Doremusic gitar iade/değişim problemi ile ilgili yardım

Merhaba, yaşadığım durumu anlaşılır bir şekilde anlatmaya çalışacağım. Mart ayındayken doremusic Antalya mağazasına gidip Schecter Nick Johnston gitar baktım. Gittiğimde sadece pembe rengi vardı ve ben de farklı bir renk istediğim ön sipariş oluşturduk. Gitarlar 4 ay sonra geldi ve ilk gitar adresime kargo ile yollandı. Gitarı açtım, baktım, çaldım her şey çok güzel fakat gitarın arkasını çevirdiğimde sapın üzerinde 2.5 cm uzunluğunda çizik gibi bir şey olduğunu fark ettim (Resimleri bırakıyorum).

8A15616C-8BBB-4A18-9AA0-1DA65AFB9FAD.webpIMG_0174.webp

Bu çizik hiçbir şekilde tırnağa ya da ele takılmıyor. Sadece kozmetik problem gibi duruyordu. Daha sonra orada tanıştığım bir çalışanı aradım ve böyle bir durum olduğunu anlattım. Kendisi benden resim istedi ve resimleri gönderdim. Değişim onaylandı ve gitarı gönderdim. Bana depodan yeni bir gitar gönderdiler. 2. gelen gitarı açtım ve baktım ve çalımı aşırı rahatsız (ayarlı olmasına rağmen), Re telinin 6. perdesi, sapın üzerinde veya içerisindeki bir şeyle rezonansa giriyor ve gitarı salladığım zaman sap kısmından her sallamamda demir sesi geliyordu. Gitarda bend yapmak yapmak o kadar güç istiyor ki 10 bin liralık SX gitarımda bile çalması daha rahat. Aynı zamanda ilk gitarın perdeleri açık ara daha parlaktı ve klavyesinde çok gözenek yoktu ve 2. gelen gitarın klavyesi aşırı gözenekli (rosewood gibi) ve perdeler soluk gelmişti. Ben de son kez değişim istedim ve değişim kabul edilmedi. Gitarı göndermemi istediler ben de gönderdim. Gönderdikten bir kaç gün sonra aradılar ve o saptan gelen sesin burgulardan geldiğini söyledi (Burguların kilidi açıkmış). Daha sonra gitarı ben mağazaya geldikten sonra benden imza alarak teslim edeceklerini söylediler. Ben de içime sinmeyen bir gitarı almak istemedim doğal olarak. İade istediğimi belirtince "iade yapılamaz" diye bir cevap aldım. Değişim istediğimde yine aynı cevabı aldım. Bu durumda siz ne yapardınız? Yardımcı olabilecek birileri var mı?

2. Gelen gitardan görseller:
IMG_0230.webp
IMG_0228.webp

IMG_0229.webp

Mesele onların kabul edip etmemesi değil, "rezonansa giriyor" demişsin aynı problem devam ediyorsa ayıplıdır. Diğer mesele eğer iade süresi geçmedi ise direk iade almak zorundalar.

İade süren geçmediyse dediğim gibi tüketici hakem heyetine başvur vakit kaybetmeden. İade süresi içerinde koşulsuz iade almak zorundalar.

İade süren geçmediyse dediğim gibi tüketici hakem heyetine başvur vakit kaybetmeden. İade süresi içerinde koşulsuz iade almak zorundalar.
Aslında istediğim şey değişim ama benim kendim görerek seçip almam. Ama hiçbirini kabul etmiyorlar. Tüketici hakem heyetine başvurmayı düşündüm ama genelde doremusic haklı bulunuyor dediler.

Kime göre neye göre haklı bulunuyor? Ayıplı malın iadesinin zaman aşımı diye birşey yoktur diye biliyorum. Sizin aldığınız malın 10 yıl sonra ayıplı olduğu ortaya çıkarsa yine iade almak zorunda. Hakkınızı kullanın lütfen, önce tatlı dille olmadı hukuki yollarla.

Kime göre neye göre haklı bulunuyor? Ayıplı malın iadesinin zaman aşımı diye birşey yoktur diye biliyorum. Sizin aldığınız malın 10 yıl sonra ayıplı olduğu ortaya çıkarsa yine iade almak zorunda. Hakkınızı kullanın lütfen, önce tatlı dille olmadı hukuki yollarla.
2. Gitarı kozmetik olarak kusursuz olduğu için ayıplı olarak kabul etmiyorlar işte. Haliyle ayıplı olmayan ürüne iade yapmam diyorlar.

Burgu kilidinin gevşek olup titresmesi onu ayıplı urun yapmaz ki. Bu bir üretim hatası değil. Ayrica ilk fotodaki saptaki o çizik görünümü de ağacın doğal lif yapısı. Üst düzey gitarlarda bu tür kozmetik olumsuzlukları olan ağaçları kullanmazlar ama uzakdogu gitarlarda umursamiyorlar. Madem ilk gitarin klavye ağacı daha iyi o zaman mağazaya sorup ellerinde gönderdiğiniz gitar duruyorsa onu istemeyi deneyin nazikçe.

Burgu kilidinin gevşek olup titresmesi onu ayıplı urun yapmaz ki. Bu bir üretim hatası değil. Ayrica ilk fotodaki saptaki o çizik görünümü de ağacın doğal lif yapısı. Üst düzey gitarlarda bu tür kozmetik olumsuzlukları olan ağaçları kullanmazlar ama uzakdogu gitarlarda umursamiyorlar. Madem ilk gitarin klavye ağacı daha iyi o zaman mağazaya sorup ellerinde gönderdiğiniz gitar duruyorsa onu istemeyi deneyin nazikçe.
İlk gitar satıldı dediler bana. O gitarın arkasındaki kusur olmasaydı gerçekten hoşuma gitmişti. Şimdi ömür boyu sevemeyeceğim bir gitarım oldu. Ne heves ederek almıştım oysa..

Ürünün ayıplı olmasına gerek yok hocam, web sitesi üzerinden alımlarda 14 gün içerisinde iadeyi kabul ediyorlar. Mağazadan alımlarda görerek aldığın için iade değil değişim ya da hediye çeki veriyorlar. Mağazadan alınan ürünlerde tüketici hakem heyeti Dore Müzik'i haklı buluyorMUŞ ki bunu sadece Dore Müzik çalışanları değil Cangöz Müzik çalışanları da söylüyor.

Burada problem arkadaş gitarı mağazadan teslim almadı, gitarda da şu anda kusur olmadığını söylüyorlar.

Daha önce böyle bir konuda Tüketici Hakem Heyeti'ne başvuran biri varsa belki yardımcı olabilir.

Ürünün ayıplı olmasına gerek yok hocam, web sitesi üzerinden alımlarda 14 gün içerisinde iadeyi kabul ediyorlar. Mağazadan alımlarda görerek aldığın için iade değil değişim ya da hediye çeki veriyorlar. Mağazadan alınan ürünlerde tüketici hakem heyeti Dore Müzik'i haklı buluyorMUŞ ki bunu sadece Dore Müzik çalışanları değil Cangöz Müzik çalışanları da söylüyor.

Burada problem arkadaş gitarı mağazadan teslim almadı, gitarda da şu anda kusur olmadığını söylüyorlar.

Daha önce böyle bir konuda Tüketici Hakem Heyeti'ne başvuran biri varsa belki yardımcı olabilir.

İade ile ilgili birsey demedim zaten, urun ayıplı değil dedim. Gerisi kendisi ile mağaza arasındaki mesele.

Yarın, gitarı alırken muıhattap olduğum çalışana WP'den tekrar yazacağım. Son kez değişim isteyeceğim. İsteğim kabul edilmez ise THH'ye başvurmayı düşünüyorum.

Son düzenleme:
Tam anlayamadığım tarafı şu oldu ;

Antalya mağazasına uzak mısınız? İkinci gitarı neden görmeden çalmadan depodan gönderilmesini kabul ederek aldınız?
İkinci gitarın da ilki ile aşağı-yukarı aynı olacağını düşünmüştür.
Zaten bence işin en kötü tarafı burası. Hep söylüyorum, KAZIKLANIYORUZ. Sadece Türkiye fiyatı anlamında DEĞİL.

O Endonezya Schecterler 35-40 bin TL'Lik gitar DEĞİL. Vardı ben de, sattım gitarı. O fiyata iki tane Endonezya gitar aldım sonra. Birinde Sire, öbüründe Harley Benton yazıyor. Türkiye'den aldım ikisini de. Peki devasa bir kalite farkı var mı? Hayır. Ama markalara burun kıvırıyor millet.
Yaşanan sorunun özü şu aslında: Bu kadar parayı verince, o markanın belli bir kalitede olacağını varsayıyoruz.
Ama değil. Bu kadar basit.

Aşağıdaki Cort modeli 20 bin TL civarı. Harley Bentonlar 15-20 bin TL bandında sarı sitede.
Bu gitarların ederi bu. Daha fazla para verince daha kaliteli olmuyor.
Schecter, Ibanez (en rezili onlar...)... bu fiyatlarla milleti Endonezya gitarlar üzerinden resmen KAZIKLIYOR.
Almayın o gitarları o fiyata. Daha ne diyeyim.
Bu siteden bir kullanıcının 20 bin TL altına sattığı Kore malı Schecter Strat var. Anlayana...

Tam anlayamadığım tarafı şu oldu ;

Antalya mağazasına uzak mısınız? İkinci gitarı neden görmeden çalmadan depodan gönderilmesini kabul ederek aldınız?

Evet. Depremden ötürü şehrimi terk edip bir süre Antalya'da kaldığım süreç içerisinde gitarın ön siparişini oluşturdum. Gitar geç geldiği için gelene kadar şehrime döndüm. İkinci soruya gelecek olursak, barrios cevabı vermiş. İkinci gitarın da kalite standartları ilkinden farksız olacaktır diye düşündüm (yanılmışım).

İkinci gitarın da ilki ile aşağı-yukarı aynı olacağını düşünmüştür.
Zaten bence işin en kötü tarafı burası. Hep söylüyorum, KAZIKLANIYORUZ. Sadece Türkiye fiyatı anlamında DEĞİL.

O Endonezya Schecterler 35-40 bin TL'Lik gitar DEĞİL. Vardı ben de, sattım gitarı. O fiyata iki tane Endonezya gitar aldım sonra. Birinde Sire, öbüründe Harley Benton yazıyor. Türkiye'den aldım ikisini de. Peki devasa bir kalite farkı var mı? Hayır. Ama markalara burun kıvırıyor millet.
Yaşanan sorunun özü şu aslında: Bu kadar parayı verince, o markanın belli bir kalitede olacağını varsayıyoruz.
Ama değil. Bu kadar basit.

Aşağıdaki Cort modeli 20 bin TL civarı. Harley Bentonlar 15-20 bin TL bandında sarı sitede.
Bu gitarların ederi bu. Daha fazla para verince daha kaliteli olmuyor.
Schecter, Ibanez (en rezili onlar...)... bu fiyatlarla milleti Endonezya gitarlar üzerinden resmen KAZIKLIYOR.
Almayın o gitarları o fiyata. Daha ne diyeyim.
Bu siteden bir kullanıcının 20 bin TL altına sattığı Kore malı Schecter Strat var. Anlayana...

Indo Jackson'lar da öyle. Bir ton paraya soloist alıyorsun, abanoz klavye harika, renk harika, fretler güzel ama sap satin finishinin MIM Jackson ile alakası bile yok. Arka kapağı açıyorsun, uyduruk mini potlar ve switch kullanmışlar. Çin ve Indo gitarlar mutlaka bir yerde hissettiriyorlar memleketlerini.

Geri