Pedalını Göster Ey Turkrockcı :)

Benim merak ettiğim bir kaç şey var bu setup'la ilgili.
Sinyali önce compressor 'e sokup sonra sonic stompa sokmak birbirlerine çok aykırı ve tam ters şeyler değil mi?
Ton nasıl bir hal alıyor üst üste uygulayınca?

Birde eq flat mi kullanıyorsunuz? Sinyali flat hale mi getiriyor yoksa sadece hafif bir boost için mi orada var?

Eq flat ama biraz bassları güçlü kullanırım, compressorle tonu sıkıştırıp sonic stompla biraz berraklaştırıyorum, ki sonic stompun asıl amacı da kablonun içinden dağınık şekilde gelen sinyali, aynı hizaya getirip amfiye veya sisteme yollamak, bunla ilgili de çok kurallara bağlı kalmıyorum, kulağa ne hoş gelirse güzeli odur diyenlerdenim. Sadece chorus, reverb, delay gibi effectler send/return den girilmeli bence, gerisi zevke kalmış..

Benim merak ettiğim bir kaç şey var bu setup'la ilgili.
Sinyali önce compressor 'e sokup sonra sonic stompa sokmak birbirlerine çok aykırı ve tam ters şeyler değil mi?
Ton nasıl bir hal alıyor üst üste uygulayınca?

Birde eq flat mi kullanıyorsunuz? Sinyali flat hale mi getiriyor yoksa sadece hafif bir boost için mi orada var?

Ozgur bey merhabalar;

Sonic Maximizer ile ilgili genel bir soru oldugu icin ben atlayip yanit verme istedigi duydum kusura bakmayiniz(kufretmek serbest) :

Sonic maximizer ile compressor birbirine aykiri degil hatta tamamen ayri iki sey. Compressor sinyalin genligini belirli bir araliga(dynamic range) normalize ederek farkli frekanslardaki adamlarin esit volume ile duyulmalarini saglar ve dedigim gibi genlik uzayinda is gorur. Sonic Maximizer ise bambaska bir ise yarar ve genlik degil frekans uzayinda is yapar. Hoparlor'un frekans cevabi genelde dusuk frekansli seslerin kulaga daha once varmasina sebep olur, halbuki hoparlore varana kadar sinyalde boyle bir sorun olmaz. Sonic maximizer sinyali baz frekansi ve harmoniklerine ayirip(yani tam frekans katlarina), baz frekansa ve dusuk frekansli harmoniklere "delay" yani geciktirme uygular ve hoparlore boyle gonderir, yani hoparlorun yaptiginin tam tersini sinyal hoparlore varmadan yapar. Boylece iki etki birbirini goturur ve ses hoparlorden ciktiginda tum frekanslari faz farki olmadan yani ayni anda duyarsiniz ve teoride daha temiz bir ses cikar. Ikisinin birbirini etkileme gibi bir durum soz konusu degil yani.

Bu arada ben bir arkadasimin vasitasi ile tesadufen Sattas grubunu dinledim ve pek hoslandim. Eger bu forumdaki Erdem bey o Erdem beyse(ki soyadlari ayni) kendisini tebrik ediyorum. Reggae calip sonic blue/sea foam green gibi renklerde gitar calan bir adam muhakkak iyi adamdir(muzik zaten pek hos ona lafimiz yok) kendisini tanimadan selam ediyor, saygilar sunuyorum. Leopar desenli pedalboard'unu da gule gule kullanmasini diliyorum. Nice muzikli yillara.

Fiyatına göre performansı oldukça iyi..USB yoluyla ton yükleme(toneprint) çok hoş bir özellik, siteyi sürekli güncelliyorlar, en son Steve Vai'ın yazdığı bir tonu yükledim gayet iyiydi. Daha pahalı bişey dersen Strymon veya Eventide önerebilirim.

Eq flat ama biraz bassları güçlü kullanırım, compressorle tonu sıkıştırıp sonic stompla biraz berraklaştırıyorum, ki sonic stompun asıl amacı da kablonun içinden dağınık şekilde gelen sinyali, aynı hizaya getirip amfiye veya sisteme yollamak, bunla ilgili de çok kurallara bağlı kalmıyorum, kulağa ne hoş gelirse güzeli odur diyenlerdenim. Sadece chorus, reverb, delay gibi effectler send/return den girilmeli bence, gerisi zevke kalmış..

Anladım teşekkürler detaylı bilgiler için.
Peki ikiside sürekli açık mı?
Ben ilk zamanlar sürekli compressoru açık bırakırdım artık sadece efekt gibi kullanıyorum. Çünkü doğal crunch tonlarını çok özlediğimi farkettim compressiz salaş salaş :)
Yani funky ritim falan atmam gerekirse ancak abartılı bir compressor açıp riff bitince kapatıyorum.

Basligi sabote etmek gibi olmasin ama bir cesit "gosteris" yapmak icin en uygun baslik budur diye buraya postaliyorum. Efendim biliyoruz rack uniteleri diye arcelik buzdolabi buyuklugunde rack tasiyan abileri ,hepimiz Akmar gibi bir yerde tesadufen dergilerden gorup ic gecirmisizdir. Sonra evdeki zoom processor'un portleyen isiklarina huzun ve umutsuzluklan da bakmisizdir. Neyse...

1992'de Guitar Player dergisinin bir sansli okuyucusuna cekilis/kura ile "dagittigi" aletlere bakar misiniz? Hic kasmayip Vai'nin butun rig'ini vermisler bir sansli abiye. Ulan biz bir sene kupon toplayip saman kagida basili ansiklopedi topluyorduk o zamanlar beyaw...Aletlerin o zamanki ederi 25000 dolarmis simdi yaklasik 41000 dolar ediyor. Acep kim kazandi? Ne sansli insanlar var yahu...
270805_244750392203428_541933_n[1].jpg

Compressor kullanımını araştırdım bende insanlar nasıl kullanır eder diye.
2 ' ye ayrılırmış compressor pedalları. Stüdyo tipi kullanılan ve sürekli açık bırakılan tondan hiç kırpmadan sadece hafif bir compression 'a sokan cihazlar (tabi zaman içerisinde bunlar efekt pedallarına kadar küçültülmüş) , birde efekt gibi tonu değiştiren compress eden ama kendi renklerini katan compressor 'ler olarak. 2. ye örnek olarak mxr dynacomp, boss cs3 falan veriliyor. Bir yerlerde okudum buraya da yazayım ufak bir bilgi olarak dursun istedim. Yani aslında mxr dynacomp boss cs3 gibi cihazları sürekli açık tutmak sürekli compressor 'un fazla ca açık olmasının yanında cihazların kendi rengini de sürekli tona kattığınız anlamına geliyor.

scalloped 'da bulunan carl martin compressor limiter sanırım 1. ye örnek. Çok profesyonel cihaz.

Begendim efendim, pek begendim, ama Axe FX kismini degil(hos MIDI foot controller belki de baska birseyi control ediyordur), soundblox envelope filter'i begendim asil. Ben bu source audio pedallari nedense cok seviyorum, hele ki multiwave distortion pedali pek ozgun, hic bir seyin taklidi degil. Neyse gule gule kullaniniz, muzige yatirim yapan adama saygimiz sonsuz. Allah daha da iyilerini nasip etsin...

Son durum;

IMAG0931_zps75e526ee.jpg

DS1 yerine BB+, JH Wah yerine de optik bir wah düşünüyorum. Onun dışında memnunum tonlardan. TS9 True Bypass Baked mod. İnanılmaz pedal. Overdrive sularında dolaşan, sahnede pop çalan arkadaşlara tavsiyemdir. Pedallar sırasıyla;

Boss BCB60 - Dunlop Jimi Hendrix Signature Wah - Whammy II - DS1 ADD+ Mod - TS9 Baked Mod - Zoom MS50 - Boss DD3 - BBE Sonic Stomp (Sonuncusu sahnede kullanmak için MS DI Box).

Aykan abi çok iyi olmuş set-up :) Benim elemanlar da aşağıda ve bir de sorum olacak Zoom MS50 ya da MS100 ikisinden birini alıp benim Tri A.C. ve CryBaby Classic'in yanına eklesem zaman tabanlı efektleri ve modülasyon efektlerini çözmek için küçük ama yeterli bir set-up olmuş olur mu ? :)

nzbz.jpg

Geri