Arkadaşlar sapta böyle bir çatlak var sıkıntı olur mu ne yapmalıyım?

Selamlar ikinci el olarak aldığım Squier Stratocaster Affinity gitarının sapında böyle bir çatlak farkettim sizce sıkıntı olur mu? Ne yapmalıyım?

• Konu Sahibi Konu Sahibi
IMG_2887.jpeg

Fotoğrafları ekledim

Dosyalar

• IMG_2886.jpeg
    IMG_2886.jpeg
    1.3 MB · Gösterim: 86
iade edemiyorsan Ankara - Solo Müzik ile görüş, Solo müzik DIY gitar parçaları ve yedek parçalar satıyor. İnternet satışları da var Solo Müzik Ankara adresinde. Solo pahalı gelirse Amazon'a bak 1500-2000 bandında saplar var. Yeni bir sap al geç. İkinci elde bu tip problemleri fark etmeden satın aldığında satan kişi "ben satarken sağlamdı" der ve iş işten geçer. 😔Boşa kendini üzme, temiz sapa sağlam bir sap al taktır ve bu hatadan ders çıkar. Anlaşılan fazla tecrüben yok, bilen biri ile hareket edersen faydana olur. Ankara'da yaşıyorsan Luthier Kenan Turgut ile görüşmeni öneririm. Kırık sap dedin mi senin derdinden o anlar. En azından doğru yönlendirir. Luthier Kenan Turgut Handcrafted Guitars & Basses since 1983 -

• Konu Sahibi Konu Sahibi
iade edemiyorsan Ankara - Solo Müzik ile görüş, Solo müzik DIY gitar parçaları ve yedek parçalar satıyor. İnternet satışları da var Solo Müzik Ankara adresinde. Solo pahalı gelirse Amazon'a bak 1500-2000 bandında saplar var. Yeni bir sap al geç. İkinci elde bu tip problemleri fark etmeden satın aldığında satan kişi "ben satarken sağlamdı" der ve iş işten geçer. 😔Boşa kendini üzme, temiz sapa sağlam bir sap al taktır ve bu hatadan ders çıkar. Anlaşılan fazla tecrüben yok, bilen biri ile hareket edersen faydana olur. Ankara'da yaşıyorsan Luthier Kenan Turgut ile görüşmeni öneririm. Kırık sap dedin mi senin derdinden o anlar. En azından doğru yönlendirir. Luthier Kenan Turgut Handcrafted Guitars & Basses since 1983 -
Şu an için bu parayı ödemek pek istemiyorum. Bunu sizce luthierde yaptırıp veya direk yaptırmadan kullanmaya devam etmeli miyim? Bir kaç yıl götürür mü?

Yapılacak işlem belli... Çatlağın içini ahşap tutkalı ile tekrar yapıştıracak... Mengene yada kauçuk lastik şerit ile sarıp pressleyecek ve tutkalın kuruma hızına göre 1 yada birkaç gün presslenmiş halde bekleyecek. Kozmetik olarak birşey yapılmasının manasi yok zaten.

Şu an için bu parayı ödemek pek istemiyorum. Bunu sizce luthierde yaptırıp veya direk yaptırmadan kullanmaya devam etmeli miyim? Bir kaç yıl götürür mü?
Birkaç yıl götürür mü sorusunun yanıtı "şansına bağlı" bence. Uzun zaman götürede bilir, sap kısa sürede çok daha kötü hale de gelebilir. Eğer kötü hale gelirse şu anda tamir için ödemen gereken miktardan çok daha fazlasını ödemek zorunda kalabilirsin. Bu benim için sıkıntı olmaz dersen tabi ki de bu şekilde kullanabilirsin.

Yaptırmadan ne kadar gideceğini bilmek imkansız, mevsim değişiminde veya tel takıp sökerken, farklı ölçü tel kullanımında elinde kalabilir. Luthier tamir işini halleder ama ona da masraf çıkacaktır illaki.

Görüştüm 1000tl para istedi, çatlağı engeller mi yoksa sadece kozmetik olarak mı düzelir?
yerinde olsam yeni sap alırım. bir çok luthier kırık tamirini düzgün yapamıyor, mobilya tamiri gibi yapıyor ve bir süre sonra tekrar kırılıyor (yapıştığı yerden bırakıyor).Ucuza kaçmak ilerleyen süreçte daha fazla maliyet çıkartır. Yerinde olsam sap tamamen bırakana kadar devam ederim, bir yandan da yeni sap almaya bakarım.

Yapılacak işlem belli... Çatlağın içini ahşap tutkalı ile tekrar yapıştıracak... Mengene yada kauçuk lastik şerit ile sarıp pressleyecek ve tutkalın kuruma hızına göre 1 yada birkaç gün presslenmiş halde bekleyecek. Kozmetik olarak birşey yapılmasının manasi yok zaten.
yapacagi bu ve bu islemden sonra zaten sapasaglam olur ancak benim tavsiyem su. Öncelikle o catlagin ulastigi en son noktaya bir isaret koy. ne bileyim ince hafif bir kazi yan tarafini. sonra 2 ay falan gozlemle. baktin ilerliyor o zaman dusunursun. ilerlemezse cal gitsin

Ahsap tutkali yerine guzel bir epoksi ile doldurmani tavsiye ederim.
Catlak dikine oldugu icin tel gerilimi cok etki etmez ama yandan yada burkulma seklinde kuvvetlerde ve eger bir sekilde rutubete maruz kalmasi sonucu gacin aciga cikan kisminda sisme durumu olusabilir.

Eğer kendiniz sorunu çözmeye çalışacaksanız ben de "boncuk tutkal" öneriyorum. Eğer doğru uygulayabilirseniz tutkal kuruduktan sonra taşlaşıyor, oldukça dayanıklı bir hal alıyor.

Arkadaş yapılacak işlemi çok doğru anlatmış ahşap tutkalı satın alıp şırınga ile çatlağa doldurup lastik şeritle ya da mengeneyle sapı sıkıştırıp 1 gün bekletirsen hiç bir sorun olmaz
Mengene o bölgede biraz sikinti yaratabilir... Ezebilir ya da tam sıkıstıramayabilir.. Ama eski bir bisiklet iç lastigini serit seklinde kesip ya da eczaneden alacaginiz serum lastigi ile etrafini sikica sarip, ahsabida zedelemeden halledilebilir.

Ahsap tutkali yerine guzel bir epoksi ile doldurmani tavsiye ederim.
Catlak dikine oldugu icin tel gerilimi cok etki etmez ama yandan yada burkulma seklinde kuvvetlerde ve eger bir sekilde rutubete maruz kalmasi sonucu gacin aciga cikan kisminda sisme durumu olusabilir.
Epoksi zamanla genleşebilen bir madde ve esneme payi cok az.. Tutkalin ciddi bir esneme payi var. Epoksinin zamanla catlagi acma ihtimali olabilir diye dusunuyorum.

Geri