strat manyetik önerisi

arkadaşlar selam. yeni siparişini vermiş olduğum harley benton st62 dlx vw model gitarım için manyetik önerisi bekliyorum sizlerden. bütçem 7000 tl, iyi blues tonları alabileceğim manyetikler arıyorum. şu ana kadar tone rider blues alnico II ve fender tex-mex manyetiklerini bulabildim o fiyat bandında. başka önerileriniz varsa söyleyebilirsiniz, ayrıca bu iki manyetik hakkında bilgisi olan varsa yazabilir mi?

6 bin tl gitara 5 bin tl mıknatıs seti takacaksın ha güzelmiş. ben de geçen gün ferrarime tüp bağlattım. olmaz demiyorum, tonun çok büyük kısmı manyetikte sonuçta. ama bence absürt

Selamlar,
Önce gitar bi gelsin. Bi kullan. Belki seveceksin. Belki de sevmeyeceksin. Bu ne ön yargı.

Tex-mex kullandım. Beğendim. Ancak bridge'de humbucker ihtiyacım vardı değişikliğe gittim. Tone rider'ları bilmiyorum. Dimarzio'nun single boyutlu humbucker'larının büyük ihtimalle %70'ini denemişimdir. İlgini çeken olursa yazabilirsin. Elimdek geldiğince fikir vermeye çalışabilirim ama tavsiyeyle manyetik seçmek zor iş. İsteklerin detaylı olması lazım.

@orhansntrk e katılıyorum. Strat ve Tele konularında ben de ferrarisine tüp bağlatmış birisiyim. Aslında şahinime ferrari motoru takmış birisiyim demek daha uygun gibi. ☺️ Ama neden? Benim elimde eski ve ucuz fiyatlı strat zaten vardı, yükseltme yaptım. Tele projesini de USA telede denemeden önce düşük bütçe ile deneyim, güzel olursa USA alıp üzerinde uygularım diye "kendi kendime eğitim projesi" niyetine yaptım.

X fiyata ucuz gitar alıp yükseltmeye de X fiyat verene kadar, 2X fiyata yükseltmeye ihtiyaç olmayan modeller yok muydu?

Tekrar edeyim, önce bi gitar gelsin, önce bi kullan. Ona göre hareket et. Ne istediğin daha net olsun. Tavsiyeyle manyetik seçmek çok mantıklı değil. Herkesin zevki farklı sonuçta.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Selamlar,
Önce gitar bi gelsin. Bi kullan. Belki seveceksin. Belki de sevmeyeceksin. Bu ne ön yargı.

Tex-mex kullandım. Beğendim. Ancak bridge'de humbucker ihtiyacım vardı değişikliğe gittim. Tone rider'ları bilmiyorum. Dimarzio'nun single boyutlu humbucker'larının büyük ihtimalle %70'ini denemişimdir. İlgini çeken olursa yazabilirsin. Elimdek geldiğince fikir vermeye çalışabilirim ama tavsiyeyle manyetik seçmek zor iş. İsteklerin detaylı olması lazım.

@orhansntrk e katılıyorum. Strat ve Tele konularında ben de ferrarisine tüp bağlatmış birisiyim. Aslında şahinime ferrari motoru takmış birisiyim demek daha uygun gibi. ☺️ Ama neden? Benim elimde eski ve ucuz fiyatlı strat zaten vardı, yükseltme yaptım. Tele projesini de USA telede denemeden önce düşük bütçe ile deneyim, güzel olursa USA alıp üzerinde uygularım diye "kendi kendime eğitim projesi" niyetine yaptım.

X fiyata ucuz gitar alıp yükseltmeye de X fiyat verene kadar, 2X fiyata yükseltmeye ihtiyaç olmayan modeller yok muydu?

Tekrar edeyim, önce bi gitar gelsin, önce bi kullan. Ona göre hareket et. Ne istediğin daha net olsun. Tavsiyeyle manyetik seçmek çok mantıklı değil. Herkesin zevki farklı sonuçta.
gitarı daha önce kullandım, bildiğim bir gitar ön yargı değil yani ;). ayrıca ağacı ve işçiliği iyi bir gitar üzerinde yapacağım yükseltmeler ile çok daha iyi bir hale gelecek ton anlamında. şahin değil yani emin olun harley benton marka gitarların ağaç işçiliği vs fiyatının üstünde

Son düzenleme:
gitar üzerinde yapacağım yükseltmeler ile çok daha iyi bir hale gelecek ton anlamında.
İlk mesajdaki "Blues tonları" ifadesiyle bunu birleştirip, bu gitarla daha çok blues tarzında çalacağını ve orjinal manyetiklerinden daha "iyi" tonu olan manyetikler aradığını anlıyorum.

Daha önce bu gitarı çalmışsın. Orjinal manyetikleri blues çalmak için "iyi değil" mi? "Daha iyi" olması için ne gerekli?
Çıkış güçleri mi düşük, daha yüksek çıkış gücü olan modeller mi istiyorsun?
Çok bass veya çok treble karakterli mi kalıyorlar, farklı empedans değerindeki modellere mi bakıyorsun?
Dip gürültüleri mi yüksek, daha sessiz modellere mi istiyorsun?
Bridge ile neck arasında ses şiddeti mi var, daha dengeli modeller mi istiyorsun?

"Daha iyi" konusunda arayışını biraz daha açabilir misin?

İlanda manyetikleri Roswell Pickups STA Series olarak geçiyor. Rosswell'in sitesine girip inceledim, detayları aşağıdaki gibi görünüyor.
  • Bridge: STA-B Alnico5 Output:120 6.4K Bass:7.5 Mid:8.0 Tre:3.5
  • Middle: STA-C Alnico5 Output:95 5.8K Bass:7.0 Mid:8.0 Tre:4.0 (RWRP yazıyor, sanırım mıknatıs yönlerinin ters olup middle'da kullanılması için bir ifade)
  • Neck: STA-N Alnico5 Output:95 5.6K Bass:7.0 Mid:8.0 Tre:4.0
Ben genelde bridge ile neck arasındaki geçişlerdeki bass/treble dengesinden rahatsız olurum. Buradan yola çıkarak (illa ki modifiye yapılacaksa) aşağıdaki gibi bir araştırmayı önerebilirim.
  • Eğer neck manyetiğini beğendiysem, bridge manyetiğini beğenmediysem output 120-180 arası mid'leri biraz daha düşük bir model araştırabilirdim.
  • Eğer bridge manyetiğini beğendiysem, neck manyetiğini beğenmediysem output 80-100 arası bass'ları biraz daha düşük bir model araştırabilirdim.

Hem neck hem de bridge manyetiğini beğenmediysem (büyük ihtimalle) o zaman bu gitarı almazdım.

İlanda manyetikleri Roswell Pickups STA Series olarak geçiyor. Rosswell'in sitesine girip inceledim, detayları aşağıdaki gibi görünüyor.
  • Middle: STA-C Alnico5 Output:95 5.8K Bass:7.0 Mid:8.0 Tre:4.0 (RWRP yazıyor, sanırım mıknatıs yönlerinin ters olup middle'da kullanılması için bir ifade)
Ben genelde bridge ile neck arasındaki geçişlerdeki bass/treble dengesinden rahatsız olurum. Buradan yola çıkarak (illa ki modifiye yapılacaksa) aşağıdaki gibi bir araştırmayı önerebilirim.
  • Eğer neck manyetiğini beğendiysem, bridge manyetiğini beğenmediysem output 120-180 arası mid'leri biraz daha düşük bir model araştırabilirdim.
  • Eğer bridge manyetiğini beğendiysem, neck manyetiğini beğenmediysem output 80-100 arası bass'ları biraz daha düşük bir model araştırabilirdim.

Hem neck hem de bridge manyetiğini beğenmediysem (büyük ihtimalle) o zaman bu gitarı almazdım.
Aradığım cevap buydu eyvallah hocam 👍

Aradığım cevap buydu eyvallah hocam
İlk mesajdaki "Blues tonları" ifadesiyle bunu birleştirip, bu gitarla daha çok blues tarzında çalacağını ve orjinal manyetiklerinden daha "iyi" tonu olan manyetikler aradığını anlıyorum.

Daha önce bu gitarı çalmışsın. Orjinal manyetikleri blues çalmak için "iyi değil" mi? "Daha iyi" olması için ne gerekli?
Çıkış güçleri mi düşük, daha yüksek çıkış gücü olan modeller mi istiyorsun?
Çok bass veya çok treble karakterli mi kalıyorlar, farklı empedans değerindeki modellere mi bakıyorsun?
Dip gürültüleri mi yüksek, daha sessiz modellere mi istiyorsun?
Bridge ile neck arasında ses şiddeti mi var, daha dengeli modeller mi istiyorsun?

"Daha iyi" konusunda arayışını biraz daha açabilir misin?
manyetiklerin midleri çok düz kalıyo, dengeli bir çıkışa sahip ama zayıf kalıyorlar “blues karakterini taşıyan bir manyetik değil” problem buydu

@silentbob Lonestar set ile humbucker önerdiği için listeye bir tane de ben humbucker ekledim ve aşağıdaki gibi bir tablo yaptım. Sadece empedans açısından ele almak tabii ki doğru olmaz ancak Tex-Mex set ile fark (sayısal açıdan) en belirgin şekilde empedans üzerinden görülebiliyor.

Ben geçmişte merakımdan, acaba nasıl olur sorularıma cevap bulmak adına bir ton zaman ve para harcadım bu tarz işlere. Öğrenme ve deneyim anlamında bana çok şey kattı. İyi ki de harcamışım. Ancak şimdi olsa, Tex-Mex için para ve zaman harcamazdım. Texas Special'ı düşünebilirdim. Ancak Türkiye fiyatlarına bakmak lazım. Fender'in US sitesinde bariz bir fiyat farkı mevcut.

Texas Special sete bu kadar para vereceksem de gerçekten Harley Benton alana kadar alternatif bir gitar alabilir miydim diye piyasa araştırması yapardım. Yok başka türlüsü beni mutlu etmeyecekse Texas Special ile devam ederdim. Alternatifim varsa B şıkkını seçer ve alternatif bir model ile devam ederdim.

strat_pickup.JPG

Umarım buradaki bilgiler, ileride konuyu okuyacak arkadaşlara da faydalı olur.

Gitarın üzerine 3 yollu mini bir switch koymak görsel açıdan problem olmayacaksa, bridge'deki humbucker veya single boyutlu humbucker manyetik aşağıdaki 3 şekilde çalıştırılarak alınabilecek tonlar da zenginleştirilebilir.
  1. Seri humbucker
  2. Paralel humbucker
  3. Single
Bu bağlantı beni aşıyor. Bu şekilde bağlamak için luthier ve/veya elektronik bilgisi gerekebilir.

arkadaşlar selam. yeni siparişini vermiş olduğum harley benton st62 dlx vw model gitarım için manyetik önerisi bekliyorum sizlerden. bütçem 7000 tl, iyi blues tonları alabileceğim manyetikler arıyorum. şu ana kadar tone rider blues alnico II ve fender tex-mex manyetiklerini bulabildim o fiyat bandında. başka önerileriniz varsa söyleyebilirsiniz, ayrıca bu iki manyetik hakkında bilgisi olan varsa yazabilir mi?
aslında bu bütçeye çeşitli manyetikler var sarı sitede bakmışınızdr belkide

Geri