Gitar calmak icin universiteye gitmemek

Üniversite sinavina hazirlaniyorum o yuzden doğru düzgün gitara zaman bile ayıramıyorum yarim saat en fazla. O yüzden mezuna kalmayıp gelen yeri direkt yazicam. Sizce mantikli mi?

Gelen yeri direkt yazacaksan,büyük ihtimal ile okuduğun bölüm/okul dan memnun olmayacaksın ve bir tabela bölümü/okulundan mezun olan milyonlar gibi ne yapacağını bilmeyeceksin.

Sana bir abi tavsiyesi,hayatın ilerisi için ailen ya da belli bir konumda bulunan eğitimli bir yakınından seçimlerin konusunda destek alman.

Yaşadığın yer 70 lerin 80 lerin Seattle ya da Boston u değil,müthiş yetenekli gitarist olarak para kazanma şansın çok çok düşük,hobilerin ile ihtiyaçlarını ayırabilmen dileği ile.

Mesleği/okulu boşlayıp günde 10-14 saat gitar çalışıp sağlığını kaybetmiş/profesyonel bir müzisyen olarak hayatına devam eden bir abin olarak cevap veriyorum: Doğru zaman yönetimi ve kararlılık ile her şey mümkün. Gitar "doğru ve verimli" çalışılarak günde 1-2 saat ile bile ciddi ilerleme sağlanabilecek bir enstrüman. Bunun için insanın içindeki meslek aşkını ya da zaruretini ihmal etmemek gerekir diye düşünüyorum.

Müzik kaynaklı hayat idamesi son derece zor. Ya ödün vermen ya da çok yıpranman gerekecek. Bununla birlikte hiçbir şey müzik aşkına engel değil. Grubumuzda mimar, öğretmen ve doktor var. Hepsi aktif olarak çalışıyor ve her türlü festival, konserin altından kalkıyoruz bir şekilde.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Gelen yeri direkt yazacaksan,büyük ihtimal ile okuduğun bölüm/okul dan memnun olmayacaksın ve bir tabela bölümü/okulundan mezun olan milyonlar gibi ne yapacağını bilmeyeceksin.

Sana bir abi tavsiyesi,hayatın ilerisi için ailen ya da belli bir konumda bulunan eğitimli bir yakınından seçimlerin konusunda destek alman.

Yaşadığın yer 70 lerin 80 lerin Seattle ya da Boston u değil,müthiş yetenekli gitarist olarak para kazanma şansın çok çok düşük,hobilerin ile ihtiyaçlarını ayırabilmen dileği ile.
Zaten istediğim bir meslek yok o yüzden üniversite hedefim de yok. Bir arkadaşım bogazici matematigi kazandı ama memnun olmadı okul değiştirmek istiyor.yani hic kimse bulunduğu yerden memnun değil değil yüzden fikrim değişti uni ye karsi

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Mesleği/okulu boşlayıp günde 10-14 saat gitar çalışıp sağlığını kaybetmiş/profesyonel bir müzisyen olarak hayatına devam eden bir abin olarak cevap veriyorum: Doğru zaman yönetimi ve kararlılık ile her şey mümkün. Gitar "doğru ve verimli" çalışılarak günde 1-2 saat ile bile ciddi ilerleme sağlanabilecek bir enstrüman. Bunun için insanın içindeki meslek aşkını ya da zaruretini ihmal etmemek gerekir diye düşünüyorum.

Müzik kaynaklı hayat idamesi son derece zor. Ya ödün vermen ya da çok yıpranman gerekecek. Bununla birlikte hiçbir şey müzik aşkına engel değil. Grubumuzda mimar, öğretmen ve doktor var. Hepsi aktif olarak çalışıyor ve her türlü festival, konserin altından kalkıyoruz bir şekilde.
Dogru söylüyorsunuz ama sanki üniversite için mezuna bırakırsam sabah 8 akşam 4 biri olmaktan korkuyorum😔

zamanında yaptığını yapmış ve hali hazırda -bu ülkeye rağmen- hayatını müzikten geçindiren birisi olarak, çok fazla fedakarlık, risk ve acı çekme sonucunda belki o da belki işler yolunda gidebilir. ancak senin gibi birçok öğrencime ( yani müzik kariyeri mi yapsam, okulla aram yok gibi diyenlerin) tavsiyem iş temposu korkunç olmayan, mümkünse serbest ve home ofis gibi çalışabilceğin ve bir şekilde başın sıkışırsa seni hayatta tutabilecek bir meslek edinip, yanında da kalan vakit ve kazandığın parayla müzik yapman. Böylece daha rahat ve huzurlu olabilirsin. Hem böylece para kazanmak için bazı arkadaşların yaptığı ve yapmak zorunda kaldığı gibi sevmediğin müzikler yapan, sevmediği insanlarla çalan, 3 kuruş için bel büken hareketler yapan birisi de olmak zorunda kalmazsın.

not: Zamanında 1 sene puanım fena olmamasına rağmen üni.ye girmedim ( sabah akşam gitar çalarak geçirdim o süreyi ) sonraki sene de sadece ilk sınava girip lisans mezuniyeti ve askerlik tecili olması adına anadolu üni.ne kayıt oldum ve iktisat mezunuyum. ancak hayatımın hiçbir noktasında diplomada yazan mesleğim veya yakın bir meslek icra etmedim.

Bak şimdi sana hiç ballandırmadan anlatayım.Türkiye'de müzik aman aman bir para kazandırmaz.ŞANSLIYSAN sadece hayatını devam ettirirsin.Ne ev ne araba alacak birikim çıkaramazsın.Rastgele bir bölüme gidip nefret edeceksin sonra bırakacaksın ailenin tüm emekleri ve masrafları çöp olacak.Nereden mi biliyorum ? Denizli'den Eskişehir'e üniversite için gelen biri olarak bunları yaşadım.İlk 2 sene sırf sahne için uğraştım ne notlarım ne de başka bir şeylerim düzgün gitmedi.Şu anda şansıma akrabamın şirketinde işe girdim ama başkası veya sen şanslı olamazsın.Üniversite sınavı dediğin şey bir bakıma senin geleceğini yönlendirecek.2 veya 4 seneni vereceksin.Eğer geleceğinle kumar oynamak istersen ve aç kalmak istersen,araba ev kısacası güzel bir gelecek hayalin yoksa yap.

Kendimi bildim bileli evimizde gitar ve gitar çalan biri (babam) var. 9-10 yaşından itibaren çalıyormuş. Hala da da devam ediyor. Hobi olarak çalıyor ancak askerliğini de orduevinde sahnede çalıp söyleyerek yapmış.

Bende 7-8 yaşlarında ufak ufak tıngırdatmaya başlamıştım. Lise zamanlarında meslek olarak müzik yapmak için gaza geldim. (buna ancak 30 yaşından sonra ikna olup gaza geldim ifadesini kullanmaya başladım)

Müzikle uğraşmamı destekleyen ailem baya baya bana engel olmuştu. Hobi olarak devam etmemi ancak asıl meslek olarak müziği seçmemin Türkiye'de çok riskli olduğunu tekrar edip duruyorlardı.

O zamanlarda baya üzülmüş, baya sinirlenmiştim ancak şimdi dönüp bakınca iyi ki bu işi hobi olarak bırakıp meslek olarak başka bir alana yönelmişim diyorum.

Çevremde müziği asıl meslek olarak seçen tanıdıklarımın yüzde 99'u ekonomik olarak ciddi zorluklar yaşıyor. Bu nedenle ben de hobi olarak çalmaya devam edip, gelecek ve asıl meslek seçimi ile ilgili iyi bir planlama yapmanı öneririm.

Üniversite sinavina hazirlaniyorum o yuzden doğru düzgün gitara zaman bile ayıramıyorum yarim saat en fazla. O yüzden mezuna kalmayıp gelen yeri direkt yazicam. Sizce mantikli mi?
En mantıklısı mezuna kalıp, 1 sene sıkı çalışıp sana uygun bir bölüm seçmen olacaktır. Yorumlarda 8 4 çalışan olmaktan korktuğunu yazmışsın. Rahat müzik icra etmek için başına gelebilecek en iyi senaryolardan biri 8 5 çalışan bir kamu personeli olmak aslında. :))Özel sektör belirsizliklerine kıyasla söylüyorum bunu da.

sabah 8 akşam 4 biri olmaktan korkuyorum
kork zaten... özel sektörde 8-4 çalışıyorsan sana ancak ofiste vakit dolduran cam önü çiçeği denir, her ne iş olursa olsun o işte iyi olmak istiyorsan zaten daha uzun saatler çalışman gerekecek :) ... benim ortalama bir günüm 8-18 mesela hatta şimdi home office de olunca evde olduğum günler 8-19
her ne yapacaksan iyisini yap, sonra bırakır müzisyen olursun ama Türkiye gerçekleri eskilerin deyimiyle koluna bir altın bilezik takmayı mecbur kılıyor - keşke sadece müzkle de geçinebilsen

Maddi imkanların el veriyorsa hiç düşünmeden Polonya'da oku.
Türkiye'den çok daha ucuz.
Yaşam maliyeti Türkiye'den çok çok daha ucuz.
Kabul şartları : Lise mezunu olman. 80 ve üzeri diploma notu. TOEFL veya IELTS sınavlarından birisinde en az B1 seviye ingilizce bilgisi olduğunu gösterir belge.

Okul maliyetleri 1.500 - 15.000 Euro yıllık. (seçeceğin bölüm ile alakalı)
Aylık yaşam maliyetin (1.100 Euro. yurtta kalırsan kira dahil)

EU ülkelere dilediğin zaman gidip gelme
Part-time çalışma fırsatı.
Dilediğin enstrümanı çalmak için geniş zaman.
Bazı bölümlerde mezun olduğunda polonya veya almanyada iş garantisi.

Maddi imkanların el veriyorsa hiç düşünmeden Polonya'da oku.
Türkiye'den çok daha ucuz.
Yaşam maliyeti Türkiye'den çok çok daha ucuz.
Kabul şartları : Lise mezunu olman. 80 ve üzeri diploma notu. TOEFL veya IELTS sınavlarından birisinde en az B1 seviye ingilizce bilgisi olduğunu gösterir belge.

Okul maliyetleri 1.500 - 15.000 Euro yıllık. (seçeceğin bölüm ile alakalı)
Aylık yaşam maliyetin (1.100 Euro. yurtta kalırsan kira dahil)

EU ülkelere dilediğin zaman gidip gelme
Part-time çalışma fırsatı.
Dilediğin enstrümanı çalmak için geniş zaman.
Bazı bölümlerde mezun olduğunda polonya veya almanyada iş garantisi.
Para yok ki olsa zaten çalışmam sınava parayı verir koç a giderim. Ki tr de okumam net giderdim de yok

zamanında yaptığını yapmış ve hali hazırda -bu ülkeye rağmen- hayatını müzikten geçindiren birisi olarak, çok fazla fedakarlık, risk ve acı çekme sonucunda belki o da belki işler yolunda gidebilir. ancak senin gibi birçok öğrencime ( yani müzik kariyeri mi yapsam, okulla aram yok gibi diyenlerin) tavsiyem iş temposu korkunç olmayan, mümkünse serbest ve home ofis gibi çalışabilceğin ve bir şekilde başın sıkışırsa seni hayatta tutabilecek bir meslek edinip, yanında da kalan vakit ve kazandığın parayla müzik yapman. Böylece daha rahat ve huzurlu olabilirsin. Hem böylece para kazanmak için bazı arkadaşların yaptığı ve yapmak zorunda kaldığı gibi sevmediğin müzikler yapan, sevmediği insanlarla çalan, 3 kuruş için bel büken hareketler yapan birisi de olmak zorunda kalmazsın.

not: Zamanında 1 sene puanım fena olmamasına rağmen üni.ye girmedim ( sabah akşam gitar çalarak geçirdim o süreyi ) sonraki sene de sadece ilk sınava girip lisans mezuniyeti ve askerlik tecili olması adına anadolu üni.ne kayıt oldum ve iktisat mezunuyum. ancak hayatımın hiçbir noktasında diplomada yazan mesleğim veya yakın bir meslek icra etmedim.
Evet zaten dedikleriniz çok mantıklı. Benimkisi biraz şey anaokulundaki çocukların büyüyünce astronot olucam demesi gibi😅 gerçekçi olmasi lazım da içimde sanki yanlış yapıyormuşum gibi hissediyorum 😬😬

Yok zaten netlerim güzel gelir güzel bir yer ins ama dediğim gibi uni okumuş kim varsa hepsi mutsuz sanki..
Bunun bir sebebi 4 yıl sonra bakarız deyip 100 iş ataması olan ancak toplam kontenjanı 100000 olan bölümlere girip o 4 yılda kendine de hiçbir şey katmadan üniversite bittiğinde haydi iş bulayım şimdi fikrinden. Maalesef içi boş çok bölüm var ve yeterli araştırma yapılmadan sırf puanım yetiyor diye girilen bölümler çok bir şey kazandırmıyor insana. Ve bölüm seçerken günümüz değil 2-4 yıl sonrası düşünülmeli artık. Şu an ihtiyaç olan bir şeye 4 yıl sonra hiçbir ihtiyaç kalmayabiliyor. Teknoloji, yapay zeka her şeyin dengesini bozdu.

Eğer netleriniz iyiyse doğru rehberlik ile son derece sizi maddi manevi tatmin edecek bölümlere girip güzel iş imkanları kendinize sağlayabilirsiniz. Olmadı mezuna kalıp bir sene daha bu yolda çalışırsınız. Üniversite yıllarında ise sahne kovalar, müziğinizi geliştirirsiniz. Son bir yorumum da şu: Bu müzik işi hobi olarak devam ettiğinde insanın kendini geliştirmesi çok daha iyi oluyor kanımca. Çünkü kaybedeceği bir şey yok, kendini sınırlaması gerekmiyor, istemediği müziği yapma derdi yok, en en önemlisi geçinme-günü kurtarma sorunu yok. İş profesyonel olunca geçim derdinden sebeple o gitar size şimdiki baktığı gibi bakmayacak...

Geri