Düz gövdeli gitara pickguard yaptırmak - Sabit/portatif pickguard olasılıkları?

Gitarda pickguard (Strat tipi) sevdiğim bir şey. Şu anda en çok çaldığım gitar olan Harley Benton Fusion III HH'de böyle bir modifikasyon yaptırmak istesem bu mümkün mü?
Bunu denemiş olan var mı? Bir arkadaş bir şekilde pickguardı vidalamadan tutturmuştu gitarına, istediğinde çıkartıyordu, ama nasıl yapmıştı hatırlamıyorum.

Gitar şu:

Şöyle bir levha getirtip yaptırmayı planlıyorum:

Olur tabi ki Tolga hocam. Neden olmasin :) İbanez rg serilerininde bir çoğu aynı şekilde pickguarda sahip. Manyetikler montaj vidaları, yine gövdeye girecek.... Pickguardi vidasiz gövdeye tuttutmak icin, çok ince çift tarafli bant kullananlar var. Yani ciddi manada ince... Hatta izinsiz kullanıyor olacağim şu görseli ama kafanızdaki fikrin daha da netleşeceğine eminim. Sevgili Barış Şahin'in pembe renk ve şeffaf pickguardlı, modifiyeli rg'si bu.

Dosyalar

• Screenshot_2024-03-15-21-51-58-148_com.sahibinden.jpg
    Screenshot_2024-03-15-21-51-58-148_com.sahibinden.jpg
    372.8 KB · Gösterim: 104
  • Screenshot_2024-03-15-21-51-52-894_com.sahibinden.jpg
    Screenshot_2024-03-15-21-51-52-894_com.sahibinden.jpg
    418.8 KB · Gösterim: 76
  • Screenshot_2024-03-15-21-51-44-081_com.sahibinden.jpg
    Screenshot_2024-03-15-21-51-44-081_com.sahibinden.jpg
    483.5 KB · Gösterim: 76
  • Screenshot_2024-03-15-21-51-38-853_com.sahibinden.jpg
    Screenshot_2024-03-15-21-51-38-853_com.sahibinden.jpg
    620.4 KB · Gösterim: 82
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Olur tabi ki Tolga hocam. Neden olmasin :) İbanez rg serilerininde bir çoğu aynı şekilde pickguarda sahip. Manyetikler montaj vidaları, yine gövdeye girecek.... Pickguardi vidasiz gövdeye tuttutmak icin, çok ince çift tarafli bant kullananlar var. Yani ciddi manada ince... Hatta izinsiz kullanıyor olacağim şu görseli ama kafanızdaki fikrin daha da netleşeceğine eminim. Sevgili Barış Şahin'in pembe renk ve şeffaf pickguardlı, modifiyeli rg'si bu.
Teşekkürler.
Eski Çizmeli Kedi gitar atölyesindendi bu kişi sanırım. Tabii onların imkanları vardı, benim bir luthiere götürmem lazım. Şeffaf pek aklımda yoktu ama ilginç olmuş o da. Modern görüntü veriyor, ben ise daha organik-vintage görünsün istiyorum.

Olur tabi ki Tolga hocam. Neden olmasin :) İbanez rg serilerininde bir çoğu aynı şekilde pickguarda sahip. Manyetikler montaj vidaları, yine gövdeye girecek. Hatta izinsiz kullanıyor olacağim şu görseli ama kafanızdaki fikrin daha da netleşeceğine eminim. Sevgili Barış Şahin'in pembe renk ve şeffaf pickguardlı, modifiyeli rg'si bu.
HB fusion gitarda manyetik çerçeveleri olduğundan gövdeye manyetik vidaları için delik açmak ve epey uzun vidalar bulmak gerekecek.

Manyetik çerçeveleri pickguarda da olsun diye düşünürseniz iş sadece daha uzun çerçeve vidaları bulmaya, diğer taraftan da potans somunları ile alt arka taraftan da tutturabilmeye kalıyor. Tabii bunun da şöyle sorunları var; pickguard kalınlığı nedeniyle humbuckerlar biraz yüksekte kalacağından manyetikleri biraz alçaltmak gerekecek. Sap manyetiği mevcut halde çerçeve seviyesinde ise çirkin görüntü oluşabilir. Diğer yandan potans şaftları kısa kalacaktır ve daha uzun şaftlı olanları ile değiştirmek gerektir. Potanslar pickguardı tutmasın istenirse pickguard potans düğmelerini kapsayacak şekilde geniş delinip ''recessed pots'' durumu yaratılabilir. Son olarak da switch kolu halihazırda kısa ise switch başını biraz yukarıda tutmak veya daha uzun kollu olanı ile değiştirmek gerekebilir.

Manyetik çerçevesi olmasın istenirse ince çift taraflı bant gibi birşeyle pickguard tutturulabilir, bu da kenarlarda biraz boşluk kalmasına neden olabilir. Son olarak, bu atipik superstatlarda herhangi bir strat pickguard ölçüleri hiç uymayacağından şablon çıkarmak da kolay olmayacak. Aslında rengi de güzelmiş gitarın, heves kırıcı olayım, uğraşmayın :)

Teşekkürler.
Eski Çizmeli Kedi gitar atölyesindendi bu kişi sanırım. Tabii onların imkanları vardı, benim bir luthiere götürmem lazım. Şeffaf pek aklımda yoktu ama ilginç olmuş o da. Modern görüntü veriyor, ben ise daha organik-vintage görünsün istiyorum.
Evet eski Çizmeli Kedi Atölyesinden...
Eğer uğrasacak bir lüthiye bulursanız, manyetik cercevelerini bile sökmeden, o govdede kalan bosluga gore kesilip sekillenebilir pickguard.. Eger manyetik cerceveleri sizi rahatsiz etmezse gorsel olarak... Ama tabi hazir sablon olmamasi ve ugrastiracak olmasi sebebiyle astari yuzunu gecebilir.. Yamaha gitarların uzerindeki pickguard size yine belki fikir verebilir...

Dosyalar

• images-1.jpeg
    images-1.jpeg
    26.3 KB · Gösterim: 82
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
HB fusion gitarda manyetik çerçeveleri olduğundan gövdeye manyetik vidaları için delik açmak ve epey uzun vidalar bulmak gerekecek.

Manyetik çerçeveleri pickguarda da olsun diye düşünürseniz iş sadece daha uzun çerçeve vidaları bulmaya, diğer taraftan da potans somunları ile alt arka taraftan da tutturabilmeye kalıyor. Tabii bunun da şöyle sorunları var; pickguard kalınlığı nedeniyle humbuckerlar biraz yüksekte kalacağından manyetikleri biraz alçaltmak gerekecek. Sap manyetiği mevcut halde çerçeve seviyesinde ise çirkin görüntü oluşabilir. Diğer yandan potans şaftları kısa kalacaktır ve daha uzun şaftlı olanları ile değiştirmek gerektir. Potanslar pickguardı tutmasın istenirse pickguard potans düğmelerini kapsayacak şekilde geniş delinip ''recessed pots'' durumu yaratılabilir. Son olarak da switch kolu halihazırda kısa ise switch başını biraz yukarıda tutmak veya daha uzun kollu olanı ile değiştirmek gerekebilir.

Manyetik çerçevesi olmasın istenirse ince çift taraflı bant gibi birşeyle pickguard tutturulabilir, bu da kenarlarda biraz boşluk kalmasına neden olabilir. Son olarak, bu atipik superstatlarda herhangi bir strat pickguard ölçüleri hiç uymayacağından şablon çıkarmak da kolay olmayacak. Aslında rengi de güzelmiş gitarın, heves kırıcı olayım, uğraşmayın :)
Benim aklımdaki zaten "takıleybıl-söküleybıl" cinsinden bir şey şimdilik. Yoksa gitarın rengi gerçekten çok hoş, o nedenle ben de şimdilik kalıcı gövde modifikasyonu yapmak istemiyorum. Potların seviyesinin hemen üzerinden teğet geçen, gitar gövde yüzeyinin orta hattında, 11 cm en - 17 cm boy filan bir şey kabaca. Humbucker çerçevelerine göre oyulması lazım, ama en zor iş kenarlar gibi. Gövde kontürünü izleyecek şekilde kesim zor, belki de çift humbucker diğer gitarlara uyandan alıp modifiye edilebilir. Asıl amaç düz gitar gövde rengine hareket katıp azıcık vintage tasarıma yaklaştırmak.
Not. Yamaha Pacifica 611'dekinin biraz daha basit versiyonu işimi görebilir gibi.

Benim aklımdaki zaten "takıleybıl-söküleybıl" cinsinden bir şey şimdilik. Yoksa gitarın rengi gerçekten çok hoş, o nedenle ben de şimdilik kalıcı gövde modifikasyonu yapmak istemiyorum. Potların seviyesinin hemen üzerinden teğet geçen, gitar gövde yüzeyinin orta hattında, 11 cm en - 17 cm boy filan bir şey kabaca. Humbucker çerçevelerine göre oyulması lazım, ama en zor iş kenarlar gibi. Gövde kontürünü izleyecek şekilde kesim zor, belki de çift humbucker diğer gitarlara uyandan alıp modifiye edilebilir. Asıl amaç düz gitar gövde rengine hareket katıp azıcık vintage tasarıma yaklaştırmak.
Not. Yamaha Pacifia 611'dekinin biraz daha basit versiyonu işimi görebilir gibi.
Hocam bu arada konu dışı olacak ama.. Bu gitardan memnun musunuz ? Özellikle çelik perde işciligi ve perdenin çelik kalitesi bakimindan ?

Not. Yamaha Pacifica 611'dekinin biraz daha basit versiyonu işimi görebilir gibi.

Bu işleri yapan bir luthier her türlü halleder hocam. Değişiklik güzel olur bence de, şöyle krem rengi gibi açık tonlar cok güzel olur mesela. Masraflı olacak lakin.

Gitarda pickguard (Strat tipi) sevdiğim bir şey. Şu anda en çok çaldığım gitar olan Harley Benton Fusion III HH'de böyle bir modifikasyon yaptırmak istesem bu mümkün mü?
Bunu denemiş olan var mı? Bir arkadaş bir şekilde pickguardı vidalamadan tutturmuştu gitarına, istediğinde çıkartıyordu, ama nasıl yapmıştı hatırlamıyorum.

Gitar şu:

Şöyle bir levha getirtip yaptırmayı planlıyorum:

Gelmesi uzun sürer derseniz solomusicankara satıyor pickguard levhası bu arada

Akustik gitarların ince pickguardları da çift taraflı bant ile yapıştırılıyor bence bantla çözülür ve vidasız görünüm farklı hoş bir hava katar. Levhayı kesme işi de zor değil, ince bir kıl testere varsa veya dremel tarzı bir aletle çok kolay olur rötüş için de koçtaş'ta 100 küsür liraya satılan büyük eğelerle veya bir kaç kalın ince zımpara kağıdı ile rötüş yapabilirsin. Gitar çok güzelmiş bu arada bu renge kırmızı veya brown tortoise da çok yakışır. Pickguard şekli de yarım daha güzel görünebilir Telecaster cabronita modellerindeki gibi.

Son düzenleme:
Fikir vermesi için photoshopla yaptım bence yakıştı :)

164917 eklentisini görüntüle
Güzel olmuş gerçekten, elinize sağlık. Hakikaten bu gitarlara da pickguard pek ala yakışabiliyormuş.
Ben muhtemelen manyetiklerin arasındaki boşluğu da dolduracağım. Bir de, renk gitarın rengine bayağı yakışıyor, ama ikisi de koyu. O yüzden ben (aşırı klasik kafalı bir adam da olduğum için) açık renk tercih edeceğim.

Güzel olmuş gerçekten, elinize sağlık. Hakikaten bu gitarlara da pickguard pek ala yakışabiliyormuş.
Ben muhtemelen manyetiklerin arasındaki boşluğu da dolduracağım. Bir de, renk gitarın rengine bayağı yakışıyor, ama ikisi de koyu. O yüzden ben (aşırı klasik kafalı bir adam da olduğum için) açık renk tercih edeceğim.

Açık renk bence de iyi bir tercih olur sanki. Beyaz sedef de güzel olabilir ama manyetik çerçevelerini de uyumlu bir renkle değiştirmek gerekebilir sanki. Umarım istediğiniz gibi olur.

Dosyalar

• Screenshot_2024-03-16-11-23-21-430_com.instagram.android-edit.jpg
    Screenshot_2024-03-16-11-23-21-430_com.instagram.android-edit.jpg
    1.2 MB · Gösterim: 72
Eyv evet açık renk de gayet güzel olur.

Kağıt üzerinden kabaca bir şablon kestim. Pacifica gibi "yarım" bir pickguard olacak gibi. Nedense üst kısma yakıştıramadım bir türlü.

Dosyalar

• Fusion pickguard.jpg
    10.5 MB · Gösterim: 49
Hocam bu arada konu dışı olacak ama.. Bu gitardan memnun musunuz ? Özellikle çelik perde işciligi ve perdenin çelik kalitesi bakimindan ?
Bunu atlamışım. Evet, memnunum. Ancak o bazı çelik perdeli gitarlardaki kadar abartılı değil hissiyatı. Medium jumbo diye geçiyor.
Gitarı çalan başkaları da f/p oranına inanamıyor zaten. 19:00 civarı. Benim de gitarı 10 bin TL'nin biraz altına aldığım düşünülürse...

Şundan da bir tane getirebilsem..:) Thomann'dan bunu alıp Türkiye'ye getirecek babayiğit ok mudur acep 🤣

Geri