Kayıt için dinamik mikrofon mu conderser mi?

Daha doğrusu Shure SM58-LCE dinamik mikrofonu kayıt için önerir misiniz
Vokal kayıtları için evet ama onun dışında pek tavsiye etmem. Eğer farklı enstrümanlar kaydedecekseniz uygun fiyatlı condenser mikrofonlara bakabilirsiniz. Mxl 770, Lewitt lct 240 ya da ikinci el Rode Nt1 olabilir. Condenser mikrofon kullanmaya karar verirseniz kayıt yapacağınız ortam için akustik geliştirmeler de yapmayı düşünebilirsiniz.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Vokal kayıtları için evet ama onun dışında pek tavsiye etmem. Eğer farklı enstrümanlar kaydedecekseniz uygun fiyatlı condenser mikrofonlara bakabilirsiniz. Mxl 770, Lewitt lct 240 ya da ikinci el Rode Nt1 olabilir. Condenser mikrofon kullanmaya karar verirseniz kayıt yapacağınız ortam için akustik geliştirmeler de yapmayı düşünebilirsiniz.
Vokal kaydı için dinamik daha mı iyidir? Tüm enstrümanlar için tek bir mikrofon alacağım açıkçası. Conderser için ortamın çok yalıtımlı olması gerektiği söyleniyor. Fakat şuan için o yalıtımı tam anlamıyla saglayamam. Bu durumda condenser önerir misiniz

• Konu Sahibi Konu Sahibi
RODE marka mikrofonlardan hangisini önerirsiniz? ya da diğer markalardan da çok fazla iyi seçenek var. Lewitt LCT 240 PRO mesela. Çok öneriliyor. Son olarak çıkan ROde nt1 5th generationı da düşünüyorum ama bir tık daha uygun fiyat tercihim olur. Rode düzeyinde önerilerinize açığım

Diğer arkadaşların da söylediği gibi bunun kesin doğru bir cevabı yok. Duruma / enstrümana göre her iki tür mikrofon da kullanılabiliyor. İlk etapta hem enstrüman hem vokal kaydı için condenser tercih edilebilir diye düşünüyorum. Conderser mikrofonların ses yakalama hassasiyeti çok yüksek olabiliyor, haliyle vokaldeki veya enstrümandaki en ince nüansları dahi yakalayabilme avantajı, çevreden izole olmayan kayıt ortamında istenmeyen gürültüleri de kayda alarak eziyete de dönüşebilir. (alt kat komşu gürültüsü, sokaktan geçen motor sesi vs.) Rode biraz tuzlu olabiliyor, Audio technica ürünlerine de bir göz atmanızı öneririm. Herkesin malumu Shure ürünleri de var...

Bir de; -gerçi bu söyleyeceğim dinamik mikrofon için de geçerli ama- Condenser mikrofonda karar kılarsanız aklınızda bulunması gereken şey, mikrofondan alacağınız performansı büyük oranda kaliteli bir preamfi / ses arayüzü belirleyecek. Arayüzün phantom power sağlaması gerektiğini de hatırlatmak isterim.

RODE marka mikrofonlardan hangisini önerirsiniz? ya da diğer markalardan da çok fazla iyi seçenek var. Lewitt LCT 240 PRO mesela. Çok öneriliyor. Son olarak çıkan ROde nt1 5th generationı da düşünüyorum ama bir tık daha uygun fiyat tercihim olur. Rode düzeyinde önerilerinize açığım
Rode Nt1 o zaman ikinci elde uygun bulursunuz belki sarı sitede. Lewitt de çok iyi duyduğum kadarıyla onu da alabilirsiniz.

Condanser mikrofon icin ilk once duzgun bir diksiyon ve dogru bir nefes kontrolu gerekiyor.
Aksi takdirde conderserin hassasiyet avantajini kullanamazsin.

Profesyonel muzisyen degilseniz, ev ortaminda kayit alacaksaniz shure sm58 isinizi fazlasiyla gorur.

Ucuz condanser ortalama bir dinamik mikrofondan daha kotu is cikarir. Ayrica condanser nazlidir. Saklamasi tasimasi nezaket ister.

Condanser mikrofon icin ilk once duzgun bir diksiyon ve dogru bir nefes kontrolu gerekiyor.
Aksi takdirde conderserin hassasiyet avantajini kullanamazsin.

Profesyonel muzisyen degilseniz, ev ortaminda kayit alacaksaniz shure sm58 isinizi fazlasiyla gorur.

Ucuz condanser ortalama bir dinamik mikrofondan daha kotu is cikarir. Ayrica condanser nazlidir. Saklamasi tasimasi nezaket ister.
Haklısınız yazdiklarinizda, fakat Rode Nt1 5th generation fazlasıyla övülen bir mikrofon

Haklısınız yazdiklarinizda, fakat Rode Nt1 5th generation fazlasıyla övülen bir mikrofon
Ben kotu demedim ki.
Ucuz condenser derken rodent1 i kastetmedim.

Ama ben olsam o fiyatta orta sinif bir condanser alacagima ust sinif bir dinamik mikrofonu tercih ederdim.

Ama bu tercih kullanim amaci ve ihtiyaciyla kisiden kisiye degisir.
Dogru yanlis gibi bir ifadede bulunmak gercekci degildir.

Ben kotu demedim ki.
Ucuz condenser derken rodent1 i kastetmedim.

Ama ben olsam o fiyatta orta sinif bir condanser alacagima ust sinif bir dinamik mikrofonu tercih ederdim.

Ama bu tercih kullanim amaci ve ihtiyaciyla kisiden kisiye degisir.
Dogru yanlis gibi bir ifadede bulunmak gercekci degildir.
Aslinda benim aklımda Shure sm58 lce vardı. Daha sonra bir arkadaşım onun canlı performans için uygun olduğunu söyledi. Daha sonra rode'u çok araştırdım baya iyi olduğunu gördüm zaten performans açısından çok iyi olduğunu biliyoruz. Shure ev kayıt için önerir misiniz yoksa canlı için mi?

Aslinda benim aklımda Shure sm58 lce vardı. Daha sonra bir arkadaşım onun canlı performans için uygun olduğunu söyledi. Daha sonra rode'u çok araştırdım baya iyi olduğunu gördüm zaten performans açısından çok iyi olduğunu biliyoruz. Shure ev kayıt için önerir misiniz yoksa canlı için mi?
Dinamik her daim canli performansta ilk secimdir. Rode ile canli performans

Ben kayitta sanatciya uygun mikrofon secmek isterim.

Ortam uygunsa rode.
Degilse shure.
İsini bilen icin hepsi uygundur.

Ben 12000 tl lik condanser alacagima 15000 lik dynamic tercih ederim. Ayrica tercihleri belirleyen cok etken var.

İlerde canli yaparim dersen condanserla olmaz, sana oldugu kadar ortama da hassas oldugundan gurultuden oteye gitmez. Vokalistin ayrica hatasini ayibini ortmez yuzune vurur.

Dynamic verimlidir saglamdir her yola gelir... Condanser kadar hassas degil ama bahsettigimiz hassasiyeti kayitta ne kadar yansitabileceksin? Veya hassasiyeti ne kadar az?

Her mikrofonun degerlendirme sonuclarini akustik testlere cevabini dokuman olarak bulabilirsin. Hatta bazi dusuk butceli dynamiclerin condanserlari geride biraktigini bile gorebilirsin.

Evet Rode icin kotu demedim ama rode nt ye gelene kadar bir suru condanser mikrofon da var... Oyle ki Rode son tercihim olur, ama ayri konu bu :)

Soyle diyelim, rode alacaksan cok buyuk bir beklentiye girme. Cok kaliteli performansli falan diye gozunde buyutme, dynamic alacaksanda kotu kaka pis diye dusunme.

Su konuda iddialiyim, yeterli vokal tecrubeye sahip degilsen, diksiyonunda farkinda oldugun yada olmadigin telaffuz hatalari varsa sarki soylerken mikrofon mesafesini ayarlayamiyorsan, nefes alirken burnun bogazin fisirdiyorsa condanser ile cok ugrasirsin.

Elinden kayar duser mesela, bozulur..

Dynamic mikrofon daha az hassas oldugu icin dogal olarak bu problemlerin buyuk cogunlugunu en basta yok sayiyor.
Daha pratik, duserse bozuldu diye korkmazsin, bozulsa tamiri kolaydir. Toz kir tukuruk derken kirlenmesinden korkmazsin temizligi kolaydir...

Ama bak her dynamic mikrofonda ayni degil. Farkli parametreleri ve algilama ozellikleri var. Yani shure 58 ornek verdin mesela, sadece ona takili kalmak dogru degil.

Ez cumle anlattigim sebepler ve daha niceler icin rode a verecegin para ile kaliteli bir dynamic mikrofon alabilme imkanin var. Ben bunu tavsiye ederim.

Rode nt kayit sektorunde bolca talep goren bir mikrofon, kendini kanitlamis fiyat performans urunu. Alirsan pek tabi zarar etmeyeceksin.
Rode alicam dersen de "alma" demem.
Faydalanabilirsen tabii ki ise yarar.

Ama genel fayda konusunda dynamic mikrofon tarafindayim..

Daha sonra bir arkadaşım onun canlı performans için uygun olduğunu söyledi.

Sm58le kayit alan unlu sanatci sayisi hic az degil. Pesin hukumlu olmayi bu yuzden sevmiyorum... Arkadasiniz haksiz.

Geri