Blackstar debut50r (cream) mi blackstar ht club mk2 40 black&blue mu?

Blackstar debut50r (cream) daha ucuz ama black&blue ileriye dönük sahne için daha iyi gibi geldi deneyenler arkadaşlar varmı? Debut50r 50w 5w düşüyor transistörlü black&blue 40w4w ta düşüyor lambali ama pahalı not (shecter diamond series solo 2custom agb)

Ht Club 40 içerisinde 4 tane lamba (Preamp Tube: 2 x 12AX7 - Power Tube: 2 x 6L6 Blackplate Tubes)
barındıran bir ampli, her 3-4 senede bir anfi parası kadar lamba masrafı yapacağının farkındasındır herhalde :)

12ax7'ler normalde o kadar kolay bozulmuyor. Düşük volümde çaldığınız sürece amfideki EL34/6L6'ları da büyük ihtimalle uzun süre kullanırsınız.

Amfideki tüpler 3-4 senede değiştirilir diye bir kural yok. 20 sene de kullanabilirsiniz, ama çok şanssızsanız bir hafta da.. Amfi üzerindeki 40 küsur senelik preamfi tüplerini ölçüp, eğer uygunsa kullanmaya devam edebiliyoruz. (Ama eski tüpler tabii ki daha kaliteliydi)

Diğer taraftan, HT 40'lar SMT komponentlerin tüp soketleriyle aynı PCB'de olduğu düşük maliyetli amfiler. Amfinin ömrünün tüplerinin ömründen daha kısa olması ve tamirinin çok sıkıntılı olması da gayet muhtemel.

Son düzenleme:
Amfideki tüpler 3-4 senede değiştirilir diye bir kural yok. 20 sene de kullanabilirsiniz, ama çok şanssızsanız bir hafta da..
bu konu forumda da sıkça yanlış değerlendiriliyor... amfi lambası lastik conta gibi bir süre sonra biter ve değişir gibi algılanıyor
evet yıllarca da gidebilir, coff diye 1 haftada da.... zamanında bir abimiz vardı 70'lerden filan kalma bir Fender amfisi vardı, lamba mı değişiyor, nereden? seviyesinde ilgisizdi konuyla ama amfi yaldır yaldır çalıyordu :)

bu konu forumda da sıkça yanlış değerlendiriliyor... amfi lambası lastik conta gibi bir süre sonra biter ve değişir gibi algılanıyor
evet yıllarca da gidebilir, coff diye 1 haftada da.... zamanında bir abimiz vardı 70'lerden filan kalma bir Fender amfisi vardı, lamba mı değişiyor, nereden? seviyesinde ilgisizdi konuyla ama amfi yaldır yaldır çalıyordu :)

Aşağıdakini seyrediyordum. Denk geldi resmen..

Benim söylemek istediğim anfi lambaları artık zor bulunan ve pahalı şeyler. ToneX gibi teknolojiler de ucuzlamışken gerçekten klasik araba kullanmak gibi masraflı bir iş. Kendiniz bias ayarı vs yapamıyorsanız, anfiyi teknisyene taşıyacaksınız (İstanbul, Ankara gibi büyük şehirlerde değilseniz hele bu işi yapacak adamı bulmanız ve ona güven duymanız da gerekiyor :) , lambaları postada bekleyeceksiniz (kırılmazsa tabi). Şu an Blackstar Ht5 head kullanıyorum, hybrid olmasına rağmen derdinden bıktım vallahi. Eskiden Peavey 6505 gibi kafa alma fantazim vardı, ekonominin düşüşünden sonra bu hayallerden vazgeçip, ev içi kullanımda transistörlü veya tamamen modelleme üzerine bir çözüme geçmeye karar verdim.

Benim söylemek istediğim anfi lambaları artık zor bulunan ve pahalı şeyler. ToneX gibi teknolojiler de ucuzlamışken gerçekten klasik araba kullanmak gibi masraflı bir iş. Kendiniz bias ayarı vs yapamıyorsanız, anfiyi teknisyene taşıyacaksınız (İstanbul, Ankara gibi büyük şehirlerde değilseniz hele bu işi yapacak adamı bulmanız ve ona güven duymanız da gerekiyor :) , lambaları postada bekleyeceksiniz (kırılmazsa tabi). Şu an Blackstar Ht5 head kullanıyorum, hybrid olmasına rağmen derdinden bıktım vallahi. Eskiden Peavey 6505 gibi kafa alma fantazim vardı, ekonominin düşüşünden sonra bu hayallerden vazgeçip, ev içi kullanımda transistörlü veya tamamen modelleme üzerine bir çözüme geçmeye karar verdim.
ankarada yaşıyorum genelde 4w ta düşürüp kullanirim diye düşünüyorum ama ileriye dönük piyasan dolayı elimde sağlam bi amp istiyorum lambalı amp kullanmadım Açık havada cafenin önünde çalarken 40w ta çıkarım diye düşünüyorum debut 50r alip yoluma mi bakmaliyim yoksa riske değer mi? Tavsiyeler için teşekkür ederim herkese

Lambalı için konuşuyorsak ince duvarlı ve yalıtımsız bir apartman dairesi için 5w bile fazla bence. 5w'ın vereceği doygunluğa ulaşmak için gereken volume'u evde açabildiğimi pek hatırlamıyorum ben (10 üzerinden 1.5 anca açabiliyorum- tabi bu anfide (ht5) master volume olmamasıyla da ilgili, Ht Club 40'da varmış), ama stüdyo ortamında davul ve basla kaybolmadan çalarsın orası ayrı.

Bias diye bias fx 2 diyorsan kullanıyorum evde onunla çalışıyorum cafede line 6spider 15 var fazla olmadi alali ilana koydum geri çok dijital bi amp line6 önermem bi sorunu yok ama efektler çok dijital

Hayır bias, anfinin içinde tüplere gelen voltajı ayarlayan bir devre (yanlış terminoloji kullanıyor olabilirim) onun teknisyen tarafından ölçülüp ayarlanması gerekiyor çoğu durumda. Bias amp ve Bias Fx'in ismi de buradan geliyor sanırım.

What-is-Bias-in-Tube-Amps-Featured-Image.jpg

Lambalı için konuşuyorsak ince duvarlı ve yalıtımsız bir apartman dairesi için 5w bile fazla bence. 5w'ın vereceği doygunluğa ulaşmak için gereken volume'u evde açabildiğimi pek hatırlamıyorum ben (10 üzerinden 1.5 anca açabiliyorum- tabi bu anfide (ht5) master volume olmamasıyla da ilgili), ama stüdyo ortamında davul ve basla kaybolmadan çalarsın orası ayrı.
Apartmanda çalsam bişey diyen olmuyoda evde çalmak rahatsız edici olur gerçektenden

Hayır bias, anfinin içinde tüplere gelen voltajı ayarlayan bir devre (yanlış terminoloji kullanıyor olabilirim) onun teknisyen tarafından ölçülüp ayarlanması gerekiyor çoğu durumda. Bias amp ve Bias Fx'in ismi de buradan geliyor sanırım.

165571 eklentisini görüntüle
Hocam o işi kizilay konur sokakt erk müzik var orası yapar herhalde olmazsa dore den alıcağım icin veririm ellerine yaptirirlar herhalde

Geri