Amfisiz Elektro Gitar Solosu Lazım :D

Soru değil gerçekte. İroniyi dile getirmeye çalışmış; ama bunda başarılı olamamış. Gitar sahibi olacak bir şekilde, ama amfi edinecek bütçesi ve desteği yok. Bu durumda "gitarla dımdızlak kalacağım, solo çalmak istiyorum ama amfim olmadan bu iş olmayacağı için ne yapacağım ben?" kafasında bir şeyi dile getirmek istemiş. Ama "Espri değildi " diyerek durumu iyice çıkmaza sokmuş. Çünkü gerçekten bir zorluk yaşayan insanın bunu espriye vurması imkansızmış gibi konuşmuş (bu noktada da saçmalamış...). Espri değilse ne peki bu? Ciddi ciddi amplifiye edilmemiş elektro gitarla solo çalmaktan bahsetmiyorsun sonuçta, ifadenin sonuna gülümseme işareti koymuşsun?
Troll sanılmasınn sebebi bu tutarsızlıklar. Genç bir arkadaş, burada geyik niyetine yazdığını şeyin ciddiye alınabileceğini anlamıyor (veya anlamamıştı). "Kankalar" arası böyle geyik dönüyordur da bu forumda sırıtıyor işte...
Ben soruyu ciddiye alarak da yanıt verdim. Klasik bir amfi şart değil. Bu noktada daha söyleyecek bir şey yok. Düz anlaşıldığı zaman söylediğinin çok saçma bir şey olduğunu farkında değil sanırım, çünkü sonuçta elektro gitar çalmamış daha önce. Kafasında canlanan şekli bu. Benim çocukluğumda da karikatürlerde elektro gitara fiş çizerler, onu prize takılı filan gösterirlerdi.
Troll sanılınca şaka değil demiştim ve gülücük koymamın sebebi ise amfisiz düzgün bir solo bulamamış olmamdı.Bu yüzden tekrar forumu açtım ve bunu yazdım. Umarım anlatabilmişimdir

Troll sanılınca şaka değil demiştim ve gülücük koymamın sebebi ise amfisiz düzgün bir solo bulamamış olmamdı.Bu yüzden tekrar forumu açtım ve bunu yazdım. Umarım anlatabilmişimdir
Amfisiz demiyoruz ona biz iste 🤣 amfisiz solo diye bir şey yok. Saçma. Ama siz saçma olduğunun farkında değilsiniz. Hayal ettiğiniz için öyle bir şey olduğunu sanıyorsunuz. Uçan inek gibi bir şey bu. Akustik gitar veya temiz tonla çalınmış mi demek istiyorsunuz? Elektro gitar sinyali amplifiye edilmek zorundadır. Sesinin bir parçasıdır o bileşen.

Konuyu geçen gün görmüştüm. Troll diye cevap yazmamıştım. Bugün yine görünce ciddiyetsiz bir mesaj yazayım diye girdim ama konu ciddiymiş.

Öncelikle ciddiyetsiz cevabım:
Amfisiz soloyu ağzınla çalabilirsin. Aldığım eğitimlerden birinde temel armoni, solfej vs. çalışırken 4 tane akor bir ritim belirleyip gitarla o akorları dönerken ağzımla üzerine solfej şeklinde melodi mırıldanıyorduk. (bu eğitim çeşidi gerçek ama yine de direkt ağzınla deyip geçseydim çok ciddiyetsiz olurdu)

Daha ciddi bir cevap vermeye çalışayım:
Elektro gitarı amfiye bağlamazsan bir miktar akustik ses çıkar. Ancak bu ses çok çok düşük bir sestir. Zaman zaman (geceleri sessiz olmam gerektiğinde) ben de bu şekilde elektro gitarı amfiye balamadan egzersiz yapıyorum.

Sana bu şekilde kullanmayı önermem. Elektro gitarın sesi amfide oluşur ve gitarı, pena vuruşlarını, notaları, sol el hareketinde bir hata olduğunu vs. amfiden duyup o şekilde öğrenmek doğru olanıdır. Aksi durumda iyi olmayabilir. (kötü olur mu bilmiyorum ama iyi olmayacağı kesin)

Amfilerde clean dediğimiz bir ton ayarı var. Sanki akustik gitar sesi gibi temiz ses çıkıyor. Şarkıların bir bölümü bu ayarla çalınıyor.
Amfilerin bir de drive dediğimiz bir ton ayarı var (bunun adı değişebiliyor, drive, overdrive, distortion, hot vb. olabiliyor) sololar da genellikle bu ayarla çalınıyor.

Gitar ve amfi aldığında her ikisini de kullanabilirsin. Sadece gitara bütçen varsa da kulaklık amfisi, irig gibi daha ucuz alternatifler olabiliyor. Hiç biri bedava değil tabii ki ancak onları araştırmanı öneririm. Forumda oldukça fazla açıklama mevcut.

E-evet bir acemi bile değilim ve yakın zamanda bir elektro gitar alacağım. Lakin bir süre (1,5+ yıl civarı) sonra amfi en azından gitar koçunun son tanıttığı nux kulaklık amfisini ancak alabilirim. Mümkünse bilindik bir solo (amfisiz) rica edebilir miyim ?
gitarla beraber jack kablosu da al. aynı zamanda jack dönüştürücüleri de satılıyor onlardan da alıp eğer laptop veya masaüstü pc varsa onlara bağla. internette guitar rig gibi amfi simülasyonu mu desem öyle programlar var. onlarla birlikte çalabilirsin belki. ya da 250 liraya guitar linkler satılıyor onlarda iş görür. ben aldım ama dönüştürücülerim eksik şuan kullanamıyorum. umarım yardımcı olabilmişimdir.

soruya cevap vermemişim şimdi fark ettim ama belki yardımcı olabilir. ve ayrıca amfiye cidden pek ihtiyaç yok hatta klasik alıp bile metal çalabilirsin ama illa amfi amfi diyorsan bence gitarı daha düşük bir model alıp 3k 4k ya amfiler alabilirsin. ben gitarı alalı 1 ay kadar oldu. gitar cort g110 amfi de 3.5k lık dandik, sadece distortion efekti olan bir amfi ama baya iş görüyor. tabii sen bilirsin. sınav senende başarılar. sınavda stres yapma kaybedersin. iyi günler.

Konuyu geçen gün görmüştüm. Troll diye cevap yazmamıştım. Bugün yine görünce ciddiyetsiz bir mesaj yazayım diye girdim ama konu ciddiymiş.

Öncelikle ciddiyetsiz cevabım:
Amfisiz soloyu ağzınla çalabilirsin. Aldığım eğitimlerden birinde temel armoni, solfej vs. çalışırken 4 tane akor bir ritim belirleyip gitarla o akorları dönerken ağzımla üzerine solfej şeklinde melodi mırıldanıyorduk. (bu eğitim çeşidi gerçek ama yine de direkt ağzınla deyip geçseydim çok ciddiyetsiz olurdu)

Daha ciddi bir cevap vermeye çalışayım:
Elektro gitarı amfiye bağlamazsan bir miktar akustik ses çıkar. Ancak bu ses çok çok düşük bir sestir. Zaman zaman (geceleri sessiz olmam gerektiğinde) ben de bu şekilde elektro gitarı amfiye balamadan egzersiz yapıyorum.

Sana bu şekilde kullanmayı önermem. Elektro gitarın sesi amfide oluşur ve gitarı, pena vuruşlarını, notaları, sol el hareketinde bir hata olduğunu vs. amfiden duyup o şekilde öğrenmek doğru olanıdır. Aksi durumda iyi olmayabilir. (kötü olur mu bilmiyorum ama iyi olmayacağı kesin)

Amfilerde clean dediğimiz bir ton ayarı var. Sanki akustik gitar sesi gibi temiz ses çıkıyor. Şarkıların bir bölümü bu ayarla çalınıyor.
Amfilerin bir de drive dediğimiz bir ton ayarı var (bunun adı değişebiliyor, drive, overdrive, distortion, hot vb. olabiliyor) sololar da genellikle bu ayarla çalınıyor.

Gitar ve amfi aldığında her ikisini de kullanabilirsin. Sadece gitara bütçen varsa da kulaklık amfisi, irig gibi daha ucuz alternatifler olabiliyor. Hiç biri bedava değil tabii ki ancak onları araştırmanı öneririm. Forumda oldukça fazla açıklama mevcut.
teşekkürler

gitarla beraber jack kablosu da al. aynı zamanda jack dönüştürücüleri de satılıyor onlardan da alıp eğer laptop veya masaüstü pc varsa onlara bağla. internette guitar rig gibi amfi simülasyonu mu desem öyle programlar var. onlarla birlikte çalabilirsin belki. ya da 250 liraya guitar linkler satılıyor onlarda iş görür. ben aldım ama dönüştürücülerim eksik şuan kullanamıyorum. umarım yardımcı olabilmişimdir.
Cevap için teşekkürler ve kesinlikle bunu yapacağım

Geri