Turkrock forumunun googledan çektiği nedir ??? Bir eylem önerisi

Google denilen zalim, belli ki gitar-amfi vs arayışındaki herkese ilk olarak bu adresi çıkartıyor Türkçe linklerde.
Neden bahsettiğimi biliyorsunuz: Başlangıç amfi-gitar tavsiyesi - Duman tonu, Metallica tonu, ID Core mu gak guk mu...
O arkadaşlar da soluğu burada alıyor.
Soluğu burada aldığı yetmiyor, buranın ona yardım etmek için yanıp tutuşan insanlarla dolup taştığını zannediyor. 🤣 🤣 🤣

Doğru düzgün yönetilen bir sitede en az iki şey olurdu:
1)Bu başlıklar tekrar tekrar açılamaz ve düzenlenirdi.
2)Tekrar tekrar açanlara yaptırım uygulanırdı.

İkisi de yapılmadığı için forum bitmiş vaziyette. Katkıda bulun(a)mayan (onun kabahati değil...), ama sürekli bir şeyler bekleyen bir güruh sürekli forumu meşgul ediyor.
Kuşak (ve olgunluk farkı) nedeniyle de bazı tepkileri anlamıyor. Burayı diğer sosyal medya platformları gibi zannettiği için, ortamın ve iletişimin şifrelerini çözemiyor.
Bu forum, amatör ve heveslilerin verdiği katkıyla ayakta duruyor. Paylaşım yapan insanlar, yine bu platformda yer almanın ve bu şekilde insanlarla iletişim kurmanın verdiği keyif karşılığında bunu yapıyor. Etkileşim almak, içerik üretmek, takipçi sayısını attırmak gibi kaygılara YER YOK BURADA. Ona uygun değil zaten forum.
Bu trajikomediye karşı eylem çağrısında bulunuyorum.
Yanıt vermek yerine, sadece ilgili başlık linklerini verelim.
Bunu zaten bir kısmımız yapıyor ama, herkes uygulamadıkça saçma sapan tekrarlar içeren başlıklar forumu işgal etmeye devam ediyor.
Site sahibinin böyle şeyleri umursamadığını biliyoruz.
Belki şöyle bir şey de uygulanabilir: İlgili başlıkları içeren linkler seçilip, açılan yeni bir başlığa alınır, biz de bu başlığı sürekli yukarıda tutmak için mesaj atabiliriz ara ara.
Başka bir hal çaresi aklıma gelmiyor.
En kötü olasılıkla ben artık o arkadaşlara bu başlığın linkini vereceğim.

Baslik sabitleme yapilabilir,
Mesela gitar ve ekipmanlari basligi altinda;
-Duman tonu nasil alinir cevabi burada!
-Elektro mu klasik mi?
- 1 haftada Malmsteen olabilir miyim?

Gibi...

Ama soru soruyu dogurdugundan ve gelen güruh muzikten bir haber "o yapmissa ben daha iyisini yaparim" cilardan olustugu icin ayni labirentin ayni donemecinde kaybolup duruyoruz.

Dolayisiyla bu ise yillarini vermis insanlar sorulari her ne kadar hevesle cevaplamak isteselerde konu "assa yukari assa" seviyesinde kaldigi icin bu degerli insanlarda tikaniyor bir yerde...

Bak elemana o kadar ritm anlattin bi tesekkur bile etmedi.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Baslik sabitleme yapilabilir,
Mesela gitar ve ekipmanlari basligi altinda;
-Duman tonu nasil alinir cevabi burada!
-Elektro mu klasik mi?
- 1 haftada Malmsteen olabilir miyim?

Gibi...

Ama soru soruyu dogurdugundan ve gelen güruh muzikten bir haber "o yapmissa ben daha iyisini yaparim" cilardan olustugu icin ayni labirentin ayni donemecinde kaybolup duruyoruz.

Dolayisiyla bu ise yillarini vermis insanlar sorulari her ne kadar hevesle cevaplamak isteselerde konu "assa yukari assa" seviyesinde kaldigi icin bu degerli insanlarda tikaniyor bir yerde...

Bak elemana o kadar ritm anlattin bi tesekkur bile etmedi.
Ne yazık ki o eleman muhtemelen yanıtı bile okumadı. Sosyal medya kafası; 5 dk içerisinde yanıt gelsin istiyor ve zaten her şeyin de ömrü 5 dakika bu devirde...
Başlık sabitleme, medeni bir forumda olması gereken en somut çözüm. Ama neredee....

Arama butonuyla ilgili bir başlık açmayı düşünüyorum.Nasıl kullanılır ne işe yarar nerede bulunur ağızdan mı alınır yoksa fitil gibi bi tarafımıza mı sokarız gibi şeyleri anlatacağım.

Üyesi olduğum airgunturk diye bir havalı silah ve atıcılık formu var (turkrockun havalı silah formu hali) orası da aynı burası gibi derya deniz, ansiklopedik bilgiler ,tecrübeler , bakım tamir, alış satış , inceleme , tanışma vs. her şey var(hatta orada da herkese bıkmadan usanmadan yardım etmeye çalışan tecrübeli kadim üyeler var), ama oranın çok katı kuralları vardı eskiden, örneğin yeni üye olmuş birinin kendisini tanıtması gerekiyordu kısaca kimdir necidir amacı nedir vs sonra belli bir süre üyeliği dolmadan ve belirli sayıda mesaj atmadan(sayı dolsun diye trol mesaj atan direk banlanıyordu) alış satış kısmından veya foruma özel kampanyalardan faydalanamıyordu, formu araştırmadan sabitlenmiş başlıklara bakmadan hemen cevap alıp tüymek isteyen aynı konuda açılmış konuyu tekrar tekrar açan(hangi silahı alsam, hangi dürbünü alsam , kırmalı mı pcp mi alsam aynı buradaki hangi gitar hangi amfi klasik mi elektro mu başlıkları gibi) direk banlanıyordu , ergen seviyesizce üslubuna dikkat etmeden yazan-imlaya ve mesajdaki anlam bütünlüğüne dikkat etmeyen önce uyarılıyor sonra banlanıyordu, insanlarla sürekli rahatsız edercesine boş polemik yapan banlanıyordu, formu sırf ticari alım satım veya marka-firma reklamı amaçlı kullanan hiçbir katkısı olmayan banlanıyordu, yani adminler çok sıkı takip ediyordu forumu (birden fazla olmaları ve üyelerinde forumu takip edip onlarla iletişimde olması işlerini büyük ölçüde kolaylaştırıyordu) , bu kadar katı ve disiplin kurallarına uyulan bir ortamda doğal olarak belirli seviyenin üstünde , gerçekten samimi ve faydalı bir ortam oluyordu forum gerçekten amacına ulaşıyordu, ama burası yol geçen hanı olmuş o kadar çok boş beleş konu açan, yanlışında ısrar eden , üslubuna saygısına hassasiyetlere dikkat etmeyen, işini görüp tüymek isteyen adamlar girip çıkıyor ve gerçekten faydalı olmaya çalışan üyelerin de artık yazası gelmiyor aynı şeyleri defalarca yazmış çünkü , bırak teşekkürü cevap vermeye bile tenezzül etmiyor adamlar , bunun temel nedeni site yönetiminin umursamazlığı bu kadar net, yıllar önceki mesajlara bakıyorum bir de şimdikilere dağlar kadar fark var adamlar burayı sosyal medya zannediyor işini gören cevap bile vermeden tüyüyor, burayı denetlemek o kadar zor değil bir sürü tecrübeli üye var onlardan müsait olanlardan admin olması istenebilir (herkes iş güç aile sahibi 7/24 forumda aktif olması gerekmiyor müsait olunca veya üyelerden bildirim gelince kontrol etse yeterli), çözüm zor değil ama site yönetimi bu yazdıklarımı ciddiye alacak mı tabi ki hayır.

İlk defa alacağım bilgim yok... diye başlayan başlıklar.
Hoşgeldiniz, ilk defa gitar alan ve bunu yazan ilk kişi olduğunuzu zannetmeniz nor...!!! hayır normal değil.
Herkes bir zamanlar “ilk” idi. Önce forumu biraz dolaşın, başka binlerce “ilk” kez yazan, soru soran var, onlara verilen cevaplar belki sizin de aradığınız cevap.
Civciv tavuğa, bebek anasına dünya bir tanesidir, tek kıymetlisidir. Siz sadece ilk defa gitar alıyorsunuz, bebek şefkati beklemeyin, ilk ıngaa diyen de siz değilsiniz. Sert oldu ama böyle... ben foruma üye olmadan haftalarca sadece başlıkları dolaştım kafamdaki bin sorunun yarısını anladım sonra güzel ortammış diye üye oldum mesela.
Ha bulamadım cevabımı yine de soracam diyene eyvallah başımız üstüne... dediğim gibi iletişimde bulunmasını, soru sormasını bilene zaten ilkmiş sonmuş demeden herkes cevap yazıyor burada.

Bir de analog pedal setup düzecem ne alayım diye başlık açıp sonra ayrı başlıklarda tek tek DS-1 hakında ne düşünüyosunuz, DD-6, TS, xxx..... filan sıralayanlar var, yorum yapmıyorum.

Üyesi olduğum airgunturk diye bir havalı silah ve atıcılık formu var (turkrockun havalı silah formu hali) orası da aynı burası gibi derya deniz, ansiklopedik bilgiler ,tecrübeler , bakım tamir, alış satış , inceleme , tanışma vs. her şey var(hatta orada da herkese bıkmadan usanmadan yardım etmeye çalışan tecrübeli kadim üyeler var), ama oranın çok katı kuralları vardı eskiden, örneğin yeni üye olmuş birinin kendisini tanıtması gerekiyordu kısaca kimdir necidir amacı nedir vs sonra belli bir süre üyeliği dolmadan ve belirli sayıda mesaj atmadan(sayı dolsun diye trol mesaj atan direk banlanıyordu) alış satış kısmından veya foruma özel kampanyalardan faydalanamıyordu, formu araştırmadan sabitlenmiş başlıklara bakmadan hemen cevap alıp tüymek isteyen aynı konuda açılmış konuyu tekrar tekrar açan(hangi silahı alsam, hangi dürbünü alsam , kırmalı mı pcp mi alsam aynı buradaki hangi gitar hangi amfi klasik mi elektro mu başlıkları gibi) direk banlanıyordu , ergen seviyesizce üslubuna dikkat etmeden yazan-imlaya ve mesajdaki anlam bütünlüğüne dikkat etmeyen önce uyarılıyor sonra banlanıyordu, insanlarla sürekli rahatsız edercesine boş polemik yapan banlanıyordu, formu sırf ticari alım satım veya marka-firma reklamı amaçlı kullanan hiçbir katkısı olmayan banlanıyordu, yani adminler çok sıkı takip ediyordu forumu (birden fazla olmaları ve üyelerinde forumu takip edip onlarla iletişimde olması işlerini büyük ölçüde kolaylaştırıyordu) , bu kadar katı ve disiplin kurallarına uyulan bir ortamda doğal olarak belirli seviyenin üstünde , gerçekten samimi ve faydalı bir ortam oluyordu forum gerçekten amacına ulaşıyordu, ama burası yol geçen hanı olmuş o kadar çok boş beleş konu açan, yanlışında ısrar eden , üslubuna saygısına hassasiyetlere dikkat etmeyen, işini görüp tüymek isteyen adamlar girip çıkıyor ve gerçekten faydalı olmaya çalışan üyelerin de artık yazası gelmiyor aynı şeyleri defalarca yazmış çünkü , bırak teşekkürü cevap vermeye bile tenezzül etmiyor adamlar , bunun temel nedeni site yönetiminin umursamazlığı bu kadar net, yıllar önceki mesajlara bakıyorum bir de şimdikilere dağlar kadar fark var adamlar burayı sosyal medya zannediyor işini gören cevap bile vermeden tüyüyor, burayı denetlemek o kadar zor değil bir sürü tecrübeli üye var onlardan müsait olanlardan admin olması istenebilir (herkes iş güç aile sahibi 7/24 forumda aktif olması gerekmiyor müsait olunca veya üyelerden bildirim gelince kontrol etse yeterli), çözüm zor değil ama site yönetimi bu yazdıklarımı ciddiye alacak mı tabi ki hayır.
Hocam bahsettiğiniz forum hala aktif ise üye olmak isterim.

İlk defa alacağım bilgim yok... diye başlayan başlıklar.
Hoşgeldiniz, ilk defa gitar alan ve bunu yazan ilk kişi olduğunuzu zannetmeniz nor...!!! hayır normal değil.
Herkes bir zamanlar “ilk” idi. Önce forumu biraz dolaşın, başka binlerce “ilk” kez yazan, soru soran var, onlara verilen cevaplar belki sizin de aradığınız cevap.
Civciv tavuğa, bebek anasına dünya bir tanesidir, tek kıymetlisidir. Siz sadece ilk defa gitar alıyorsunuz, bebek şefkati beklemeyin, ilk ıngaa diyen de siz değilsiniz. Sert oldu ama böyle... ben foruma üye olmadan haftalarca sadece başlıkları dolaştım kafamdaki bin sorunun yarısını anladım sonra güzel ortammış diye üye oldum mesela.
Ha bulamadım cevabımı yine de soracam diyene eyvallah başımız üstüne... dediğim gibi iletişimde bulunmasını, soru sormasını bilene zaten ilkmiş sonmuş demeden herkes cevap yazıyor burada.

Bir de analog pedal setup düzecem ne alayım diye başlık açıp sonra ayrı başlıklarda tek tek DS-1 hakında ne düşünüyosunuz, DD-6, TS, xxx..... filan sıralayanlar var, yorum yapmıyorum.
Hatırlar mısınız yazın bi eleman yurtdışından gitar alacağım demişti.Squier fender fujigen schecter prs ne kadar strat varsa hepsini atmıştık 50 sayfalık bir şey çıkmıştı.O bittiği gibi gitmiş kablo başlığı açmıştı :D

Çok basit bir çözümü var bence

Aktif,bilgili ,eskilerden,kabul eden 2 kişiye moderatörlük verse ilgisiz kişi,sorun kökten yüzde 90 çözülür.
Hamdım, piştim, yandım - Mevlana.
Tasavvuf bağlamında bakmazsak kişi olgunlaşmalı, öğrenmeli ve "olmalı".
Zabıta çözümlerle de nereye kadar. Sırf eskiyim diye bana da abi mod olsana diyenler oldu, yav ben buraya paylaşmaya ve öğrenmeye geldim, elalemin şımarık çocuğuna ya da sttin yaşına gelmiş insan olamamış ham kişiye terbiye mi verecem. Üstelik eskiden mod işi vardı forumda onlar da ana avrat sövenlerden bıktı, hepsi kaçtı gitti :)
Kendi kendine nezih bir iletişim kuramayan topluluğa mod atasan ne olacak, polis diksen ne olacak. Mod belki biraz başlık kirliliğini modere edebilir, kral bi pedal önersene üslubu azalır belki.

Bu arada alakasız ama bir ara buradan kaçan düzgün insanlar gitarpedal diye bir yere takılıyordu, hatta üye de olmuştum ama aktivite çok azdı, ne oldu orası?

Çok basit bir çözümü var bence

Aktif,bilgili ,eskilerden,kabul eden 2 kişiye moderatörlük verse ilgisiz kişi,sorun kökten yüzde 90 çözülür.
Modları vardı eskiden formun.
Sonra ne olduysa (site el mi değiştirdi, emin değilim...), mod diye bir şey kalmadı. Admin herşeyi tek başına yönetmeye karar verdi. Sanırım kendisinden başka birilerinin forumda karar alıcı konumunda olmasına tahammül edemedi.

Zabıta çözümlerle de nereye kadar. Sırf eskiyim diye bana da abi mod olsana diyenler oldu, yav ben buraya paylaşmaya ve öğrenmeye geldim, elalemin şımarık çocuğuna ya da sttin yaşına gelmiş insan olamamış ham kişiye terbiye mi verecem. Üstelik eskiden mod işi vardı forumda onlar da ana avrat sövenlerden bıktı, hepsi kaçtı gitti :)
Kendi kendine nezih bir iletişim kuramayan topluluğa mod atasan ne olacak, polis diksen ne olacak. Mod belki biraz başlık kirliliğini modere edebilir, kral bi pedal önersene üslubu azalır belki.

Bu arada alakasız ama bir ara buradan kaçan düzgün insanlar gitarpedal diye bir yere takılıyordu, hatta üye de olmuştum ama aktivite çok azdı, ne oldu orası?
Onlar gitarmühendisi diye bir şey kurmuştu, o galiba fbook üzerine taşındı. Forum yalan oldu yani.
Gitarpedal daha eskiydi ama akıbeti aynı oldu sanırım.

Üstad basit bir cevap verecek olursam,bu ülkede topluluklara jandarma şart maalesef,malum eğitim,düzen,sosyal ilişki gibi bir çok konularda toplumsal ortalamanın durumu belli.

Buraya tüm gelenlerin forum kullanma,sosyal ilişki kurma gibi yetilerini beklemek zor olur.

He modluk tabi ki zor ama buraya yıllarca emek bilgi sosyal destek vermiş,düzelmesini isteyen kişilerin kabul edeceğini düşünüyorum.

Ben site yönetiminin bu durumdan son derece memnun olduğunu düşünüyorum. Bitmek üzere olan bir forum kültüründe, hit sayısının artmasının, google da en üstlerde yer almanın tek yolu bolca böyle konuların açılması çünkü. O yüzden yönetim anlamında çok bir kural, değişiklik getirilmesini beklemiyorum ben. Bu tarz durumlarda en güzel eylem planı o konulara hiç cevap vermemekten geçer. Ama "binlerce kere soruldu" diye tepki amaçlı cevap bile yazılsa, bu forumun işine yarıyor. O yüzden en güzel eylem planı eylemsizliktir diyerek o tarz konuları cevapsız bırakmanın en işe yarar yöntem olduğunu düşünüyorum.

“Rekabetin olmadığı bir ortamda kaliteden söz edilemez” tam olarak bu durumun sebebi olarak görüyorum.
Evet, google aramalarında yolun hep buraya çıkması da bunu doğruluyor sanırım. Forum formatında ayakta kalmış bağımsız başka yer yok galiba, diğerleri artık hep sosyal medya platformlarına çıkıyor.

Geçen bilmediğim bir numara aramış beni, Google'dan arattım numarayı hemen turkrock alım satım ilanı çıktı. Oradan buldum arkadaşı, dönüş yaptım. Herşey Google'a düşmüş aynen.
Admin, mod, jandarma olayına bakarsak bizim millete sıkıyönetim yapsalar o bile kontrol edemez.
Bu topraklara yüzlerce binlerce peygamber gönderilmiş ama hâlâ düzelememiş... 2-3 bin sene önceki sorunlar hâlâ devam.
Neden İskandinavyaya gönderilmedi de Ortadoğu'ya ? Ki tarihçiler İskandinavya'da barbarlar yaşıyordu deseler de Tanrı ileri görüşlüymüş demek, oralara gerek yok, Ortadoğu'yu düzeltmek lazım demiş. Tanrı bile kurtaramadiysa adminle modla zor düzelir. Ailesi terbiye verememiş, ana babasını dinlemeyen kızanlar bizi mi dinleyecek...

Google denilen zalim, belli ki gitar-amfi vs arayışındaki herkese ilk olarak bu adresi çıkartıyor Türkçe linklerde.
Neden bahsettiğimi biliyorsunuz: Başlangıç amfi-gitar tavsiyesi - Duman tonu, Metallica tonu, ID Core mu gak guk mu...
aynen öyle yapıyor hocam mesela örnek google a mg 10 alınır mı iyi midir yazıyorum çıkan sonuç bu

Ekran Resmi 2024-01-07 15.34.48.jpg

Geri