Klasik Gitar Sap Ayarı

Merhaba arkadaşlar yaklaşık 3 ay önce Zuhal Müzikten Martinez marka bi elektro klasik gitar aldım. Truss rod bulunuyor gitarda. Arkadaşlar ben gitarın sapını düzleştirdiğimde yüksek tuşede cızırtı yapıyor. Biraz eğik yaptığımda ise tel aralığı çok açılıyor. Eşiği değiştirmeye karar verdim bu sefer tam tersi sorunla karşılaşıyorum. Yani asla istediğim kıvama gelmiyor. Şu anda gitaımın sap ayarı içe hafif bükük şekilde. Eski püskü çok ucuz bi gitarımda bile tel yüksekliği ve vuruş şiddetine göre ses kalitesi daha iyiyken çok daha kaliteli gitarda neden böyle oluyor? Ve bir şey farkettim sapı kontrol ederken kalın mi tel tarafı daha çok içe bükey iken ince mi tel tarafı diğerine göre daha düz. Fakat truss rod çalışıyor.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Ve arkadaşlar sol telimde 5 ve 9. perdeler arasında hep bi cızırtı var. Kalın mi telinde bile olmuyor cızırtı sadece sol telinde 5 ve 9. perdeler arasında cızırtı oluyor.

Bazen ayar yaparken goz yanilabilir. Tabii ki iyi bir referanstir göz, ama yine de bir cok etken goze hata yaptirabilir. dolayisi ile saglikli ayar yapilamiyor olabilir.
En son cumlenizde sapin döndügü gibi bir sey soylemissiniz. burda da goz yanilgisi olabilir ama degilse, gercekten boyle bir sorun var ise durum ciddi, buna sizin mudahele etmeniz cok zor. Iade etmeniz gerekir cunku tedavisi lüthierlik bir konu.
1, sapi sicaklik vererek duzeltmeye calisacaklar, ki her zaman olmuyor
2- fretler ona gore tesviye edilecek. bunlarin ikisini de 3 aylik gitarda istemem.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Bazen ayar yaparken goz yanilabilir. Tabii ki iyi bir referanstir göz, ama yine de bir cok etken goze hata yaptirabilir. dolayisi ile saglikli ayar yapilamiyor olabilir.
En son cumlenizde sapin döndügü gibi bir sey soylemissiniz. burda da goz yanilgisi olabilir ama degilse, gercekten boyle bir sorun var ise durum ciddi, buna sizin mudahele etmeniz cok zor. Iade etmeniz gerekir cunku tedavisi lüthierlik bir konu.
1, sapi sicaklik vererek duzeltmeye calisacaklar, ki her zaman olmuyor
2- fretler ona gore tesviye edilecek. bunlarin ikisini de 3 aylik gitarda istemem.
hocam eşiği yükseltmeyi denedim yüksek bi eşik kullanıyorum haliyle sapı da düzeltme şansım oldu. sap oldukça düz hale geldi. ve o dediğimiz bi taraf içe daha bükey olma durumu yok denecek kadar azaldı. ayrı olarak gitarın üst eşiğinin hemen dibinden klavye ağacının kalınlığını ölçtüm kalın mi tarafı çok çok az daha kalın. yani sap atma durumu olduğunu düşünmüyorum tamamen klavye ağacının orantısız olması durumuyla ilgili. içimi rahatlattı bu konu. ayrıca gitarı aldığımdan 1 ayı geçtiği için iade yapamıyorum.

Geri