Yamaha pacifica 112j + Blackstar id core 20 alınır mı

Öncelikle merhaba, amfi konusunda kime sorsam ID Core diyor ve orta seviye için pacificayı öneriyor. Fakat tek sıkıntım Floyd roselu olması sıkıntı çıkartır mı bilemiyorum, çünkü pek bu işlerden anlamıyorum(14 yaşındayım) ve Sivas'ta yaşadığım için çevremde ne düzgün müzik mağazası (kimse anlamıyor bilmiyor hepsi kazıkçı) ne de anlayan biri var. Yani les paul da alabilirim bana 10-15 bin arasında sabit köprülü ya da les paul kasa önerir misiniz çünkü ben pek anlamıyorum pek de inceleme bulamadım. Bir de amfi tercihim nasıl? Şimdiden teşekkürler.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
bana ltd'nin tarzı daha güzel geliyor fakat arada 5 bin lira fark var. ben de amfiyi kısıp acaba ltd mi alsam mı diye düşündüm.
bu arada forumda ne varsa okudum fakat hiçbir yere varamadım, kimisi iyi diyor kimisi kötü diyor bi düşünceye varamıyorum.

Dostum ekipmana araba parası harcayan bir abinden naçizane bir tavsiye: en iyi ekipman içine sinen ekipmandır. "Ya bu benim elimde olsa ne güzel olur" dediğin gitar her zaman mutlu eder. Gitar alırken senin açından önemli olan kısmı akort tutması ve geri kalan ayarların (sap ayarı-enstonasyon) düzgün yapılabilmesidir. Gitarların köprü sistemleri maliyeti en çok etkileyen parçalardan. Sağlam bir gitar köprüsünün maliyeti zaten amfi parası kadar. E doğal olarak şirketler bu maliyeti düşürmek isteyeceklerdir. O yüzden başlangıç ve orta seviye modellerde kesinlikle hareketli köprü önermem. Hem sana eziyet hem de zaten kullanamayacaksın( iyi ve stabil çalışmadığı için ).

Yazdığın gitar ve amfiyi öneririm. Alternatif olarak da schecter lara göz atabilirsin. Muhtemelen memnun kalırsın. İçine siniyorsa al gitsin :)
*gitardan anlayan bir tanıdığın varsa 2. ele de göz atabilirsin bu şekilde aynı bütçeye daha iyi bir gitar edinebilirsin. Sevgiler..

kanka motor daha iyi bir seçenek fakat 14 yaşındayım🤣🤣
Yamaha iyi markadır, ben virago modeli motorunu kullanıyorum yıllardır, acayip düşüyor kızlar. özellikle istanbul dışından okumaya gelmiş metalci kızlar yamaha motoru görünce direkt düşüyorlar. Ama yamaha gitarla pek kız düşürebileceğini sanmıyorum, o yüzden pacifica işinden vazgeç ve git motor al. Motoru al ve kadıköy wizard pubın önüne çek, o gece banko skorlu biter.

Yamaha başlangıç için oldukça idealdir, akustik gitar kadar hızlı ve kolay tel değiştirebilirsin. Üç farklı tip köprü bulunur: 1-Sabit köprü, 2-Vintage tremolo, 3-Floyd-Rose. Bu gitarın köprüsü vintage tremolo. Yani tek yönde hareket ediyor. Bu nedenle sorun olmaz. Ciddi akord sıkıntıları çekmezsin. Tel değiştirmek ve tekrar akord etmek oldukça kolay olur.
Ek olarak strat tip gitarlarda saddle pozisyonlarını ileri geri alarak entonasyon ayarı yapmak, saddle yüksekliklerini değiştirerek tellerin klavyeye yakın/uzak olması ayarını yapmak oldukça kolaydır. Daha ileri seviyelerde sap ayarı yapmak da aşırı zor değildir. Yamaha'nın farklı modellerini (eş/dost gitarı olarak uzun süre) kullandım. Ayar yaptığımda kolay kolay bozulan gitarlar değildi. Bu deneyimlerim kapsamında da bahsettiğin gitarı öneririm.

Yukarıdaki yorumlarda bir arkadaş içine sinen gitarı al demiş. Tamamen katılıyorum. Yamaha içine sinen bir gitar modeli mi? Cevabın evet ise düşünmeden alabilirsin. Cevabın hayır ise içine sinecek olan modelleri burada sorabilirsin. Sabit köprü veya vintage tremolo'da sıkıntı yok. Floyd-Rose'dan uzak durmanı (şimdilik) öneririm.

Amfi için çok yorum yapamayacağım. Oldukça iyi yazılar okudum bahsettiğin model için. Muhtemelen o modelden de memnun kalırsın.

Motosiklet ve fuhuş kokan yorumlara çok gülsem de inceden inceden kınadım. (halihazırda bir motosiklet kullanıcısı olmama rağmen, erken olduğunu düşünüyorum)

Yamaha başlangıç için oldukça idealdir, akustik gitar kadar hızlı ve kolay tel değiştirebilirsin. Üç farklı tip köprü bulunur: 1-Sabit köprü, 2-Vintage tremolo, 3-Floyd-Rose. Bu gitarın köprüsü vintage tremolo. Yani tek yönde hareket ediyor. Bu nedenle sorun olmaz. Ciddi akord sıkıntıları çekmezsin. Tel değiştirmek ve tekrar akord etmek oldukça kolay olur.
Ek olarak strat tip gitarlarda saddle pozisyonlarını ileri geri alarak entonasyon ayarı yapmak, saddle yüksekliklerini değiştirerek tellerin klavyeye yakın/uzak olması ayarını yapmak oldukça kolaydır. Daha ileri seviyelerde sap ayarı yapmak da aşırı zor değildir. Yamaha'nın farklı modellerini (eş/dost gitarı olarak uzun süre) kullandım. Ayar yaptığımda kolay kolay bozulan gitarlar değildi. Bu deneyimlerim kapsamında da bahsettiğin gitarı öneririm.

Yukarıdaki yorumlarda bir arkadaş içine sinen gitarı al demiş. Tamamen katılıyorum. Yamaha içine sinen bir gitar modeli mi? Cevabın evet ise düşünmeden alabilirsin. Cevabın hayır ise içine sinecek olan modelleri burada sorabilirsin. Sabit köprü veya vintage tremolo'da sıkıntı yok. Floyd-Rose'dan uzak durmanı (şimdilik) öneririm.

Amfi için çok yorum yapamayacağım. Oldukça iyi yazılar okudum bahsettiğin model için. Muhtemelen o modelden de memnun kalırsın.

Motosiklet ve fuhuş kokan yorumlara çok gülsem de inceden inceden kınadım. (halihazırda bir motosiklet kullanıcısı olmama rağmen, erken olduğunu düşünüyorum)
çok haklısın abi ama sanki esp ltd ec-256'nın soundları daha iyi geldi (hem clean hem overdrive'da) bir de les paul tarzı hoşuma gidiyor.Ama les paul çalması zor, klavyesi kalın ve ağır diyorlar. sence rahatsız mı veya 20 bin liraya değer mi (12 taksite 23 bine çıkıyor malum şahıs sağolsun)

Merhaba,

Vintage tremolo koprunun tek yönde hareket ettigi bilgisi dogru degil. Soz konusu kopru, tek yönde hareket edecek sekilde ayarlanabilir, ayarlanmayabilir de. Elinizde boyle bir gitar varsa, baska ayara dokunmadan atiyorum iki tane yayini cikartin, koprunun her yone gittigini gorecekseniz. Ayni sekilde, arkaya 5 tane yay baglayip vidalari da iyice sikarsaniz neredeyse hicbir yonde hareket etmeyecektir -kolu da cikartirsaniz zaten bend ile falan oynamasi mumkun degil-.

@Cabaliyorum ayrıntılı açıklama için çok teşekkürler. Evet yorumunuz çok doğru. Şu an stratım tek yöne hareket edecek şekilde ayarlı. Geçmiş yıllarda iki yöne hareket edecek şekilde kullandığımda oldu.
Karşılaştığım strat tipi gitarların büyük çoğunluğu bu şekilde olduğu için, konu sahibine faydalı olabilmek adına basite indirgemeye çalışmıştım.

Stratımı Türkiye haritasının sol alt kısmında bir şehirden, yakın arkadaşımın Yamaha'sını Türkiye haritasının sağ üst kısmında bir şehirden sıfır olarak almıştık. İkisinde de durum aynıydı. Squier, SX vb. bir çok sıfır gitar satınalınmasında da aynı duruma tanık olduğum için bu şekilde yorumladığımı tekrar etmeliyim.

Eğer konu sahibi arkadaş sıfır bir Yamaha alırsa vintage tremolosu iki yönde hareket edebilecek şekilde mi gelecek yoksa tek yönde hareket edecek şekilde mi gelecek? El birliğiyle bu soruya cevap bulabilirsek daha iyi yönlendirebiliriz. (Yamaha ilanlarını tekrar inceledim, köprü gitar gövdesine sıfır şekilde vidalanmış görünüyor. Kendi stratımda iki yönlü kullandığım dönemde köprüyü bir miktar yükseltmem sayesinde iki yönlü oluyordu. Yamaha'da bu durum nasıldır acaba)

çok haklısın abi ama sanki esp ltd ec-256'nın soundları daha iyi geldi (hem clean hem overdrive'da) bir de les paul tarzı hoşuma gidiyor.Ama les paul çalması zor, klavyesi kalın ve ağır diyorlar. sence rahatsız mı veya 20 bin liraya değer mi (12 taksite 23 bine çıkıyor malum şahıs sağolsun)
Özellikle 2024 yılından itibaren fiyatları hiç takip etmedim. O nedenle fiyat konusunda bir yorum yapamayacağım.

Ben Schecter'in bir Les Paul kasa modelini de kullanıyorum, Yamaha'ya benzer (H-S-H) bir stratım da var. Yıllar öncesinde bu bahsettiğin Yamaha gibi (H-S-S) bir stratla başlamıştım. Yine olsa yine stratla başlarım. Bu nedenle de Yamaha'yı seçerdim senin yerinde olsam.

Gelecek zamanlarda müzik zevkin, çalım tekniklerin değişse de değişmese de strat kasa bir gitar her dönemde işe yarar diye düşünüyorum. (kendimce)

Özellikle 2024 yılından itibaren fiyatları hiç takip etmedim. O nedenle fiyat konusunda bir yorum yapamayacağım.

Ben Schecter'in bir Les Paul kasa modelini de kullanıyorum, Yamaha'ya benzer (H-S-H) bir stratım da var. Yıllar öncesinde bu bahsettiğin Yamaha gibi (H-S-S) bir stratla başlamıştım. Yine olsa yine stratla başlarım. Bu nedenle de Yamaha'yı seçerdim senin yerinde olsam.

Gelecek zamanlarda müzik zevkin, çalım tekniklerin değişse de değişmese de strat kasa bir gitar her dönemde işe yarar diye düşünüyorum. (kendimce)
öncelikle çok teşekkürler.
bir de abi amfi muhtemelen seni götürür demişsin peki beni kaç yıl götürür, biraz daha gelişince ihtiyaçlarımı karşılayabilir mi?

Geri