Pedalını Göster Ey Turkrockcı :)

Çok pedal değiştirdim, forumda bilen arkadaşlar vardır.Aldığımı beğenmedim sattım, elimden geçen çok güzeller pedallar da oldu.Daha sonra anladım ki bu iş şakasız espirisiz fetiş yani.Modulasyon çeşitliliği müzik tarzlarında farklılık gösteriyor o işin ayrı bir boyutu fakat aradığımın lambalı amfi fender tonu anladım.İçimden alayım bir boss prosesör kurtulayım dediğim bin defa falandır.Ms shakti reklamı gibi olacak ama bu alet mükemmel. @forbidden_city üyesinin tanıtımından yola çıkarak az çok bilgi sahibi oldum.Bu pedalı, korg blackpitch tuneri,özellikle kontrolü kolay,biraz da hırçın wah pedalı olarak Morley'i öneriyorum.Delayi sık kullanmadığım için fiyat performansa kaçtım.Pedalların tamamının true bypass olmasına dikkat ettim.Son hali bu şekilde.Pedal almayı-satmayı artık düşünmüyorum.Tarz karmaşası içindeki arkadaşlara tavsiyem bu setup.İyi bir return girişli amfi ile tamamladıktan sonra bu iş tamamdır.Compressor artık kullanmıyorum,eklediği dip gürültüsünden,kaliteli bir şey almadıktan sonra alınan pedalların tonu omuzlayıp götürmesinden dolayı compressor pedalına lanet ederek sattım.İleride Carl Martin'in compressorunu ihtiyacım olursa kullanmayı düşünebilirim.
11111.jpg

Bahsettiğiniz durum çok pedalın olduğu durumda diye biliyorum.
Tam olarak öyle değil o iş hocam. Konu temelde kablo boyu. Gitardan pedala, pedaldan amfiye toplam kablo boyu baya bir uzuyor gidiyor. Bu da tiz frekansların kaybına sebep oluyor. True bypass pedallar aktif değilken kablo boyunuzu uzatmaktan başka bir işe yaramıyorlar. Bir adet buffer pedalı veya buffered bypasslı pedal tonunuzun tiz frekanslarını geri getirecektir. Ancak çoğu fuzz pedalı buffered pedal devamında kullanıldığında kötü sonuç vermektedir bunu da gereksiz bilgi olarak paylaşayım.

Tam olarak öyle değil o iş hocam. Konu temelde kablo boyu. Gitardan pedala, pedaldan amfiye toplam kablo boyu baya bir uzuyor gidiyor. Bu da tiz frekansların kaybına sebep oluyor. True bypass pedallar aktif değilken kablo boyunuzu uzatmaktan başka bir işe yaramıyorlar. Bir adet buffer pedalı veya buffered bypasslı pedal tonunuzun tiz frekanslarını geri getirecektir. Ancak çoğu fuzz pedalı buffered pedal devamında kullanıldığında kötü sonuç vermektedir bunu da gereksiz bilgi olarak paylaşayım.
Örneğin korg tuner'i(truebypass)Boss tu 3 ile değiştirsem? Pedalın yeri önemli midir,ilk pedal olmasını kastediyorum.

Örneğin korg tuner'i(truebypass)Boss tu 3 ile değiştirsem? Pedalın yeri önemli midir,ilk pedal olmasını kastediyorum.

Çok da önemli değil yeri. 5 metreden fazla olmasın buffer'a ulaşana kadar kablo yeter. Ayrıca @CrimsonKing 'e katılıyorum günün sonunda tonundan memnunsan birileri sana şunu yapmalısın bunu yapmalısın demesi çok anlamsız. Ancak fizik bu 1m kablo ile gitarı direk amfiye bağladığındaki tonu ne yazık ki arada 10m kablo varken alamıyorsun, özellikle high freq. direk gidiyor. Yani true bypass dediğimiz olay o kadar da true bypass değil :) Ama tonundan memnunsan böyle bir eksiklik hissetmiyorsan tonunda hiç de gerek yok. "Don't fix if it's not broken" kısacası.

Shakti sürekli aktif değil,olsa bile true bypass o da,preamp olmasıyla ilgiliyi farklı bir durum mu var?
True bypass denilen mevzu pedal devre dışıyken sinyalin kablodan kabloya devreden geçmeden iletilmesi mevzusu. Yani pedal kapalıyken arada pedal yokmuş gibi oluyor. Pedal sürekli açık olsa haliyle sinyal devreden geçiyor olacak crimson bunu demek istiyor.

True bypass denilen mevzu pedal devre dışıyken sinyalin kablodan kabloya devreden geçmeden iletilmesi mevzusu. Yani pedal kapalıyken arada pedal yokmuş gibi oluyor. Pedal sürekli açık olsa haliyle sinyal devreden geçiyor olacak crimson bunu demek istiyor.
O halde,True bypass pedallarım açıkken sorun yok, pedalların hepsi kapalı durumdayken en az bir pedal açık olmalı ki sinyal bir pedaldan güç alsın.O zaman şöyle bir durum oluşmalıdır ki bütün pedallar kapalı şekilde gitar clean tondayken,delayi açtığımda tizler belirginleşecek,kapattığımda(bütün pedallar kapalı) ise pedalları true bypass seçtiğim için tizler kaybolacak.Ama morley beni bundan kurtarıyor durum böyle midir?

Geri