Enstrüman değiştirmek

merak ettiğim bir şey var ve sanırım en uygun başlık burası...
elektro gitar için konuşursak... basit olarak gitar çalmak için bir gitar, pedal kısmı ve anfiye ihtiyacımız var... peki biz bunalrı ne kadar sıklıkla değiştirmeliyiz? mutlaka bunun için bir kural yoktur ama görüyorum ki alım & satım forumunda herkes devamlı alet değiştiriyo... bunu yaparken kişinin kullandığı tonlar değişiyor, araya yeni alınan alete alışma, adaptasyon süreci giriyor.. tabii ki değişim şart, tek bir tona saplanmak hata ancak bunun da bi ölçüsü olması gerekmez mi? bu konuda görüşleriniz nelerdir?

Elimdeki setup'ın beni hapsettiğini düşünmeye başladığım anda o aletlerden birinin süresi dolmuş demektir bana göre. Mesela yeni bir pedal alırsın ve onunla neler yapabileceğini önceden biraz da olsa kestirebilirsin, ufkun açılmış olur, ama belli bir süre sonra sen elindeki ekipmanın izin verdiği ölçüde gelişimini tamamlamış olursun ve artık o aletler seni kısıtlamaya başlar, işte bu noktadan sonra senin ufkunun yeniden açılması şarttır. Bunun 1-2 yolu var, biri setup'ı geliştirmek veya değiştirmek, onun dışında farklı tarzlarda müzikler dinleyip içinde bulunduğun müziksel ruh halinden çıkıp yeni bir ruh haline girmek. İkisinin de yine ömrü sınırlıdır. Belli bir süre sonra onlar da seni kısıtlamaya başlarsa aynısını yeniden yapmak gerekebilir...

Onun dışında zevk için enstruman değiştirmek de kötü değildir. En azından senin devamlı çaldığın bir gitarın olur, ona dokunmazsın hiç (satmazsın fln.) bir yandan başka bir gitarın daha olur, onu alır satar değiştirir yeni bir gitar alırsın daha sonra onu da değiştirirsin ama herzaman senin sabit bir gitarın olur ayrı bir yerde. Bunu yapmanın bir sakıncası olacağını sanmıyorum...

insanlar arayış içindeler...aldığım ekipmana bir şeyler katarsın ardında o sana katar, geliştirir seni sonara orta bir noktada buluşursunuz.Sonra yeni arayışlar ve deneyimlere atlamak istersiniz.Yeni setuplar eskileri bırakmak yada terk etmek senin elinde.Müzisyen adam çok yönlü olmalı bence...Tabi bu dediklerimin içine finansal kaygılarıda katarak yeni ufufklara yelken açmak güzel.Bne gitarist değilim ama 28 tane klavye değiştirdiğimi de belirtmek isterim...hepsinin bende ayrı bir etkisi katkısı oldu...

kolay gelsin

Ekipman değiştirmek tamamen beklentilerin değişmesinden kaynaklanıyor. Konu elektrik gitar olunca, ve bir elektrik gitradan çıkabilecek seslerin çeşitliliğinide hesaba katınca, herkezin bir arayış içinde olmasını anlamak çokta zor değil

Örnek olarak 4-5 yıl içinde dinleyip çaldığm şeylerin içinde ne ararsan var. Kullandığım setupda buna göre bir evrim gösterdi. Yıllar geçtikçe aletlerden daha fazla anlamaya başlıyorsun, neye ihtiyacın olduğuna daha rahat karar veriyorsun. Tavsiyem ne alırsan al, ilerde satabileceğini düşünüp düzgün bir fiyattan almaya çalış . Benim acemilik dönemimdeki alıp satma işlerinden 300-400 dolar bir zararım oldu. Onun için ilk başta 2. el düşün. Nette gördüğün her aletin hakkında araştırma yap . www.harmony-central.com daki users reviews e bakabilirsin. Acelen olmadığından setup unu kelepir alışverişlerle kurmaya çalış

İngilizcede Urge For Gear Acquisition Syndrome diye ifade edilen, Türkçeye "Acilen Cihaz Edinme İhtiyacı Sendromu" diye çevirebileceğimiz bir müzisyen hastalığı vardır ki şudur:

Bir müzisyen müzikal olarak bir yere varamadığını anladığında suçu kendinde arayacağına ekipmana atar, "bu gitar boktan, bu ampli de yetmiyor artık, son aldığım efekt pedalı da boktan çıktı, istediğim tonları vermiyor" gibi mazeretlerle yola çıkar, yeni satın alacağı gitarın/efektin/amplinin o sorununu çözeceğini zanneder.

Oysa hayatında eksik olan tek şey vardır: Müzik yapmak.

Müzik yapmaya fırsatı/vakti/imkânı/kabiliyeti olmayanlar ha bire o gitar, bu pedal, şu ampli değiştirir dururlar ve umarlar ki her yeni alınan cihaz kendilerine "o" sesi verecek, "o" tarzı verecek.

Doruk ne güzel söylemiş. Tarz cihazda ekipmanda değil, parmaklardadır.

Benim gördüğüm (ve dönem dönem şahsen yaşadığım) odur.

Benim basima gelen eger yeni bir enstruman veya efekt alirsam. Muhakkak kullanma ihtiyaci hissediyorum, o kadar para verdik gorelim hesabi, tabi bu bazen muzigimi olumsuz yonde etkiliyor :D

Mahcem abi çok iyi özetlemişsin eline saglık..
Söyleyecek fazla söz bırakmamışsın bizlere..
Özellikle preamp ve processor konusunda bu olaylar çok daha sıkıntılı yani alınan yeni bir sey yeni heyacanlar yeni ugraşlar yeni zamanlar getiriyor ne biliyim bazen düşünüyorum butun bunlara ugraşana kadar müzik yapmak adına bir seylerle ugraşmak daha mantıklı gibi bence.. Preampslar ve processorlere şimdiye kadar kaç yüzlerce saatimi harcamıştırım :)

• Konu Sahibi Konu Sahibi
öncelikle yorumlarınız için ayrı ayrı teşekkür ederim... nerdeyse hepinize katılıyorum ama bu enstrüman değişikliği kişiye hem artı hem eksiler katıyor... artıları tartışmaya gerek yok... fakat eksiler önemli...
öncelikle zaman kaybı... herhangi bir alet değiştiğinde wareyhanın dediği gibi yüzlerce saat kaybı oluyo istediğimiz tona ulaşmak için... ayrıca ekonomik olarak da çok zorluyo insanı... ben uni. öğrencisiyim ve bu işi ticaret için yapmıyorum... böyle olunca çok fazla alet değiştirme şansım olmuyo... her yıl en fazla bir alet değiştirebiliyorum.. hatta alet alacak param yoksa askı falan değiştiriyorum heyecan bulmak için....
mahcemin bahsettiği söz çok doğru... hersey parmaklarda bitiyo.. ama iyi aletlerle çalışmak her zaman iyi... markası bile olmayan bi uzak doğu gitarın sapı ile mesela ibanezlerdeki wizard sapların tadı ve kolaylığı çok farklı...
sanırım en mantıklısı el altında fazladan bi kaç alet bulundurup onları alıp satmak.. sonucta her aleti sadece magazadaki gibi sınırlı denemeyip ikinci el alarak yeterli süre kullanıp beğenip beğenmeme şansı doğmuş olur...

Geri