Aynı anda video ve audio kaydetmek için ücretsiz yazılım önerisi

Wondershare Filmora benzeri kullanım kolaylığı olan video-audio (ses kartından da sinyal kaydedebilen) kayıt ve editing programı tavsiyesi olan var mı?
Filmora müthiş, ama ücretli ne yazık ki ve watermark koyarak export ediyor videoları...

Davinci Resolve öneririm, ücretsiz versiyonu ile birçok işinizi halledebilirsiniz.

Video ve sesi ayrı kaydederseniz de Android için Open Camera uygulamasını tavsiye ederim, netlik kilidi, manuel iso, shutterspeed gibi ince ayarlara ulaşmanızı sağlar, açık kaynak kodlu yazılımdır.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Davinci Resolve öneririm, ücretsiz versiyonu ile birçok işinizi halledebilirsiniz.

Video ve sesi ayrı kaydederseniz de Android için Open Camera uygulamasını tavsiye ederim, netlik kilidi, manuel iso, shutterspeed gibi ince ayarlara ulaşmanızı sağlar, açık kaynak kodlu yazılımdır.
DaVinci Resolve çok kapsamlı ama anladığım kadarıyla sadece kurgu-edit için. Kayıt yapamıyor? Yapıyorsa da ben bulamadım; kamerayı bile görmedi zaten.
Bu kadar kapsamlı bir şeyin halen şu Filmora kadar kullanımı kolay ve fonksiyonel olamaması sinir bozucu gerçekten. Kayıt yapıp editlemeye başlamam bir kaç dakikamı aldı sadece.

Ben Davinci Resolve'u sadece edit ve renk işlemede kullanıyorum fakat seskartlarındaki mantıkta input/output ayarları olması lazım, canlı akan görüntü üzerine de işleme yapabiliyor herhalde. Şöyle bir video buldum.

Bunlarla uğraşmak yerine yine bedava olan ve streamer/ sosyal medya yayıncıları tarafından kullanılan OBS Studio'yu da deneyebilirsiniz. Çoklu mikrofon, görüntü girişi vb güzel özellikleri var, yine bedava ve açık kaynak kodlu, kayıt alma yada platformlara doğrudan stream etme özelliği var.

Ama iki sistem için de video kayıt cihazınızın (tercihen usb) yazılımlar tarafından tanınıyor olması lazım. Eğer böyle bir seçenek yoksa USB capture kart alıp hdmi bağlantısı ile bu sorunu çözebilirsiniz.

Örnek: https://www.amazon.com.tr/Dark-1080...1717079522&sprefix=capture+car,aps,136&sr=8-6

Ben Davinci Resolve'u sadece edit ve renk işlemede kullanıyorum fakat seskartlarındaki mantıkta input/output ayarları olması lazım, canlı akan görüntü üzerine de işleme yapabiliyor herhalde. Şöyle bir video buldum.

Bunlarla uğraşmak yerine yine bedava olan ve streamer/ sosyal medya yayıncıları tarafından kullanılan OBS Studio'yu da deneyebilirsiniz. Çoklu mikrofon, görüntü girişi vb güzel özellikleri var, yine bedava ve açık kaynak kodlu, kayıt alma yada platformlara doğrudan stream etme özelliği var.

Ama iki sistem için de video kayıt cihazınızın (tercihen usb) yazılımlar tarafından tanınıyor olması lazım. Eğer böyle bir seçenek yoksa USB capture kart alıp hdmi bağlantısı ile bu sorunu çözebilirsiniz.

Örnek: https://www.amazon.com.tr/Dark-1080P-Capture-Dongle-DK-HD-CAP1082/dp/B09W31X9Q5/ref=sr_1_6?__mk_tr_TR=ÅMÅŽÕÑ&crid=3GSL0CVM0TLLK&dib=eyJ2IjoiMSJ9.lR8B2zOXbhh0X9Z2RBqq1pBAsRq44WP5QH31Ke2q4xRUC_LKtfOQKJMcK7j41fmVyRkznmOOwUqARwBS2HCrOMGFkZgi8rOAuZqRsRWFupwVGJEEDkOPafK9ypu96La7-vat5Avw1YC3Zjlum5UmRYHcyIP80vBvf8inNIC7VL95HZp365WAxvy4YyMbDY0bB64hI_6nrLYUzMkbXlLp9TpNZ7ScUxDr-v-oStxvezdr493RPmivB3m4WzWEuv95o1OHAJXc8DaCI85Ob1JqyBQtB-27TSMpYbmayxoDFg8.tMoG1VGZbfYKqnqAldJf4_7vQL9tKoN_Tctph5oKQ18&dib_tag=se&keywords=capture+card&qid=1717079522&sprefix=capture+car,aps,136&sr=8-6

Teşekkürler. Da Vinci ile kayıt imkanı yokmuş, araştırdım. Kamerayı görmemesi de bu nedenden.

Bilgisayar olarak windows kullanıyordun yanlış hatırlamıyorsam yok değil de macbook veya imac idiyse kolay ve şöyle; Photobooth açılır ve ses kartı input seçilir, Reaper açılır normal kayıt hazırlıkları yapılır. Photobooth'a video kaydına basılıp peşinden Reaper'da kayda başlanır. İş bitince, Photobooth'daki video Reaper içine bir tracke sürüklenerek bırakılır ve audio ile hizalanır. Hepsi bu. tabi Photoboothe videoyu ve sesi aynı anda kaydeder ama videoyu Reaper'a import edip video-ses mixini sonra yaparak daha iyi sonuçlar alabiliriz; ses dosyası üstünde değiştirmeler yapabiliriz filan.

Başka türlü, macde de başka senaryolarda da ancak tablet veya telefonla, videoyu kaydedip, videoyu bilgisayara aktardıktan sonra Reaper'a import edebiliriz. O da zor bir iş sayılmaz. Bundan başka zoom adlı bir cihaz var, ses-görüntü bir arada kayıt yapıyormuş ama o başka türlü bir hadise.

OBS benim makinada bazı problemlere sebep oldu, sildim o yüzden. Video edit, ekran kaydı, video dönüştürme işleri için movavi kullanıyorum, tavsiye ederim çok kolay ve ucuz program. Handbrake de free seçenek olarak özellikle muhteşem sıkıştırma becerisi ile kullanışlı. Tabi çoğu free program gibi karmakarışık bir arayüze tahammül edebilirseniz.

Son düzenleme:
Bilgisayar olarak windows kullanıyordun yanlış hatırlamıyorsam yok değil de macbook veya imac idiyse kolay ve şöyle; Photobooth açılır ve ses kartı input seçilir, Reaper açılır normal kayıt hazırlıkları yapılır. Photobooth'a video kaydına basılıp peşinden Reaper'da kayda başlanır. İş bitince, Photobooth'daki video Reaper içine bir tracke sürüklenerek bırakılır ve audio ile hizalanır. Hepsi bu. tabi Photoboothe videoyu ve sesi aynı anda kaydeder ama videoyu Reaper'a import edip video-ses mixini sonra yaparak daha iyi sonuçlar alabiliriz; ses dosyası üstünde değiştirmeler yapabiliriz filan.

Başka türlü, macde de başka senaryolarda da ancak tablet veya telefonla, videoyu kaydedip, videoyu bilgisayara aktardıktan sonra Reaper'a import edebiliriz. O da zor bir iş sayılmaz. Bundan başka zoom adlı bir cihaz var, ses-görüntü bir arada kayıt yapıyormuş ama o başka türlü bir hadise.

OBS benim makinada bazı problemlere sebep oldu, sildim o yüzden. Video edit, ekran kaydı, video dönüştürme işleri için movavi kullanıyorum, tavsiye ederim çok kolay ve ucuz program. Handbrake de free seçenek olarak özellikle muhteşem sıkıştırma becerisi ile kullanışlı. Tabi çoğu free program gibi karmakarışık bir arayüze tahammül edebilirseniz.
Alpan, çok teşekürler yanıt için. Photobooth audio sinyalini ses kartı üzerinden de alabiliyor mu?
OBS'nin kullandığı NVENC midir ne nane codec ise... işte benim grafik kartım onu desteklemiyor imiş. O nedenle orada tökezledim. Dediğin senaryoyu deneyeceğim. Filmovanın export ederken videoya filigran (watermark) basmasına uyuz oldum, yoksa harika yazılım. Kullanım kolaylığı inanılmaz. Ama işte fiyatlandırma çok abuk, tam bir ticari çakallık örneği. Movavi duydum ama henüz denemedim. Eğer ekranı kaydederek filigranı aşmanın bir yolunu bulursam o da güzel olabilir, birden fazla seçeneğim olur.

Photobooth istediğin yerden input alıyor, bende, aynı anda usb'den apogee jam ve thuderbolttan apollo bağlı. Hangisini istersem orada sinyal alabiliyorum hatta ekran da kamera ve ses alma özelliği varsa oradan da alır. Ancak photobooth macde, hatırlatayım. Fakat bir debut adında bir görüntü alıcı vardı şimdi geldi aklıma belki windows sürümü de olabilir. O da photobooth gibi aynı şekildeydi.

Alpan, çok teşekürler yanıt için. Photobooth audio sinyalini ses kartı üzerinden de alabiliyor mu?
OBS'nin kullandığı NVENC midir ne nane codec ise... işte benim grafik kartım onu desteklemiyor imiş. O nedenle orada tökezledim. Dediğin senaryoyu deneyeceğim. Filmovanın export ederken videoya filigran (watermark) basmasına uyuz oldum, yoksa harika yazılım. Kullanım kolaylığı inanılmaz. Ama işte fiyatlandırma çok abuk, tam bir ticari çakallık örneği. Movavi duydum ama henüz denemedim. Eğer ekranı kaydederek filigranı aşmanın bir yolunu bulursam o da güzel olabilir, birden fazla seçeneğim olur.
Güncelleme (konuyu bir sonuca bağlamak ve benzer arayışta olan kişilere de yardımcı olmak açısından...): Movavi video editor, Filmova benzeri bir arayüze sahip ve ihtiyaçlarımı karşılıyor. Video ve audio kaydediyor ve editleniyor. Ücretli olmakla birlikte, şu anda fiyat çok uygun (normalde de Filmova'dan daha uygun ama 2 Hazirana kadar büyük indirim var). Neredeyse 450-500 TL civarına ömür boyu lisans aldım ve 30 gün iade garantisi de mevcut.
@Ozzfish ve @alpus 'a da teşekkür ediyorum.

Bu arada Reaper içinde Reastream diye bir Vst var (tek başına da indirilebiliyor sitesinden), bununla master volume çıkışını herhangi bir yayın programına anında stream edebiliyorsunuz.

Güncelleme (konuyu bir sonuca bağlamak ve benzer arayışta olan kişilere de yardımcı olmak açısından...): Movavi video editor, Filmova benzeri bir arayüze sahip ve ihtiyaçlarımı karşılıyor. Video ve audio kaydediyor ve editleniyor. Ücretli olmakla birlikte, şu anda fiyat çok uygun (normalde de Filmova'dan daha uygun ama 2 Hazirana kadar büyük indirim var). Neredeyse 450-500 TL civarına ömür boyu lisans aldım ve 30 gün iade garantisi de mevcut.
@Ozzfish ve @alpus 'a da teşekkür ediyorum.

Filmova mı filmora mı? Şu link mi? (Buy Wondershare Filmora for Mac Version - official online shop) Ömür boyu 79 dolar diyor. Yoksa movavi mi aldın, anlayamadım galiba.

Bu arada Reaper içinde Reastream diye bir Vst var (tek başına da indirilebiliyor sitesinden), bununla master volume çıkışını herhangi bir yayın programına anında stream edebiliyorsunuz.
İndirdiim efekt suiti olarak, ama stream ile uğraşmadığım için tam anlayamadım fonksiyonunu? Reaper içerisinden efektlediğim gitarı mı kaydedebiliyorum bununla video editöründe? Ama host program movavi olduğunda nasıl oluyor bilemedim.

İndirdiim efekt suiti olarak, ama stream ile uğraşmadığım için tam anlayamadım fonksiyonunu? Reaper içerisinden efektlediğim gitarı mı kaydedebiliyorum bununla video editöründe? Ama host program movavi olduğunda nasıl oluyor bilemedim.
Yok bu yayın yazılımları için (Obs studio vb.) Reaperdaki ses çıkışını (veya başka daw'da çalışıyorsa) yayın yazılımının audio input kanalıymış gibi oraya gönderiyor, yani reaper'da yaptığınız herşeyi ses olarak canlı yayına / kayda aktarabiliyorsunuz.

Antik çağdan kalma:) NVIDIA GT 710. Desteklenmiyor, onu doğruladım zaten sitesinden ve başka forumlardaki yazılardan.
Zaten bu noktada sistem oturdu gibi.
Gerçekten antik çağdan kalmaymış 😅 Üzerinde VST çalıştırabileceğiniz her türlü kayıt programı işinizi görecektir. Sesi reaplugs (Reaper'in standalone plugin paketi içerisine bulunuyor) ile DAW üstünden kayıt yapılacak ortama aktarabilirsiniz. Asıl sıkıntı VST çalıştırıp kayıt yapabilen bir yazılım bulmakta. Bunu yapabilen çok bir yazılım yok, Davinci Resolve üzerine VST çalıştırabiliyor ancak video kaydı yapabiliyor mu emin değilim. Sesi bilgisayar üzerinde biraz dolaştırırsak belki bir çıkış yolu bulabiliriz ancak muhtemelen videoyu elle eşlemek daha kolay olacaktır. OBS üzerinden NVENC yerine başka bir codec ile deneme yapabilirsiniz. Ancak çalışmazsa eski bir OBS versiyonuna dönmek işinizi muhtemelen görecektir. Buradan eski versiyona ulaşabilirsiniz. Çok büyük ihtimalle çalışacaktır.

Gerçekten antik çağdan kalmaymış 😅 Üzerinde VST çalıştırabileceğiniz her türlü kayıt programı işinizi görecektir. Sesi reaplugs (Reaper'in standalone plugin paketi içerisine bulunuyor) ile DAW üstünden kayıt yapılacak ortama aktarabilirsiniz. Asıl sıkıntı VST çalıştırıp kayıt yapabilen bir yazılım bulmakta. Bunu yapabilen çok bir yazılım yok, Davinci Resolve üzerine VST çalıştırabiliyor ancak video kaydı yapabiliyor mu emin değilim. Sesi bilgisayar üzerinde biraz dolaştırırsak belki bir çıkış yolu bulabiliriz ancak muhtemelen videoyu elle eşlemek daha kolay olacaktır. OBS üzerinden NVENC yerine başka bir codec ile deneme yapabilirsiniz. Ancak çalışmazsa eski bir OBS versiyonuna dönmek işinizi muhtemelen görecektir. Buradan eski versiyona ulaşabilirsiniz. Çok büyük ihtimalle çalışacaktır.
Teşekkür ederim. DaVinci o işi yapamıyor, onu doğruladım. Alengirli yollardan belki mümkün olabilir diyen var, evet, ama o iş benlik değil. O iş için tasarlanmamış sonuçta. High-end bir yazılım ama editing asıl amaç sanırım. OBS'nin hiç bir cazip tarafını göremedim ben, arayüzü sezgisel değil. Sadece kamerayı görene kadar 9 takla attım ki, bu zaten her zaman kötüye işarettir. Skype-Zoom vs gibi yazılımlar "çat" diye kamerayı görüyor da sen nasıl göremiyorsun? Kamera ekleme penceresinde önce kameraya isim veriyorsun, sonra kamerayı görme seçeneği çıkıyor (saç-baş yoldum...) Belli ki arayüz kötü tasarlanmış. Audio açısından ekstra bir avantajı da yoksa movavi ile devam etmek çok daha cazip. Zaten derhal kullanmaya başladım programı ki, bu da benim için her zaman iyiye işarettir.
Şu anki sınırlı kaynaklarla bile video ile audio kullanmanın çeşitli yollarını buldum ben. Line out çıkışından aldığım amfi tonu ile tek kanal gitar ile video kaydettim (en ilkel sinyal yolu diyelim).
Bugün videoyu kayıt ederken Reaper üzerrinden gitar kaydı aldım VST ile işlenmiş şekilde, henüz audio ile video birleştirmeyi denemedim. Sanırım bir adet Nux Amp Academy edinip kulağıma hoş gelen bir tınıyı doğrudan ses kartına göndererek gitar sinyalinin amfi modellemesi boyutundaki işlenmesini tümüyle devreden çıkartacağım. Çünkü mikslerde iyi hoş filan da, emprovize icrasında VST beni kesmiyor; analogları işleyip çalmak istiyorum.
Şu anda öğrenmem gereken esas iş, farklı takeler için prosesimin ne olacağı. Video ile eşzamanlı olarak aynı yazılımda kayıt durumunda audio işlemesi çok sefil kalıyor anladığım kadarıyla bu düzey yazılımlarda. Bu durumda iki ayrı yazılım şart oluyor gibi.
Ben emprovize çalmayı sevdiğim için, sabit çaldığım partiler (en kolay iş) üzerine çalar gibi yaparak videoyu kurtarmam mümkün değil. Emprovizelerde video artı audio gelmek zorunda, mecburen eş zamanlı kayıt olmalı. Bu durumda emprovize iyi olmadığında aynı şeyi baştan hem video hem audio kaydetmek durumundayım; benim açımdan en büyük zorluk bu.
Bir de tabii iki veya daha fazla gitar partisi ile melodi vs kaydettiğimde bunları ne yapacağımı öğrenmem lazım. Ekaranı iki bölme geyikleri filan movavi ile olur umarım.

Geri