Sinema Eleştirmenleri

Son zamanlarda sayısının bilinçli bilinçsiz arttığı filmlerin ve buna bağlı olarak aynı şekilde türeyen eleştirmenlerin ne derece doğru eleştiri yaptığını kestiremiyorum.Elbette ki isim vermemekle birlikte çok iyi,yerinde eleştiri yapan insanlar da var fakat genelinin izleyiciyle paylaştıkları düşünceler bakımından tamamen zıt, hatta düşman olduklarını görüyorum.Bazı eleştirmenler( :!: )in vizyona giren TROY gibi bir filmden sonra gazete manşetlerinde ''TROY HATALARLA DOLU'' v.b eleştirilerini -ki aynısı Matrix serilerinde de yapılmıştı- eleştiri haklarını ellerinde tutan kimseler tarafından yanlış yol göstermek olarak yorumluyorum...
Siz ne dersiniz :?:

bir filme gitmek için eleştirmenlerin önerilerini göz önünde bulundurmuyorum. filmin konusu bana çekici gelmişse gidiyorum,fiyaskoyla sonuçlandığını düşündüğüm az film vardı gittiklerimden...
eleştiri öznel bir durum ama dediğin gibi kötü eleştiriyi kasıtlı yapanlar ve dozunu kaçıranlar var,buna katılıyorum.fazla ciddiye alma bence...

benim içinde filmin konusu,oyuncuları.. dolayısıyla nasıl bir film olabileceğine dair düşüncelerim önemli.bu filmde al pacino var,izlerim diyorum.sinema yazarlarının görüşlerini de zaten filmin içeriğini öğrenmek için okuyorum genellikle.

Bu konuda sinema dergisini tavsiye ederim, eleştiriler ciddi anlamda eleştiri. Öyle hata var kötü falan gibi değil. Nerde ne anlatılmak istemiş, esas olay ne adam derinine kadar inip, ne olsa daha güzel olurdu diyip gerisini size bırakıyor ve çok kaliteli bir çizgisi var...
Kesinlikle katılıyorum bir filmdeki hataları bulmak o filmi eleştirmek değildir. Neymiş efendim gözlükte kamera varmış sen tüm filmden bunu mu anladın?

• Konu Sahibi Konu Sahibi
anlaşılan sinemayla ilgisi olan kişi sayısı azalmış :?

ya dünyada artık sinema eleştirmeni kalmadı..çünkü sinema da tekelleşme var... adam filmini çekiyor onun çalışanı filmi eleştiriyor..böyle olmaz bu işler..

ya bence eleştirmenlerin tek tip bi sonuca varması ya da izleyiciyle tamamen aynı düşünmesi çok mantıksız. eleştiri yapılırken kişinin kendi izlenimleri söz konusudur. dogru olması ya da okuyucuyla aynı olması gerekmez. hatta bence zıt olması daha iyi bile olabilir. çünkü siz karşı tarafın da bakış açısını görürsünüz ve muhtemelen eleştirmen sizin fark etmediginiz noktaları da fark ettigi için o film size daha çok şey kazandırır.
troy konusunda da, ben filmi izlemedim. şahsen izlemek de istemedim pek. yanlış anlamasın aman herkes begeniyo popüler olmuş izlemiyim gibi bi tribim yok. sadece ilgimi çekmedi. nese konu bu degil, filmde biz izleyicilerin göremedigi çok hata olabilir bunu sadece fesat bi eleştiri olarak görmemek lazım.
bi yandan da, gerçekten sırf reklam yapmak için eleştiri yapan insanlar da var. onlar için bi şey diyemicem. onların eleştirileri kendi izlenimlerinden çok altıkları paraya göre oluyo.
bence eleştirmenlerin yazılarını bir filmi izlemeden okumak çok sakıncalı. sizi tamamen yönlendirir. objektif olamazsınız. en iyisi filmi güzel güzel izledikten sonra eleştirilerini okumak. sonra gerekirse film on kere daha izlenir.

bu eleştimenlerin beğendiği hangi filme gitsem iğrenç bulmuşumdur. adamlar nerde abuk film var onları överler(hayır akrabaları çekiyor sanki :?: )... bende o yüzden eleştiriyi dinlemeden konusuna göre giderim hep. birde ödüllü filmler vardır yok cannes'da özel jüri ödülü, kübada gümüş puro ödülü, türkiyede altın portakal aldı v.b. yada 46 ödüllü film yazarsa sakın gitmeyin onun yerine güzel bir kaset alıp evde dinleyin o daha kalıcı oluyor :!: ...

janer demiş ki:
birde ödüllü filmler vardır yok cannes'da özel jüri ödülü, kübada gümüş puro ödülü, türkiyede altın portakal aldı v.b. yada 46 ödüllü film yazarsa sakın gitmeyin onun yerine güzel bir kaset alıp evde dinleyin o daha kalıcı oluyor :!: ...
böyle bi genelleme niye yapıyosun ki? bence özellikle cannes'deki ödül almış filmler genelde çok başarılı oluyo.

Kim ne derse desin bu işi bu memlekette en iyi icra eden adam Mehmet Açar'dır. Trt 2 deki beyaz perde de çok nitelikli yorumlarda bulunurdu. Galiba Sinema dergisinin editörüydü.

abi bakmayin öyle elestirmenlerin ne dedigine ilk Silence Of The Lambs(Kuzularin Sessizligi) ciktiginda filme berbat felan dediler film bi suru rekor kirdi ve ve 6 oscar kazandi en iyi film,en iyi erkek oyuncu,en iyi kadin oyuncu,en iyi seneryo,en iyi yönetmen felan ve daha bi suru film var kötu elestiri almasina ragmen klasik filmler arasina giren elestirmenler sevdikleri oyuncular yaptiysa iyi film sevmedikleri yaptiysa kötu film diyolar...

silveria_84 demiş ki:
Son zamanlarda sayısının bilinçli bilinçsiz arttığı filmlerin ve buna bağlı olarak aynı şekilde türeyen eleştirmenlerin ne derece doğru eleştiri yaptığını kestiremiyorum.Elbette ki isim vermemekle birlikte çok iyi,yerinde eleştiri yapan insanlar da var fakat genelinin izleyiciyle paylaştıkları düşünceler bakımından tamamen zıt, hatta düşman olduklarını görüyorum.Bazı eleştirmenler( :!: )in vizyona giren TROY gibi bir filmden sonra gazete manşetlerinde ''TROY HATALARLA DOLU'' v.b eleştirilerini -ki aynısı Matrix serilerinde de yapılmıştı- eleştiri haklarını ellerinde tutan kimseler tarafından yanlış yol göstermek olarak yorumluyorum...
Siz ne dersiniz :?:
troy da matrix te hatalarla dolu filmler truva yı izliceğime tgrt de truvalı helen diye bir film oynadı savaş öncesi dönem i gösteren onu izledim çok daha fazla keyif aldım hem efsanesi de doğru matrix e gelince işi sadece para işine ulaştırmış müthiş yönetmen abilerimizin elinden ancak bu gelirdi bence süper yorumlamışlar ellerinden öopmek gerek :D

Geri