Manyetik modifikasyonu

Merhabalar, giriş seviyesi HSS bir gitarım var. 1.5 yıldır çalıyorum, seviye yükseltmek için yeni bir gitar almaya bütçe ayırmak yerine elimdeki gitarı modifiye etmek istiyorum.
Gitar ağır ve sustaini güzel, klavyesi de fena değil (telleri çok yaklaştırdığımdan biraz buzzing yapıyor tekrar luthiere götüreceğim) bu yüzden modifikasyona uygun diye düşünüyorum. Kafamda Sire S3 almak vardı ancak onun daha az fiyatına elimdeki gitarı modifiye etmenin çok daha iyi bir fikir olacağını düşündüm. Zaten elimdeki gitarın tipini beğeniyorum.
140-150 dolara H-S-S manyetik seti öneriniz var mı? Ya da ayrı önerileriniz varsa humbuckerda modern, singlelarda vintage ses almak istiyorum

Az buçuk elektronik bilginiz varsa upgrade yerine çok daha az maliyet ile bir preamp devresi yapıp çıkış gücünü epey artırabilirsiniz, gitar aktif hale dönmüş olur, dip gürültü probleminiz de olmaz.

"HSS dizilim", "Sire S3 almayı düşünmek" ve "singlelarda vintage ses istemek" ifadelerinin bütününe bakınca bridge'de humbucker'ın gücünü kullanabilecek bir strat (strat tipi bir gitar) olduğu anlamını çıkartıyorum.

Preamp devresi ile aktif hale getirmeyi daha önce internette okumuştum. Aktif manyetikli gitarlar da kullanıyorum ancak strat tipi bir gitarla ve "singlelarda vintage ses istemek" ifadesiyle aktif manyetik sanki birbirine çok uymadı. Ya da benim kafamda örtüşmedi.

Bu nedenle ben olsaydım, pasif manyetik setlerine öncelik verirdim. (fiyat olarak biraz daha maliyetli olacaksa da belki önce bridge ve neck'i sonra middle'ı değiştirirdim)

• Konu Sahibi Konu Sahibi
"HSS dizilim", "Sire S3 almayı düşünmek" ve "singlelarda vintage ses istemek" ifadelerinin bütününe bakınca bridge'de humbucker'ın gücünü kullanabilecek bir strat (strat tipi bir gitar) olduğu anlamını çıkartıyorum.

Preamp devresi ile aktif hale getirmeyi daha önce internette okumuştum. Aktif manyetikli gitarlar da kullanıyorum ancak strat tipi bir gitarla ve "singlelarda vintage ses istemek" ifadesiyle aktif manyetik sanki birbirine çok uymadı. Ya da benim kafamda örtüşmedi.

Bu nedenle ben olsaydım, pasif manyetik setlerine öncelik verirdim. (fiyat olarak biraz daha maliyetli olacaksa da belki önce bridge ve neck'i sonra middle'ı değiştirirdim)
Haklısınız, HSS dizilimli strat gitarım var. Pasif manyetiği aktif hale nasıl getiririm bilmiyorum, yani tüm devre mi öyle çalışıyor yoksa sadece ilgili manyetiğe mi müdahale ediyoruz bir fikrim yok. Eğer sadece bridge manyetiğine yapacaksam uygun bir işlem olur diye düşünüyorum. Sizin manyetik önerilerinize de göz attım, çok distortion ile çalmıyorum neck ve bridge temiz ses versin yeterli. Humbuckerı da arada metal çalıyorum diye değiştireceğim

tonemender.png

Sohbet bölümüne hiçbir görsel ekleyemiyorum sadece linki yapıştırıp ekleniyor anlamadım gitti. Dosya yüklenebiliyorsa Proteus şemalarını da yüklerim ya da Google Drive'ye yükler link atarım.

Geri