Elektro Gitarın Saf Sesi İle Diğer Bir Deyiş İle Amplifiye Edilmemiş Hali İle Bilindik Solo Atabilecek Var Mı ?

İlk gitarımı aldığımda eve koşup Scuttle Buttin çalmaya çalışmıştım 0.5 bilgimle, bi anlık SRV olmuştum ya da başıma güneş vurmuştu emin değilim.
Orada algılar işlemiyor; başka bir kafada oluyor insan. İyi ki de öyle oluyor. Çünkü öbür türlü hayal kırıklığına uğrardık.
Parası olup da tüketici kafası olan arkadaşalara da bunu anlatamıyoruz zaten. Adam o heyecanı yaşayacak yaşta veya zihniyette değil. "Hayal kırıklığına uğramak istemiyorum" demişti bir tanesi, o yüzden çok seçici davranıyordu filan. Sanki bir fark yaratacakmış gibi. Gerçekten isteyen insan en uyduruk gitarla bile mutlu oluyor o yaşta, erken yaşta başlamanın bir avantajı da bu.

O gitarını alsın, biz ona bir tane kulaklık amfisi uydururuz . İnsanlık öldü mü birader:) Sadece beklentilerini gerçekçi tutması lazım. Gitarını eline alır almaz solo çalabileceğini zannetmek filan gibi tipik yanılgıları var arkadaşın. Ben de öyleydim, klasik gitarı aldıktan 2 hafta sonra kendimi Randy Rhoads sanmıştım 🤣
Hocam sizde mi klasik gitarla başladınız

Hocam bence öyle daha güzel oluyor çok sabit fikirli böyle ille de rock çalacağım demiyorsa kişi bence çünkü başka tarzlara da hakimiyet ve bilgi sağlıyor Rock'tan sıkılırsan flamenko veya klasik müziğe geç. Hem sağ eli ve parmakları daha çok kullanıyorsun klasik gitarda. Akustik gitara mesela çok samimiyet besleyemedim sesi güzel ama işkence gibi geliyor telleri.

Hocam bence öyle daha güzel oluyor çok sabit fikirli böyle ille de rock çalacağım demiyorsa kişi bence çünkü başka tarzlara da hakimiyet ve bilgi sağlıyor Rock'tan sıkılırsan flamenko veya klasik müziğe geç. Hem sağ eli ve parmakları daha çok kullanıyorsun klasik gitarda. Akustik gitara mesela çok samimiyet besleyemedim sesi güzel ama işkence gibi geliyor telleri.
Evet, bence de. Ama işte elektro gitarla çok daha fazla sound üzerinden ilişki kurulduğunda klasik gitar iyi bir tercih olmuyor. Kişisel gözlemim, doğrudan distortion ile elektro gitara başlayanların dezavantajlı olduğu yönünde. Pena ile akustiğe başlamak çok daha iyi bir tercih. Aksi takdirde power chordlar ve komalı bendlerden öteye gidemememe riski artıyor gibi geliyor bana. Hepimiz öyle başlıyoruz tabii, ama o hevesi aldıktan sonra bir yere gidebilmek için klavyeyi tanımak lazım. Klasik gitar bunu sağlıyor.
Akustik ayrı bir kültür. Latin-Akdeniz tınıları bize yakın geliyor; çelik telli akustik ise Kuzey Amerika kıtasının mirasını taşıyor gibi. Blues, country, bluegrass, caz, "fingerstyle" işleri hep oraların sonuçta, dünya çapındaki akustik gitarcılar da hep o kültürden.
Ben pena ile akustik çalmaktan çok fayda gördüm, yakın zamanda akustiği kaldırıp yine naylon telliye döndüm. Onu da artık çok büyük ölçüde pena ile çalıyorum, ama klasik gitar çaldığım dönemde klavyede notaların yerini vs öğrendiğim için de çok fayda gördüm. Sol el olarak da çok zor şeyler var zaten.
Ama belki de en önemlisi, klasik gitar etütlerinin ve parçalarının teorik-armonik içeriğinin kusurusuz olması. Bu sayede kulak eğitiliyor bence, çünkü bizim çok sesli müzik kulağımız zayıf. Arenas I'i bitirmek bu anlamda elektro gitarda pek avantaj sağlamaz belki, ama kulak o sırada tonaliteyi, gerilim ve çözülüşü duymayı öğreniyor.

Geri