Karşılaştırma: HH vs HSH

Selamlar,

İnternette HSS ve HSH karşılaştırılmasının çokça yapıldığını görüyorum fakat HH ve HSH karşılaştırması ile ilgili yeterince bilgi bulamadım. Bu konuda karşılaştırma yapmak isteyecek arkadaşlar var mıdır? :)

HH gitarlarda orta kademede iki H manyetik beraber işlev gösterirken HSH gitarlarda böyle bir kombinasyon olamıyor sanırım. Doğru mudur?

Bir videoda gitar üzerindeki bir tuşa basarak humbucker'ı single'a çeviren bir gitar görmüştüm. Bu manyetiğin/gitarın adını bilen var mı? Düzgün performans verir mi?

Selamlar,

İnternette HSS ve HSH karşılaştırılmasının çokça yapıldığını görüyorum fakat HH ve HSH karşılaştırması ile ilgili yeterince bilgi bulamadım. Bu konuda karşılaştırma yapmak isteyecek arkadaşlar var mıdır? :)

HH gitarlarda orta kademede iki H manyetik beraber işlev gösterirken HSH gitarlarda böyle bir kombinasyon olamıyor sanırım. Doğru mudur?

Bir videoda gitar üzerindeki bir tuşa basarak humbucker'ı single'a çeviren bir gitar görmüştüm. Bu manyetiğin/gitarın adını bilen var mı? Düzgün performans verir mi?
Ne kadardır elektro gitar çalıyorsunuz?

yapılmadığına göre anlamsız bir karşılaştırma ... zaten karşılaştırma da anlamsız, ihtiyaca göre manyetik kombinasyonu konuşulur ama bu bir tartışma, yarışma, karşılaştırma vs değildir

biraz araştırma yap, hemen bir günde ya da bir iki üyenin yorumu ile iş yapma

performans verir mi
randıman alır mıyım
uzun süre götürür mü
performans ürünü
evladiyelik
kralını tokatlar
vb

bu gibi kıraathane goygoylarını boşver, hobin için kendine maddi ve emek/zaman şeklinde yatırım yapıyorsun, amacına en uygun gitarı almaya odaklan... ve tabi burada kritik cümle, amacın nedir?

işte biraz araştırırsan anlayacaksın... dişli kar lastiği mi iyidir, sert hamur yarış lastiği mi, 4x4 offroad mu?
nereden bilelim F1 aracı için mi istiyorsun, ciple dağa mı çıkacan yoksa caddede lastik yakan modifiyeci misin?

Selamlar,
Aklına gelebilecek her kombinasyon gerekli işlemler yapıldıktan sonra teknik açıdan mümkün hale getirilebilir. Önce bunu bir belirteyim.

Devamında ise evet söylediğin gibi, piyasadaki bir çok H-S-H gitar fabrika çıkışı haliyle H-H olarak kullanılamıyor. Ancak Push/Pull, Push/Push, S1 Switch gibi adlandırılan potansiyometreler ile bu yapılabiliyor.

Örneğin İzmir'deki evde bir tane Ibanez gitarım var. Üzerinde V8-S7-V7 manyetikler var. Yani bahsettiğin gibi H-S-H bir dizilim. ADD+'ta bu gitarın potansları modifiye edildi ve aşağıdaki şekilde çalışyor.
push_pull.JPG

NOT: Volume/Tone bilgilerini ters yazmış olabilirim. Ezberden yazdım. Ek olarak ikili kombinasyonlarda humbucker'ların bazılarını da ters yazmış olabilirim ancak örnek olsun. Bu şekilde her kombinasyon mümkün oluyor.

Bir tane de aktif (EMG81-EMG89R) manyetikli H-H gitarım var. Onun da tone potansı push/push (tükenmez kalem arkası gibi) ve kalkık konuma getirince sadece neck manyetiğinin single olmasını sağlıyor.

push_pull_emg.JPG

NOT: Yazarken fark ettim, elimdeki gitarların tamamı push/pull özellikli. Tele ve stratta da benzer modifiyeler var. Kendimi eleştireyim, H-H olan orjinalden push/pull özellikliydi. Diğerlerinin hepsine ben yaptırdım. İhtiyaçtan değil meraktan yaptırdım. Farklı farklı tonlar elde etmemi sağladı ancak gerek varmıydı diye düşündüğümde gerek de yokmuş. Çoğunlukla orjinal halleriyle kullanıyorum.

Humbucker/single'dan sonra seri humbucker/paralel humbucker konusu geliyor bir de. Hiç girme oralara derim.

sorularımdan anlaşılacağını düşünmüştüm :D yeni başlayacağım öğrenmeye.
Ben de öyle olduğunu tahmin ettiğim için sordum. Öğrenmeye yanlış yerden başlamayın. Bunlarla gitar filan öğrenilmez, tam tersine gitarı öğrenmenize engel olur. Bunlar gitar çalmayı öğrendikten sonra kafa yormanız gereken şeyler; sizin için bunların hiç bir anlamı yoktur, çünkü gitar çalmayı bilmiyorsunuz. Ama bu devirde insanlar böyle detaylara kafa yoruyorlar, çünkü aynı cep telefonu vs gibi doğru özelliklere sahip şeyi almanın asıl önemli olan şey olduğunu sanyorlar. Siz de güya bu kıyaslamalara baka baka karar verip en uygun tercihi yapacaksınız:) Ben şimdi size desem ki "3 single alın, çünkü switch 4. pozisyonda iken çıkan tonun tadı diğerlerinde yoktur", bu size bir şey ifade edecek mi? Bunların hepsi ile çalmadan karar veremezsiniz ve bu da tecrübe gerektirir. Ama tecrübe derken, lütfen sadece bu ekipmanları denemekten bahsettiğimi sanmayın. Ben SSS ile çalmanın tadını anlayabilir hale geldiğimde 25 yıldır gitar çalıyorum. Tecrübe dediğiniz şey ancak gitarı belli düzeyde çalabilir hale geldiğinizde kazanılıyor. Yoksa böyle forumlarda onu-bunu kıyaslayarak değil.
Kötü haberi vereyim: Gitarda bunların hepsi detaydır. Siz kendinizi upgrade etmeden gitarı istediğiniz kadar seçin, hiç bir işe yaramaz. Gitar, herkesin kullanması için tasarlanmış bir ürün değildir. Aslında pek çok kişi heves edip alır, ama çok azı devam eder.
"Gitar çalmayı en verimli/eğlenceli şekilde nasıl öğrenebilirim?" Sizin konumunuzdaki kişilerin aklını yorması gereken soru bu olmalı.
Bu konula ilgili bir şey yazdım ben bir süre önce. Koyu renkle yazılan şeylere dikkat edin:)

Genelde alım satım yapan bir yapım yok. Bu nedenle aldığım şeyleri doğru almış olmam gerekiyor.

Benim için çıkan sesin kalitesi önemli olacaktır. Keyif almam lazım, soğumak istemiyorum. Sorun metal de çalmak istiyorum blues da punk da. Duyduğum sesten olabilecek en yüksek tatmini almak istiyorum. Ama başlangıç için bir gitar alabilirim. Tek gitar ile bir çok tona erişmek istiyorum. Ama bu push pullar bana istediğimi verecek midir acaba diye düşünüyorum. Satış mağazalarında böyle bir gitar bulup çaldırıp dinleyerek anlayabilirim belki ama 2-3 dakikalık bir dinleme yeterli olur mu?

Pushpullu hesaba katmazsak, introsuyla solosuyla Master of Puppets ve Comfortably Numb'ı aynı gitarda çalmak için manyetik diziliminiz nasıl olurdu?

Yoksa başlangıç için tek bir müzik türüne odaklanmak mı benim için daha iyi olur? Duygusal soloları seviyorum.

Genelde alım satım yapan bir yapım yok. Bu nedenle aldığım şeyleri doğru almış olmam gerekiyor.

Benim için çıkan sesin kalitesi önemli olacaktır. Keyif almam lazım, soğumak istemiyorum. Sorun metal de çalmak istiyorum blues da punk da. Duyduğum sesten olabilecek en yüksek tatmini almak istiyorum. Ama başlangıç için bir gitar alabilirim. Tek gitar ile bir çok tona erişmek istiyorum. Ama bu push pullar bana istediğimi verecek midir acaba diye düşünüyorum. Satış mağazalarında böyle bir gitar bulup çaldırıp dinleyerek anlayabilirim belki ama 2-3 dakikalık bir dinleme yeterli olur mu?

Pushpullu hesaba katmazsak, introsuyla solosuyla Master of Puppets ve Comfortably Numb'ı aynı gitarda çalmak için manyetik diziliminiz nasıl olurdu?

Yoksa başlangıç için tek bir müzik türüne odaklanmak mı benim için daha iyi olur? Duygusal soloları seviyorum.
Dediğin iki şarkıyı da çalmak istiyorsan bence HSS almak mantıklı gibi. Ayrıca bu şarkıları albümde ki tonlarına ulaşmak bence zor, yapılır ama o dönemin teknolojisi, mixi, kayıdı yani amfiden düz aldıkları sesi yayınlamıyor adamlar 40 tane işlemden geçiyor veya kullandıkları ekipmanlar bir amfi bir pedal değil zibilyon tane şey var. Ayrıca öğrenmek için tek müzik türü yerine bence birden fazla şeyle uğraşman daha çok geliştirir diye düşünüyorum. Bir de bu gitar işini bence şu grubu şu şarkıyı çalmak istiyorum yerine işin teoriğine, arpejine, modlarına dalmak daha zevkli gibi. Sonuçta down picking yapmayı öğrenip bir Master of Puppets rifi çalmak bir yere götürmez sadece hava atmak gibi geliyor. Duygusal şeyler seviyorsan Santana'nın şarkılarına bakabilirsin veya Cengiz Coşkuner'de iyidir bak gitar tonlarını severim :D

@barrios hocamın yorumuna tamamen katılıyorum. Başlangıç zamanlarımda en azından ben bu farkları ayırt edemiyordum. Bu konular üzerine düşünüyordum, araştırıyordum, sorular soruyordum ancak birinci önceliğim gitar çalmaktı. Akorlar, pozisyonlar, notalar, pena teknikleri vs. şeylere öncelik veriyordum.

Benden daha deneyimli tanıdıklarım beni aşağıdaki paragrafla yönlendirdiler. Ben de onları dinledim ve geriye dönüp bu 20 küsür yıllık hikayeye bakınca iyiki de dinlemişim diyorum.

"Bu seviye böyle şeylere takılma h-s-s strat al geç. Yüksek gain istediğin kısımları bridge'le çal. Daha düşük gain, clean'de akorlar veya tane tane penalama işlerini neck'teki single la çal. Ritimleri de 2 ve 4 pozisyonlarında çalıp aradaki farkı anlamaya çalış. Bir süre sonra gelişmeye başladıkça hayallerin de yeniden şekillenecektir o zaman bir daha konuşuruz."

NOT: O zaman aldığım çin malı HSS stratım da hala bende duruyor. Devamında bir sürü gitarım oldu. Bahsi geçen strat hem gitar çalmak üzerine hem de modifiye, tamir, bakım üzerine bir çok şey öğretmiştir bana. Lisede bahar konserlerinde Master of Puppets da çalmıştık. 😀

Dediğin iki şarkıyı da çalmak istiyorsan bence HSS almak mantıklı gibi. Ayrıca bu şarkıları albümde ki tonlarına ulaşmak bence zor, yapılır ama o dönemin teknolojisi, mixi, kayıdı yani amfiden düz aldıkları sesi yayınlamıyor adamlar 40 tane işlemden geçiyor veya kullandıkları ekipmanlar bir amfi bir pedal değil zibilyon tane şey var. Ayrıca öğrenmek için tek müzik türü yerine bence birden fazla şeyle uğraşman daha çok geliştirir diye düşünüyorum. Bir de bu gitar işini bence şu grubu şu şarkıyı çalmak istiyorum yerine işin teoriğine, arpejine, modlarına dalmak daha zevkli gibi. Sonuçta down picking yapmayı öğrenip bir Master of Puppets rifi çalmak bir yere götürmez sadece hava atmak gibi geliyor. Duygusal şeyler seviyorsan Santana'nın şarkılarına bakabilirsin veya Cengiz Coşkuner'de iyidir bak gitar tonlarını severim :D
Hahaha, hakkı yenmiş bir gitarist olarak Cengiz Coşkuner'in forumda adının geçmesi güzel oldu 🤣

@barrios hocamın yorumuna tamamen katılıyorum. Başlangıç zamanlarımda en azından ben bu farkları ayırt edemiyordum. Bu konular üzerine düşünüyordum, araştırıyordum, sorular soruyordum ancak birinci önceliğim gitar çalmaktı. Akorlar, pozisyonlar, notalar, pena teknikleri vs. şeylere öncelik veriyordum.

Benden daha deneyimli tanıdıklarım beni aşağıdaki paragrafla yönlendirdiler. Ben de onları dinledim ve geriye dönüp bu 20 küsür yıllık hikayeye bakınca iyiki de dinlemişim diyorum.

"Bu seviye böyle şeylere takılma h-s-s strat al geç. Yüksek gain istediğin kısımları bridge'le çal. Daha düşük gain, clean'de akorlar veya tane tane penalama işlerini neck'teki single la çal. Ritimleri de 2 ve 4 pozisyonlarında çalıp aradaki farkı anlamaya çalış. Bir süre sonra gelişmeye başladıkça hayallerin de yeniden şekillenecektir o zaman bir daha konuşuruz."

NOT: O zaman aldığım çin malı HSS stratım da hala bende duruyor. Devamında bir sürü gitarım oldu. Bahsi geçen strat hem gitar çalmak üzerine hem de modifiye, tamir, bakım üzerine bir çok şey öğretmiştir bana. Lisede bahar konserlerinde Master of Puppets da çalmıştık. 😀
Hocam tarz meselesi aslında bende Humbucker üff sert şeyler çalarım diye HSS aldım ama rahatlık mı battı nedir bir single bridge tonu değil diyorum. Hee zevkli ama şimdi bir pinch harmonic yapınca uzayıp gitmesi güzel veya riff çalmak daha zevkli oluyor. Ama yine de tercih tarz ya bazenleri internette güzel clean tonlu stratlar çıkıyor aklım onlarda kalıyor. Bir tane çakma strat duruyor bakalım para biriktirip güzel bir seviyeye getireyim diyorum.

Hahaha, hakkı yenmiş bir gitarist olarak Cengiz Coşkuner'in forumda adının geçmesi güzel oldu 🤣
Hocam valla bence harbi hakkı yenmiş ya kendini pavyonlarda çalarak harcamış adam resmen. 1993 olması lazım Still Loving You coverı var adam tüm vokali enstrümantal gitarla çalmış o zamanlarda bir de tab yok akor yok. Harbi adam da cevher gibi kulak varmış bence. Kurtuluş'ta güzel ama çok arabesk geliyor bir de albüm kapaklarını görünce gülme geliyor ya terli terli gitarla fotoğrafı vardı. Cengiz Coşkuner bu işin harbi ustası gitarla çok iyi pozlar veriyor :D

Belki biraz da olsa tanınmasına vesile oluruz aşağıya ilgili linki bırakıyorum :)

Hocam valla bence harbi hakkı yenmiş ya kendini pavyonlarda çalarak harcamış adam resmen. 1993 olması lazım Still Loving You coverı var adam tüm vokali enstrümantal gitarla çalmış o zamanlarda bir de tab yok akor yok. Harbi adam da cevher gibi kulak varmış bence. Kurtuluş'ta güzel ama çok arabesk geliyor bir de albüm kapaklarını görünce gülme geliyor ya terli terli gitarla fotoğrafı vardı. Cengiz Coşkuner bu işin harbi ustası gitarla çok iyi pozlar veriyor :D

Belki biraz da olsa tanınmasına vesile oluruz aşağıya ilgili linki bırakıyorum :)

Ben aslında adamın yaptığı tipte işlerden hiç hazzetmem. Fakat adam bence gerçekten yeteneklidir (üstelik de konservatuar temeli varmış...). En önemlisi de, adamın gitara tutkuyla bağlı olduğuna hiç şüphe yok. Bu dediğim zaten anlatılmaz, yaşanır. "Hangi modeli alsam" sorularının peşinde koşan arkadaşlara da hep anlatmaya çalıştığım şey budur. Kariyer tercihleri ne olursa olsun, şu adamın gitardaki yetkinliğinden ve ne kadar keyif alarak çaldığından kimse şüphe edemez. Esas olan işte böyle keyifle çalabilmek o enstrümanı:

Kendimi tekrar etmeyip, sadece sizin verdiğiniz örneklerden giderek, söylediğiniz şeylerin size kağıt üzerinde ne kadar mantıklı gelse de aslında ne kadar yanlış (hatta saçma) beklentiler üzerine kurulu olduğu bir daha söylemiş olayım. Bir insan pek çok şeyi dinleyebilir ve sevebilir. Ama bu onları çalabileceğiniz anlamına gelmez. Gitarınız veya ekipmanınız ne olursa olsun. Bahsettiğiniz örneklerdeki iki uç tarza hakim olabilmeniz için gitara gönül vermeniz gerekir. Bunun ne kadar ciddi bir emek ve tutku işi olduğunu anlamadığınız için, önce gitarı alayım, gerisi gelir kafasındasınız. Hayır, GELMEZ. Yanlış gitar ve ses kalitesi ile filan soğuyacaksanız da zaten yanlış enstrüman seçmişsiniz demektir. Sizi soğutacak olan esas şey, bu yanlış beklentilerdir. İlk gitarınızı alıp da çıkacak sesin kalitesinin öncelikle sizin becerinize bağlı olduğunu anladığınız zaman, cep telefonu-bilgisayar kafasıyla enstrüman alınmayacağını da anlayacaksınız.
"Tek gitar ile bir çok tona erişmek istiyorum." demişsiniz. Ama başlangıç düzeyinde birinin bunu yapacak tekniği yoktur ki? Hetfield, Hammet veya Gilmour tınıları? İstediğiniz gitarı alın. HİÇ BİR ŞEY FARK ETMEZ. Siz gitarı alıp da bunları çalamayacaksınız ki zaten... Önce bu işin temelini almanız lazım ki, pek çok kişi orada tökezliyor zaten.
Peki neden bu kadar çok kişi bu yanlış, hatta saçma sorular üzerine bu kadar çok bilgi kirliliği yaratıyor?
İki temel nedeni var:
1)Bu iş bir sektör. Bu saçma beklentiler sayesinde gitar ve ekipman SATILIYOR.
2)O saçma muhabbetleri çevirenlerin büyük bir kısmı da tecrübesiz çoluk-çocuk zaten. Pek çoğunun neden bahsettiğine dair en ufak bir fikri yok.

Geri