Türkiye'deki Gitar Ustaları & Luthierler

ben izmirde oturmaktayım bendede jazz bas var fretler için sorduğumda 30 dolardan 60 dolara kadar fretler olduğunu söylediler onlarda kalite olrak farklılıklar yaratıyor belki bu yüzden olabilir işçiliği dahil ise gayet normal ama iyi bir ustadır hakkını verir

selam arkadaşlar, amerikaya giden kuzenimden kalan gitarımı bir bilenin tavsiyesi üzerine sap, entonasyon vb ayarları için ve fretlerin törpülenmesi için fatih ustaya götürdüm aldığımda gayet memnundum gitardan. aradan bir ay geçti, kalın mi, la,re telleri yine klavyeye değip cızırtı yapıyorlar. bu kadar kısa sürede ayarın bozulmuş olması normalmidir???
ne yapmalı???

Prospekt demiş ki:
selam arkadaşlar, amerikaya giden kuzenimden kalan gitarımı bir bilenin tavsiyesi üzerine sap, entonasyon vb ayarları için ve fretlerin törpülenmesi için fatih ustaya götürdüm aldığımda gayet memnundum gitardan. aradan bir ay geçti, kalın mi, la,re telleri yine klavyeye değip cızırtı yapıyorlar. bu kadar kısa sürede ayarın bozulmuş olması normalmidir???
ne yapmalı???

Gitarı tekrar Fatih ustaya bir götür. Son bir ayar çeksin. Genelde oda diyor zaten. 10-15 gün sonra tekrar getir bızlama olunca ayarlarını düzeltelim diye. Hava degişiminden etkilenebiliyor. Dolayısıyla sapta hafif oynamalar normaldir. Kolay gelsin.

huntam demiş ki:
Prospekt demiş ki:
ne yapmalı???

Gitarı tekrar Fatih ustaya bir götür. Son bir ayar çeksin. Genelde oda diyor zaten. 10-15 gün sonra tekrar getir bızlama olunca ayarlarını düzeltelim diye. Hava degişiminden etkilenebiliyor. Dolayısıyla sapta hafif oynamalar normaldir. Kolay gelsin.

Dediğini yaptım gitarı tekrar götürdüm Fatih ustaya ama yine cızırdamlar var tellerde hiç bir düzelme yok yani. Aslında ustaya bişey söyleyip saygısızlık etmekte istemiyorum yıllarını vermiş sonuçta ama bi bızlamanın halledilmesi bu kadar zor değil diye düşünüyorum. Acaba benim gitarın sapında ciddi bi sorunmu var onuda bilmiyorum. Yine taksim yolları gözüktü. Bekle beni Fatih usta. :D

Arkadaşlar ,

Kıbrısta öğrenci bir arkadaşımız var ve elektro gitarına bakım yaptıracak bir luthier arıyor. size danısacağımız Kıbrıs'ta Luthier varmıdır. yoksa en yakın Mersin veya Adana'da Luthier tanıdığınız varsa adını , telefonunu varsa internet adreslerini verebilirmisiniz...?

yardımlarınız için şimdiden teşekkürler..

Forumun alım-satım bölümünden tuna arkadaştan 6-7 ay önce ibanez rg 2570 e aldım, gitarda pek sorun yoktu ancak ne olur ne olmaz gitarı bakım için rıfat ustaya -bi arkadaşın tavsiyesiyle- götürdüm. Gitarın telleri değişecek ve entonasyon-sap ayarı yapılacaktı. Gitarda öyle ilahi bakım yapılacak havası yoktu telleri değiştirsemde yeterdi ama koskoca rıfat usta burdayken gitarı ciloop gibi yapmadan dönmek olmazdı memlekete, el-alem ne der sonra :) . Ustaya şu gün uçağım var en erken ne zaman alabilirm deyince 4 gün sonra demişti. Anlaştığımız gün gitarı alıp arkadaşlarımın yanına geçmek üzere rıfat ustanın yanına gittim(öğlen hazır olucaktı akşam gittim). Gitar tepede asılı teller takılmış ve klavye parlıyordu. Ben gelince aldı eline gitarı entonasyon yapmaya başladı sapla uğraştı ve elime verdi gitarı bak olmuş mu dedi (usta sensin ben ne biliyim) olmamıştı geri verdim bi daha elime verdi . Üst teller fretlere temas ediyor cıızııırrtt diye ses çıkıyordu her pena vuşumda, rıfat usta ses amfi den gelmiyor zaten ne olucak dedi, ama ses amfidende geliyordu. Sen akoruda yaparsın kendin, artık o " cıızııırrtt "seslerinide bir dahaki gelişinde yaparız dedi.

Pazarlık yapmıştım(bayağı) bakımı 40tl ye yapıcaktı +D'addario (15tl) tel takıcaktı sonra geri aradım dedim sen iyisimi Elixir tak 70 olsun , tamam dedi. 72 tl ödedim. Elixirde asla ve katta indirim olmuyormuş falan anlattı ithal mal falan filan...( sanki D'addario türk malı)

Özetlersem;
1- Ustam o kadar methedilince ben bıraktığım gitarı değil kutsal bir ışık hüzmesi geri almayı ya da anlaşılan zamanda ve gitara uygulanması gereken bakımın bir dahaki rıfat usta bakımına ertelenmediği bir şekilde gitarımı teslim almayı beklemiştim.

2- O 2tl. :metalhead

Bunlar Rıfat Usta ile ilgili görüşlerimdir.
Rıfat usta yapıyor ama geç ama $$$$$$ olsun iyi usta.  :deli

Arkadaşlar, 2004 yılında açılmış bu başlık altındaki mesajları genel olarak inceledim, ancak bu zamana kadar adı geçen bazı mesajlardaki bilgilerin güncelliğini yitirdiğini gördüm. O yüzden sorumu sormak ihtiyacındayım, bazı konuları tekrar ediyorsam da kusuruma bakmayın.

92 model Amerikan Stratocaster Plus'ım var (gold lace sensor'lü). Şimdiye kadar aralıklı olarak bir takım basit ayarlarını kendim yaptım ancak gitarımın artık gerçek bir bakıma ihtiyacı var. Maddi değeri bir kenara, manevi değeri de olan gitara sap-entonasyon ayarı yanı sıra fret değişimi vb. işlemler de gerekebilir, bu sebeple bakım sırasında gitara benim gösterdiğim özeni gösterecek, aynı zamanda da iyi iş çıkaracak bir usta arayışım var. İstanbul için önerilerinizi bekliyorum. Şimdiden teşekkürler.

Metaone demiş ki:
Arkadaşlar, 2004 yılında açılmış bu başlık altındaki mesajları genel olarak inceledim, ancak bu zamana kadar adı geçen bazı mesajlardaki bilgilerin güncelliğini yitirdiğini gördüm. O yüzden sorumu sormak ihtiyacındayım, bazı konuları tekrar ediyorsam da kusuruma bakmayın.

92 model Amerikan Stratocaster Plus'ım var (gold lace sensor'lü). Şimdiye kadar aralıklı olarak bir takım basit ayarlarını kendim yaptım ancak gitarımın artık gerçek bir bakıma ihtiyacı var. Maddi değeri bir kenara, manevi değeri de olan gitara sap-entonasyon ayarı yanı sıra fret değişimi vb. işlemler de gerekebilir, bu sebeple bakım sırasında gitara benim gösterdiğim özeni gösterecek, aynı zamanda da iyi iş çıkaracak bir usta arayışım var. İstanbul için önerilerinizi bekliyorum. Şimdiden teşekkürler.

Selam. Benim tavsiyem Fatih Yılmaz olur. Birçok kez yanında bulundum. Yaptığa işe saygısı çok büyük olan ve müzisyen kökenli oldugu için müzisyenin sıkıntısını çok iyi bilen bir ustadır. Tünel'deki dükkanlara sorsan atölyesini tarif ederler. Zaten kendisi de Tünel'de.
Kolay gelsin.

huntam demiş ki:
Metaone demiş ki:

Selam. Benim tavsiyem Fatih Yılmaz olur. Birçok kez yanında bulundum. Yaptığa işe saygısı çok büyük olan ve müzisyen kökenli oldugu için müzisyenin sıkıntısını çok iyi bilen bir ustadır. Tünel'deki dükkanlara sorsan atölyesini tarif ederler. Zaten kendisi de Tünel'de.
Kolay gelsin.

Hocam, tavsiye için teşekkürler. Bu aralar Tünel'e çıkacaktım zaten, yerini öğrenir uğrarım.

üstad selam, gitar modelin ne, manyetikler ne, daha önce sorun varmıydı toprakla ilgili az bir bilgi verebilirsen bende cevap verebilirim, yosa o toprak problemi; 5 tlden başlayıp, 80 tl ye kadar gider. sevgi ve saygılarımla.

Geri