Open ve Closed Back Kulaklık Farkı

Selamlar,

Şuan hali hazırda kullandığım Fenix marka bir closed-back monitör kulaklığım var. Bu sıralar elektronik müzik prodüksüyonu işlerine biraz merak saldım. Masaüstü referans monitörüm olmadığı ve yakın bir zaman içerisinde de alamayacağım (Yamaha HS5 vb seviyede birşey düşünüyorum ileride) için kulaklığı yükseltmeyi planlıyorum.
İlk sorum open-back ve closed-back kulaklıklar arasındaki fark (kullanım açısından) nedir? Araştırdığım kadarıyla Open-back'leri mix-mastering işleri için, closed-back'leri enstrüman kayıt işleri için daha uygun buluyor İsviçrelibilim insanları. Sizin görüşünüz nedir? Özellikle elektronik müzik gibi, enstrümanın kaydıyla mixing'in çok içiçe olduğu üretimlerde hangisini tavsiye ederdiniz?
Diğer bir soru, dediğim gibi mevcut kulaklığım Fenix marka. Audio Technica ya da Beyerdynamic düşünmekteyim. Bu markalarda fiyat arttıkça sadece kulaklığın gücümü artıyor yoksa ses kalitesi, frekans dengesi vb durumlarda da kalite artışı oluyor mu? Ya da boşver Fenix'te iyidir devam et mi dersiniz? :)

Bir kere elinizdeki kulaklığı madem kullanıyorsunuz onu tutun. Closed back olması nedeniyle kayıtta kullanmaya devam edersiniz.

Mix için ise size tavsiye edebileceğim open back kulaklıklar :
-Audeze MM-100
-Sennheiser HD 600
-AKG K-712 Pro
şeklinde olur.

Bir kere elinizdeki kulaklığı madem kullanıyorsunuz onu tutun. Closed back olması nedeniyle kayıtta kullanmaya devam edersiniz.

Mix için ise size tavsiye edebileceğim open back kulaklıklar :
-Audeze MM-100
-Sennheiser HD 600
-AKG K-712 Pro
şeklinde olur.
Hocam çok teşekkür ederim tavsiyeniz için. Ancak bu kulaklıklardan en ucuzu AKG ve o da 15bin tl yaklaşık, bütçemi aşıyorlar maalesef.

Aşağıdaki daha düşük bütçeli open-back monitörlerden önerebileceğiniz var mı? Ayrıca bu kulaklıkları macbook pro'nun ses kartı besleyebilir mi yeterince?

Beyerdynamic 990 Pro - 250 ohm
Sennheiser HD 400 Pro - 120 ohm
Audio Technica ATH-AVA400 - 35 ohm

Hocam çok teşekkür ederim tavsiyeniz için. Ancak bu kulaklıklardan en ucuzu AKG ve o da 15bin tl yaklaşık, bütçemi aşıyorlar maalesef.

Aşağıdaki daha düşük bütçeli open-back monitörlerden önerebileceğiniz var mı? Ayrıca bu kulaklıkları macbook pro'nun ses kartı besleyebilir mi yeterince?

Beyerdynamic 990 Pro - 250 ohm
Sennheiser HD 400 Pro - 120 ohm
Audio Technica ATH-AVA400 - 35 ohm
Ben açıkçası sorduğunuz kulaklıkları bilmiyorum. Zira hiç dinlemedim/kullanmadım.

Önerdiğim kulaklıklar bildiğim ve iyi kulaklıklar. Kulaklıklar bilindiği gibi alındıktan sonra uzunca süre kullanılan materyaller. Dolayısıyla bütçe vs. ayarlanıp mümkün olduğunca iyisinin alınması gereken cihazlar. Bu duruma özellikle dikkat edilmesinde yarar olduğunu düşünüyorum.

Bu arada Macbook Pro'nun 250 ohm gibi yüksek sayılabilecek empedanslı kulaklıkları yeterli performansla sürebileceği konusunda da bir takım soru işaretlerim bulunmakta.

Ben açıkçası sorduğunuz kulaklıkları bilmiyorum. Zira hiç dinlemedim/kullanmadım.

Önerdiğim kulaklıklar bildiğim ve iyi kulaklıklar. Kulaklıklar bilindiği gibi alındıktan sonra uzunca süre kullanılan materyaller. Dolayısıyla bütçe vs. ayarlanıp mümkün olduğunca iyisinin alınması gereken cihazlar. Bu duruma özellikle dikkat edilmesinde yarar olduğunu düşünüyorum.

Bu arada Macbook Pro'nun 250 ohm gibi yüksek sayılabilecek empedanslı kulaklıkları yeterli performansla sürebileceği konusunda da bir takım soru işaretlerim bulunmakta.
Çok teşekkür ederim hocam.

Merhaba , ön araştırmaların gayet doğru. Açık kulaklıklar sahne genişliği sebebiyle mix için çok daha iyi. Ancak açık oldukları için ses dışarı kaçıyor bu da vokal ya da mikrofona yakın kaydedilen enstrümanlarda arkadan gelen metronom sesi sorunu vb gibi şeylere yol açıyor.

Elinde zaten kapalı bir kulaklık mevcut bunu gerektiği yerde kayıt esnasında kullanırsın.

Eğer ses kartının kulaklık sürücüsü güçlüyse 250ohm 990 Pro öneririm. 7-8 yıldır kullanıyorum çok memnunum.

Geri