Elektro Gitarın Saf Sesi İle Diğer Bir Deyiş İle Amplifiye Edilmemiş Hali İle Bilindik Solo Atabilecek Var Mı ?

Uzatmayacağım.
Uzattıkça batıyorum.
Biraz anladınız:)
Elektro gitarın saf sesi yoktur; "temiz ton" diyelim. En kolay ifadesi budur.
Mesele şu ki: Amplifiye edilmemiş gitardan ses çıkmaz. Dolayısıyla amplifiye edilmemiş hali ile kaydedilmiş solo diye bir şey de olmaz. Yani temiz ton da yine amplifiye edilmiş şekilde çıkar. Ama distortion vs efektleri içermez.
Yani, elektro gitarınızı amplifiye edeceğiniz bir cihaz olmadığı müddetçe o asla "elektro" gitar olmayacaktır. Amplifiye edilmemiş çıplak sesi ise akustik gitardan çok daha azdır.
Elektro gitarı o şekilde de çalarsınız, ama keyif vermez. Sesi çıkmaz yani.
Anlatmaya çalıştığımız şey buydu: Elektro gitarı o şekilde çalamayacaksınız istediğiniz gibi. Bir şekilde amplifiye etmek ZORUNDASINIZ.

Reis adam elektro gitardan amfi olmadan çalmak istiyormuş çok uç kafalar
Amacı neymiş ki Allah Allah aslında geceleri bende amfisiz çalıyorum ses kartına takıp kulaklıkla çaldığım oluyor ama çok kafam şişiyor o zamanda kulaklıkta ayrı bir ağırlık yapıyor yani bir nevi amfisiz çalıyorum ama hiç parça önerisi diye sorgulamadım her şey çalınır aslında sadece distortionda yapılan bazı özel teknikler sıkıntı onun dışında çalınır.

Amacı neymiş ki Allah Allah aslında geceleri bende amfisiz çalıyorum ses kartına takıp kulaklıkla çaldığım oluyor ama çok kafam şişiyor o zamanda kulaklıkta ayrı bir ağırlık yapıyor yani bir nevi amfisiz çalıyorum ama hiç parça önerisi diye sorgulamadım her şey çalınır aslında sadece distortionda yapılan bazı özel teknikler sıkıntı onun dışında çalınır.
Gitarın amfisiz de bir tınısı olduğunu sanıyor veya amfi tonunu distortiondan ibaret sanıyor:) Parça önerisi istemesinin nedeni, bu şekilde çalınıp kayıt edilmiş sololar olduğunu sanması:)

Gitarın amfisiz de bir tınısı olduğunu sanıyor veya amfi tonunu distortiondan ibaret sanıyor:) Parça önerisi istemesinin nedeni, bu şekilde çalınıp kayıt edilmiş sololar olduğunu sanması:)
bu şekilde kaydedilen bir solo olmadığının farkındayım sadece bir süre amfi ses kartı pedal vb. alamayacağım için nasıl olacağını merak ettim o kadar

bir amfi ses kartı pedal vb. alana kadar gitar almaya değer mi diye merak ettiğim için sordum ama cevabın için tşk

bu şekilde kaydedilen bir solo olmadığının farkındayım sadece bir süre amfi ses kartı pedal vb. alamayacağım için nasıl olacağını merak ettim o kadar
Artık farkındasınız, evet 🤣
Olmayacak. Kulaklık amfisi vs lazım. 3. kez söylüyorum sanırım.
Daha uygunları da var.

Kaç para ulan bir amfi kaç para!?!?
O gitarını alsın, biz ona bir tane kulaklık amfisi uydururuz . İnsanlık öldü mü birader:) Sadece beklentilerini gerçekçi tutması lazım. Gitarını eline alır almaz solo çalabileceğini zannetmek filan gibi tipik yanılgıları var arkadaşın. Ben de öyleydim, klasik gitarı aldıktan 2 hafta sonra kendimi Randy Rhoads sanmıştım 🤣

sadece bir süre amfisiz takılacaksanız ve gitara yeni başlayacaksanız bence çalınır amfisiz de. en azından amfi alıncaya kadar klavyeye, sapa biraz alışır eliniz, oturup bir soloyu düzgün bir şekilde öğrenebilir misiniz emin değilim. hiç çalmamaktansa amfisiz çalmak daha iyi diye düşünüyorum.

evde sık sık amfiye takmadan çalıyorum, daha çok egzersiz ya da takılmak için.

sonuç olarak diğer üyelerin de belirttiği gibi adı üstünde elektrik gitar. ancak ses alacak bir ekipman bulana kadar kısa süreli çalmanın bir sıkıntı doğuracağını sanmıyorum.

O gitarını alsın, biz ona bir tane kulaklık amfisi uydururuz . İnsanlık öldü mü birader:) Sadece beklentilerini gerçekçi tutması lazım. Gitarını eline alır almaz solo çalabileceğini zannetmek filan gibi tipik yanılgıları var arkadaşın. Ben de öyleydim, klasik gitarı aldıktan 2 hafta sonra kendimi Randy Rhoads sanmıştım 🤣
İlk gitarımı aldığımda eve koşup Scuttle Buttin çalmaya çalışmıştım 0.5 bilgimle, bi anlık SRV olmuştum ya da başıma güneş vurmuştu emin değilim.

Geri