Elektro Gitara Burgu Seçimi İçin Yardım İsteği

Herkese merhaba

Perdesiz gitar projesi için bir Epiphone Special SG ve aldım.

Gitarın sapını abonoz tuşe ile perdesiz hale getirteceğim. Manyetiklerini EMG 81-85 ile değiştirmeyi düşünüyorum.

Öncelikli olarak burguları değiştireceğim. Ebat olarak nasıl bir şey seçmem gerekir ve marka-model olarak hangisi daha kalitelidir bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim. Bunlar dışında önerilere de açığım ama mutlaka örneklerden gibi vintage olsun istiyorum. Thomann'dan aldığımda akrabam alıp getirecek bu arada, ek masraf yapmayacağım.

Thomann'dan

Solomusic'te de bu var.

Şimdiden teşekkürler...

Grover ve Gotoh genel olarak kimseyi üzmeyen ürünler üretiyor. Kluson yılların Kluson'u, zaten bu tip burgulara da "Kluson style" deniyor hâlâ. Wilkinson adını olur olmaz her şeye basıyorlar epey bir zamandır ama kluson tipi burguda çuvallamamışlardır herhalde diye umuyorum. :)

Yani sanki en ucuzu hangisiyse o alınabilir tarzı bir durum.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Grover ve Gotoh genel olarak kimseyi üzmeyen ürünler üretiyor. Kluson yılların Kluson'u, zaten bu tip burgulara da "Kluson style" deniyor hâlâ. Wilkinson adını olur olmaz her şeye basıyorlar epey bir zamandır ama kluson tipi burguda çuvallamamışlardır herhalde diye umuyorum. :)

Yani sanki en ucuzu hangisiyse o alınabilir tarzı bir durum.
Teşekkürler. Renk ve fiyat olarak bana da Kluson mantıklı geldi. Kluson style dendiğini bilmiyordum. Gitara uygunluğunu nasıl anlayabiliriz ebat olarak farklı değerler var.

Teşekkürler. Renk ve fiyat olarak bana da Kluson mantıklı geldi. Kluson style dendiğini bilmiyordum. Gitara uygunluğunu nasıl anlayabiliriz ebat olarak farklı değerler var.

SG special'ların üstünde şu tuhaf görünümlü kulaklar vardı değil mi? :D

Sanırım onu kendiniz ölçmeniz daha sağlıklı olur. Gerçi fretboard değişimi gibi iddialı bir işe giriştiğinize göre eğer aldığınız kulaklar uymazsa eski delikleri doldurup yenilerini açmaktan da kaçmazsınız bence. :)

Düzenleme: Evet tekrar baktım şu çapraz vidalılardan varmış. İlla ki o delik delinecek gibi görünüyor.

SG special'ların üstünde şu tuhaf görünümlü kulaklar vardı değil mi? :D

Sanırım onu kendiniz ölçmeniz daha sağlıklı olur. Gerçi fretboard değişimi gibi iddialı bir işe giriştiğinize göre eğer aldığınız kulaklar uymazsa eski delikleri doldurup yenilerini açmaktan da kaçmazsınız bence. :)

Yok, yanlış anlaşılmasın ben yapmayacağım.😀 sadece yaptırana kadar en azından burguları kendim değiştirebilirim diye düşündüm. Ama luthier boyutu bir şekilde ayarlarsa sıkıntı yok.

Ben zamanında bir bass gitar projem için akort kulağı almıştım ve ölçüde çuvalladığımı görünce epey sinirim bozulmuştu. Madem kendiniz takacaksınız, burgulardan birini sökün ve sapta burgunun girdiği kısmın çapını bir ölçün. En önemli kriter o. vida deliği falan problem çıkarmaz, açarsınız bi delik, boşta kalana da bi macun atarsınız geçer gider. Saptaki yuvanın ölçüsü alacağınız burgudan darsa, luthier o deliği genişletip burguyu oraya sığdırır ama burgunun ölçüsü delikten daha küçük kalırsa o zaman elinizden hiç birşey gelmez, boşa para harcamış olursunuz.

Ben zamanında bir bass gitar projem için akort kulağı almıştım ve ölçüde çuvalladığımı görünce epey sinirim bozulmuştu. Madem kendiniz takacaksınız, burgulardan birini sökün ve sapta burgunun girdiği kısmın çapını bir ölçün. En önemli kriter o. vida deliği falan problem çıkarmaz, açarsınız bi delik, boşta kalana da bi macun atarsınız geçer gider. Saptaki yuvanın ölçüsü alacağınız burgudan darsa, luthier o deliği genişletip burguyu oraya sığdırır ama burgunun ölçüsü delikten daha küçük kalırsa o zaman elinizden hiç birşey gelmez, boşa para harcamış olursunuz.
Teşekkürler. Evet almayı düşündüğüm daha büyükmüş. Sipariş verdireceğim.

Geri