Gitarist Faruk Aydın Toksöz'den Türkçe sözlü prog metal projesi: Alkera

Gitarist Faruk Aydın Toksöz, takip etmeye çalıştığım birisi; bir önceki projesi Kontrast (vokalde Elerki Taşkın ile...) çok nitelikliydi ama prodüksiyon zayıf kalmıştı.
Yeni bir projesinin yakında albümü çıkıyormuş. Gerçi konsept albüm işi beni pek sarmıyor (çünkü bunun için çok üst düzeyde aranje ve prodüksiyon gerekiyor ve bizden pek böyle iş çıkmıyor...)
Vokalist Onur Çobanoğlu'nun şöyle bir linkini buldum:

ben de takip ediyorum ama kötü bir dönem, gitar müziği dinleyen çok azaldığı için yapımcılar için yok olarak hesaplanıyor artık, yapılan işler bireysel tatminden öteye gidemiyor, emeklerin karşılığını verecek bir piyasa yok maalesef, bu girişimleri gördükçe üzülüyorum bir taraftan.

ben de takip ediyorum ama kötü bir dönem, gitar müziği dinleyen çok azaldığı için yapımcılar için yok olarak hesaplanıyor artık, yapılan işler bireysel tatminden öteye gidemiyor, emeklerin karşılığını verecek bir piyasa yok maalesef, bu girişimleri gördükçe üzülüyorum bir taraftan.
Tüm dünya böyle artık maalesef.Her ne kadar her gün yeni gruplar çıksa da yavaş yavaş ölüyoruz

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Tüm dünya böyle artık maalesef.Her ne kadar her gün yeni gruplar çıksa da yavaş yavaş ölüyoruz
Evet; idealist ve söyleyecek/çalacak bir şeyleri olan müzisyenlerin bir iz bırakmak için birşeyler ortaya koyma çabasının ötesinde artık bunlar çok anlamlı değil, çünkü çok fazla örnek var artık. Bu tarzın içerisinde nitelikli bir şey yapılıyorsa ilgi göstermek lazım, onun dışında çok da beklentiye girmemek lazım.
Ama bizim ciddi sıkıntılarımız var halen. Örneğin ilk mesajda bahsettiğim Kontrast projesinin prodüksiyonunun bu kadar kötü olması bizim ayıbımızdır aslında. O müziğin demo kalitesinde kaydedilmesi, kimse kusura bakmasın, bu devirde amatörlük oluyor artık. Benzer bir şey Murat İlkan'ın solo albümü için de geçerliydi. Orada da çıta prodüksiyon olarak aşağıda kalıyordu. Bugün artık bu sorunları aşmış olmamız gerekirken, Sainst'n'Sinners'in ikinci albümü dışında bu anlamda iyi örnek halen yok. Onlar da zaten İngilizce müzik yapıyor ve prodüksiyonun bir ayağı uluslararası bağlantılı.
Melodik içeriği kuvvetli Türkçe sözlü bu tip metal projelerinde halen insanların zihninde Pentagram dışında örnek yok. Bayrağı devralacak bir sürü grubumuz olması gerekirdi, ama çıkmadı. Bu da aslında burada yapılabilecek çok iş ve alınması gereken çok yol olduğunu gösteriyor. Alkera linkinde gelen sound çok daha iyi, ama onu da Saints"n"Sinners gibi birşeyle kıyaslayınca, "Alkera'daki gitarlar nereye gitti ?" dedirtiyor.
Yani, dünya bir kenara da, bizim halen belli ki almamız gereken çok yol var. Çünkü halen aşağıdaki seviyede pek örnek yok Türkçe sözlü rock-metalde....

Melodik içeriği kuvvetli Türkçe sözlü bu tip metal projelerinde halen insanların zihninde Pentagram dışında örnek yok
Çünkü o grupların çoğu bu coğrafyanın aşina olduğu sesleri yaptıkları müziğe yedir(e)medi. Pentagram'ın bilinmeye başladığı dönemde sadece Ankara'da patır kütür metal yapan onlarca grup vardı, hiçbiri kalmadı geriye. Bence bitmeye yakın olan gitar müziği ille de yapılacak ve bu ülkede popüler olma gayretinde olunacaksa doğu-batı sentezinin oranlı şekilde yapılması gerek. Sadece batı işin işine girince tereciye tere satmak gibi geliyor. Gene sadece batıyı alıp Türkçe yapınca sözleri de sırıtıyor bu sefer. Pentagram bu ayarı sonuna kadar iyi yaptı ve ekmeğini de müziği bırakana kadar yiyecekler.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Çünkü o grupların çoğu bu coğrafyanın aşina olduğu sesleri yaptıkları müziğe yedir(e)medi. Pentagram'ın bilinmeye başladığı dönemde sadece Ankara'da patır kütür metal yapan onlarca grup vardı, hiçbiri kalmadı geriye. Bence bitmeye yakın olan gitar müziği ille de yapılacak ve bu ülkede popüler olma gayretinde olunacaksa doğu-batı sentezinin oranlı şekilde yapılması gerek. Sadece batı işin işine girince tereciye tere satmak gibi geliyor. Gene sadece batıyı alıp Türkçe yapınca sözleri de sırıtıyor bu sefer. Pentagram bu ayarı sonuna kadar iyi yaptı ve ekmeğini de müziği bırakana kadar yiyecekler.
Evet. Ancak bu sentez işi de sulandırılmaya çok müsait ne yazık ki. Elektrogitarla çalınmış Ortadoğulu tınıları, birazcık ayarı kaçtı mı arabesk oluveriyor zaten (bkz: Duman).
Teknik bir eleştiriyle katkıda bulunmak için şöyle bir örnek vereceğim: Melih Kibar, bu ülkede bu sentez işini en iyi anlamış ve bugün "Türkçe pop" denilen şeyi yaratmış insanlardan biridir (bir diğeri de Onno Tunç idi...). Kibar'ın bestesi olan (ve Erol Evgin yorumuyla bildiğimiz) "Bir de Bana Sor", Gölge Hayat tarafından tam da bahsettiğim tipte bir sound ile coverlanmıştı.
Şarkıyı o hali ile dinlediği zaman insan anlıyor ki, bizim gruplarımızda aslında belli bir duyguyu insanlara iyi şekilde aktaracak şarkılar yazmak konusunda sıkıntımız var. Çünkü bu şarkının yanından bile geçemiyor yapılan işler.
Ama bir Rainbow, bir Dio (bugünün melodik metal denilen tarzına yön ve ilham vermiş gruplar olduğu için bu örnekleri veriyorum), öncelikle bunu iyi anlamış gruplardır. Rainbow in the Dark, Temple of the King, I surrender (ki o da cover aslında...) vs dinlediği zaman, insanlar soundun ve tarzın ötesine geçecek şekilde iyi bir şarkı dinlediğini hisseder.
Bu işin sırrı da ayrıntılarında gizlidir. Daha önce de söylemiştim; Smoke on the Water dinleyen herkesin aklına takılan o ünlü rifftir. Ama gerçekten şarkı yazmakla ilgilen birisi, o riffin nasıl yazıldığına değil, asıl üzerinde nakaratın söylendiği o birbiriyle alakasız gözüken iki kromatik akorun (C majör-Ab majör) oraya nasıl olup da bağlandığına kafa yormak zorundadır. O iki akoru ardarda çalınca Nirvana-Seattle hissini de duyarsınız, romantik dönem klasik müzik armonisi de... Peki o şarkıya nasıl entegre edilmiş ?
Bu düzeyde bir detaycılıkla şarkı yazma-aranje işine kafa yormak için bu meselenin bir zanaat olduğunu ve yaparak öğrenmek gerektiğini kavramak lazım.
Bahsettiğimiz grupların çoğu bu noktada çuvallıyor, çünkü (muhtemelen) bu işlerde zır cahiller...
Pentagram nasıl sıçrama yaptı peki? Yoksa işin mutfağını iyi bilen biri mi geldi o sırada gruba? Hani sonra örovizyonu kazandı filan bestesiyle?
Bu tesadüf değil işte...

Geri