Bilgisayara Elektro Gitar'ı Bağlarken Aracı Parçalar

Herkese selam. Üniversiteden aile evine dönerken amfimi yanıma alamadığım için bilgisayara elektro gitarı bağlamaya karar verdim. Kendi bilgisayarımda sadece kulaklık girişi var ve bunun için mikrofon, kulaklık çoğaltıcı ve elektro gitarın kablosunu mikrofon girişine takmak için bir dönüştürücü aldım fakat kafama bir şey takıldı. galiba elektro gitarı mikrofon girişine takınca çalışmıyor. Parçaları aşağıya koydum, yanlışım varsa beni düzeltir misiniz, önerilere açığım? Teşekkürler.

Dosyalar

• 0_org_zoom.jpg
    0_org_zoom.jpg
    85.3 KB · Gösterim: 14
  • 1_org_zoom.jpg
    1_org_zoom.jpg
    86.5 KB · Gösterim: 10
Selamlar, foruma hoşgeldin. Konuyu kafanda güzel planlamışsın. Mantıken doğru bir plan da yapmışsın.

Ancak uygulamada öyle olmuyor malesef. Bu şekilde bağlayıp kayıt vs yapsan sesi kaydeder bilgisayar ancak bu şekilde canlı olarak dinleyerek gitar çalınmaz (gecikme olacaktır) kayıt da yapılmaz.

Amfi modelleme vs olmayacağı için sonuç hüsran olacaktır. 90'lı yıllarda masaüstü bilgisayar alınca kutudan çıkan kablolu dandik mikrofonları klasik gitarın içine yerleştirmekten, elektro gitarı direkt bilgisayarın mikrofon girişine bağlamaya kadar her yönetemi denemişimdir yıllar içerisinde.

Güncel, yaygın ve doğru bulduğum yöntem bir ses kartı alıp gitarı ses kartına, ses kartını bilgisayara bağlamak. (örnek olarak focusrite ses kartlarına bakabilirsin)

Gitarı bilgisayara bağladın diyelim ancak bununla bitmiyor. Sesi nereden duyacaksın? Laptop hoparlörleri veya bilgisayarına bağlı hoparlörler, ev sinema sistemi vb. çözümler ile çalmak istersen yine çok kötü bir deneyim olacaktır. Bu iş için referans monitör hoparlör ve kulaklıklar var. (örnek olarak yamaha hs7 hoparlörlerine bakabilirsin)

Her durumda ciddi bir maliyet oluşacaktır. Amacın düşük bütçeli bir çözüm üretmekse NUX GP-1 gibi kulaklık amfilerine bakabilirsin.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Selamlar, foruma hoşgeldin. Konuyu kafanda güzel planlamışsın. Mantıken doğru bir plan da yapmışsın.

Ancak uygulamada öyle olmuyor malesef. Bu şekilde bağlayıp kayıt vs yapsan sesi kaydeder bilgisayar ancak bu şekilde canlı olarak dinleyerek gitar çalınmaz (gecikme olacaktır) kayıt da yapılmaz.

Amfi modelleme vs olmayacağı için sonuç hüsran olacaktır. 90'lı yıllarda masaüstü bilgisayar alınca kutudan çıkan kablolu dandik mikrofonları klasik gitarın içine yerleştirmekten, elektro gitarı direkt bilgisayarın mikrofon girişine bağlamaya kadar her yönetemi denemişimdir yıllar içerisinde.

Güncel, yaygın ve doğru bulduğum yöntem bir ses kartı alıp gitarı ses kartına, ses kartını bilgisayara bağlamak. (örnek olarak focusrite ses kartlarına bakabilirsin)

Gitarı bilgisayara bağladın diyelim ancak bununla bitmiyor. Sesi nereden duyacaksın? Laptop hoparlörleri veya bilgisayarına bağlı hoparlörler, ev sinema sistemi vb. çözümler ile çalmak istersen yine çok kötü bir deneyim olacaktır. Bu iş için referans monitör hoparlör ve kulaklıklar var. (örnek olarak yamaha hs7 hoparlörlerine bakabilirsin)

Her durumda ciddi bir maliyet oluşacaktır. Amacın düşük bütçeli bir çözüm üretmekse NUX GP-1 gibi kulaklık amfilerine bakabilirsin.
Niyetim yaz dönemi boyunca elimin soğumaması ve pedalım olmadığı için farklı tınıları merak ettiğimden bu yönteme başvurdum. Söylediklerinizi dikkate alacağım. Değerli cevabınız için çok teşekkür ederim.

Yukarda arkadaş ideal olandan bahsetmiş ama kısıtlı imkanlarla ya da geçici olarak niyet ettiğiniz şekilde kullanabilirsiniz. Mikrofon ve kulaklık girişi aynı olan girişi doğru şekilde ayırabilmeniz gerekiyor, bunu yapan aparatı test edin düzgün çalışıyorsa elektro gitar sesi de sistemden gelir. Ortalama bir bilgisayarın ortalama bir dahili ses kartı asio4all gibi bir uygulama ile gecikmesi kabul edilebilir şekilde kullanılabilir. Çok fazla bir şey beklememek gerekiyor.

Burda sorun yine mikrofon ve kulaklık girişinin birlikte olması, bu sistem çalışırken aynı zamanda kulaklığı da kullanabiliyorsanız, ayarlar doğru ise bir amfi simülasyonunu çalıştırdığınızda ortalama bir kulaklıkla sizi idare edecek kadar (elinizi soğutmayacak kadar) sonuç alırsınız. Deneyip araştırmaktan vazgeçmeyin. Bu yukarda bahsettiğim şeyler zaten konu hakkında arama yaptığınız zaman karşınıza gelecek ilk bilgiler...

Geri