Doremusic gitar iade/değişim problemi ile ilgili yardım

Indo Jackson'lar da öyle. Bir ton paraya soloist alıyorsun, abanoz klavye harika, renk harika, fretler güzel ama sap satin finishinin MIM Jackson ile alakası bile yok. Arka kapağı açıyorsun, uyduruk mini potlar ve switch kullanmışlar. Çin ve Indo gitarlar mutlaka bir yerde hissettiriyorlar memleketlerini.
Schecter çok övüldüğü için almıştım. İlk denediğimde neden övüldüğünü anladım. Aslında güzel gitar ama bende şans yok.

Schecter çok övüldüğü için almıştım. İlk denediğimde neden övüldüğünü anladım. Aslında güzel gitar ama bende şans yok.
Ben de sattığım Nick Johnston'dan gayet memnundum. Sorun şu ki onun üçte biri fiyatına aldığım Harley Benton'dan da aynı şekilde memnunum. Üstelik de ondan çok daha hafifi bir gitar. Aynı gitarın HSS'si olsa gözü kapalı bir tane de ondan alırım.
Bu iki gitar arasında kalite farkı olmadığı halde fiyat farkı olması biraz düşündürücü. Sizin yaşadığınız durum Endonezya Schecter ürünlerinde artık kalite kontrolün yalan olmaya başladığını düşündürüyor mesela. Bu da çok can sıkıcı. İşte bu yüzden o marka işine çok takılmamak lazım bu noktada.
Asıl mesele tabii 60 bin TL'lik Endonezya Ibanezler gibi kepazelikler... O gitar 60 bin TL etmez, insan bunu bilince de bu sefer "acaba 90 bin TL'Lik Japon Ibanez o kadar eder mi?" diyor. Muhtemelen hayır.
Ama tüketici bilincimiz çok düşük, o yüzden de biz daha çok Endonezya Schecter, Ibanez, Jackson alırız bu kafayla.
İbretlik olsun diye hep kafama takılan iki gitarı bırakayım şuraya:
Charvel. Thomann fiyatı 37 bin TL

Harley Benton. Thomann fiyatı yaklaşık 13 bin TL.

Türkiye'nin çantacı esnafını suçluyorlar sonra 🤣 Ulan kimi kandırıyorsunuz... Manyetikleri SD takmışsınız ama, aferin...Tamam da bunlar aynı fabrikadan çıkmış olmasın ?🤣

Ben de sattığım Nick Johnston'dan gayet memnundum. Sorun şu ki onun üçte biri fiyatına aldığım Harley Benton'dan da aynı şekilde memnunum. Üstelik de ondan çok daha hafifi bir gitar. Aynı gitarın HSS'si olsa gözü kapalı bir tane de ondan alırım.
Bu iki gitar arasında kalite farkı olmadığı halde fiyat farkı olması biraz düşündürücü. Sizin yaşadığınız durum Endonezya Schecter ürünlerinde artık kalite kontrolün yalan olmaya başladığını düşündürüyor mesela. Bu da çok can sıkıcı. İşte bu yüzden o marka işine çok takılmamak lazım bu noktada.
Asıl mesele tabii 60 bin TL'lik Endonezya Ibanezler gibi kepazelikler... O gitar 60 bin TL etmez, insan bunu bilince de bu sefer "acaba 90 bin TL'Lik Japon Ibanez o kadar eder mi?" diyor. Muhtemelen hayır.
Ama tüketici bilincimiz çok düşük, o yüzden de biz daha çok Endonezya Schecter, Ibanez, Jackson alırız bu kafayla.
İbretlik olsun diye hep kafama takılan iki gitarı bırakayım şuraya:
Charvel. Thomann fiyatı 37 bin TL

Harley Benton. Thomann fiyatı yaklaşık 13 bin TL.

Türkiye'nin çantacı esnafını suçluyorlar sonra 🤣 Ulan kimi kandırıyorsunuz... Manyetikleri SD takmışsınız ama, aferin...Tamam da bunlar aynı fabrikadan çıkmış olmasın ?🤣
O kadar da değil hocam 😄 İki MIM Charvel satın aldım Zuhal'den bu zamana kadar. İkisi de harika gitarlardı, Özellikle sapları çok özgün ve çok konforlu. HB'den çok daha iyi gitarlar olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Aynı mantıkla tipik bir stratın USA Fender'den SX'e kadar aynı tip ve manyetik özelliklerinde yüzlerce modeli var, lakin bir USA Fender ucuz ve orta segment kopyalarından çoookk daha iyi gitar, hatta MIM Fender'le de alakası bile yok. Tabii sizin Fender alerjiniz olduğundan markayı G&L veya Suhr olarak düşünün 😅

O kadar da değil hocam 😄 İki MIM Charvel satın aldım Zuhal'den bu zamana kadar. İkisi de harika gitarlardı, Özellikle sapları çok özgün ve çok konforlu. HB'den çok daha iyi gitarlar olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Aynı mantıkla tipik bir stratın USA Fender'den SX'e kadar aynı tip ve manyetik özelliklerinde yüzlerce modeli var, lakin bir USA Fender ucuz ve orta segment kopyalarından çoookk daha iyi gitar, hatta MIM Fender'le de alakası bile yok. Tabii sizin Fender alerjiniz olduğundan markayı G&L veya Suhr olarak düşünün 😅
Ben bunun tam tersini söylemeye çalıştım aslında. Ama tabii böyle anlaşılması da çok doğal.
Bendeki Harley Benton (çaldığım 3 Harley Benton içerisindeki en iyisi) o kadar özgün ve konforlu ki, bendeki Vigier'nin pabucunu dama atabiliyor çalım rahatlığı konusunda. Muhtemelen biraz şanstı bu, çok düzgün bir gitar denk geldi. Manyetikler kötü ( o fiyata doğal...). Ama çalım, akort tutuşu, entonasyon, işçilik... Bu noktalarda sorun yok gitarda.
Siz MIM Charvel'ların özgün ve konforlu olduğu söylemişsiniz, ama ya bendeki HB de aynen böyle ise?
Yani HB olması tek başına bir kalitesizlik ölçütü değil benim gözümde, hatta tam tersi...
Benzer kaliteyi herifler 2-3 katı fiyata "kaktırıyor" ise? Ben bundan şüphe ediyorum.

Fender allerjim olduğu doğru. Ama bir tane Fender Select serisi Stratım oldu bir süre. Üst düzey bir Strat modeli idi zamanı için, ABD yapımı sonuçta. Fena gitar değildi, ama sattıktan sonra aradım mı? Kesinlikle hayır. Vaktiyle bir Silhoutte (Ernie Ball) geçmişti elimden. Onunla kıyaslanmazdı mesela. Fender Strat denilen nesne de oldukça "overrated" aslında.

Olmasın bence de çünkü charvel'in kafasında meksika malıdır yazıyor. 🙂

Ama demek istediğiniz şeyi anlıyorum.
Evet, benimki biraz abartı, biraz da cehalet (ben fabrika çıkışına bakmadım zaten).
Ama dediğiniz gibi, kastım tam olarak bu değil zaten. Ben daha ziyade marka değeri üzerinden kaktırılan abartıdan bahsediyorum. Açık söyleyeyim, ben o Charvel'i alıp da sonra bu HB'yi görsem deli olurum.

Evet, benimki biraz abartı, biraz da cehalet (ben fabrika çıkışına bakmadım zaten).
Ama dediğiniz gibi, kastım tam olarak bu değil zaten. Ben daha ziyade marka değeri üzerinden kaktırılan abartıdan bahsediyorum. Açık söyleyeyim, ben o Charvel'i alıp da sonra bu HB'yi görsem deli olurum.

Aslında Charvel'de masrafları arttırması kabul edilebilecek birkaç özellik var (manyetikler, compound radius, daha iyi bir köprü vs.) ama bunlar fiyatı 3 katına çıkarmalı mı ondan tam emin değilim.

Zaten Türkiye penceresinden bakınca fender grubu epey sıkıntılı. Hem üretici hem de distribütör firma bizi sırayla düdükleme peşinde gibi.

Aslında Charvel'de masrafları arttırması kabul edilebilecek birkaç özellik var (manyetikler, compound radius, daha iyi bir köprü vs.) ama bunlar fiyatı 3 katına çıkarmalı mı ondan tam emin değilim.

Zaten Türkiye penceresinden bakınca fender grubu epey sıkıntılı. Hem üretici hem de distribütör firma bizi sırayla düdükleme peşinde gibi.
Daha iyi köprü meselesi biraz subjektif. Compund radius da öyle. Yani maliyeti arttırır tabii ama, yeni HB Plus (ST modeller,) hem compund radius içeriyor hem de iyi bir köprü (sanırım?) var. Fiyat bildiğimiz gibi. Manyetikler kesinlikle masraf kapısı ama onları ben de istediğim gibi değiştirebilirim.

Not: Zuhal'den asla gitar almam 🤣

Ben bunun tam tersini söylemeye çalıştım aslında. Ama tabii böyle anlaşılması da çok doğal.
Bendeki Harley Benton (çaldığım 3 Harley Benton içerisindeki en iyisi) o kadar özgün ve konforlu ki, bendeki Vigier'nin pabucunu dama atabiliyor çalım rahatlığı konusunda. Muhtemelen biraz şanstı bu, çok düzgün bir gitar denk geldi. Manyetikler kötü ( o fiyata doğal...). Ama çalım, akort tutuşu, entonasyon, işçilik... Bu noktalarda sorun yok gitarda.
Siz MIM Charvel'ların özgün ve konforlu olduğu söylemişsiniz, ama ya bendeki HB de aynen böyle ise?
Yani HB olması tek başına bir kalitesizlik ölçütü değil benim gözümde, hatta tam tersi...
Benzer kaliteyi herifler 2-3 katı fiyata "kaktırıyor" ise? Ben bundan şüphe ediyorum.

Fender allerjim olduğu doğru. Ama bir tane Fender Select serisi Stratım oldu bir süre. Üst düzey bir Strat modeli idi zamanı için, ABD yapımı sonuçta. Fena gitar değildi, ama sattıktan sonra aradım mı? Kesinlikle hayır. Vaktiyle bir Silhoutte (Ernie Ball) geçmişti elimden. Onunla kıyaslanmazdı mesela. Fender Strat denilen nesne de oldukça "overrated" aslında.
Yani tabii bu gitar isleri son derece oznel. Ben de kısa süre HB Fusion kullandim. O manyetikler gerçekten çok kötüydü. Klavyesinde de tellerin 1.5 mm altina dusmesine mani olacak kadar duzensizlik vardi. Bende iyi bir izlenim bırakmadı ama tabii Uzakdogu gitarlarin tipik ozelligi olarak kötüden iyiye dogru skalada gitarlar cikiyor fabrikadan. Zaten HB kötü gitar demiyorum, fiyatına göre çok şeyler sunabilir. Lakin benim Charvel deneyimim fiyatından bağımsız olarak çok düzgün ve hiçbir mod/ton shaping dertlerine girmeden keyif veren gitarlar olduğu yönünde.

TR fiyatlari Fender ve Gibson grubu gibi bazı markalarda cidden abartılı yüksek, ancak ben onca gitar deneyip kullandıktan sonra fiyat / performans takintisindan vazgeçip gerçekten keyif alabildiğim gitarlarla devam ediyorum. Bunlarin cogu USA olmakla birlikte biri de bence enfes olan Kore Schecter Banshee. Gitar dunyasinin da güzelliği zaten bu; herkesin ayrı ağız tadına cevap veren zengin içerik 🙂

Benimkisi biraz espri laf çarpma yok. 🙂

Ama üstüne verdiğim fark avrupa gidiş/dönüş uçak bileti parası edince ben onu tercih ederim açıkçası.
Buyuk cogunluk öyle alıyor zaten dostum 😀. Hatta öyle ki bizim memlekette Gibson ikinci elde yalnizca yurtdışı ikici el fiyatına göre alici buluyor. Fender daha geniş populasyoma hitap ettiğinden çok temiz ikinci elleri yurtdisi sifir fiyatına yakin fiyata, daha eski ve kullanılmış olanlari büyük ölçüde yurtdisi ikinci el fiyatına alici bulabiliyor.

Vizyonu geniş olanlar nereden alisveris yapiyor hocam?
Benimkisi biraz espri laf çarpma yok. 🙂

Ama üstüne verdiğim fark avrupa gidiş/dönüş uçak bileti parası edince ben onu tercih ederim açıkçası.
Tam buna denk gelen bir deneyim yaşadım dün, anlatmazsam olmaz 🤣
Hotone Soul Press II pedal aldım dün Akasya AVM'deki Zuhal'den. Çok hafif, küçük boyutlu wah/volüm/expression pedal. Switchli bir wah ama o kadar oluversin🙂Hayatımda kullandığım en hafif wah pedalı. Morley Maverick Mini Wah filan hantal kalıyor yanında.
Mağaza elemanı bilgilerimi alırken, bir başka müşteri gelip (bir başka mağaza elemanının da görgüsüz müdahalesi ile...) bir Fender Squire modeli sordu. Sordu ama, bunu sorarken aldığı tavır biraz tuhaftı. "Burada varsa bakayım ama benim için (depodan) çıkarmayın" gibi bir laf etti. Fakat kafa mı güzel, içmeden mi sarhoş bilmiyorum, bunu söylerken sanki bu etraftaki herkesin çok da umurunda olmalıymış gibi yüksek bir sesle, kelimeleri yaya yaya filan söyledi. Mağaza elemanı benim işimi halletmeye çalışıyor o sırada, bu konuşmaya devam etti ve hepimizin onun derdi ile ilgilendiği yönündeki tuhaf tavrını devam ettirir bir şekilde, yüksek sesle ve yine ağzını yayarak:
"Cooort İks İki Baaaaydı Artıııık !" dedi. 🤣
(Not: AI ile şarkı yapılır bu lafa... Tam bu devrin nakaratı olacak cinsten).
Mağaza elemanı ile biz birimize baktık gülmemeye çalışarak.
Cort X2'ye üzüldüm tabii ben ama, neyse...
@V_Bassman'ın söylediği biraz da böyle bir kitle olabilir. Zengin olması şart değil de, kafalar bir tuhaf...

Tam buna denk gelen bir deneyim yaşadım dün, anlatmazsam olmaz 🤣
Hotone Soul Press II pedal aldım dün Akasya AVM'deki Zuhal'den. Çok hafif, küçük boyutlu wah/volüm/expression pedal. Switchli bir wah ama o kadar oluversin🙂Hayatımda kullandığım en hafif wah pedalı. Morley Maverick Mini Wah filan hantal kalıyor yanında.
Mağaza elemanı bilgilerimi alırken, bir başka müşteri gelip (bir başka mağaza elemanının da görgüsüz müdahalesi ile...) bir Fender Squire modeli sordu. Sordu ama, bunu sorarken aldığı tavır biraz tuhaftı. "Burada varsa bakayım ama benim için (depodan) çıkarmayın" gibi bir laf etti. Fakat kafa mı güzel, içmeden mi sarhoş bilmiyorum, bunu söylerken sanki bu etraftaki herkesin çok da umurunda olmalıymış gibi yüksek bir sesle, kelimeleri yaya yaya filan söyledi. Mağaza elemanı benim işimi halletmeye çalışıyor o sırada, bu konuşmaya devam etti ve hepimizin onun derdi ile ilgilendiği yönündeki tuhaf tavrını devam ettirir bir şekilde, yüksek sesle ve yine ağzını yayarak:
"Cooort İks İki Baaaaydı Artıııık !" dedi. 🤣
(Not: AI ile şarkı yapılır bu lafa... Tam bu devrin nakaratı olacak cinsten).
Mağaza elemanı ile biz birimize baktık gülmemeye çalışarak.
Cort X2'ye üzüldüm tabii ben ama, neyse...
@V_Bassman'ın söylediği biraz da böyle bir kitle olabilir. Zengin olması şart değil de, kafalar bir tuhaf...
HB plus stratlar da Schecter’e benziyor sanki. Klavye farklı ama geleneksel strata modern yaklaşmışlar. HB’lere Türkiye’de erişimim olsa alırdım 2 tane.

Aslında burada problem x marka gitar ile ilgili değil bence.

Örnek olarak ben 2 ay önce Dore Müzik mağazasından deneyerek Epiphone ES-335 aldım. Akşam eve geldim kendi ekipmanımda denedim, çalımı vs rahat gelmedi. Ertesi gün mağazayı aradım iade etmek istediğimi söyledim. Aldığım cevaplar:

• Internet'ten değil mağazadan görerek aldığınız için iade kabul etmiyoruz ancak hediye çeki tanımlayabiliriz ya da değiştirebilirsiniz.
  • Tüketici hakem heyetine başvurursanız ki başvuru yapanlar oldu mağazayı haklı buluyorlar.
  • Internet'ten alınan gitarlarda fotoğraf gönderiliyor, müşteri kabul ederse satın alıyor. İade olursa da bir bahaneyle mağaza ürünü kabul etmeyebiliyor.

İade kabul etmemelerinin sebebi de millet alıyor Gibson gitarı gidip programa çıkıyor, kayıt yapıyor sonra iade ediyor. Mevzu buymuş.
Ben uğraşmak istemediğim için amfi ihtiyacım da vardı amfi aldım.

Başlığı açan vintagestrat arkadaşımız ile 4 aydır görüşüyoruz, ben de aynı gitardan aldım, süreci de biliyorum.
Buradaki problem gitar vintagestrat'ın içine sinmedi, ona da gönderdiler mağazada deneyerek almadı.
Cangöz'de bi tanıdık buldum ona soruyorum o da diyor tüketici mahkemesi haksız bulur arkadaşı.

İade için illa gitarda problem olması mı lazım? Gitar sıfır hiç çalınmamış mağazada satılabilir durumda, ama arkadaşın içine de sinmemiş, yenisini gönderebilirler ama 1 haftadır uğraştırıyorlar.

Geri