Neden böyle?

Merhaba 7 yıldır gitar çalıyorum çok severek canımı vererek çalıyorum hatta 3 hafta önce güzel bir amfi aldım son 1 2 haftadırda soğudum ne zaman çalışsam gelişim sağlıyamıyorum takıldım yerin dibine çalmak istemiyorum hatta satılığa koydum müzik grubum var arkadaşlarım müziği neden bıraktın diyolar çok garip ve endişe verici his sizce bunun nedeni nedir?

Merhaba 7 yıldır gitar çalıyorum çok severek canımı vererek çalıyorum hatta 3 hafta önce güzel bir amfi aldım son 1 2 haftadırda soğudum ne zaman çalışsam gelişim sağlıyamıyorum takıldım yerin dibine çalmak istemiyorum hatta satılığa koydum müzik grubum var arkadaşlarım müziği neden bıraktın diyolar çok garip ve endişe verici his sizce bunun nedeni nedir?
"Gelişim sağlamak" meselesini takıntı yapmışsınız da ondan.
Müzik yapabilmek, kıymeti bilinmesi gereken bir şeydir. Bunu anlayıp, gitara başlamanızı sağlayan o hevesli halinize geri dönmeyi öğrenmeniz lazım. Bu krizleri defalarca yaşadım ben. Mesele gitar değil, zihniyet. Kendinizi cezalandırıyorsunuz, bu çok açık. Bunu yapmayı bırakmazsınız da sonuç kaçınılmaz ne yazık ki... Muhtemelen gitarı /müziği bırakmanın, sorunlarınızı çözeceği gibi saçma sapan bir fikri vardır kafanızda bir yerlerde. Çünkü bıraktığınız zaman, "gelişim sağlamayı" dert edinmeniz gerekmeyecek.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
"Gelişim sağlamak" meselesini takıntı yapmışsınız da ondan.
Müzik yapabilmek, kıymeti bilinmesi gereken bir şeydir. Bunu anlayıp, gitara başlamanızı sağlayan o hevesli halinize geri dönmeyi öğrenmeniz lazım. Bu krizleri defalarca yaşadım ben. Mesele gitar değil, zihniyet. Kendinizi cezalandırıyorsunuz, bu çok açık. Bunu yapmayı bırakmazsınız da sonuç kaçınılmaz ne yazık ki... Muhtemelen gitarı /müziği bırakmanın, sorunlarınızı çözeceği gibi saçma sapan bir fikri vardır kafanızda bir yerlerde. Çünkü bıraktığınız zaman, "gelişim sağlamayı" dert edinmeniz gerekmeyecek.
Haklısınız aslında müziği o kadar çok seviyorum ki ama bilmiyorum kafam çok karışık haftalsrdır morelim bozuk sırf bu yüzden bırakırsam bütün grup arkadaşlarımı yüz üstü bırakmış olurum grup ilişkilerimizi daha yeni düzelttik bi kavgadan dolayı hepsini zor topladım şuan çok iyiyiz ama benim bu düşüncem kafamı yiyor

Haklısınız aslında müziği o kadar çok seviyorum ki ama bilmiyorum kafam çok karışık haftalsrdır morelim bozuk sırf bu yüzden bırakırsam bütün grup arkadaşlarımı yüz üstü bırakmış olurum
Tam tersi olması lazım, moraliniz bozuk olunca müziğin size moral vermesi lazım.
Canım sıkkın olduğunda alırım gitarı elime, iki tingirdattim mi iyi hissetmeye başlarım. Çok sevdiğiniz bir parçayı dinleyin, çalıp eşlik edin. Özellikle de yüksek tempolu canlı riffler, melodiler acayip ise yarar.
Müzikten ve yaptığınız işten zevk almaya bakın

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Tam tersi olması lazım, moraliniz bozuk olunca müziğin size moral vermesi lazım.
Canım sıkkın olduğunda alırım gitarı elime, iki tingirdattim mi iyi hissetmeye başlarım. Çok sevdiğiniz bir parçayı dinleyin, çalıp eşlik edin. Özellikle de yüksek tempolu canlı riffler, melodiler acayip ise yarar
Evet bana morel vermesş gereken o ama işte olmuyor tamamen yanancı geliyor artık eskisi gibi alıp solo riff çalmak ne güzeldi sanki ünlü bi gitaristmişim gibi hayaller kuruyordum şimdi gitarı gördükçe stres oluyorum çok garip bi duygu

canımı vererek çalıyordum ve istemiyorum... bunları okuyunca bugün izlediğim şu videoyu paylaşmam gerektiğini hissettim, adamın geri geldikten sonraki piyano ve beste aşkı çok ilginç. Bazı şeyler çok derinden gelir, içinden gelmiyorsa zorlama.

Evet bana morel vermesş gereken o ama işte olmuyor tamamen yanancı geliyor artık eskisi gibi alıp solo riff çalmak ne güzeldi sanki ünlü bi gitaristmişim gibi hayaller kuruyordum şimdi gitarı gördükçe stres oluyorum çok garip bi duygu
Bugün üye olmuşsunuz. Bu kadar derin bir meseleyi ilk başlığınız olarak açmışsınız sanırım. Neden bu forum?

Bu soruları sormaniz bile aslında biseyleri basaramamanin verdiği mutsuzluk ve beklentilerinizin bi türlü gerçeklesmemesinden gelen huzursuzluk ve tatmin olamamaktan kaynaklanıyor gözümüzde büyütürüz bazen herseyi olmuyorsa olmuyordur nasıl olacak peki kimse bilemez hayatta beklentileri gerçekleşen küçük bir azınlık var elbette ama onlarda bu forumda olmaz belki alakasız gelebilir ancak lamborghini reklamı misali çünkü o kitle televizyon kitlesi değil.

Son düzenleme:
"Demokrasi amaç değil araç " diye bir vecize vardı.
Müzik amaç mi araç mı? Buna kendiniz cevap verebilirsiniz. Vereceğiniz cevap müziği nereye konumlandırdığınız veya konumlandırmanız gerektiği arasında farka göre mutluluk getirip getirmemesine de yanıt olabilir.

Bana da mevzu biraz tatlı troll'ümsülük gibi geldi. Tepkiler aşırı minnoş, resmen nabza göre şerbetli, harika bir çalışma olmuş.

Ama yine de troll denemesi olmamasına karşılık ben de iki çift laf ekleyeyim. Anlatıldığı gibi ağır stres oluyorsanız bırakın gitsin. Aslında en temiz çözümü bu, gelişimi zorlanmaya ve strese bağlayan bir zihniyet var ama aslında boş yere çabalıyoruz. Hiçbir anlamı yok bunların. Merakınızı ve yaratıcılığınızı geliştirecek ve bunları huzurla yapabileceğiniz daha güzel yollar keşfedin. Hayat gelip geçiyor, çalışkanlığı başarıyı fazla abartıyoruz, hiçbirine aslında gerek yok, bunların çok ciddi olarak söylüyorum. Bu tavsiyeden oluşabilecek zararlar konusunda mesuliyet kabul etmiyorum :) yetişkin bireyler olarak tercihlerinizin sonuçlarına katlanırsınız tabii, bunu da ekleyeyim :)

Son düzenleme:
Bana da mevzu biraz tatlı troll'ümsülük gibi geldi. Tepkiler aşırı minnoş, resmen nabza göre şerbetli, harika bir çalışma olmuş.

Ama yine de troll denemesi olmamasına karşılık ben de iki çift laf ekleyeyim. Anlatıldığı gibi ağır stres oluyorsanız bırakın gitsin. Aslında en temiz çözümü bu, gelişimi zorlanmaya ve strese bağlayan bir zihniyet var ama aslında boş yere çabalıyoruz. Hiçbir anlamı yok bunların. Merakınızı ve yaratıcılığınızı geliştirecek ve bunları huzurla yapabileceğiniz daha güzel yollar keşfedin. Hayat gelip geçiyor, çalışkanlığı başarıyı fazla abartıyoruz, hiçbirine aslında gerek yok, bunların çok ciddi olarak söylüyorum. Bu tavsiyeden oluşabilecek zararlar konusunda mesuliyet kabul etmiyorum :) yetişkin bireyler olarak tercihlerinizin sonuçlarına katlanırsınız tabii, bunu da ekleyeyim :)
Troll olayını pek anlamadım burda tavsiye almak istiyorum ama siz bilirsiniz

Olmuyorsa olmuyordur zorlamanın lüzumu yok. İlle de zorlayacagim diyorsanız psikolojik destek alınabilir pekâlâ.
Aynısını söyleyecektim. Ben de seviyorum gitar çalmayı ama bir yere kadar.

"Gelişim sağlamak" için ne yapılır bilmem. Ama her konuda olduğu gibi çalışmak esastır diye düşünüyorum.
Çalışmıyorsan, müzik senin için bir tutku olmayabilir. Ben de aynıyım. Ara sıra çalsam yetiyor.
Takma kafana geçer. Satma amfini gitarını.

Geri