum. Bunun için gidebileceğim en mantıklı yol müzik teknolojileri bölümü ise ben o bölüm için çalışacağım.

Rick Rubin var mesela teknik meknik bilgi bişey yok adamda. Değişik bir konu bu. Burada dediğin hakkında çok bilgi sahibi kimse yoktur zaten malum gitar üzerine:)

Benim burada size sormak istediğim soru şu: Galatasaray ITM gibi yerlerden de bu konudaki eğitimi yeterli seviyede alabilir miyim? Üniversiteye mi gitmek mi daha mantıklı yoksa buradan eğitim almak mı? Daha önce orası ya da başka yerden eğitim almış ya da bu konularda bilgi sahibi olan birileri yardım edebilir mi? Saygılar...

Bu işler sonunda bütçeye gelip dayanıyor herkesin de bildiği gibi ancak Galatasaray ITM ile görüşün derim, ben de önce oraya gitmiştim fakat fırsat olmamıştı sonraları Sae'ye kayıt olmuştum. Ancak her şeyden önce, enstruman çalmayı öğrenin, şarkı söyleyin, deneyin mutlaka, şarkıcıları anlamak için iyi bir yol olabilir, diyelim ki yüz tane albümü ezbere bilin. Kim çalmış, nasıl çalmış, nerede kaydedilmiş, gitarların vokallerin efektleri kulağa nasıl geliyor vesaire.. gibi ayrıntıları hafızanıza alacak kadar çok müzik dinleyin. Kendi üretimlerinizi ve arkadaşlarınızı kaydedin. Ben ilk zamanlar, 30 sene önce walkmanle duyduğum her şeyi kaydederdim. Daha evvel çocukken, 80'lerde elimde teybe ne bulduysam kaydederdim. Daha da geride ilk kaydım iki yaşıma ait, o derece. Kayıt ve dinleme şart.

Çok şahsi bir yorum gelebilir ama, üniversiteyi sorduğunuz için söyleyeyim, üniversite böyle bir şey için vakit kaybı olur, diğer pek çok şey için olduğu gibi.

Son düzenleme:
hocam o kadar parayı verecek durumda olsaydım keşke :/
Simdi 30 40 bin Tl civarina yilbasindan sonra 2 sene dogru durust basini agritmadan kayit yapacagin bilgisayar bile alamazsin.

Bunun programlari duzenlemesi pazarlamasi... Var da var...

Hevesini kirmak degil amacim tabii ki, ama 30 40 bin Tl ye produktor olmanin yolunu bulursan derhal benimle iletisime geciyosun.
Ben 2 milyona kadar varim... Bulunur elbet, Orta sinif bir araba parasi sonucta. :)

Ve kaliteli is cikarabilmek icin rode mikrofona gelene kadar ne kadar cok sey var bir bilsen...

tersten düşünelim... müzisyen olsan ve prodüktör arıyor olsan bütçesi 30-40 bin olan bir düzeneği olan birisine iş vermeye istekli olur musun? ... bir macbook pro bile tek başına bunun 2 katı, daha hiçbir ekipman konuşmadan bile... hadi alet alayım başlayayım değil de belki bir stüdyoda filan işe girerek bu kapıları açmak lazım...

hiç anladığım bir iş değil, genel hayat tecrübesi olarak söylüyorum... golf'çüler mesela genelde caddy olarak başlarlar (çantaları taşıyan eleman), pek çok jokey seyislerden çıkar, hiçbiri hadi 100 bin dolarlık golf sopası alayım da golfçü olayım ya da 100 bin euro yarış atı alırsam kupa benim diyen herhalde yoktur

Herkes kendi hikayesini yazar, bunu bir kenara koyalim.

Ufak seylerle efsane de olabilirsin, kimsede olmayan imkanlarla rezil de olabilirsin.

Yuksek ogrenim bir hedefin icin her universiteyi ve programlarini arastirman lazim. Sitelere girecek her bir dersi ve mufredati inceleyeceksin. Dersi veren hocalarin cvlerine bakacaksin.

Sadece cv yetmez. Hele universite hic yetmez. 5 sayfalik tezlerle Prof olan insanlar var " Dunyada"

İlerlemek istedigin yolda tecrube elde edecegin ustalardan isin puf noktalarini ogreneceksin.
Neyin "muzik" neyin "sanat" olup neyin "kâr amaci guden hizmet" oldugunun bilincine varacaksin.

Sanisere sorsan "tekrar 18 olsam muzik yapmazdim" diyor mesela. Ama 30 oldu hala yanlis bildigi yoldan donmuyor...

Boylele hikayelerde var mesela...

Yaptigin isin tanimi, ihtiyaclari, piyasasi, dunyada ki yeri, onemli hatta onemsiz kisileri, akademik ve akademik olmayan yazili ve yazisiz temelleri kurallari kaynaklari...

Para kazanirmisin bilmem. Ama bilgili bir produktor olabilirsin. Ha yok bas vursun yeter dersen, produktor olmak kadar da derin dusunmene gerek yok derim. Hazir sample lar var. 40 yillik kaval sviriyi gazapizm sarki yapti diye kimse elestirmedi sonucta...

Alizadenin produktoru temiz para kaldirmistir mesela...

Geri