Müzik hayali için beyaz yakaya ilk adım

İleride size eleştiri-yorum yapan hayranlarınıza böyle mi çıkışacaksınız?
😥
Burada yapılan bir şarkıya ya da üretime eleştiri yok ki. Sadece kavga etmek, aşağılanmak isteniyor. Müthiş hayatlarınız, müthiş giden müzik kariyerlerinin varsa yolunuza bakın ne güzel. İnsanları asagilayip ego tatmin etme yeri olduğunu sanmıyorum. Ben öyle kullanmıyorum burayı.

Herhangi bir aşağılama söz konusu değil hatta nokta atışı tespitler var ama hayatın gerçeklikleri pek beğenilmemiş. Ama bestelerinizi merakla bekliyorum.

Şöyle bekliyorum:

beklenti.jpg

Müzikten para kazanilmaz,zaten milyon tane mükemmel sarki var ve kitlelerin zevkleri her dönem degismekte, para ticaretten kazanilir.Müziginizi bir marka yapip bunu hitap etmek istediginiz kitleye göre sekillendirmeniz lazim.En önemlisi de hangi pazara girdiginizdir.Barlarda solist olucam cok riskli bir is mesela,bir bara 100 müsteri geliyorsa gecede o barda sarki söyleyebilecek 100 tane de solist sirada bekliyordur belki.Albüm cikartacaksaniz mesela bu gün milyarlik dünya nüfusunda ben albüm yapacagim diyen herkez gerekli ekipmana ulasip iyi kötü kayit alip yayinlayabilir.Yada yaptiginiz müzik türünün bir kitlesi var midir,bu kitle size para vermeye hazir mi ? En basitinden mesela bir patreon hesabindan 500 kisiyi 4 dolardan aylik abone yapsaniz 2000 dolar eder.Ama mesele o 500 kisiye ulasmakta.

Eger fiziki alanda yapacaksaniz isinizi kimleri tanidiginiz ve ne kadar farkli kosullara ayak uydurabildiginiz önemli.Yok ben pop söylemem sunu istemem falan derseniz is alaniniz daralir.Bu piyasada kimleri tanidiginiz ve onlarin isini görüp göremeyeceginiz daha ön plandadir.Bütün mesele sizin ne kadar sosyal olup payasaya girebildiginizdir.

Digital ortamda kendi ürününüz ile bagimsiz gelir elde etmek istiyorsaniz da bu baya genis konu,müzigi yapmak sadece baslangic asil olay bir kitleyi toplayabilmekte.En önemlisi de bu kitlenin size bir gelir kaynagi olabilecek bir kitle olmasi gerekiyor.Sarkilari direk yayina verip kesfedilmesini beklemek piyango beklemek gibi biraz.BAsit bir örnek vereyim : sosyal medyada kimse oturup müzik kesfetmeye calismaz.Ucube suratlara,ilgi cekecek ucuk basliklara,seksi kizlara,pahali ekipmanini gözümüze sokan müzisyenlere veya profesyoneller tarafindan hazirlanmis görsellere tiklama oranimiz cok daha fazladir.Tüm bu durumlar birer yatirimdir.Su sarkiyi yaptim adimi - sarki adi yazip paylasayim para kazanayim isi yas,onun yerine dikkat cekerek ciddi bir hayran kitlesine ulasabilirsiniz.Böyle mecralarda bir anda patlama oraniniz da yüksektir ayni sekilde bir anda yok olma oraniniz da,önemli olan ciddi manada analize kafa yormaniz ve seyirciye istegini vermeniz.Bu gün hic bir degeri olmayan fenomenler sadece dikkat cektikleri icin sarki yapip (bilgisayara yaptirip )bundan ciddi manada para kazanabiliyor.

Ticarette piyasaya hakim olabilmek ve bu dogrultuda karar verebilmek en önemli etkendir.Ama bu durum müzik yapmaktan cok daha farkli bir durumdur bir cogumuzunda hayatina ters oldugu icin hobi gitaristi kalmayi tercih ediyoruz.
Mesleginize baslayin bunda bir sikinti yok,sadece saatleri dengeli is - sosyal yasam dengesine zarar vermeyecek firmalari tercih etmeye bakin.Gerekirse yurtdisi da düsünebilirsiniz.Isiniz bittiginde de tutkunuz olan müzige vakit ayirabilir ve bu dogrultuda yatiriminiza devam edersiniz.Bu sekilde yaparsaniz emin olun direk müzik ile hayat gecindirmeye calismaktan bin kat daha az bas agrisi cekersiniz.Mühendislige basladiniz diye hayatinizi buna adamaniza gerek yok, sabah ise gidin isten cikinca da unutun gitsin.

Burada yapılan bir şarkıya ya da üretime eleştiri yok ki. Sadece kavga etmek, aşağılanmak isteniyor. Müthiş hayatlarınız, müthiş giden müzik kariyerlerinin varsa yolunuza bakın ne güzel. İnsanları asagilayip ego tatmin etme yeri olduğunu sanmıyorum. Ben öyle kullanmıyorum burayı.
Abartmaaaa sayın Ezgi Karacam...
Herkesin herkesten öğreneceği bir şey vardır. Bak kaç kişi yorum yapmış başlığına. Kim ne yazdıysa yazdı. Sen alabildiğini almaya bak 👍
Sakın foruma da küsüp gitme 😇

Güzel konu ve çok yerinde cevaplar verilmiş, polemiklere kurban gitmesi gerçekten kötü olur. Müzik endüstrisinin ve modern dünyamızla ilgili her şeyin ne kadar ters olduğunu aslında hepimiz görüyoruz. Parayı sevmediğimiz bir işle kazanmak zorundayız çünkü aslında işin içinde para girdiğinde müzik de istediğimiz gibi olamıyor. Böyle olmak zorunda değildi ama insanlığın geldiği nokta bu.

İlham veren ya da "saygın" müzisyen seviyesi haricinde zaten müzik profesyonellerinin hayatlarından çok memnun olduğunu sanmıyorum (bu genel bir gözlem elbette memnun olan da vardır). Bunun en temel sebebi müziği sadece bir eğlence sektörüne endeksleyip bunla gelen parayı çoğaltma derdi içinde olmaları. Böyle bir sektörde üretilenlerin zaten baştan koyulacağı yer belli. Belli şöhretlerden sonra da sadece maddi güce göre bir "saygı" gösteriliyor. Yani gerçekten müziğe işlemiş ruhu ile saygı duyulma haricinde bu iş neden yapılır ki?

Peki daha zor bir soru sorayım, çok zengin olacaksınız ama ruhsuz bir müziği yapmanız gerekiyor diyelim. Hangisini seçerdiniz? Cevap her zaman para. Sektör kolay para için talep eden insanların ve bunları kullanan kodamanların elinde olduğu için bir yere gitmesinin imkanı yok. Bunun zamanla arttığı eski ruhu bulamadığımız konusu sadece yaşlandığımız gerçeği ile açıklanamıyor. Ciddi anlamda yozlaşan bir mekanizma içindeyiz. Her geçen gün bu artıyor.

O yüzden bunu fark etmiş ya da bundan bir şekilde ağzı yanmış insanların melodilerini paraya çevirme ötesinde ortak ruhu paylaşma kafasına erişmesinin çok daha sağlıklı olduğunu düşünüyorum. Bu konudaki umudumu ölene kadar da sürdürme niyetindeyim. Elbette sevmediğiniz işi zorla yapmanın eziyeti ve stresi hayatı mahvediyor ama mutlaka bir denge noktasına ulaşılacaktır.

Hiçbir kurumu ya da kişiyi hedef almıyorum bu arada aman yanlış anlaşılmasın :)

Son düzenleme:
Güzel konu ve çok yerinde cevaplar verilmiş, polemiklere kurban gitmesi gerçekten kötü olur. Müzik endüstrisinin ve modern dünyamızla ilgili her şeyin ne kadar ters olduğunu aslında hepimiz görüyoruz. Parayı sevmediğimiz bir işle kazanmak zorundayız çünkü aslında işin içinde para girdiğinde müzik de istediğimiz gibi olamıyor. Böyle olmak zorunda değildi ama insanlığın geldiği nokta bu.

İlham veren ya da "saygın" müzisyen seviyesi haricinde zaten müzik profesyonellerinin hayatlarından çok memnun olduğunu sanmıyorum (bu genel bir gözlem elbette memnun olan da vardır). Bunun en temel sebebi müziği sadece bir eğlence sektörüne endeksleyip bunla gelen parayı çoğaltma derdi içinde olmaları. Böyle bir sektörde üretilenlerin zaten baştan koyulacağı yer belli. Belli şöhretlerden sonra da sadece maddi güce göre bir "saygı" gösteriliyor. Yani gerçekten müziğe işlemiş ruhu ile saygı duyulma haricinde bu iş neden yapılır ki?

Peki daha zor bir soru sorayım, çok zengin olacaksınız ama ruhsuz bir müziği yapmanız gerekiyor diyelim. Hangisini seçerdiniz? Cevap her zaman para. Sektör kolay para için talep eden insanların ve bunları kullanan kodamanların elinde olduğu için bir yere gitmesinin imkanı yok. Bunun zamanla arttığı eski ruhu bulamadığımız konusu sadece yaşlandığımız gerçeği ile açıklanamıyor. Ciddi anlamda yozlaşan bir mekanizma içindeyiz. Her geçen gün bu artıyor.

O yüzden bunu fark etmiş ya da bundan bir şekilde ağzı yanmış insanların melodilerini paraya çevirme ötesinde ortak ruhu paylaşma kafasına erişmesinin çok daha sağlıklı olduğunu düşünüyorum. Bu konudaki umudumu ölene kadar da sürdürme niyetindeyim. Elbette sevmediğiniz işi zorla yapmanın eziyeti ve stresi hayatı mahvediyor ama mutlaka bir denge noktasına ulaşılacaktır.

Hiçbir kurumu ya da kişiyi hedef almıyorum bu arada aman yanlış anlaşılmasın :)
Bir dizi tecrubesiz kadın vokale eşlik etmisligim var. Gördüğüm en büyük eksik, enstrüman calmamalari ya da çok yetersiz calmalari. Vokal kadınları çok çekiyor ve genel beklenti de bu yonde, ama kesinlikle bir armoni enstrümanı çalmalı. Bu çok fazla kapıyı açabiliyor, çünkü şarkıcı rolüne sikismayi önlüyor. Bugünkü kafam olsa bas çalarım mesela. Bas çalan bir vokal, hele de bir kadın vokalin çok fazla avantajı olur. Siradisi bir enstrüman da (mesela trompet) yine çok etkili olur. İkisinin de örneği var. O nedenle söyledim. Yalnız bir enstrümanı hakkıyla öğrenmek şarkı söylemeye benzemiyor. Onu da söylemiş olayım. Survivor yarışmasına katılan ton sagiri yeteneksizler bile bağıra bağıra şarkı söyleyebiliyor. Ama bunu bur enstrumanda yapamazlar. Vokal zor, ama sezgisel bir enstrüman. Oysa isin içine kas hafızası, parmakların kontrolü, koordinasyon, teori, armoni girince çıta yükseliyor. Ve tabii bir enstrümanı sıradanlıgin ötesine geçecek düzeyde çalabilir hale gelmek için sarf edilen çaba esnasında insan biraz da haddini biliyor, bilmiyorsa da öğreniyor.

Bir dönem bar müzisyenliği yaptım haftada 3 gün çalışarak asgari ücret üzerinde bir para kazanabiliyordum tabi bunlar 2006-2008 civarı zamanlardı. Şu anda bar müzisyenliği en fazla ek gelir olabilecek düzeyde. Bir de işin müziksel olarak tatmin olma tarafı var yukarıda da bahsedilmiş ve bu ikisi her zaman örtüşmeyebiliyor. Sevmediğiniz bir müziği icra ederek para kazanmak da beyaz yakalı olmaktan farksız zaten. En büyük faktörlerden biri de networking. İnsan ilişkileriniz ve bağlantılarınız iyi oldukça sahne bulabilirsiniz. Bir takım giderleriniz de olacağını unutmamak gerekir (ekipman, zaman, para vs.). Diğer taraftan da standart bir işte çalıştığınız zaman bu sizin müzikle ilgili çalışmalarınızın zamanını kısıtlamış olacak fakat sabit bir gelirle en azından müzikle ilgili yatırımlarınız için kenara para ayırmanız daha mümkün olabilir (ülke şartlarında ne kadar mümkünse). Bunları göz önünde bulundurarak elinizdeki imkanlara göre değerlendirme yapabilirsiniz.

Şarkılarımı iyi bir şekilde yayınlamak için bir senedir girdiğim ikilemden maalsef çıkıp bugün CV hazırladım yarın mühendislik başvurularına başlıyorum. Kendimi pes etmiş, kendime yakışmaz halde hissediyorum. Ama bir yandan daha iyi imkanlarda müzik yapabilmem için para kazanman lazım diyorum. Ruhu müzikten yana olup bu duruma düşen arkadaşlardan düşüncelerini almak isterim. Zira kafayı yiyebilirim..
Sakın bırakma. Kimseyi de dinleme. Sabit bir işin yine olsun maddi olarak kendini desteklersin. Ama gerçek amacında da asla vazgeçme. Diyeceğim ama yanlış bir ülkedesin bu konu için.
Coğrafya kaderdir dedikleri sanırım bu olsa gerek.

Geri