Solo App Tom Quayle kullanan var mı?

Arkadaşlar macbook ipad ya da iphone da bu app i kullanan, deneyimi olanınız var mı acaba? Doğaçlama çalmayı geliştirmek için faydalı mıdır merak ediyorum...macbook air için şu anda 599TL fiyatı var almayı düşünmekteyim...bir de internet bağlantısı istiyor mu kullanırken gibi sorularım var...sevgiler iyi bayramlar...

Deneyen oldu mu değer mi almaya?
Bu tip şeylerde işin tuketim boyutuna dikkat etmek lazım. Yani ürünü almak iyi güzel de, asıl mesele onu kullanmak tabii. Ayrıca Tom Quayle cok üst düzey bir müzisyen ve bakış açısı kendine has. Bu programı alan kişiler bu bakış açısına hazır mı acaba, onu da bilmek zor. Daha önce de bir benzetme yapmıştım, denk geldiğim amatör müzisyenlerin teorik temeli gerçekten çok zayıf. Kafasında tek basamaklı sayıları toplayamıyor ama çarpma ve bölme yapmak istiyor gibiler.
Genç bir başçı arkadaşla bir bestemi çalarken, D dorian parçada nasıl olup da Si bemolu de kullandığımı sormuştu. Kağıt üzerinde baktığımızda adam Bahcesehir caz sertifikaprogramini bitirmiş. Ama isin temeli yok belli ki. Quayle hem çok iyi çalan hem de çok donanımlı bir adam, ama onun ürününü almakla onun donanımına sahip olmak mümkün değil. Bence bu ince ayrımın üstü örtülerek pazarlaniyor bu işler. Sonra da doğaçlamayi şu akorun üzerine su modu cal şeklinde formüllere indirgiyorlar. Quayle sadece fusion virtüozu değil, çok sağlam bebop yani klasik caz temeli var. Çatır çatır akor tonlarını çalışmış. Bunun kısa yolu yok. Ama bu tip ürünler böyle bir kısa yol olduğu izlenimini yaratıyor ne yazık ki. Bunu çalışan insanların bile yine de çok farklı başka şeyleri de öğrenmesi lazım. Çok basit bir örnek vereyim: C#diminished 7 akorunu tek başına görünce calacaginiz şey farklı, Dmin7 ile Cmin7 arasında geçiş akor olarak gördüğünüzde calacaginiz şey farklı olabilir. Kulağı kullanmak ve deneyim kazanmak lazım, bunların yerini hiç bir şey tutmaz. How insensitive gibi bir standart üzerine takılıp hanyayi konyayi gormek bu anlamda en iyi tecrübedir. Somut bir hedef lazım ki ihtiyaçlar ve eksikler belli olsun. Doğaçlama başka şekilde öğrenilmez. Sadece teorik yapıları çalışirsaniz sadece onları çalmayı öğrenirsiniz, doğaçlamayi değil.

Deneyen oldu mu değer mi almaya?
Ben postu açtıktan bir süre sonra aldım kurdum ama sonra tatile çıktım...yazlıkta yanımda gitarım var 2-3 günde bir açabiliyorum ama her açtığımda 10-15dk kullanıyorum max...klavyede notaları ezbere biliyordum ama serileşmek için ilk kısmı boş geçmiyorum, daha sonraki aşamada aralıkları bulduruyor, aralıkları da biliyordum ama klavyede herhangi bir yerde rahatlıkla çeşitleme yapamıyordum şu anda o aşamadayım...sonraki aşamalarda değişik gam formülasyonlarına da gidiyor, altyapı vb kısımları falan da var...doğru notayı bastırana kadar ilerlemiyor öyle bir yapısı var yazılımın genel olarak...

muzik teorisi anlamında kimseyi kendi başına uzaya çıkarmaz ama inanılmaz kullanışlı bir çalışma aracı bence...solo app youtube kanalını iyi deşmek lazım en başından itibaren ya da 2.0'la birlikte çıkardıkları eğitim videolarını takip ederek daha da fazla verim alınabilir...ben her ikisini bir arada yapacağım uzun bir süre, ilerledikçe keyif verecek gibi duruyor sadece zaman ve enerji lazım :)

Ben postu açtıktan bir süre sonra aldım kurdum ama sonra tatile çıktım...yazlıkta yanımda gitarım var 2-3 günde bir açabiliyorum ama her açtığımda 10-15dk kullanıyorum max...klavyede notaları ezbere biliyordum ama serileşmek için ilk kısmı boş geçmiyorum, daha sonraki aşamada aralıkları bulduruyor, aralıkları da biliyordum ama klavyede herhangi bir yerde rahatlıkla çeşitleme yapamıyordum şu anda o aşamadayım...sonraki aşamalarda değişik gam formülasyonlarına da gidiyor, altyapı vb kısımları falan da var...doğru notayı bastırana kadar ilerlemiyor öyle bir yapısı var yazılımın genel olarak...

muzik teorisi anlamında kimseyi kendi başına uzaya çıkarmaz ama inanılmaz kullanışlı bir çalışma aracı bence...solo app youtube kanalını iyi deşmek lazım en başından itibaren ya da 2.0'la birlikte çıkardıkları eğitim videolarını takip ederek daha da fazla verim alınabilir...ben her ikisini bir arada yapacağım uzun bir süre, ilerledikçe keyif verecek gibi duruyor sadece zaman ve enerji lazım :)
Kağıt üzerinde güzel, ama o doğru notayı bastırma muhabbeti işin doğasına ters. Yanlış nota basmamak, tam JTC virtüözü muhabbeti ne yazık ki. Sahnede yanlış nota basılır, önemli olan bunu yönetmek. Daha da ilginci (bunu pek fazla insan bilmez) büyük caz virtüozlerinin emprovizelerinda hata işin doğal bir parçası sayılır. Çünkü sıfır hata ile emprovize yapan adam aslında hiç risk almıyor demektir cazda...yoksa o denli büyük virtüozler çatır çatır o gamlari hatasiz da çalar zaten. Ama işte egzersiz gibi tinlarsa da emprovize olmaz.
Burada negatif davrandığım filan düşünülmesi, ben ürünü eleştirmiyorum tam olarak. Ama emprovize bir sürü seyi bilip de sonra o bilgilerimizi kullandığımız bir entelektüel süreçten ibaret değil. En önemlisi de, emprovizenin egzersizi olmaz, emprovize yaparak öğrenilir.
Çok basit bir önerim var mesela. Bu motivasyon icin de ise yara. Bununla bir taraftan gerçekten ilerleyip ilerlemediginizi tartabilirsiniz. 4 mezur Am7 4 mezur Cm7 şeklinde bir loop altyapı yapın veya kaydedin. İnternet üzerinde de vardır illa ki. Buradaki akor değişimini ister kulaktan, ister teori ile yakalamayı ve spontane fikirler çalmayı deneyin. Bunu başlangıç noktası olarak görün. İlerleme mutlaka bu sekilde olculmeli. 1 ay sonra daha akıcı oluyor mu mesela? Eğer bu olmuyorsa, tek başına filanca falancayi öğrenmek yeterli değil çünkü. Bu tip ürünleri bu şekilde de değerlendirmek lazım.

Kağıt üzerinde güzel, ama o doğru notayı bastırma muhabbeti işin doğasına ters. Yanlış nota basmamak, tam JTC virtüözü muhabbeti ne yazık ki. Sahnede yanlış nota basılır, önemli olan bunu yönetmek. Daha da ilginci (bunu pek fazla insan bilmez) büyük caz virtüozlerinin emprovizelerinda hata işin doğal bir parçası sayılır. Çünkü sıfır hata ile emprovize yapan adam aslında hiç risk almıyor demektir cazda...yoksa o denli büyük virtüozler çatır çatır o gamlari hatasiz da çalar zaten. Ama işte egzersiz gibi tinlarsa da emprovize olmaz.
Burada negatif davrandığım filan düşünülmesi, ben ürünü eleştirmiyorum tam olarak. Ama emprovize bir sürü seyi bilip de sonra o bilgilerimizi kullandığımız bir entelektüel süreçten ibaret değil. En önemlisi de, emprovizenin egzersizi olmaz, emprovize yaparak öğrenilir.
Çok basit bir önerim var mesela. Bu motivasyon icin de ise yara. Bununla bir taraftan gerçekten ilerleyip ilerlemediginizi tartabilirsiniz. 4 mezur Am7 4 mezur Cm7 şeklinde bir loop altyapı yapın veya kaydedin. İnternet üzerinde de vardır illa ki. Buradaki akor değişimini ister kulaktan, ister teori ile yakalamayı ve spontane fikirler çalmayı deneyin. Bunu başlangıç noktası olarak görün. İlerleme mutlaka bu sekilde olculmeli. 1 ay sonra daha akıcı oluyor mu mesela? Eğer bu olmuyorsa, tek başına filanca falancayi öğrenmek yeterli değil çünkü. Bu tip ürünleri bu şekilde de değerlendirmek lazım.
Dediğim gibi bu app eğitim videosu ile birlikte bir yol haritası sunuyor ve benim ihtiyacıma çok uydu...şüphesiz bu zamana kadar bu app yokken de bir sürü insan kendini geliştirdi doğaçlama çalmak adına, kuralları öğrenip bilerek kuralları bilinçli şekilde çiğnemek zaten müziği güzelleştiren şey, bilmeden basınca tesadüfen olur sahnede olursa zaten rezillik olur...bir sonraki nota ile hatalı gibi duyulacak notayı telafi edebilmek de tecrübe işi baya...

ben çok fazla emprovizasyonla ilgili bir beklenti içerisinde değilim, metal beste gruplarında çaldığım için emprovizeden çok bana marty friedman, vito bratta gibi altta giden rifflerdeki akor değişimlerine uygun solo yazma becerisi anlamında katkı sağlarsa parasının hakkını fazlasıyla çıkarmış olur...bir de aralıkları iyi oturtunca kafada geçen melodiyi gitarda uygulamak kolaylaşıyor...workshopa geldiğinde guthrie govan söylemişti ben o zamandan beri o mevzuya takılmıştım çözümü sanki buymuş...aralıkları bastan tizden öğrenince o kısım rahatlıyor tam ifade edebildim mi bilmiyorum...

Geri