Aileyi elektro gitara ikna etmek

Daha önce gitar çalmadım. Elektro gitara başlamak istiyorum. Ailemle konuştum bu konuyu. Ülkemiz şartlarında elektro gitarın değer görmediğini ve gelecekte işime yaramayacağını söylediler.
(Not: İşin parasında değiller. Sadece boşa zaman harcayacağımı düşündükleri için almıyorlar.)

Foruma az önce üye olmuş, 13 yaşındaki genç arkadaşım öncelikle hoş geldin.

Bu durumun "hobi" olduğunu açıklaman lazım. Öncesinde ailenin hobi kavramını biliyor mu, doğru biliyor mu olduğundan emin olmanı öneririm. Ailende örnek verebileceğin farklı hobileri olan kişiler varsa onları referans gösterebilirsin. (resim yapmak, tiyatro ile ilgilenmek, akvaryumculuk vb. sınırsız örnek olabilir)

Zaman harcayacağımız şeylere para getiriyor mu para getirmiyor mu diye bakmıyorsak harcanan zamanın boşa geçtiğine nasıl karar verdiklerini anlamanı ve bize de aktarmanı öneririm.

Gitar çalmak yerine, sana sundukları alternatif(ler) var mı? Varsa nelerdir?

Ek olarak, çevremdeki ebeveynlerde çok karşılaştığım, büyük oranda da haklı oldukları bir konu var. Genç arkadaşlar bir enstrümana heves ediyorlar. Ailesi zaman ve bütçe ayırıp genç arkadaşa gerekli ortamı sağlıyor. Ancak genç arkadaşlar kısa bir süre sonra vazgeçiyor. Bu durum ailelerin hoşuna gitmiyor. Daha önceki ilişkilerinizi gözden geçirdiğinde buna benzer örnekleriniz var mı?

Malum her geçen gün ekipman (gitar, amfi, pedal vs.) fiyatları yükseliyor. Fiyatlar yükseldikçe de aile bütçesinde göze batmasa bile dikkat çekiyor.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Hoşbuldum. Bir hobisi olduğunu bildiğim bazı tanıdıklarım var. Maalesef onlar bu hobileri edindikten sonra düzgün kullanamamışlar. Mesela bir tanesi saz çalmayı öğrenmiş. Arkadaş ortamında sürekli çalması için çağırılmış.(doğum günü,mezuniyet vb.) Bunu örnek vererek benimde bu duruma düşeceğimi, çağırdıklarında ise aramızın bozulmaması için reddemeyeceğimi söylüyorlar.
Ailem gitar öğrenmenin zor ve zahmetli olduğunun farkında. Gitar çalmayı öğrenmenin bana eğlenmekten başka bir getirisi olmayacağını,ancak çok fazla götürüsü olacağını söylüyor.(öğrenmek için geçen zaman, söylemeseler bile ekipmanların maliyetleri vb.)
Karşı çıkmalarının bir diğer sebebi ise ülkemizin sınav ülkesi olduğunu düşünmeleri. Yani bir enstrüman çalmayı öğrenmenin mesleki anlamda işe yaramayacağını söylüyorlar. Ancak ben gitar çalmayı mesleki olarak kullanmak için istemiyorum. Yalnızca hobi olarak çalmak istiyorum.(kendimi geliştirebilirsem mesleki olarak neden olmasın diye düşünmüyorum da değil.)
Aslında ailem bu merakıma saygı duyuyor. Karşı çıkmaların tek sebebi yukarıda da bahsettiğim gibi zamanımı boşa harcayacağımı düşünmeleri.

Mesela bir tanesi saz çalmayı öğrenmiş. Arkadaş ortamında sürekli çalması için çağırılmış.(doğum günü,mezuniyet vb.) Bunu örnek vererek benimde bu duruma düşeceğimi, çağırdıklarında ise aramızın bozulmaması için reddemeyeceğimi söylüyorlar.
Aile yapını tam olarak bilmesem de ilk düşüncemle "henüz öğreniyorum, arkadaş ortamında çalmak için yeterli değilim" diyerek geçiştirilebileceğini düşünüyorum. Çok ısrar ederlerse deneyip çalamadığını gördüklerinde vazgeçeceklerdir.

Gitar çalmayı öğrenmenin bana eğlenmekten başka bir getirisi olmayacağını,ancak çok fazla götürüsü olacağını söylüyor.(öğrenmek için geçen zaman, söylemeseler bile ekipmanların maliyetleri vb.)
Hepimizin hayatta yapmak zorunda olduğu sorumlulukları var. Senin yaşında da bunların başında ders çalışmak geliyor olmalı. Normal hayattaki sorumluluklarını yerine getirmede bir eksikliğin olmadığını farzederek yazıyorum. Eğlenmenin nasıl bir zararı olabilir ki? Gitar çalmayı öğrenirken geçecek bir zaman var ya. Bu sevdadan vazgeçip o zamanda gitar ile ilgilenmek yerine ne yapmanı öneriyorlar? Spor yapmanı mı? Boş bir duvara bakmanı mı? Daha fazla ders çalışmanı mı? Ev işlerine yardımcı olmanı mı? Daha fazla uyumanı mı?

(öğrenmek için geçen zaman, söylemeseler bile ekipmanların maliyetleri vb.)
Maliyetler konusunda hiç bir şey söyleyemiyorum malesef. Ailen çok haklı. Ülkedeki fiyatlar her geçen gün daha ulaşılmaz bir hal alıyor. Bu noktada biraz daha zamana yayıp harçlıklardan arttırıp biriktirerek, bayram harçlıklarını güzel muhafaza ederek ve eğer mümkünse yaz tatili gibi tatillerde basit işlerde çalışarak para biriktirip ailene binecek maddi külfeti azaltmaya çalışabilirsin. Hem ne kadar çok istediğini gösterecektir hem de onların cebinden çıkacak tutarı azaltacaktır.

Karşı çıkmalarının bir diğer sebebi ise ülkemizin sınav ülkesi olduğunu düşünmeleri. Yani bir enstrüman çalmayı öğrenmenin mesleki anlamda işe yaramayacağını söylüyorlar. Ancak ben gitar çalmayı mesleki olarak kullanmak için istemiyorum. Yalnızca hobi olarak çalmak istiyorum.(kendimi geliştirebilirsem mesleki olarak neden olmasın diye düşünmüyorum da değil.)
Ailen bu işi meslek olarak tercih etmenden çekiniyor olabilir. Çok haklılar. Malesef ülkede bu işi meslek olarak yapmak çok zorlu bir yolculuk. Bu nedenle, senin iyiliğini düşündükleri için bundan çekiniyor olabilirler. Bence meslek olarak yapmayacağını vurgulamalısın. Belki yapabilirim vb. cümleler kurarsan bundan çekinebilirler.

Ben "Elektro gitara ilgin varsa elektro gitar çal, klasik gitara ilgin varsa klasik gitar çal. İkisi de ayrı enstrümanlar" diye düşünenlerdenim. Yani "Klasikle başla, sonra elektroya geçersin" yorumunu beğenmiyorum.

Ancak, içinde olduğun durumda maliyeti düşüreceği için (eğer aileni ikna etme konusunda işe yarayacaksa) "Klasikle başla, sonra elektroya geçersin" şeklinde bir yol deneyebilirsin.

Teller, akord etme, temel akorlar, tab okuma, ritimler gibi temel bilgileri ucuz bir klasik gitar ile öğrenip biraz deneyim kazandıktan sonra ailenin sana inancı ve desteği artabilir.

Sorumluluklarını aksatmamak kaydıyla planlı bir çalışma takvimi uygulayacağını, her gün 30dk civarı çalışacağını ve sadece 30dk ayırmanın bir sorun olmayacağını anlatmalısın. Ebeveynini en iyi sen tanırsın. Onların en kolay anlayacağı ve anlayış göstereceği anlatım tarzını sen bilmelisin, bulmalısın.

Kendim de benzer yollardan geçmiş biri olarak kendi hikayemi anlatayım. Kendi ailemi elektro gitar için ikna etmem 1 yıl sürdü yaklaşık. 1 yıl boyunca düzenli olarak yapılan konuşmalar/tartışmalar sonucunda anca ikna edebildim. Muhafazakar bir annenin çocuğu olarak annem ilk başlarda "Başımıza metalci mi olacaksın, otur evinde dersini çalış" gibi bi tutum sergilerken şu an bana kattığı şeylerin farkında ve hobimi yapabilmem için her türlü desteği sağlıyor bana. Kendim de gitar çalarken hiç bi zaman sorumluluklarımı aksatmadım, boş vaktimi harcama şeklim değişti sadece. Eskiden yaptigim gibi oturup bomboş videolar izlemek yerine müzik dinledim, elimden geldiğince teori öğrendim/öğreniyorum ve gitar çalıştım bol bol. Bu benim şahsi fikrim tabii ama ben oturup düzenli gitar çalışmanın da disiplin istediğine inanıyorum. Gitar çalmak zevkli elbet ama istediğimiz şeyleri calabilecek seviyeye gelene kadar saatlerce metronomla düşük hızlarda pratik yapmak o kadar da zevkli değil(en azından benim için). Ayrıca işin mental olarak da büyük bi rahatlatma kısmı da var. Ne zaman canım sıkılsa bir olaya üzülsem gitarı elime alıp 2-3 şarkıya eşlik ederim keyfim yerine gelir, dertlerimden uzaklaşırım. Bence oturup ailenle bu şekilde tane tane konuşursan dinlerler elbet. İyi günler tekrardan

Kendim de benzer yollardan geçmiş biri olarak kendi hikayemi anlatayım. Kendi ailemi elektro gitar için ikna etmem 1 yıl sürdü yaklaşık. 1 yıl boyunca düzenli olarak yapılan konuşmalar/tartışmalar sonucunda anca ikna edebildim. Muhafazakar bir annenin çocuğu olarak annem ilk başlarda "Başımıza metalci mi olacaksın, otur evinde dersini çalış" gibi bi tutum sergilerken şu an bana kattığı şeylerin farkında ve hobimi yapabilmem için her türlü desteği sağlıyor bana. Kendim de gitar çalarken hiç bi zaman sorumluluklarımı aksatmadım, boş vaktimi harcama şeklim değişti sadece. Eskiden yaptigim gibi oturup bomboş videolar izlemek yerine müzik dinledim, elimden geldiğince teori öğrendim/öğreniyorum ve gitar çalıştım bol bol. Bu benim şahsi fikrim tabii ama ben oturup düzenli gitar çalışmanın da disiplin istediğine inanıyorum. Gitar çalmak zevkli elbet ama istediğimiz şeyleri calabilecek seviyeye gelene kadar saatlerce metronomla düşük hızlarda pratik yapmak o kadar da zevkli değil(en azından benim için). Ayrıca işin mental olarak da büyük bi rahatlatma kısmı da var. Ne zaman canım sıkılsa bir olaya üzülsem gitarı elime alıp 2-3 şarkıya eşlik ederim keyfim yerine gelir, dertlerimden uzaklaşırım. Bence oturup ailenle bu şekilde tane tane konuşursan dinlerler elbet. İyi günler tekrardan
Yanlış anlaşılmasın bu arada. Oyle metalci falan da olmadım sonradan. Metalcilikle başlayan müzik seruvenim şu sıralar gitar ağırlıklı müzikle devam ediyor. Al di Meola, Steve Morse, Gary Moore,Jason Richardson ve Jeff Loomis dinlerim bol bol (Bi de pekdegerli Muhammed Suiçmez'i çok severim)

Karşı çıkmaların tek sebebi yukarıda da bahsettiğim gibi zamanımı boşa harcayacağımı düşünmeleri.
ilgi duyduğun, vakit ve emek harcadığın ve en önemlisi KEYİF ALDIĞIN hiçbir şey boşa harcanmış zaman değildir... ve ayrıca o zaman zaten SENİNDİR, ailenin değil

yani isyan et, anarşistlik et demiyorum ama severek yapacağın hevesli olduğun bir şeyin vakit kaybı olamayacağını, her tecrübenin hayat boyu kişisel gelişimine bir faydası olacağını anlat

çok az sayıda tüplü dalış tecrübem oldu, deniz seven bir insan değilim, sürdürmedim ama o birkaç dalış bile hala gözümün önündedir ve o derinleri görmek çok güzel anılar oldu benim için... mesela... ama "aile kafası" ile tam bir vakit kaybı... n'apçaz?

Biz ödev yapacaz diye aileye pc aldırmış bir nesiliz

Enstrüman Çalmanın Faydaları

• Sosyalleştirir.
  • Beyni Çalıştırır.
  • Disiplin Getirir.
  • Öz Güven Geliştirir.
  • Dışavurum İmkânıdır.
  • Her Ülkede Bilinen Tek Dildir.
  • Stresi Uzaklaştırır.
  • Odaklanma Problemine İyi Gelir.
hem ne demiş overkill

''
I have got a secret hidden behind my eyes
A violation tragedy of violence, hate and lies''

Ebeveynler artık ekmeğin aslanın ağzında değil midesinde olduğunu, o aslanın da uzayda olduğunu biliyorlar. Okuyan bir genç olduğunu düșündüğüm için ailen büyük ihtimal ile derslerini etkileyeceğini düșündükleri için bașka sebepler sunmușlar. bu durumda yapabileceğin en iyi șey derslerini yukarda tutup onları ikisinin bir arada gideceğine ikna etmek. ben iyi bir üniversitede okurken sahneye çıkıyordum. babam o zaman bile ne gerek var kafasındaydı. ișe girdim, paramı biriktirdim, evlendim, arabamı aldım. evime gelip yeni gitar aldığımı görünce buna bir sürü para mı verdin dedi :)

Benim babam 9-10 yaşından beri gitar çalıyormuş. Hala da hobi olarak çalıyor. Askerliğini bile orduevinde sahne alarak yapmış. Gerçek hayattaki mesleği başka, sadece hobi olarak çaldı bu kadar yıl boyunca.
Lise yıllarında güzelsanatlar lisesinin sınavlarına girmek istediğimde beni eve kilitlemeye kalkmıştı. :)
Gitar çalmamı hep destekledi, karşılıklı çalıyoruz hala bir araya gelebildikçe. Ancak yıllarca meslek olarak tercih etmemden korktu.
Orta okul yıllarında sınavlarım düşük geldiğinde evdeki gitarları arabasının bagajına indirip sınav haftası boyunca eve getirmediğini de hatırlarım. :)

Babannem öldüğünde, onun evinin ardiyesinde baya kötü durumda babamın ilk gitarını bulmuştum. Tahminen çekoslovak yapımı biraz küçük boyutlu (ancak 3/4 değil) çok kalitesiz bir klasik gitardı. Kırmızı deri softcase'i vardı. O gitarı restore edip götürdüğümde çok mutlu olmuştu. Çoktan 30 yaşını geçmiş, mesleğimi seçmiş olmamın da etkisi olabilir tabi.

Ebeveynler artık ekmeğin aslanın ağzında değil midesinde olduğunu, o aslanın da uzayda olduğunu biliyorlar. Okuyan bir genç olduğunu düșündüğüm için ailen büyük ihtimal ile derslerini etkileyeceğini düșündükleri için bașka sebepler sunmușlar. bu durumda yapabileceğin en iyi șey derslerini yukarda tutup onları ikisinin bir arada gideceğine ikna etmek. ben iyi bir üniversitede okurken sahneye çıkıyordum. babam o zaman bile ne gerek var kafasındaydı. ișe girdim, paramı biriktirdim, evlendim, arabamı aldım. evime gelip yeni gitar aldığımı görünce buna bir sürü para mı verdin dedi :)
Judas Priest'ın gitaristi KK Downing'in uzun süre yaşadığı devasa bir malikanesi vardı (Astbury Hall). Tarihi bir yapı. İçinde şampiyona standardında golf sahası var, öyle bir yerden bahsediyoruz. Herhalde vaktiyle asilzadeler ava çıkıyor filan eğlencesine oralarda... Yani adam bildiğin şato ve arazisini almış kendine.
Bu adama bile ailesinin halen "doğru düzgün bir işe girmediği" için bozuk attığını duymuştum.
Mesele para bile değilmiş demek ki bu noktada. "Bizim dediğimiz olacak" diyen bir kafa altı üstü...
Not: Eve gelen kombi tamircisi benim kütüphanemi görünce "Abi google var artık, buna ne gerek var ki ehehehehehe" demişti. "İyi de ben kombi tamircisi değilim" demedim artık adama. Her bünye, ancak ihtiyacı olan kadarını anlayabiliyor.

• Bu adama bile ailesinin halen "doğru düzgün bir işe girmediği" için bozuk attığını duymuştum.
  • Mesele para bile değilmiş demek ki bu noktada. "Bizim dediğimiz olacak" diyen bir kafa altı üstü...
  • "İyi de ben kombi tamircisi değilim" demedim artık adama. Her bünye, ancak ihtiyacı olan kadarını anlayabiliyor.
"Sert-gerçekçi" veya "çarpıcı-gerçek" ifadesi bu olsa gerek. :)

ve gelen kombi tamircisi benim kütüphanemi görünce "Abi google var artık, buna ne gerek var ki ehehehehehe" demişti. "İyi de ben kombi tamircisi değilim" demedim artık adama. Her bünye, ancak ihtiyacı olan kadarını anlayabiliyor.
Bizim de yerden tavana, duvardan duvara bir kütüphane var... digiturk servisi bakıp bakıp gevşekçe sırıtarak abi hepsini okudun mu sen şimdi ehe ehe demişti. Gel de anlat klasikler, referans kitaplar, ileride okuyacaklarım vs...

Maliyetler konusunda hiç bir şey söyleyemiyorum malesef. Ailen çok haklı. Ülkedeki fiyatlar her geçen gün daha ulaşılmaz bir hal alıyor. Bu noktada biraz daha zamana yayıp harçlıklardan arttırıp biriktirerek, bayram harçlıklarını güzel muhafaza ederek ve eğer mümkünse yaz tatili gibi tatillerde basit işlerde çalışarak para biriktirip ailene binecek maddi külfeti azaltmaya çalışabilirsin. Hem ne kadar çok istediğini gösterecektir hem de onların cebinden çıkacak tutarı azaltacaktır.
Birikmiş 15.000TL param var. Vermeye razı olduğumu dile getirmiştim daha önce.
Hepimizin hayatta yapmak zorunda olduğu sorumlulukları var. Senin yaşında da bunların başında ders çalışmak geliyor olmalı. Normal hayattaki sorumluluklarını yerine getirmede bir eksikliğin olmadığını farzederek yazıyorum. Eğlenmenin nasıl bir zararı olabilir ki? Gitar çalmayı öğrenirken geçecek bir zaman var ya. Bu sevdadan vazgeçip o zamanda gitar ile ilgilenmek yerine ne yapmanı öneriyorlar? Spor yapmanı mı? Boş bir duvara bakmanı mı? Daha fazla ders çalışmanı mı? Ev işlerine yardımcı olmanı mı? Daha fazla uyumanı mı?
Sorumluluklarımı yerine getirmede bir sorunum yok. Gitara ayıracağım zamanda derslerime biraz daha odaklanmamı istiyorlar sadece.
Tavsiye için teşekkürler.
Ebeveynler artık ekmeğin aslanın ağzında değil midesinde olduğunu, o aslanın da uzayda olduğunu biliyorlar. Okuyan bir genç olduğunu düșündüğüm için ailen büyük ihtimal ile derslerini etkileyeceğini düșündükleri için bașka sebepler sunmușlar. bu durumda yapabileceğin en iyi șey derslerini yukarda tutup onları ikisinin bir arada gideceğine ikna etmek.
Yani daha ne kadar yükseltebilirim ki. 96 ortalamanın altında karne getirmedim hiç.

Bizim de yerden tavana, duvardan duvara bir kütüphane var... digiturk servisi bakıp bakıp gevşekçe sırıtarak abi hepsini okudun mu sen şimdi ehe ehe demişti. Gel de anlat klasikler, referans kitaplar, ileride okuyacaklarım vs...
Şu hikayedeki benzerlikler ibretlik... Kütüphaneyi görünce o soruyu sorma eğilimine girme hali de çok tuhaf, benim de başıma geldi.
Tabii daha da ibretlik olan şu: Gitarı görünce onun maliyetine endişelenen ya da "bununla para kazanıyor musun ? (bizim eve vaktiyle gelen temizlikçi kadının tepkisi...) diyen kafa, kütüphaneyi görünce maliyete takılmıyor ? Halbuki o kütüphaneye gömülen paranın da haddi hesabı yok.
Bünyeler, algılar vs...
Çok enteresan bir çalışma vardı Finlandiya'dan. Evinde kütüphane bulunan (okuma alışkanlığı bile değil...) çocukların IQ'su daha yüksek çıkmıştı.
Benim çocukluğum hep büyük kütüphaneli evlerde geçti, envanterini tutardım kafamda kitapların. Benim için kütüphane demek kendini evde hissetmek demek. Başkaları için ise belli ki okuyamama becerisini çağrıştırıyor.

Birikmiş 15.000TL param var. Vermeye razı olduğumu dile getirmiştim daha önce.

Sorumluluklarımı yerine getirmede bir sorunum yok. Gitara ayıracağım zamanda derslerime biraz daha odaklanmamı istiyorlar sadece.

Tavsiye için teşekkürler.

Yani daha ne kadar yükseltebilirim ki. 96 ortalamanın altında karne getirmedim hiç.
Siz bu forumda takılmaya devam edin. Kafası çalışan genç üyelere ihtiyaç var. Profildeki yaş bilginiz doğru diye kabul ediyorum?
Ailenizi biraz şımartmışsınız ne yazık ki:) Talep edin, pazarlık edin vs. Bunu hak ediyorsunuz.
Buradan size elimizden geldiğince yardımcı oluruz. Bu işler böyledir, birilerin yol göstermesi-ilham vermesi işleri kolaylaştırır. Ben klasik gitara başlamadan ailemi elektro gitara ikna edememiştim.
Hangi şehirdesiniz bu arada?

Tamamdır, bu bilgiyi görünce belki orada bulunan üyelerden birinin dikkatini çeker.
Hiç gitar çalmadığınız için bazı taktik yaklaşımlar iyi olabilir. Ben dediğim gibi klasik gitar (naylon telli akustik gitar) ile başlamak zorunda kalmıştım. Hiç çalmamaktan iyidir. Çelik telli akustik gitar daha da iyi olur, çünkü elektro gitara çalım olarak daha yakın bir enstrüman bence. Sıfırdan elektro gitara başlamanın maliyetini de düşürebilir ve aileyi ısındırabilir. Ben elektro gitar için karne-not pazarlığı yapmıştım. Ama elimde sizinki gibi bir para zaten yoktu.
Siz bu opsiyonları düşünün. Bir şekilde bu yaz bir gitar edinip çalmaya başlarsanız bu da bir ilerlemedir.

Hiç gitar çalmadığınız için bazı taktik yaklaşımlar iyi olabilir. Ben dediğim gibi klasik gitar (naylon telli akustik gitar) ile başlamak zorunda kalmıştım. Hiç çalmamaktan iyidir. Çelik telli akustik gitar daha da iyi olur, çünkü elektro gitara çalım olarak daha yakın bir enstrüman bence. Sıfırdan elektro gitara başlamanın maliyetini de düşürebilir ve aileyi ısındırabilir.
Son çare olarak klasik veya akustik gitar ile başlamayı da göz önünde bulunduruyordum zaten. Tavsiye için teşekkürler.
Bir şekilde bu yaz bir gitar edinip çalmaya başlarsanız bu da bir ilerlemedir.
Kesinlikle aynı fikirdeyim.

Geri