Ekipman konusunda tecrübeliler buyursun lütfen

sıkıntı yok... latife ediyoruz

dediklerini duyuyorum, anlıyorum ve kabul ediyorum .... ama yine de kendime yatırım yapıyor olsam bu kriterler ile girişirim hali hazırda kullandığım IK MTM'leri ki fena değiller çok daha iyileriyle değştiririm ama gel gör ki belli ki yeni başlayan hatta Katana gibi sessiz amfiye kulaklık mı taksam diyen noktada bir arkadaşa (bu da normal, hepimiz geçtik oradan) ben işini en kolay ve üzmeden halletmek üzerine bu kadar hz filan kafa yormadan genel kabul görmüş iyi monitorler almasını tavsiye ederim ... ha merakı, parası ve bu kadar hassasiyeti varsa elbet buyursun buna göre monitor seçsin :)
Kim diyor ya katanaya kulaklık takayım diye? Ne saçma iş arkadaş😁

değil tabi .. benim anlamadığım bu değil ama başka bir şey... karşılıklı bir diyalog varken, bilgi ve görüş paylaşılırken yazanların bir derdi yokken ve iletişim içindeyken hariçten lüzumsuz ve faydasız bir yorum yapmak da zorunlu değil... ama her başlığa yazıldığı gibi bu da yapılıyor ... ??
Kime neden yazdın diye bakabilmek için engeli kaldırmam gerekti. Yine şaşırtmadı tabii...

Piyasada adı sanı olan doğru düzgün hiç bir marka bu frekans aralıklarını reklam olsun diye kafadan atamaz. Zaten güvenilir markalar sadece alt üst frekans aralığını değil o frekans cevabını kaç db'de verebildiği de yazar yanında. Bunlar kolayca ölçülebilen, teyit edilebilen verilerdir.

40-50 hz altını alamayınca elektro gitarda eksik frekans almış olursun ifadesi de fazla iddialı. Bence hiç bir eksikliğini hissetmezsiniz. Hatta elektro gitarı bırakın, normal müzik dinlemek için bile 50 hz altı özellikle tercih edilmez. Çünkü 50 hz altı frekansları ehlileştirilmesi çok zordur. Ortamda profesyonel yapılmış bir akustik düzenleme, bass trapler vs olmadığı sürece bu frekansların müzik dinleme deneyimine katkısı değil zararı olur. Ama bir çok insan bilmeden bu kötü deneyimi yaşamaya devam eder. O sebeple bence genel olarak 50 hz altına hiç bulaşmamak en akıllıca iş olur. 11 hz - 28 khz frekans cevaplı sisteme sahip biri olarak diyorum bunu.

@solitude71
Gece yarısı, ağır bir programdan sonra yazıp daha biraz sert kaçtığını düşündüğüm mesajıma nazik bir tepki verdiğiniz için ben teşekkür ederim. Şindi de o terliği ben ağzımda hissediyorum :)

Burada üstünde durmaya çalıştığım konu; günümüzde referans monitörleri çok ciddi pahalı seviyelere gelmiş durumda. Diğer taraftan da ton da mükemmeli arayanlar var. İşe biraz biliç katalım istedim. Çok gelişmiş ve gerçeğinden hiç bir şekilde ayrılamayan VST plug-inler mevcut. Ses mühendisi dahil aradaki farkı anlayamaz. Bunu kesinlikle tartışamayız. Referans monitörleri ise; eğer gitar çalma hedefinde iseniz sesin doğallığı açısından gitar amfilerinin yerini tutmuyor. Bu sabittir :)

Hayır hissedilir. O aralıga biz güç diyoruz. Dolgunluğu veren faktördür. Çok net duymasanız bile hissedersiniz. Ancak referans moniörlerinde çalıyorsanız; yapısı gereği zaten duymayacaksınız / mümkün değil. O ses size güzel geliyorsa bunu tartışamam elbette.
Bilgilendirme için teşekkürler. Peki ev için setup tavsiyeniz nedir? Kendi adıma kayıt vs yapmıyorum sadece çalıyorum. KRK marka iki referans monitörüm ve ses kartım var ancak birebir aynı gitarı kullansam da o youtube'da plug-in (neural dsp, tonex vs) inceleyen arkadaşların aldığı tonları almak mümkün olmuyor. Hi-gain tarafı yine bir nebze yakınlaşabiliyorsun ancak blues çaldığımda o güzel cranked tonlar gelmiyor.

Bilgilendirme için teşekkürler. Peki ev için setup tavsiyeniz nedir? Kendi adıma kayıt vs yapmıyorum sadece çalıyorum. KRK marka iki referans monitörüm ve ses kartım var ancak birebir aynı gitarı kullansam da o youtube'da plug-in (neural dsp, tonex vs) inceleyen arkadaşların aldığı tonları almak mümkün olmuyor. Hi-gain tarafı yine bir nebze yakınlaşabiliyorsun ancak blues çaldığımda o güzel cranked tonlar gelmiyor.

Aşağıdaki sorulara bağlı yanıtlayabilirim.

- Ne kadar süredir çalıyorsun?
- Daha önce amfi, stompbox deneyimin var mı?

40-50 hz altını alamayınca elektro gitarda eksik frekans almış olursun ifadesi de fazla iddialı. Bence hiç bir eksikliğini hissetmezsiniz. Hatta elektro gitarı bırakın, normal müzik dinlemek için bile 50 hz altı özellikle tercih edilmez.

11 hz - 28 khz frekans cevaplı sisteme sahip biri olarak diyorum bunu.

Öyle ise; 50 Hz sonrasını kapatıp müziklerinizi öyle dinleyin. Esenlikler dilerim.

Aşağıdaki sorulara bağlı yanıtlayabilirim.

- Ne kadar süredir çalıyorsun?
- Daha önce amfi, stompbox deneyimin var mı?
10 yıldır, son 3 yıldır da çocuktan arta kalan zamanlarda :)

Lambalı amfi olmadı komşulardan dolayı.
Amfi ve pedal deneyimi var, bi ara HX Stomp'u Boss Katana Power Amp'i ile denemişiliğim de var, şu an ikisini de sattım.
Son durumda IK Multimedia Axe I/O One ses kartı ve KRK referans monitörlerle devam ediyorum, bir de referans kulaklık var Beyerdynamic DT 770. Neural DSP, Helix Native, Tonex ile takılıyorum.

Öyle ise; 50 Hz sonrasını kapatıp müziklerinizi öyle dinleyin. Esenlikler dilerim.
Burada vurgulamak istediğim noktayı kaçırdınız veya ben yeterince net olamadım.
Bu frekansları müzik dinleme deneyimine zarar vermeyecek hale getirebilmek için yapılması gereken işlemleri bir çok insan yapmayacaktır. (ben yaptım)
Oda yerleşimini uygun şekilde yeniden düzenlemek, bu konuda profesyonel bir ekipten destek alarak odanın her yerine akustik düzenleme ürünleri takmak, bunlara belki ses sisteminin 2-3 katı para ödemek gibi gibi...
Burada özellikle yeni başlayan kullanıcılar tarafından bu işlemler yapılmayacağı için hiç girmemek genel olarak daha akıllıca olur.

Burada vurgulamak istediğim noktayı kaçırdınız veya ben yeterince net olamadım.
Bu frekansları müzik dinleme deneyimine zarar vermeyecek hale getirebilmek için yapılması gereken işlemleri bir çok insan yapmayacaktır. (ben yaptım)
Oda yerleşimini uygun şekilde yeniden düzenlemek, bu konuda profesyonel bir ekipten destek alarak odanın her yerine akustik düzenleme ürünleri takmak, bunlara belki ses sisteminin 2-3 katı para ödemek gibi gibi...
Burada özellikle yeni başlayan kullanıcılar tarafından bu işlemler yapılmayacağı için hiç girmemek genel olarak daha akıllıca olur.

Yeterince açık yazmışsınız "normal müzik dinlemek için bile 50 hz altı özellikle tercih edilmez." diye açık değil mi? Oda akustiğine ne ara geldik?
Bir de 50Hz altı dinleme deneyiminize neden zarar veriyor? Yukarıda yazdığım gibi; 50Hz altını EQ ile kısın gitsin.
:)

Yeterince açık yazmışsınız "normal müzik dinlemek için bile 50 hz altı özellikle tercih edilmez." diye açık değil mi? Oda akustiğine ne ara geldik? :)
Tam o cümlenin yanındaki cümlede gelmiştik işte okumadınız devamını sanırım. Müzik için 50 hz altı özellikle tercih edilmez genel olarak. Çünkü standart olarak buna uygun akustik düzenleme mevcut değildir. Uğultulu boğuk bir ortam oluşma ihtimali çok yükselir. Baslar odanın köşelerinde amplife olur.
Akustik düzenleme yapılırsa elbette tercih edilir neden edilmesin. Ben ediyorum ya işte daha ne kadar açık olabilir?

Tam o cümlenin yanındaki cümlede gelmiştik işte okumadınız devamını sanırım. Müzik için 50 hz altı özellikle tercih edilmez genel olarak. Çünkü standart olarak buna uygun akustik düzenleme mevcut değildir. Uğultulu boğuk bir ortam oluşma ihtimali çok yükselir. Baslar odanın köşelerinde amplife olur.
Akustik düzenleme yapılırsa elbette tercih edilir neden edilmesin. Ben ediyorum ya işte daha ne kadar açık olabilir?
"Tercih edilmez" tabiri hatalı bir sav. Kontrol edemiyorsanız; o kısmın gereksiz olduğu sonucu çıkmaz. Aynı şekilde üst frekanslar için de geçerlidir bu durum.

Hayır. Alt ve üst frekanslar için aynı şekilde geçerli değildir. Ehlileştirmesi zor ve profesyonel bilgi gerektiren düşük frekanslardır. Üst frekanslar oda boşsa yankı yapar. Yere halı koyar işi çözersin. Alt frekanslar çok daha zor.

Hayır. Alt ve üst frekanslar için aynı şekilde geçerli değildir. Ehlileştirmesi zor ve profesyonel bilgi gerektiren düşük frekanslardır. Üst frekanslar oda boşsa yankı yapar. Yere halı koyar işi çözersin. Alt frekanslar çok daha zor.

Bana mesleğimi yeniden öğrettiğiniz, halı ile üst frekansları kesmek gibi bir uygulamayı literatüre eklediğiniz için çok minnettar oldum.
Teşekkür ederim.

Şimdi bakın ton seçimi ve yaratımı esnasında bir şarkının gitar, bas ve davul stemlerini kullanmak çok faydalı oluyor. Gitar tracklar tabii ki DI olmalı ki yarattığınız tonu duyabilin. Zamanında internetten bulduğum Pantera I'm Broken stemleri var yani çalarken sizi etkilemeyen tonu mikste duyduğunuzda vay be diyebiliyorsunuz yada tersi.

Geri