Pedalını Göster Ey Turkrockcı :)

Compressor davasini birkac ömür kapattim sanirim.

image.jpg

Compressor davasini birkac ömür kapattim sanirim.

108850 eklentisini görüntüle
Ya ne güzel aradığınızı bulduysanız, hep kafa karıştırıyorlar, sustainer compressor veya limiter compressor, bi de işin içine blend ve tone potanslarını koydular mı al başına belayı. Denemeye kalksan ucu bucağı yok, bir tarafım otur oturduğun yerde diyor, diğer tarafım kaşınıyor. Neyse bi' çay içeyim...

Ya ne güzel aradığınızı bulduysanız, hep kafa karıştırıyorlar, sustainer compressor veya limiter compressor, bi de işin içine blend ve tone potanslarını koydular mı al başına belayı. Denemeye kalksan ucu bucağı yok, bir tarafım otur oturduğun yerde diyor, diğer tarafım kaşınıyor. Neyse bi' çay içeyim...

Tesekkürler. :)
Compressor konusu gercekten enteresan bir konu ve Drive pedali almaktan daha zor bence, isin icinde cok fazla parametre var. Bildigimi özet geceyim:

Cmatmods Deluxe Compressor'u yaparken Ross'un efsanevi compressor'unu baz almis. Fakat daha kaliteli parcalar kullandigini, bu sayede daha versatil bir pedal elde ettigini söylüyor. Ross ekolu da VCA dedigimiz "Voltage Controlled Amplifier" kullanan compressor sinifindan. Bu siniftaki compressor'ler icin "en versatil, tonu minimum degistiren compressorler" diyebiliriz. Bu sinifa, kimse kusura bakmasin ama gürültüden sesini bile acamadigimiz MXR Dyna Comp falan da dahil. Keeley 4 Knob da Cmatmods gibi, cok benzer pedallar, bu siniftan.

Optical Compressors sinifinda ise Diamond Comp, Pigtronix Philosopher's Tone gibi compressorler de var ki cok severim. Bunlarda response time biraz uzun, fakat tonlari yine dogal.

Aradiginiz cok özel birsey yoksa, sinyal bazinda amplitude hesaplari yapmiyorsaniz normal bir compression-sustainer isinizi görecektir diye düsünüyorum. En ucuza en iyi pedallardan ikisi Mooer'in sari compressor'u ve Hotone'un yine yanlis hatirlamiyorsam sari olan compressor'leri. Bir adim ötesi Pigtronix gibi markalarin optical compressorleri ve yine bir adim ilerisi Ross ekolü.

Blend'e pek isim düsmüyor, Attack genelde saat 11 yönünde bende, Tone potansini da Strat-Superstrat farkindan dolayi olmazsa olmaz olarak görüyorum. Clean EQ gibi manyetik degisimlerinde benim icin cok cok önemli. Pigtronix'de Treble olarak var, Ross tarafinda Tone olarak genelde.

Ben compressor isini cidden cok seviyorum, ucuz compressor ise cok tehlikeli, adami sogutuyor...

Tesekkürler. :)
Compressor konusu gercekten enteresan bir konu ve Drive pedali almaktan daha zor bence, isin icinde cok fazla parametre var. Bildigimi özet geceyim:

Cmatmods Deluxe Compressor'u yaparken Ross'un efsanevi compressor'unu baz almis. Fakat daha kaliteli parcalar kullandigini, bu sayede daha versatil bir pedal elde ettigini söylüyor. Ross ekolu da VCA dedigimiz "Voltage Controlled Amplifier" kullanan compressor sinifindan. Bu siniftaki compressor'ler icin "en versatil, tonu minimum degistiren compressorler" diyebiliriz. Bu sinifa, kimse kusura bakmasin ama gürültüden sesini bile acamadigimiz MXR Dyna Comp falan da dahil. Keeley 4 Knob da Cmatmods gibi, cok benzer pedallar, bu siniftan.

Optical Compressors sinifinda ise Diamond Comp, Pigtronix Philosopher's Tone gibi compressorler de var ki cok severim. Bunlarda response time biraz uzun, fakat tonlari yine dogal.

Aradiginiz cok özel birsey yoksa, sinyal bazinda amplitude hesaplari yapmiyorsaniz normal bir compression-sustainer isinizi görecektir diye düsünüyorum. En ucuza en iyi pedallardan ikisi Mooer'in sari compressor'u ve Hotone'un yine yanlis hatirlamiyorsam sari olan compressor'leri. Bir adim ötesi Pigtronix gibi markalarin optical compressorleri ve yine bir adim ilerisi Ross ekolü.

Blend'e pek isim düsmüyor, Attack genelde saat 11 yönünde bende, Tone potansini da Strat-Superstrat farkindan dolayi olmazsa olmaz olarak görüyorum. Clean EQ gibi manyetik degisimlerinde benim icin cok cok önemli. Pigtronix'de Treble olarak var, Ross tarafinda Tone olarak genelde.

Ben compressor isini cidden cok seviyorum, ucuz compressor ise cok tehlikeli, adami sogutuyor...

Çok güzel cevap.
Yüksek drive durumlarında compressor kullanmayı çok tercih etmiyorum, zaten ses yeterince kompresli oluyor. Ekstra compressor kullanınca "vıcık vıcık" bir ses oluyor gibi geliyor bana. Daha ziyade hafif overdrive ve clean kullandığım tonlarda ise resmen kulak arıyor, özellikle uzun süren sahnelerde ve funk vs gibi ritimlerde olmazsa olmazım oluyor. İşin blend kısmı da hafif overdrive için kullanıyorum, çok da çalım dinamiğini düşürmeden % 50-60 karışımlı hali tadından yenmiyor.
Genelde single coil gitarlarla çaldığımdan da attack hadisesi hep standart.
Bu nedenle uzun süredir barber tone press kullanıyorum, gayet de götürüyor :)
Bu kompresördeki gürültü hadisesi de kanımca sustain hadisesi ile ilgili, sustain ne kadar açıksa o kadar gürültü çoğalıyor.

Barber Tone Press de yine Ross ekolünden, yani VCA. Üst sinif bir alet oldugu icin, götürmekten öte kapatmayi unutacagimiz cinsten bir alet... Gürültü konusunda da sustain/attack dengeli olmak zorunda kaliyor. Diger türlü dediginiz gibi gürültü yapmakta. Ortada bir sinyal varsa, buna gürültü de dahil, hepsini güclendiriyor. MXR Dyna Comp gibi cihazlarda komponent kalitesi de düsük oldugu icin gürültüsüz ton ayarlamak cok cok zor oluyor. Keeley, Barber, Pigtronix, Empress, Cmatmods, Mxr (Custom Comp Deluxe vs.) gibi markalarin ürünleri bu acidan cok cok avantajli.

Zamaniniz olursa ve denemediyseniz Pigtronix Philosopher's Tone'a da bir bakin derim, tabi ben 'Grid' olayindan hic hazetmiyorum, o kapali durumdaydi bendeyken. Gerci simdi Micro'sunu yapmislar Grid yok, tam benlik.

Barber Tone Press de yine Ross ekolünden, yani VCA. Üst sinif bir alet oldugu icin, götürmekten öte kapatmayi unutacagimiz cinsten bir alet... Gürültü konusunda da sustain/attack dengeli olmak zorunda kaliyor. Diger türlü dediginiz gibi gürültü yapmakta. Ortada bir sinyal varsa, buna gürültü de dahil, hepsini güclendiriyor. MXR Dyna Comp gibi cihazlarda komponent kalitesi de düsük oldugu icin gürültüsüz ton ayarlamak cok cok zor oluyor. Keeley, Barber, Pigtronix, Empress, Cmatmods, Mxr (Custom Comp Deluxe vs.) gibi markalarin ürünleri bu acidan cok cok avantajli.

Zamaniniz olursa ve denemediyseniz Pigtronix Philosopher's Tone'a da bir bakin derim, tabi ben 'Grid' olayindan hic hazetmiyorum, o kapali durumdaydi bendeyken. Gerci simdi Micro'sunu yapmislar Grid yok, tam benlik.
:) işte bi de küçülttüler mi hadi bi daha hahaha

s-l640.jpg

Yolda geliyor, cok begenerek aldim. HOF'da olmayan "Royal, Parliament, Passage, Seasons" reverb tipleri cok basarili. Ambient islerini pek sevmedigim icin, klasik reverb, bana gore. Ambient istersem de TonePrint var, ona istedigimi atayabilirim. Bir de pedalin ön tarafina TC Electronic yazmamislar, nedense... Thomann'da 41 yorumdan yildizli pekiyi almis, düsük puan veren olmamis. Gercekten güzel pedal.

Reverb konusuna da baya zaman ayirdim, kisaca denediklerimi özet geceyim:
1) TC Electronic Hall of Fame: Bence fena reverb degil, bir süre kullandim. Fakat Arena'daki opsiyonlar beni cekti.
2) Digitech Polara: Lexicon'dan yamuk olmaz, cok güzel reverb bu. Biraz daha ambient islerine yakin diye almadim.
3) TC Electronic T2 (Trinity): Bu aleti ambient seven varsa alsin, purist tipler icin fazla deneysel.
4) Digitech Supernatural: Üretimi yok, ikinci el vardi bir tane onu denedim. Trinity tadinda ambient, deneysel. Cok güzel.
5) Neunaber Immerse: Ilk olarak aklimda bunu almak vardi, demolar ve videolar harika. Fakat biraz Hi-fi bir tinisi var, dogal gelemedi bana sonunda. Hall ile Spring modellemesi arasinda bir fark yok denecek kadar az mesela. Spring isterseniz, Spring gibi tinlamiyor.

Strymon, Eventide falan denemedim, büyük boyutlu Processor tipli pedallardan hoslanmiyorum. EHX'in Cathedral modelini de begendim ama dedigim gibi büyük pedallar, gerek yok. EHX Holy Grail falan sevmedim.

Yabanci forumlarda Polara ile Immerse arasindaki karsilastirmada biri söyle bir yorum yazmis, cok hosuma gitti:

- Neunaber Immerse ile calarken uzayin sonunda duvarlar varmis gibi, ton carpip geri dönüyor, bu sebeple Tail daha parlak geliyor. Digitech Polara'da ise uzayin sonunda duvarlar yok, Tail daha karanlik, daha derin bir reverb var.

Neyse, ben Arena ya da Polara diyorum, kendi zevkime göre.

Söyle bir videoyla sonlandiralim:

Son düzenleme:
Geri