Maksimum 20.000 TL'lik Metal müzik için gitar önerisi

6 Aydır Elektro gitar çalıyorum. Başlarken çaldığım gitar, Auster markalı (büyük ihtimal hiç duymadınız), çalarken rahatsız hissettiren 4000 TL'ye aldığım bir gitardı. Artık yeni bir gitar almanın vakti geldi. Fiyat olarak başlıkta belirttiğim gibi en fazla 20 bin. Fiyat performans bir gitar arıyorum. Alacağım gitarda metal çalacağım özellikle thrash metal, bu yüzden clean tonu falan hiç önemli değil distortion'u iyi versin yeterlidir. Önerilerinizi bekliyorum saygılar.

gitar böyle alınmaz...biraz araştırma yap... xxx liralık diye bir şey değil bu, kasap kıyması mı BIM kıyması mı gibi bakmak yanıltır
hangi özellikler olsun gitarında (veya olmasın), Tonal karakteri nasıl olsun, estetik, kozmetik vb vb
20 bine alacağın gitar 15'likten kötü çıkabileceği gibi 60 binlik de illa 3 katı iyi olacak diye bir durum yok... önemli olan sen beğendin mi, rahat ettin mi

gitar böyle alınmaz...biraz araştırma yap... xxx liralık diye bir şey değil bu, kasap kıyması mı BIM kıyması mı gibi bakmak yanıltır
hangi özellikler olsun gitarında (veya olmasın), Tonal karakteri nasıl olsun, estetik, kozmetik vb vb
20 bine alacağın gitar 15'likten kötü çıkabileceği gibi 60 binlik de illa 3 katı iyi olacak diye bir durum yok... önemli olan sen beğendin mi, rahat ettin mi
Hocam arkadaş belirtmiş zaten. Rahat ve sert tonları olan bir gitar diyor. Şuan o paralara alınabilecek daha iyi bir alternatif yok

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Metal çalacağım dedim, e metal diyince zaten hangi özelliklere sahip olacağı bellidir. Zaten çok fazla seçenek yok ben uzatmamak adına belirlediğim fiyatı söyledim. Fiyatına göre kalitesi artar diye düşündüm o yanlış olabilir tabii bunların haricinde kendimde araştırdım bilgim az çok var sadece sizlerden gitar tavsiyesi istedim.

Distortion önemli ama clean önemli değil??? Yani teknik olarak temiz sesin bozulmasıyla ortaya çıkacak seste temiz ses önemli değil? Enteresan bi bakış açısı...
Neyse bence her metalci gibi gidip bc rich warlock almalısın. hem sert görünür falan

Metal çalacağım dedim, e metal diyince zaten hangi özelliklere sahip olacağı bellidir. Zaten çok fazla seçenek yok ben uzatmamak adına belirlediğim fiyatı söyledim. Fiyatına göre kalitesi artar diye düşündüm o yanlış olabilir tabii bunların haricinde kendimde araştırdım bilgim az çok var sadece sizlerden gitar tavsiyesi istedim.
e tabi haklısın... fazla seçenek yok ... mesela aktif mi pasif mi, sabit köprü mü, hareketli mi, 25.5 skala mı 24.75 mi, 6 tel mi 7 tel mi, ağaçta sap veya gövde bir tercihin var mı, kilitli burgu mu normal mi, marka takıntın var mı, V kasa mı, şekilli kasa mı superstrat mı ... vs vs bunlar sadece metal çalacaksan bile cevap isteyen sorular

Distortion önemli ama clean önemli değil??? Yani teknik olarak temiz sesin bozulmasıyla ortaya çıkacak seste temiz ses önemli değil? Enteresan bi bakış açısı...
Neyse bence her metalci gibi gidip bc rich warlock almalısın. hem sert görünür falan
Evet distortion temiz sesin bozulmasıyla oluşuyorda, distortion'u iyi olan gitarlar genelde HH oluyor, HH lerinde clean tonu iyi değil distortionu iyi oluyor humbucker olmayanlarda da tam tersi bu nasıl oluyor?

e tabi haklısın... fazla seçenek yok ... mesela aktif mi pasif mi, sabit köprü mü, hareketli mi, 25.5 skala mı 24.75 mi, 6 tel mi 7 tel mi, ağaçta sap veya gövde bir tercihin var mı, kilitli burgu mu normal mi, marka takıntın var mı, V kasa mı, şekilli kasa mı superstrat mı ... vs vs bunlar sadece metal çalacaksan bile cevap isteyen sorular
Seçenekler benim için çok önemli değil metal çalmak için ne özellik gerekiyorsa ona sahip olsun detaylarına çok girmek istemiyorum zaten sizin gibi gitar üstadı geçinmiyorum hayatımda 2.gitarımı alıyorum. Bu arada benim çok seçenek yok derken dediğim şey çok gitar seçeneği yok belirli gitarlar metal müzik için max 20k bandında. Keşke millete artislik taslayacağına efendi gibi önerinde bulunsan. Bu forumda maşallah herkese yanıt vermişsin de adam gibi bir yanıtın yok sadece eleştiri, bide hesabını 2005 de açmışsın büyük ihtimal en az 35 yaşındasın hayatın şurada millete salça olmakla geçiyor.

Uzun uzun cevap yazmayı düşündüm teknik olarak ama... Önce 6 aydır gitar çalıyor bu çocuk bi sakin dedim kendime, sonra yazdığını okudum anlamaktan bi haber...
HH daha iyi oluyormuş...
Tamam sen HH al kardeşim, kolay gelsin.

@Hakan Baysal uğraşma boşver Hakan. (ekşi tabiriyle : engelle-başlıklarını engelle :D )

Uzun uzun cevap yazmayı düşündüm teknik olarak ama... Önce 6 aydır gitar çalıyor bu çocuk bi sakin dedim kendime, sonra yazdığını okudum anlamaktan bi haber...
HH daha iyi oluyormuş...
Tamam sen HH al kardeşim, kolay gelsin.

@Hakan Baysal uğraşma boşver Hakan. (ekşi tabiriyle : engelle-başlıklarını engelle :D )
6 aydır gitar çalıyorum sizin kadar bilgim yok. Lakin, humbucker'in single coil kadar iyi clean ton vermediğini bilmemek için çok gitar tecrübesinede gerek yok. O yüzden mi sadece clean çalan elemanlar single coil'li fender alıyor, sadece distortion kullananlar humbucker kullanıyor.

6 aydır gitar çalıyorum sizin kadar bilgim yok. Lakin, humbucker'in single coil kadar iyi clean ton vermediğini bilmemek için çok gitar tecrübesinede gerek yok. O yüzden mi sadece clean çalan elemanlar single coil'li fender alıyor, sadece distortion kullananlar humbucker kullanıyor.
Humbucker'ın cleanle-distortionla alakası yok, humbucker demek hum-cancelling demek, yani dip gürültüsünü engelleyen demek. Çıkışı düşük de humbucker var yüksek de, aktif de var, pasif de. Bir manyetiğin humbucker-single-p90-filtertron vs. olmasının verdiği tonun sertliği/yumuşaklığı ile pek bir ilgisi yok. Kısa yoldan formülasyon yapıldığı için sert şeyler çalmak isteyenlere humbucker öneriliyor. Yoksa 50'ler Gibson Les Paul deki humbuckerı sen Fenderin vintage amplisine taksan yine istediğin testere tonunu alamazsın. Öte yandan emg81, blackouts, seymour duncan sh4-sh6-8-11 bilindik reçetelerdir. Çalmak istediğin şarkılarda hangi tür skaladaki gitarlar kaç numara tel ile kullanılmış, akort düzenleri ne, hangi high-gain ampliler kullanılmış bunları araştır bence.

Bu kadar yazı seni ikna etmiyorsa şunlara da bakabilirsin.

Geri