Ev ortamı vs Sahne ton farkı

Prosesörüm ile evde oluşturduğum ton ve Sahnedeki ton asla aynı olmuyor . Drive miktarı ve eq ayarlari özellikle çok değişiyor. Bunu nasıl minimuma indirebilirim . Evde nasıl tonlar yazmam lazım ?

Mümkünse mekana erken gidip, tonu orada tekrar uyarlarsanız bahsettiğniz durum olabildiğince ortadan kalkacak. Ancak o zaman dahi mekana gelen insan yoğunluğu ile bile duyduğunuz soundta değişiklik olabilir.

Ev ile sahne tonu arasinda fark vardir...

Sahne tonu ile kastettigin ne ise, oyle biseydir ki sahneden sahneye bile degisir.

Bu oyle bir seydir ki, tonmaisterlik akademik egitimin olan yuksek ucretli bir meslek dalidir.

Ev ve sahne tonu olarak adlandirdigin seyin hakiki konu basligi "ses duzeni" dir.

En basit sekilde ifade etmek gerekirse evde ayarladigin ses duzeni ayarlari ekipman degistikce buyuk degisimlere ugrayacaktir. Amfi degisir ses degisir, kabin degisir ses degisir, sahnenin alani degisir ses degisir...

Ayni aletler olsa bile, nasil ki studyo kaydinda amfinin karsisina konulan mikrofonun konumu bile matematiksel bir hesap dahilinde ayarlanmak zorundaysa, sorunu duyus problemiyle aciklamak cok buyuk ayiptir, bilgisizliktir.

Tonmaisterini çanta gibi yaninda gezdiren her alandan profesyonel sanatcilarin kulagi yok mu?

Ses duzeni ayarlanamadigi icin ne konserler iptal ediliyor.

Bu yuzden sahne oncesinde her daim soundcheck denilen islem yapilir.

Evde çektiğin tonu, evde kurduğun setup'ın aynısı ile sahneye taşıyamıyorsan zaten ton sürekli olarak değişir bundan kaçamazsın. Evdeki sistemin aynısını götürüp sahneye kurabiliyorsan, gitar, kablo, pedallar, amfi, kabin, kabine kullandığın mikrofona kadar da aynı ise, mekanın fiziki yapısı ve tiz-bas seslerin yayılımı değişiyor veya ses sisteminin hassasiyeti farklıdır diyebilirim.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Özellikle Distortion tonları çok garip oluyormuş gibi hissediyorum. Drive seviyesi %10 olan Overdrive bile çok Distortionlu geliyor . Bu durumu engelleyemedim henüz

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Ev ile sahne tonu arasinda fark vardir...

Sahne tonu ile kastettigin ne ise, oyle biseydir ki sahneden sahneye bile degisir.

Bu oyle bir seydir ki, tonmaisterlik akademik egitimin olan yuksek ucretli bir meslek dalidir.

Ev ve sahne tonu olarak adlandirdigin seyin hakiki konu basligi "ses duzeni" dir.

En basit sekilde ifade etmek gerekirse evde ayarladigin ses duzeni ayarlari ekipman degistikce buyuk degisimlere ugrayacaktir. Amfi degisir ses degisir, kabin degisir ses degisir, sahnenin alani degisir ses degisir...

Ayni aletler olsa bile, nasil ki studyo kaydinda amfinin karsisina konulan mikrofonun konumu bile matematiksel bir hesap dahilinde ayarlanmak zorundaysa, sorunu duyus problemiyle aciklamak cok buyuk ayiptir, bilgisizliktir.

Tonmaisterini çanta gibi yaninda gezdiren her alandan profesyonel sanatcilarin kulagi yok mu?

Ses duzeni ayarlanamadigi icin ne konserler iptal ediliyor.

Bu yuzden sahne oncesinde her daim soundcheck denilen islem yapilir.
Sağolun hocam .

Özellikle Distortion tonları çok garip oluyormuş gibi hissediyorum. Drive seviyesi %10 olan Overdrive bile çok Distortionlu geliyor . Bu durumu engelleyemedim henüz

Daha o ne ki, efektler isin icine girdiginde evde hayalinde ki reverb delay kombinasyonunu saatler harcayip yazarsin, arkadaslarina ballandira ballandira anlatir "bak aklinizi alicam" dersin sonra amfiye bi takarsin...

Bir ara 11 pedallik zincir kurmustum.
Studyoya 2 saat onceden gidip ton ayarliyordum... Yasadik bunlari.

Soyle bir tavsiye verebilirim, ama ise ne kadar yarar bilemem.

Prosesorde kabin simulatoru var ise ona gore tonu yazip studyoda kabin simulatorunu kapatabilir o sekilde bir deneybilirsin. Durumu belki bir nebze kurtarir.

Onun disinda tek cozumu, prosesoru baglayacagim amfi kafa kabinin ses karakterini ve ozelliklerini iyice ogrenip, evde genel bir ayarlama yapip amfi basinda is yukunu azaltabilirsin.

Hocam kabin simülasyonu olarak Marshall modellemesi kullanıyorum ama gerçekten inanılmaz kötü çıkıyor sahnede . Ağzımla çıkarsam daha net olur 🥲🥲 . Wah açınca inanılmaz kötü oluyor onuda halledemedim . Ayarlarını ben yapamıyorum sanırım

Mooer ge100 . Evde kulaklık ile kullanıyorum. Sahnede direkt mixere bağlıyorum . Ama gerçekten olmaması gereken değişimler oluyor . Pedal senkronizasyonu ve çıkış ayarları da doğru. Ama drive ve Wah kontrol etmek çok zor hocam . Drive ve Distortionlu tonlar inanılmaz sert geliyor ne olursa olsun

Mooer ge100 hic kullanmadim. Pedal ozelinde gorus belirtmem uygun olmaz.
Ama ayari kulaklıkla yapmak cok uc seviyelerde yaniltici olur.

Bir kere hacim duyamadigin icin tonlarin doyurucu gelmez. Baslarsin yuklenmeye...

Mixere giriyosan kabin sim olmasi lazim. Ama mixer uzerinden de ses ayarlarini yapmayi bilmelisin.

Su asamada sahnende mixere bagladiktan sonra soundcheck almaktan baska yolun yok gibi gozukuyor.

Geri