Ekipmanımızın Serial No sunu nerden teyid edebiliriz.?

ekipman derken kullandığımız müzik enstrumanı,elektronik cihaz vs. ler için internette "serial no" sunu sorgulayabileceğimiz bir site bilen var mı..? ( yani bunu istememin esas amacı satınalacağımız aletin nerede,kaç yılında üretildiğini teyid etmek. Örneğin bulduğum bir ibanez'in seri numarasını internette bulabileceğim bi kaynak var mı..?) konuyla ilgili site link veya görüşlerinizi paylaşın..

he birşey daha.. şu; www.harmony-central.com sitesine dünyadan birçok ülke insanı kullandığı ekipman ile ilgili yorum yapmış.. biz de (en azından bu forumu kullanan duyarlı insanlar) türkçe olarak yorum eklesek iyi olur diye düşünüyorum.. (ya çünkü almanı,ispanyolu,çeki,azerisi yazmış biz de yazalım.. Madem Türk'sün Göster Ürksün..:) )

sandığım kadarıyla bu ekipmanından ekipmanına değişmesi gereken bir şey. seri nosunu cihazlara/enstrumanlara şirketler veriyor, o şirket internet üzerinde seri numarası sorgulama gibi bir hizmet veriyorsa olur, ama dediğim gibi bu o spesifik şirkete özel bir şey.

örnek verdiğin ibanez seri numaraları için şöyle bir sistem kullanıyor:
1987 öncesi üretimli gitarlar için seri numarasının başında bir harf var. bu harf üretildiği ay ı belirtiyor.(a, b, c.. diye gidiyor, manası ocak, şubat, martç mantığı bu). harfin yanındaki iki sayı da üretim yılını belirtiyor. onun yanındaki 4 rakam da o ay içinde üretilen kaçıncı gitar olduğunu belirtiyor.(87 öncesi ayda 9999dan fazla gitar üretmiyorlardı)

87 sonrası ise sistem değişmiş, baştaki harf fabrikayı temsil ediyor. sonraki iki(veya 1990 öncesi için tek rakam) rakam yılı, sonraki rakamlar ise o yıl içinde üretilen kaçıncı gitar olduğunu(sanırsam o fabrika içinde) gösteriyor.

benim ibanez blazer21 imin seri numarası F9830945
bu da 98 yılında üretilmiş 30945inci gitar olduğunu belirtiyor. 87-90 yılları arasındaki bir örnek de B815463 bu da 1988 de üretilmiş 15463. gitar demek. biraz saçma bir yöntem bulmuşlar aslında. ya da tutarsız diyebiliriz. 1987 öncesi gitarlar için de bir örnek: E811597 bu da 81 mayısında üretilen 1597. gitar manasına gelmekte. bunları internette sorgulayacak bir yer olduğunu sanmıyorum. kaydının tutulduğunu da sanmıyorum, isteyen bir kuruluş tutup internet üzerinden hizmete açabilir ama...

• Konu Sahibi Konu Sahibi
ya burdaki amacım piyasada taklit gitarlar da var ve gitarımın seri no sunu şirkette tescillemek teyid etmek. (forumda taklit usa fender yapıldığı konusu vardı.. hatta adam logosundan serial baskısına kadar birebir yapıyomuş. ama belki de inşaat kerestesinden :) )
ben de ibanez in 1997 den itibaren seri numaraları kodlaması şöyel diye biliyom F japon C for Cort [Korea], S for Samick [Korea], W for World [Korea], ve Indonesia, China vb. ülkelerdeki gitar üreticilerine gitar yaptırılıyor.
yani F9812345 japonya 1998 üretim 12345.inci gitar gibi..

87 den itibaren diyorsan dediğin doğru, başındaki harf yapıldığı yer(fabrika dediğim şey:)) olmakta.hangi kod nedir bilmiyorum ama benimki f ve capon olduğuna göre doğrudur.

dediğin şey için, malının kaydını tutan bir şirket olsa, gerçekten güzel olurdu. ordan kontrol ettirilirdi falan.

ufukman demiş ki:
www.harmony-central.com sitesine dünyadan birçok ülke insanı kullandığı ekipman ile ilgili yorum yapmış.. biz de (en azından bu forumu kullanan duyarlı insanlar) türkçe olarak yorum eklesek iyi olur diye düşünüyorum..

Bu forum www.muziktek.com adresine tasindigi zaman oyle bir bolum de eklenecek, isteyen gelip kullandigi bir urun ile ilgili yorumlarini yazabilecek.

Geri