Fender Deluxe 5E3 (Boston Classic)

Arkadaşlar selam, artan fiyatlar geldiğimiz durum neticesinde amfimden memnun olduğumu , köklü bir değişikliğe gitmeden (aslında köklü bir değişiklik :d) combo amfi kabinimi komple değiştirip bir Fender Deluxe 5e3 gibi görünmesinin ben mutlu edeceğini aynı zamanda mevcut olan 8' (çin midir nedir bilmediğim) speakerimi bulabilirsem , Jensen P8R ile ya da 10 inch ile değişmeyi düşünüyorum bu konuda fikirlenirize ihtiyacım var. , lamba işlerinde bias mias ayarlarını bilmediğimden (bias fixed mi amfim onu da öğrenemedim) öğrendikten sonra o işe'de gireceğim , ön panel için bir ızgara buldum fender amfiden çıkma fakat bu siyah renkli oldu haliyle alttaki kabin şeklini yakalayamayacağım sanırım ya da bu renkte bir sprey boya bulursam en kötü boyarım diye düşünüyorum.

x5_1122189358gyi.jpg 10067_01-2.jpg

Yapmayı hedeflediğim kabin

10067_01-2.jpg

Yükseklik: 42 cm.Genişlik: 50 cm. Derinlik: 25 cm.
Tam anlamıyla Fender Deluxe 5E3 ölçülerİ

Kabine gelince normalde ağaç olmasını , üstünde herhangi bir kaplama olmasını istemiyordum öyle olursa ağaç özellikli olmalıydı diye düşündüm zaten kaplama yapacağım onun için döşeme kumaşının iyi bir seçenek oldugunu düşündüm yine aynı renk olmasada şöyle bir kumaş buldum hem keten hemde su itici özelliği varmış 1 metre aldık (zamanla kirletiriz artık :d)
WhatsApp Image 2024-04-17 at 13.50.47.jpeg
boş zamanlarımda bu projeyi bitireceğim umarım çok uzun sürmez diyorum , şimdi amfimde kullanacak olduğum ağaç sunta mı olmalı sizler ne tavsiye edersiniz ? arkası zaten yarı açık olacak bu 5e3'le aynı şekilde , hoparlör konusunda da düşünceliyim bu çin malı hoparlörü takmak istemiyorum ama bi hoparlörde bulamadım , üstündeki 8'inc 8Ohm çin malı bir şey aslında yine fena değil ama çok cırtlıyor midler falan , ben böyle daha tok bir ses arayışındayım hemde kabine yakışsın istiyorum , 10-12' 8Ohm taksam herhangi bir sıkıntı olur mu 8 ohm olsun ne takarsan tak diyor bazı arkadaşlar 5e3'te de 8 Inc hoparlör var ama Jensen P8R tarzında alnico türlerinden hoparlörü büyütmek avantaj sağlar mı, fikirlerinizi paylaşırsanız sevinirim umarım güzel bir şey çıkar ortaya

• Ağaç olarak çam veya kayın kontrplak (plywood) bence iyi olur..
  • Kabini 12'' hoparlör kullanacak şekilde tasarlarsanız opsiyonunuz fazla olur.
  • Grill cloth'u bence boyamayın ve o şekilde kullanın.. Ya da uygun renkte grill cloth araştırın.
  • Fender 5E3 cathode biaslı. Boston Classic ise Fender Champ'e (5F1?) benzer ve cathode biaslı olmalı.

Son düzenleme:
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
  • Ağaç olarak çam veya kayın kontrplak (plywood) bence iyi olur..
  • Kabini 12'' hoparlör kullanacak şekilde tasarlarsanız opsiyonunuz fazla olur.
  • Grill cloth'u bence boyamayın ve o şekilde kullanın.. Ya da uygun renkte grill cloth araştırın.
  • Fender 5E3 normalde cathode bias'lı
Teşekkür ederim , bende kayın üzerine kaplama yapmayı düşünüyordum , çam ağacıda iyi bir seçenek bunu düşünmemiştim , grill cloth konusunda biraz acele ettik gibi fakat baya pahalıda bir ürün , öyleyse bias ayarı gerekiyor bu lamba değişimi çok dramatik bir fark yaratacak mı değiştirmeyi düşünürsem

Cathode biased amfilerde bias ayarı gerekmiyor (Yine de daha büyük bir direnç takılması fena olmayabilir.) . Masif /lamine kayın biraz ağırca . Kayın kontrplak daha iyi bir malzeme.. İstanbul'daysanız Kartal Öztrük kontrplak yanındaki marangozda parça kontrplak bulup kestirme imkanınız olabilir.

Geri