İstanbul'da bas gitar tamircisi

İyi forumlar arkadaşlar,
Bas gitara başlayalı bir iki ay falan oldu. Nispeten ucuza yurtdışından getirttim. Bir türlü geçmeyen cızırdama sorunu var. Kendim tamir etmeyi denedim bir bakıma başardım da ama belli perdelerde asla geçmiyor bu sorun. Perde yüksekliklerinin eşit olmadığından şüpheleniyorum. Bas gitardan anlayan bir yer arıyorum. Ayrıca öğrenciyim bütçem kısıtlı. Bana ne kadara patlar onu da bilmek isterim.
Şimdiden teşekkürler.

İyi forumlar arkadaşlar,
Bas gitara başlayalı bir iki ay falan oldu. Nispeten ucuza yurtdışından getirttim. Bir türlü geçmeyen cızırdama sorunu var. Kendim tamir etmeyi denedim bir bakıma başardım da ama belli perdelerde asla geçmiyor bu sorun. Perde yüksekliklerinin eşit olmadığından şüpheleniyorum. Bas gitardan anlayan bir yer arıyorum. Ayrıca öğrenciyim bütçem kısıtlı. Bana ne kadara patlar onu da bilmek isterim.
Şimdiden teşekkürler.
fret yükseklikleri sorunludur fret tesviyesi yaptırmanız gerekir çok fazla tutmaz işini anlayan bir luthiere götürürseniz hemen yapar

Bas çalmaya yeni başladığın için çalım yanlışlarından olabilir. Eğer tekniğinle ilgili bir sorun yoksa. Sap ve entonasyon ayarı yaparak büyük ihtimalle düzelecektir. Luthierler genelde tel değişimi, temizlik ve sap ayarı şeklinde genel bakım altında bu işi yapabiliyor. Tel fiyatı dışında 400-500 lira civarı yaptırabilirsin. Cızırtı gitar çalarken keyfi kaçıran bir olay. Düzenli bakım yaptıracak bütçen yoksa çaldıktan sonra kılıfa koyup sıcaklık farkından fazla etkilenmeyecek şekilde muhafaza etmeni öneririm. Tel ve sap ayarı ömrünü arttıracaktır.

Geri