Sahneye çıkmak için ne yapmak gerekiyor?

Merhaba bursada oturuyorum ve metal/rock grubumla sahneyi çıkmayı düşünüyoruz. Daha önce hiç sahne tecrübem olmadı hiç konsere de gitmedim o yüzden hiçbir fikrim yok. Sahneye çıkmak için ne yapmak gerekiyor (kiminle konuşmak gerekiyor) ya da sahneye en düşük kaç yaşındaki kişiyi alırlar, diyelim sahneye çıktık bizi ne karşılayacak, kaç şarkı seçmemiz gerekir, ne zaman para kazanabiliriz, sahnede tuningleri farklı olan şarkılara (örneğin: E standart tuningdeki şarkıdan, D standart olan şarkıya) geçiş yaparken ne yapmamız gerekçe ya da şarkıların tonunu değiştirirken ne yapmamız gerekiyor gibi türlü türlü soru var aklımda. Bana her şeyi açıklayabilcek bi BABA Yiğit yok muuu :D

Merhaba bursada oturuyorum ve metal/rock grubumla sahneyi çıkmayı düşünüyoruz. Daha önce hiç sahne tecrübem olmadı hiç konsere de gitmedim o yüzden hiçbir fikrim yok. Sahneye çıkmak için ne yapmak gerekiyor (kiminle konuşmak gerekiyor) ya da sahneye en düşük kaç yaşındaki kişiyi alırlar, diyelim sahneye çıktık bizi ne karşılayacak, kaç şarkı seçmemiz gerekir, ne zaman para kazanabiliriz, sahnede tuningleri farklı olan şarkılara (örneğin: E standart tuningdeki şarkıdan, D standart olan şarkıya) geçiş yaparken ne yapmamız gerekçe ya da şarkıların tonunu değiştirirken ne yapmamız gerekiyor gibi türlü türlü soru var aklımda. Bana her şeyi açıklayabilcek bi BABA Yiğit yok muuu :D
Makine mühendisi arkadaşın biri yüksek lisans programına giren birisinden bahsetmişti. Adam araba kullanmıyormuş. Hoca "şimdiden geçmiş olsun" demiş.
Islanmadan yüzme öğrenmek istiyorsunuz. Bu kafa ile size de şimdiden geçmiş olsun.

1)Hayatınızda konsere bile gitmemişsiniz ama konsere çıkma hayali kuruyorsunuz. Hayatınızda halı saha maçı bile seyretmeyip futbolcu olma hayali mi kuruyorsunuz yani? Saçmalamayın gözünüzü seveyim. En çok yapmanız gereken şey konsere gitmek olmalı.
2)Metal grubunuzla para filan kazanamazsınız. Yani cebinize 3-5 kuruş filan girer de, hayatınızı öyle kazanamazsınız. Ayrıca daha yolun çok başındasınız, para kazanmayı filan şimdilik unutun. Zaten artık konserle para pek kazanılmıyor, iş internet-sosyal medya mecrasında dönüyor. Kendiniz tanıtmak için uğraşacaksınız işte.
3)Size bu kadar şeyi kim niye oturup izah etsin ki? Hem de beş kuruş almadan??? Grup koçluğu diye bir meslek var, menajerlik diye bir şey var... Bunlara verecek paranız yoksa, herkes gibi siz de tecrübe ile bunları öğreneceksiniz.

Not: Bu kadar armut piş ağzıma düş olmayın, biraz da kafanızı kullanın. Sorunlarınızı sizin için bir başkası çözemez. Biraz araştırın, biraz da kendinizi zorlayın.
Ör: Farklı akortlar için ya farklı gitarlar gerekir, ya da playlisti farklı akortlardaki parçaları art arda koyacak şekilde düzenlemek gerekir vs... Bir diğer seçenek de dijital bir cihazla akort değiştirmek olabilir ama ben bunu sevmem mesela.

Son düzenleme:
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Makine mühendisi arkadaşın biri yüksek lisans programına giren birisinden bahsetmişti. Adam araba kullanmıyormuş. Hoca "şimdiden geçmiş olsun" demiş.
Islanmadan yüzme öğrenmek istiyorsunuz. Bu kafa ile size de şimdiden geçmiş olsun.

1)Hayatınızda konsere bile gitmemişsiniz ama konsere çıkma hayali kuruyorsunuz. Hayatınızda halı saha maçı bile seyretmeyip futbolcu olma hayali mi kuruyorsunuz yani? Saçmalamayın gözünüzü seveyim. En çok yapmanız gereken şey konsere gitmek olmalı.
2)Metal grubunuzla para filan kazanamazsınız. Yani cebinize 3-5 kuruş filan girer de, hayatınızı öyle kazanamazsınız. Ayrıca daha yolun çok başındasınız, para kazanmayı filan şimdilik unutun. Zaten artık konserle para pek kazanılmıyor, iş internet-sosyal medya mecrasında dönüyor. Kendiniz tanıtmak için uğraşacaksınız işte.
3)Size bu kadar şeyi kim niye oturup izah etsin ki? Hem de beş kuruş almadan??? Grup koçluğu diye bir meslek var, menajerlik diye bir şey var... Bunlara verecek paranız yoksa, herkes gibi siz de tecrübe ile bunları öğreneceksiniz.

Not: Bu kadar armut piş ağzıma düş olmayın, biraz da kafanızı kullanın. Sorunlarınızı sizin için bir başkası çözemez. Biraz araştırın, biraz da kendinizi zorlayın.
Ör: Farklı akortlar için ya farklı gitarlar gerekir, ya da playlisti farklı akortlardaki parçaları art arda koyacak şekilde düzenlemek gerekir vs... Bir diğer seçenek de dijital bir cihazla akort değiştirmek olabilir ama ben bunu sevmem mesela.
Eski bi forumu okuduğumda bir sürü kişi onlarca paragraf yazmışlardı TEK KURUŞ BİLE ALMADAN, sen ise gelmiş niye yardım etsin ki diyorsun. Ve hiç konsere gitmedim demiş olmam konsere hiç gitmiyeceğim demek değil. Hiçbir soruma doğru düzgün cevap vermedin resmen sadece öyle şey mi olur falan diye alakasız şeyler dedin onun yerine sorlarıma cevap verseydin ne kaybedebilirdin ki... Aaa doğru tek kuruş para bile almıyorsun. Yıllar önceki konulara bakarak daha iyi cevap alabiliyorum. Son olarak armut piş ağzıma düş olmayın demişsin de sorduğum her soruyu ne kadar süredir araştırdığımı bilmiyorsun burdaki insanlardan da cevap almak istedim sadece

Eski bi forumu okuduğumda bir sürü kişi onlarca paragraf yazmışlardı TEK KURUŞ BİLE ALMADAN, sen ise gelmiş niye yardım etsin ki diyorsun. Ve hiç konsere gitmedim demiş olmam konsere hiç gitmiyeceğim demek değil. Hiçbir soruma doğru düzgün cevap vermedin resmen sadece öyle şey mi olur falan diye alakasız şeyler dedin onun yerine sorlarıma cevap verseydin ne kaybedebilirdin ki... Aaa doğru tek kuruş para bile almıyorsun. Yıllar önceki konulara bakarak daha iyi cevap alabiliyorum. Son olarak armut piş ağzıma düş olmayın demişsin de sorduğum her soruyu ne kadar süredir araştırdığımı bilmiyorsun burdaki insanlardan da cevap almak istedim sadece
Sahne için hevesli olman güzel bir şey. Ama bu işten para kazanıp hayatını geçindirme olayını unut. Büyükşehirlerde grup oluşumları üniversite ortamında daha yaygın. Lise'de falan çok zor. İlla ben müzikten kazanacağım diyorsan da, okulu unutup tüm vaktini müzik eğitimine ve kendini tanıtmaya harcayacaksın. Düzenli prova şart. Haftada 1-2 prova kimseye bir şey katmaz. Adam akıllı ekipmanı olan stüdyoda bir günde en az 2 saat. Gidecek parayı ve zamanı hesaplayın. 5 kişilik grupta bir kişi provaya gelmezse o prova çöp. Metal şarkılarda tuning olayı zorluk çıkarır. Ya ek gitarınız olacak ve sahnede değiştireceksiniz, ya da pitch shifter pedal. VEya en kötüsü orijinal tablarda farklı akortta çalacaksınız. Bu da seslerin doğru duyulmaması demek.

Ek olarak, ileride sahne almayı düşünenlerin mutlaka şimdiden bir grupla çalışmasında fayda var. Evde Malmsteen, stüdyoda Ajdar olmayın.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Sahne için hevesli olman güzel bir şey. Ama bu işten para kazanıp hayatını geçindirme olayını unut. Büyükşehirlerde grup oluşumları üniversite ortamında daha yaygın. Lise'de falan çok zor. İlla ben müzikten kazanacağım diyorsan da, okulu unutup tüm vaktini müzik eğitimine ve kendini tanıtmaya harcayacaksın. Düzenli prova şart. Haftada 1-2 prova kimseye bir şey katmaz. Adam akıllı ekipmanı olan stüdyoda bir günde en az 2 saat. Gidecek parayı ve zamanı hesaplayın. 5 kişilik grupta bir kişi provaya gelmezse o prova çöp. Metal şarkılarda tuning olayı zorluk çıkarır. Ya ek gitarınız olacak ve sahnede değiştireceksiniz, ya da pitch shifter pedal. VEya en kötüsü orijinal tablarda farklı akortta çalacaksınız. Bu da seslerin doğru duyulmaması demek.

Ek olarak, ileride sahne almayı düşünenlerin mutlaka şimdiden bir grupla çalışmasında fayda var. Evde Malmsteen, stüdyoda Ajdar olmayın.
Grubum var zaten ya

🤣 🤣 🤣 🤣
Daha ilk mesajdan tanıyorum artık bu kafayı.
Halen "araştırmaktan" bahsediyor.
Yanlış soruya doğru cevap verilmez. NOKTA.
Sen kendi eksiğini kabul etmek istemiyorsan, bunu senin yerine kimse yapamaz.
HAYIR, buraya soru yazıp yardım istemiş olman, eksiğini bildiğin anlamına GELMEZ.
Bunun asıl testi, senin eksiğin/yanlışın yüzüne söylendiği zaman vereceğin tepkidir.
Bu anlamda sen çoktan sınıfta kaldın zaten.
Gerçi senin kuşağın sınıfta kalmak nedir, onu da bilmiyor sanırım. Sorun da bu zaten.
O yüzden, daha hayatında konsere gitmemiş insanlar, ben konser verip nasıl para kazanırım ? diye soru sormayı da normal bir şey zannediyor:)

🤣 🤣 🤣 🤣
Daha ilk mesajdan tanıyorum artık bu kafayı.
Halen "araştırmaktan" bahsediyor.
Yanlış soruya doğru cevap verilmez. NOKTA.
Sen kendi eksiğini kabul etmek istemiyorsan, bunu senin yerine kimse yapamaz.
HAYIR, buraya soru yazıp yardım istemiş olman, eksiğini bildiğin anlamına GELMEZ.
Bunun asıl testi, senin eksiğin/yanlışın yüzüne söylendiği zaman vereceğin tepkidir.
Bu anlamda sen çoktan sınıfta kaldın zaten.
Gerçi senin kuşağın sınıfta kalmak nedir, onu da bilmiyor sanırım. Sorun da bu zaten.
O yüzden, daha hayatında konsere gitmemiş insanlar, ben konser verip nasıl para kazanırım ? diye soru sormayı da normal bir şey zannediyor:)
Barrios hocam iyi yine çok çok insaflı davranıp gayet nezih bir üslupla gerekenleri söylemiş. Benim susmayı tercih etmem senin için en hayırlısı olur genç arkadaş. En iyisi cirkinleşme ve kimin kim olduğunu bilmeden daha fazla saygısızlık etme.

Barrios hocam iyi yine çok çok insaflı davranıp gayet nezih bir üslupla gerekenleri söylemiş. Benim susmayı tercih etmem senin için en hayırlısı olur genç arkadaş. En iyisi cirkinleşme ve kimin kim olduğunu bilmeden daha fazla saygısızlık etme.
İşin komiği, sorduğu pek çok soruya gayet net ve basit yanıtlar verdim.
O bunları yanıttan saymıyor, çünkü bu arkadaşlar onaylanmak-doğrulanmak istiyor.
Duydukları şey hoşuna gitmediği zaman o yanıt, yanıt olmuyor 🤣
Hoşuna gidecek şeyler söylendiği zaman ise "babayiğit" olacağız. Yine kendisinin lütfuyla tabii.
Bu kafayı o kadar çok görür oldum ki... Para bahsi üzerinden kendini kurbanlaştırması da yine aynı şey. Aklınca beni paragöz gibi göstermeye çalışmış.
Buna gülüp geçiyorum tabii, ama asıl mesele, bu arkadaşların hiç bir şekilde "bedel " ödemek istememesi.
Islanmadan yüzsün, kendine hiç bir şeyi dert etmeden sorunları onların yerine başkaları çözsün, konsere gitmeden konsere çıksın, hatta konser sanatçısı olup para kazansın. Deneyim eksiğini mantıkla kapatsın (Konser gitmemiş olmam, hiç gitmeyeceğim anlamına gelmez ki ??? Ne var bunda?) Şu var: Senin ne istediğinden haberin yok. Sen kafandaki komik bir hayale vurulmuşsun, haberin yok.
Neden forumlarda çokça görüyoruz bu arkadaşları? Çünkü forumlara başlık açmak da, klavye delikanlılığı yapmak da BEDAVA.
Peki burada deneyimini paylaşan insanların emeği ne olacak? Bunun adaleti nasıl sağlanacak?
Çok basit. Onlar da SADECE buna değeceğini düşündüğü insanlarla paylaşacak deneyimini.
Klavye delikanlıları da avucunu yalayacak.

Benim 3 yaşında bebe bile emeksiz birşeye sahip olunamayacağının farkında, bu kafaya ben kendimi yormam bile. Biz gitara başladığımız dönemler internetten gitar öğrenme olayları filan yoktu. Kitaplar, bir önceki kuşak abilerimiz ve tabi hem maddi hem manevi imkanı olanlar için ders almaya değer hocalardan başka birşey yoktu. Şimdi ortada bir sürü imkan var emek verip kendini geliştirmek istesin insan yeterki. Ama öyle gerekirse uykusuz kalmadan, bilek curutmeden, kafa patlamadan olmuyor hiçbir şey.
İşyerinde bir arkadaş vardı ben gitar çalmak istiyorum bana öğret abi filan diye çok ısrar etti, ben anlıyorum insanları ama dedim bundan olmaz ama yine de kırmayayım belki yanıltır beni. Gitar alacağız bütçe şu ben tırım tırım o küçük bütçeyle en iyi ne alabilirim bir sürü ilan favliyorum zaman harcıyorum. Neyse bu arkadaş benim tüm zamanımı boşa harcayarak kafasına göre dandik bir akustik gitar almış markası midex trendyoldan almış şaka gibi dimi. Bir kere geldi egzersiz verdim.
Birdaha gelmedi yanıma bir süre sonra aradı abi bunu satabilir miyiz bana göre değilmis ya ben yapamayacağım dedi. Emeklerimizi boş hevesler uğruna harcatmaya değmiyor yani.

Bursa 90'larda müzik yapmanın güzel olduğu bir yerdi. Başlığı açan arkadaşın işine yarar mı bilmiyorum ama, insan kendi gibi arayışları olan arkadaşlar edinip sabahlara kadar prova yapmaya başlayınca bazı soruların cevaplarına dair bir şeyler yakalamak mümkün olabiliyor. Bu işin en kısa yolu bile anlatılamaz bana kalırsa. Gördüğünüz gibi anlatılamadı da. Bana da kimse anlatmamıştı. Herkes çaresiz bu konuda.

Konuyu açan yaşının verdiği (belki) acemilikten duygularını dile getirememiş, saçmalamış. karşılık verenler daha ağır sıçızlamış.. forum eski forum değil, kimse kalmadı diyordum ama hala arada 12-13 sene önceki tipler ya da yancıları, öğrencileri, bayrak tutanları duruyor gibi...(en son mesajı yazan arkadaşı kesinlikle bu yoruma katmıyorum)

Bursa 90'larda müzik yapmanın güzel olduğu bir yerdi. Başlığı açan arkadaşın işine yarar mı bilmiyorum ama, insan kendi gibi arayışları olan arkadaşlar edinip sabahlara kadar prova yapmaya başlayınca bazı soruların cevaplarına dair bir şeyler yakalamak mümkün olabiliyor. Bu işin en kısa yolu bile anlatılamaz bana kalırsa. Gördüğünüz gibi anlatılamadı da. Bana da kimse anlatmamıştı. Herkes çaresiz bu konuda.
Çaçaron ve resimli bar vardı zamanında çok çaldık bira ve yol parası ve komik sahne ücretlerine ama ne yalan söyliyim özlüyorum o zamanları. Bu arada ben 2005-2008 li yıllardan bahsediyorum.

Arkadaşlar benzer bir konu açacaktım başlığı görünce kirlilik olsun istemedim.
Bir grubumuz var Grunge/Punk ağırlığında parçalar çalıyoruz arada kendimizde süslüyoruz vs. Bolca provalarımızda mevcut fakat sahne deneyimimiz yok.
Parasında pulunda da değiliz müziği seviyoruz grupta ki herkesin kendi mesleği var..

İstanbuldayız çok mekana dinlemeye gittim fakat artık mekanlar aylık muhabbetine girmiş programlar belli çıkacak gruplar sabit hale gelmiş bizi kimler misafir eder onu danışacaktım sizlere, olmadı bir organizatör ayarlamayı düşünüyoruz
sevgiler,saygılar

Öncelikle kesinlikle bir barda konser izlemeni tavsiye ederim gerçi düzgün rock/metal bar da kalmadı ülkede ama bu başka bir konu.

Şimdi gelelim konuya. Sahneye çıkmak için öncelikle tabii ki iyi çalmanız gerekiyor. Öyle kafasına göre takılan bir grupla sahneye heves etmeyin rezil olursunuz. Ciddi bir ''iş'' gibi bakın buna ve bol bol prova yapın. 18 yaş altını mekanlar kabul etmez genellikle. Mekana bir performans videonuzla gidin ve çalmak istediğinizi söyleyin. Gerekirse başta para talep etmeyin (bir süre ) zaten etseniz de kabul edilebilir paralar kazanmanız çok zor. Bu aşamalardan sonra mekan sahibi size dönüş yapmazsa ısrarcı olun başka mekanlara hatta başka şehirdeki mekanlara ulaşın. Bu süreçte sosyal medyanızı zenginleştirin. Yaklaşımınız yalvarır gibi olmasın ama sallamıyor gibi de olmasın.

Her şey yolunda gitti ve sahnedesiniz diyelim. Sizi ne bekliyor? Büyük ihtimalle yalıtımsız vasat ekipmanlı bir sahne. Hiç bir şey provadaki gibi duyulmuyor sesci eleman triplerde ve belki de kötü bir saatte çıkıyorsunuz. Evet bunlar oldukça güçlü ihtimaller fakat yılmamak lazım. Birbirinizi dinleyin kendi içinizde tuşenize dikkat ederek sesleri ayarlayın özellikle davulcu bu konuda kilit durumdadır. Çok içmeyin hatta konser öncesinde hiç içmeyin. İlk sahneler genelde sancılı olur. Playlisti en az 1 saat yada az üzerinde tutun. Çok klişe şarkılar seçmeyin. Seyirci ile iletişim halinde olun. Sahnede kalas gibi durmayın ama şebeklik de yapmayın. Hatta şarkı aralarında kendinizi tanıtın. Olabildiğince dostunuzu çağırın. Mekan sahibi müziğe değil gelen kitlenin ona ne kadar para bıraktığına bakar.

Daha yazacak çok şey var ama böyle birilerin yazmasıyla olacak işler değil bunlar. İçinizde böyle bir heves varsa ve ciddiyseniz düşünmeden atılın bu işe. Sahnede pişmek gibisi yok hiç bir yazı bunu açıklayamaz :)

Arkadaşlar benzer bir konu açacaktım başlığı görünce kirlilik olsun istemedim.
Bir grubumuz var Grunge/Punk ağırlığında parçalar çalıyoruz arada kendimizde süslüyoruz vs. Bolca provalarımızda mevcut fakat sahne deneyimimiz yok.
Parasında pulunda da değiliz müziği seviyoruz grupta ki herkesin kendi mesleği var..

İstanbuldayız çok mekana dinlemeye gittim fakat artık mekanlar aylık muhabbetine girmiş programlar belli çıkacak gruplar sabit hale gelmiş bizi kimler misafir eder onu danışacaktım sizlere, olmadı bir organizatör ayarlamayı düşünüyoruz
sevgiler,saygılar
Organizatör ayarlamak iyi fikir. Çünkü artık mekanlar "ne kadar seyirci getirebilirsin ?" diye soruyor.
Eskiden o mekanın potansiyeli olurdu ve mekan seçici davranırdı bu yüzden. Artık mekan seçici filan değil, s.çıcı. Seyirci geleceğini bilsin, oraya maymun çıkartıp oynatır, o derece yani. Arkadaşını-eşini-dostunu çağırmanı ve onlara o gece para harcatmanı istiyor mekan sahibi. Müzik filan bahane... Bar sahnesini sana kiraya veriyor adam bir nevi, kafa bu yani.

O bunları yanıttan saymıyor, çünkü bu arkadaşlar onaylanmak-doğrulanmak istiyor.
Hoşuna gidecek şeyler söylendiği zaman ise "babayiğit" olacağız. Yine kendisinin lütfuyla tabii.
Bu kafayı o kadar çok görür oldum ki... Para bahsi üzerinden kendini kurbanlaştırması da yine aynı şey. Aklınca beni paragöz gibi göstermeye çalışmış.
Buna gülüp geçiyorum tabii, ama asıl mesele, bu arkadaşların hiç bir şekilde "bedel " ödemek istememesi.
Islanmadan yüzsün, kendine hiç bir şeyi dert etmeden sorunları onların yerine başkaları çözsün, konsere gitmeden konsere çıksın, hatta konser sanatçısı olup para kazansın. Deneyim eksiğini mantıkla kapatsın (Konser gitmemiş olmam, hiç gitmeyeceğim anlamına gelmez ki ??? Ne var bunda?) Şu var: Senin ne istediğinden haberin yok. Sen kafandaki komik bir hayale vurulmuşsun, haberin yok.
Neden forumlarda çokça görüyoruz bu arkadaşları? Çünkü forumlara başlık açmak da, klavye delikanlılığı yapmak da BEDAVA.
Peki burada deneyimini paylaşan insanların emeği ne olacak? Bunun adaleti nasıl sağlanacak?
Çok basit. Onlar da SADECE buna değeceğini düşündüğü insanlarla paylaşacak deneyimini.

Bana bedel ödemek istemiyorsun demişsiniz de siz yüksek ihtimalle beni tamamen yanlış anlamışsınız ben bedel ödenmeden ya da emek olmadan bi ieu elde edemiceğimin farkındayım bu yüzden her gün çalışıyorum, grubumla bi şarkı çalacağımız zaman günde en az 2 saat (bazense 4 5 saati buluyor) çalışıyorum. Grubumu kurmak için 2 aydır uğraştım her yere ilan verdim bütün insanlara sordum tanıdığınız var mı onunla konuşabilir miyim diye bu sDe e grup için verdiğim emek asıl elde etmek mesleğim bu da değil yönetmen olmam istiyorum ve bunun için senaryo yazıyorum bu sene yapılacak listem arasında en az 2 kısa film çekmek var. Bakın bunları anlatmamın sebebi '' klavye delikanlısı'' olmam falan değil sadece bunu ne kadar çok istediğimi ve çabaladığımı anlayın istiyorum. Evet cevaplarınız beni memnun etmedi çünkü hala sahneye nasıl çıkacağımı bilmiyorum. Ama gene de elimden geleni yapacağım. Sahneye çıkıncaya kadar durmayacağım

Güzel kardeşim, öncelikle yapmak istediğin şey konusunda gerçekten iyi yerlere gelmiş birilerine sosyal medyadan ulaşıp onların fikirlerini dinlemelisin. Birçok müzsyenin biyografisi, konser anıları vs.lerini youtube veya sosyal platformlardan bulabilirsin. Ve inan pek çoğu sosyal medyadan öyle içten öyle anlayışlı cevap veriyorlar ki.
Unutma, bir iş yapmak istiyorsan öncelikle o işi en iyi yapanlardan fikir al. Bir baltaya sap olamamışlardan değil. Zaten onların bi becerisi olsa kendilerine kullanırlardı.

Söyleyeceklerim bu kadar. Bol müzikli günler dilerim :)

Güzel kardeşim, öncelikle yapmak istediğin şey konusunda gerçekten iyi yerlere gelmiş birilerine sosyal medyadan ulaşıp onların fikirlerini dinlemelisin. Birçok müzsyenin biyografisi, konser anıları vs.lerini youtube veya sosyal platformlardan bulabilirsin. Ve inan pek çoğu sosyal medyadan öyle içten öyle anlayışlı cevap veriyorlar ki.
Unutma, bir iş yapmak istiyorsan öncelikle o işi en iyi yapanlardan fikir al. Bir baltaya sap olamamışlardan değil. Zaten onların bi becerisi olsa kendilerine kullanırlardı.

Söyleyeceklerim bu kadar. Bol müzikli günler dilerim :)
Deniz saymana yazmıştım belki cevağ verir diye :D

> Büyük bir hevesle grup kur
> Düzenli olarak provalara git
> 30-45 şarkılık bir repertuara hâkim olun
> Mekanlarla konuşmaya başlayın
> Mekanlar yabancı repertuar kabul etmedi, sıradaki adımları izle
> Türkçe rock/pop ve piyasa müziğinden 30-45 şarkılık repertuara hakim ol
> 20 farklı mekanla konuş 1 tanesi geri dönüş yapsın
> Küfür gibi para karşılığı 4-6 saat boyunca müzik çal
> Paranın yetmediğini anlayana kadar bir önceki adımı takip et
> Bırak bu işleri, kendi çapında enstrüman çalıp kendini geliştirmeye odaklan

En azından benim başıma gelen bu şekilde oldu 😁 Anlıyorum şu an yaşın genç ve bu konuda heveslisin ancak sahneye çıkıp çalmak düşündüğün kadar iyi olmayabilir (olmaz da), çünkü mekan sahiplerinin istediği şey mekana olabildiğince fazla kişi getirip mekanda onlara para harcattırmak ve müzik grubuna olabildiğince düşük miktarda para vermek. İkinci bir sebep ise (kendimi örnek alarak yazıyorum) sen heavy metal seviyor ve çalıyorsan sahneye çıkınca istemediğin/sevmediğin müzik türlerini saatler boyu çalacaksın ve bu seni enstrümanından soğutabilir. Günde 5 saat 6 saat bass gitarı elinden bırakmayan ben, sahneden sonra bir sonraki sahneye kadar gitarın yüzüne bile bakmazdım. Eğer bu işten güzel para kazanmak istiyorum diyorsan benim tavsiyem akustik veya elektro gitar alıp tekil olarak ya da maks. 1 kişiyle beraber bu işe odaklanman. Piyasa müziğine ve çok bilinen Türkçe pop/rock müziklerine hâkim olursanız (maks. 2 kişi oldugunuzu varsayıyorum) çoğu mekanın sizi tercih etme şansı daha yüksek olur. Çünkü mekan sahibi 4 kişilik bir gruba 1200 - 1500 lira ödemek yerine 2 kişiye 800 - 1000 lira ödemeyi daha uygun görür.

Geri