Bu gitar da neyin nesi ? Kozmos KST-S1CL-MBL S1

Kozmos markasını şimdiye kadar pek ciddiye almamıştım. Zuhal'in Çin'de fason ürettirdiği şeyler, başlangıç gitarı vs filan diye düşündüm hep. 2 tane natürel cilalı, (biri Strat öbürü Tele kasa), daha iyi işçilik ve malzeme içeren model dışında dikkatimi çeken bir şey olmamıştı.
Bugün aşağıdaki modele rastladım.
Şaka gibi, çünkü bir sürü gitarda gördüğüm ama hiç birini tek başına hesaplı bir gitarda bulamadığım özellikler var:
  • Konturlu sap-gövde bağlantısı (Deluxe Fender - Ernie Ball Musicman gibi)
  • Fırınlanmış akçağaç sap-rosewood tuşe-kızıl ağaç gövde
  • Wilkinson benzeri (kolun gevşekliği ayarlanabilen) oynar köprü
  • Kilitli burgular
  • HSS dizilim
  • 9.5 inç radyus
  • Modern D sap
  • Paslanmaz çelik jumbo perdeler, 22 perde
  • Sap ayarı yuvasına gövdeden erişim
Tabii şunu da belirtmem lazım: Klasik Kozmos stratların iki katı fiyatı var. Belli ki bunlar farklı bir segment. 15 bin TL.
Sorun şu ki... Şu anda aynı fiyat aralığında olan Sire S3 üzerinde bile bu özelliklerin bir kısmı yok; bunların tümüne erişmek için S7 almanız lazım ki, onda yine de sap-gövde bağlantısında o takoz gibi neck heel var, konturlu değil yani. Ve S7'lerin fiyatı yaklaşık 27 bin TL.
Gitarın kafasında ne yazdığını kafaya takacak yaşı çoktan geçtim; eğer çaldıktan sonra kafama yatıyorsa neden olmasın?

Ibanez Azes 40 almaya niyetlenirken bu alet atak yaptı şimdi. Fiyatları yakın birbirine ama bunun artısı çokmuş gerçekten de. Deneme şansınız oldu mu hocam, klavye rahatlığı nasıl acaba?

Alder gövde enteresan. Ama 30-40 tabaka halinde lamine edilmiş kontrplak değilse, harika özelliklere sahip.
Manyetikler, metal aksamlar ve elektronik kısıma bakmak lazım. Kosmos un üreteceği manyetiği tartışmayalım. Modifiye şart.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Alder gövde enteresan. Ama 30-40 tabaka halinde lamine edilmiş kontrplak değilse, harika özelliklere sahip.
Manyetikler, metal aksamlar ve elektronik kısıma bakmak lazım. Kosmos un üreteceği manyetiği tartışmayalım. Modifiye şart.
Bu fiyat aralığındaki bütün gitarlarda manyetikler genellikle hikaye sanırım.
Harley Benton'ın alternatif ağaçlarla Thomann'da ne fiyata satıldığı düşünülürse (özellikleri yakın olduğu için bu örneği verdim), aslında bu fiyat makul diye düşünüyorum; Sire S3'ler ile aynı aralıkta olabilmesi de bunu düşündürüyor. Esas büyük markalar bizi fena kazıklıyor, buradan yine o sonuca varıyorum.

Bence o kadar kötü gitar yaptılar ki kendi kendilerine “lan biz ne yapıyoruz” demiş olabilirler ya da marangozlardan kütük artmayınca “böyle olmayacak gidip ağaç alalım “demiş olabilirler.😊
Bence arkadaşlar piyasaya ısındı; şimdi de el arttırdılar. Sıfırdan piyasaya 20 bin TL'lik gitarla giremezlerdi.
O yüzden burada kalitenin farklı olabileceğini düşünüyorum. Aynı şeyi Harley Benton ile de deneyimledim. O yüzden HB Stratlarını almaya elim gitmedi, çünkü Fusion ile aynı ayarda olamayacağı belli o fiyata.

Gitarın kafasında ne yazdığını kafaya takacak yaşı çoktan geçtim; eğer çaldıktan sonra kafama yatıyorsa neden olmasın?
aslında doğru bir bakış açısı....
ta ki gitarda bir vida gevşediğinde altındaki deliğin dört yana çatlamış olduğunu görene kadar,
mükemmel görünen fret işçiliği ilk mevsim değişiminde saptan ayrılıp avuç ve parmak doğramaya başlayana kadar
gövde boyası ilk sıcak günde terlediğinde ya da beyaz gömlek giydiğinde dirsek altına sıvaşana kadar
akort burguları cıjengg diye bir ses çıkarıp üçüncü tel değişiminden sonra kaydırma yapmaya başlayana kadar

daha da sayarım da genel işçilik ve detay kalitesi anlamında anladın ne demek istediğimi...

aslında doğru bir bakış açısı....
ta ki gitarda bir vida gevşediğinde altındaki deliğin dört yana çatlamış olduğunu görene kadar,
mükemmel görünen fret işçiliği ilk mevsim değişiminde saptan ayrılıp avuç ve parmak doğramaya başlayana kadar
gövde boyası ilk sıcak günde terlediğinde ya da beyaz gömlek giydiğinde dirsek altına sıvaşana kadar
akort burguları cıjengg diye bir ses çıkarıp üçüncü tel değişiminden sonra kaydırma yapmaya başlayana kadar

daha da sayarım da genel işçilik ve detay kalitesi anlamında anladın ne demek istediğimi...
Vaktiyle Pera mağazasında (sonra kapandı ve Do Re oldu...) akustik gitar denedim.
Birinde bariz şekilde klavye kenarındaki bindingde sorun vardı. İşçilik problemi. Aynı modelden iki tane vardı. Diğerini denedim ve aldım.
Sonra bir gün baktım, o gitarın da preamfi panelini kasaya oturttukları yerde bir tuhaflık var. Panel oynuyor. Vidalardan biri gevşemiş gibiydi. Onu sıkayım dedim. Olmuyor, vida boşa dönüyor.
Sonra baktım, zaten vida deliği gövdeye yanlış açılmış, fazla kenarda kalınca vida deliği ile panelin oturması için kasada açılan boşluk birleşmiş. Dolayısıyla vida havada zaten...
İki gitar, ikisi de ufak tefek de olsa defolu.
Marka mı? LTD, XTone serisi. Üretim yeri Çin ama, ESP - LTD yazıyor mu, yazıyor .
Trallal la, trallal la... 🤣

Esas büyük markalar bizi fena kazıklıyor, buradan yine o sonuca varıyorum.

Cnc teknolojisi geliştiğinden beri büyük markalar cidden insanları kazıklıyor :) örneğin eskiden bir işçi günde 5 gövde yaparken şimdi 100 tane yapabiliyor. Otomasyonlar personel maliyetlerini aşağı çekti. Zaten bu sebeple Harley Benton'lar falan o fiyat. Emg manyetikli Harley Benton'ı 500 euroya satıyor adam. 200 eurosu manyetik zaten. Ama mübarek Gibsonlar Jacksonlar Fenderler inmiyor aşağı. Sanki hâlâ manuel el ile üretiliyor gibi fiyatlar.

Bu fiyat aralığındaki bütün gitarlarda manyetikler genellikle hikaye sanırım.
Harley Benton'ın alternatif ağaçlarla Thomann'da ne fiyata satıldığı düşünülürse (özellikleri yakın olduğu için bu örneği verdim), aslında bu fiyat makul diye düşünüyorum; Sire S3'ler ile aynı aralıkta olabilmesi de bunu düşündürüyor. Esas büyük markalar bizi fena kazıklıyor, buradan yine o sonuca varıyorum.
Harley Bentonla ilgili çok farklı yorumlar okudum öven de çok yeren de çok, mağazalardan deneme imkanım yok bu gitarlar bahsedildiği kadar işçiliği sorunlu gitarlar mı ve klavyeleri rahatsız eder mi? Ses testlerinin büyük bir önemi olduğunu düşünmüyorum sesi etkileyen birçok etmen var; gitaristin tuşesi, amfi vs.

Harley Bentonla ilgili çok farklı yorumlar okudum öven de çok yeren de çok, mağazalardan deneme imkanım yok bu gitarlar bahsedildiği kadar işçiliği sorunlu gitarlar mı ve klavyeleri rahatsız eder mi? Ses testlerinin büyük bir önemi olduğunu düşünmüyorum sesi etkileyen birçok etmen var; gitaristin tuşesi, amfi vs.
Fusion III diye geçen seri bariz şekilde üst segment. Benim elimden bu seriden iki gitar geçti (biri halen bende). Türkiye'deki 25-30 bin TL bandındaki Endonezya gitarlar ayarında, fiyatının çok üzerinde gitarlar. Ibanez Premium AZ de geçti elimden, şu anda sahibi olduğum HB Fusion III'ü tercih ederim. Hatta denk düşürebilsem bir tane de HSS olan 24 perde modelinden almak isterdim.

Ama diğerleri için bir şey diyemem. Vietnam malı olan PRS kasa modellerden birini de kullandım, bence seviye olarak daha aşağıda. Çin malı olanlar da var herhalde, onlara karşı iyice temkinli olmak lazım. Fiyat/performans ürünü olarak bakılırsa bunlar da fena tercihler değiller, ama o paraya çok da bir şey beklememek lazım.

Hocam bir ucuz gitar kovalayıcısı olarak, Hollanda’ya yolunuz düşerse aşağıdaki gitarı Bax-Music’lerden birinde denemenizi tavsiye ederim. Geçen hafta denemeye gittim resmen şok oldum, genel işçilik ve fret işçiliği muazzam, elime bir tane çıkıntı gelmedi. Birleşim yerleri özenle elden geçmiş, Graph Tech üst eşik, Wilkinson köprü, dişbudak gövde, roasted mapple sap, daha ne olsun. Manyetikleri bile bana göre iyiydi diyebilirim. Fiyatı 149 Euro olmasının yanında adamlar bir de utanmadan gigbag ile teslim ediyorlar.

Geri