Dead Poets Society / Ölü Ozanlar Derneği

ip_sn1ff3r demiş ki:
Ben kitabıda okudum filmi de izledim ortaokuldayken tiyatrosunda KEATING i bile canlandırdım . Şerefsizim öyle bi gaz gelmiştiki 2 günde bütün filmdeki replikleri ezberlemiştim . Ayakta alkışlamıştı millet beni . Ahhh Ahhhh ... Eski günlleerrrr Ahhhh...

ne güzel ya..biz sana Mr.Keating mi desek:))

ablamın kirli tozlu odasında sonbahar günü öyle bir sıkıntıyla dolanırken bir bu kitabı gördüm açıkçası pek sarmadı ancak ne zamanki kendimi verip okudum işte hala 3 ayda bir okur yada izlerim keating rolünü robin williams'tan başkası oynayamzdı hakkını fazlasıyla verdi(sanki ben yönettim o zaman portakalda vitamindim ben ya neyse :LOL: )vermiş yani .süper herkesin izlemesi gereken bir film izledikten sonra gerçekten bişiler değişti bende ya çok ciddiyim ne diyordu filmde
GONCA GÜLLERİM
ZAMAN AKIP GİDİYOR
ÖYLEYSE
CARPE DIEM!! :roll:

ben de kitabını okuyup filmini bir türlü izleyemeyenlerden oluyorum sanırım...bu kadar övgünün üzerine muhakkak izlerim artık.
kitabını çok beğenmiştim ve okuduğumdan beri aklımda kalan bir söz vardı;
'birinin ateist olmasını istiyorsan ona çok sıkı bir din dersi vermelisin...'

bi filmin hayatımı deiştiriceni hiç düşünmesdim.Ordan görüp işte carpe diem fln gaza getirdi beni sevdiim çocuğa sevdiimi söledim sölemez olaydım :LOL:

ya bir kac gün girmedik nete bizim baslik nerelere inmis..bunu hak etmiyor bu film:))...ya baska taniyan yok mu bu filmi??
Neyse bari ben film hakkinda konular acim sizde tartisin:
Böyle ögretmenler olsun mu olmasin mi?(evet ise niye?)
Babaniz size karsi böyle bir baski göstreseydi siz napardiniz???
Sizce annesi suclu oglanin ölümünden??
Sizce Oglanin babasina karsi gelemsi Ketaing ile alakali mi..ve sizce bu yüzden Keating suclu mu??

iyi hadi siz bunlar hakkinda yazinda ben aklima geldikce yazarim yeni sorular...yoksa sizin yazcaginiz yok:))

peki bunlari filmi izlemeyenler nasil tartiscak hehe ama biraz gördum Robin Williams di ögretmen olan o gördugum kadari ile öyle bi ögretmenim olsun isterim masanin ustune cikarak siir okuyan bi ögretmen...

keating gibi öğretmenler olmamalı bence olmasın dememin sebebi giripte çıkılması zor olan felsefede kaynaklanıyor eğer baskıcı bir aileye sahipseniz ve illede carpe diem diyorsanız işiniz zor demektir sonucu hayalkırıklığıdır.aaahh aaahh keating olmak hem kolaymı be.neilin intiharından ailesi sorumludur.aslında sadece babası sorumludur :dan ıığğh bi arkadaşım var onunda babası öyle çok kötü bişey bu sinir oluyorum :x

AntiFa demiş ki:
ya bir kac gün girmedik nete bizim baslik nerelere inmis..bunu hak etmiyor bu film:))...ya baska taniyan yok mu bu filmi??
Neyse bari ben film hakkinda konular acim sizde tartisin:
Böyle ögretmenler olsun mu olmasin mi?(evet ise niye?)
Babaniz size karsi böyle bir baski göstreseydi siz napardiniz???
Sizce annesi suclu oglanin ölümünden??
Sizce Oglanin babasina karsi gelemsi Ketaing ile alakali mi..ve sizce bu yüzden Keating suclu mu??

iyi hadi siz bunlar hakkinda yazinda ben aklima geldikce yazarim yeni sorular...yoksa sizin yazcaginiz yok:))

1)kesinlikle olmalı cunku zaten bu dandik ogretim mesleginde (bknz. ogretmenlik meslegine giris kitabı) herseyi ogrenci gibi dusunmek gerekiyo bu arada yanlıs yonlenmeler ve ironik olumler olabilir ama olmalı bence
2)cok uzun zamndır babam yok pekte dogru cevap veremem sanırım sktr ederdim babamı
3)hayır
4)Keating suclu yonlendirmelerde hata yaptı biranda cocuklara ozgur yasamı verdi suclu ama yaptıgı dogruydu

ilk basdan basin sagolsun diyim alp-khan..

simdi ben sorulari sordum bide cevap verim dimi:)

bence ancak Ketaing gibi ögretmenler bir ögrenciye yasamini istedigi tarzda yönlendirmesine yardim edebilir ve bu yüzden böyle ögretmenler lazim. O ögrencilerin ne istedigini ve neye göre hareket ettigini biliyordu cünkü hic kendi gencligini unutmamisti..ama bu simdiki cogu ögretmenlerde böyle degil..kendi gencliklerini unutmus kendilerini hep kusursuz olarak algilayan kisiler(hepsi degil tabiki)..

Benim babam bana böyle bir baski gösterseydi ben ne yapardim bilemiyorum..ama öyle sktr etmek sandigimiz kadar kolay degil gibi geliyor bana. Düsünsenize tüm yasamin boyunca otorite bir kisi (yani babaniz) size ne yapmanizi ve ne yapmamanizi söylüyor ve siz bunu normal olarak algiliyorsunuz ta ki karsiniza Keating gibi biri gelene kadar ve siz size karsi yapilan baskinin yalnis oldugunu anlayana kadar..bence bu baskidan kurtulmak o kadar kolay birsey degil. Cünkü siz bu kisiden korkuyorsunuz(yani filmde böyleydi) ve korkdugunuz birseye karsi gelemek zor oluyor veya onunla bir konflikte karsi karsiya gelmekden kaciniyorsunuz..kendi deneyimlerinizi getirin akliniza (bu sirf baba korkusu olmasi gerekmiyor)..

Bence anneside suclu..hem büyük bir suc tasiyor bence..kadin hic kocasina karsi bir sey demiyor. Coguncalik sadece bir insanin esi o insanin düsüncelerini degistirmeyi basarabiliyor..ama bu kadin bunu hic denemiyor..agliyor sizliyor ama ogluna yardim etmiyor hic ve bence bu cok büyük bir korkaklik...

Aksine Keating de hic bir suc göremiyorum, cünkü adam ögrencilerine hic bunu yap bunu yap demedi sadece yasaminizi siz yönlendirin ve her günü degerlendirin dedi(carpe diem)..ve ben burda hic yalnis birsey göremiyorum.,..Keating Neil le hic git babana karsi gel dememistir aksine git onunla konus demisti..ama baba konusulacak baba olmadigi icin Neil kendi yollunu gitmistir..neyse bunlar benim düsüncem.

Bence Neilin ölümünden en cok babasi, sucludur, sonra annesi..ve diger disiplin isteyen ve gencliklerini unutmus ögretmenlerdir...

ogretmenlik cok farklı bir meslek carpe diem felsefesiyle yasayan biriyim ne kadarda olmasada baba olayına pekte dogru cevap veremeyecegimi soylemistim Keating in yaptıgının dogru oldugunu soylemistim ama bir anda yuklenen ozgurluk bastan cıkarıcı oluyor sonucun bu sekilde olacagını bilmesine imkan yoktu Bir ogretmenin bazı sınırlar koyması mecburen gerekli bunu soylemeye calısıyordum Annesş suclu degil cunku babasının baskısının yarattıgı etki tamamen kadında da vardı tabiki farklı bir yonden bakarsak annesi karıssaydı sonuc bu kadar kotu olmayabilirdi herzaman keske boyle bir ogretmenim olsaydı dedim seni cok iyi anlayabiliyorum bir ogretmen adayı olarak

ben kitabı okudum(imzamı da ordan aşırdım zati :) ) keating'in düşünceleri ve öğrenciler hakkında yönlerdirmeleri beni çok etkilemiş bulunmaktaydı, filmde robin dökyürmüştür herhalde

beatlihead demiş ki:
ben kitabı okudum(imzamı da ordan aşırdım zati :) ) keating'in düşünceleri ve öğrenciler hakkında yönlerdirmeleri beni çok etkilemiş bulunmaktaydı, filmde robin dökyürmüştür herhalde

filmi kesinlikle izlemelisin kitap nasıl etkiliyorsa film bir artı daha ekliyor mumkunse orjinal dilde izle

alp_khan ögretmen olmak üzere olduguna sevindim
umarim sen gencligini hic unutmazsin ve ögrencilerine bu filmi izletmeyi unutma:)..umarim senin istedigin ögretmen sen olursun ve baska ögrencilerine kendielri olmalarini ögretirsin:)...ahh birden bir daha ilk okula fln gidesim geldi ögretmenim olurdun belki:))

beatlihead bencede ingilizce olarak izle daha cok etkiliyor insani (ing anlamiyorsan türkce;) türkce olarak nasil bilmiyorum ben sadece ing. ve almanca olarak taniyorum...ama mutlaka izle derim...ve unutma carpe diem:))

AntiFa demiş ki:
alp_khan ögretmen olmak üzere olduguna sevindim
umarim sen gencligini hic unutmazsin ve ögrencilerine bu filmi izletmeyi unutma:)..umarim senin istedigin ögretmen sen olursun ve baska ögrencilerine kendielri olmalarini ögretirsin:)...ahh birden bir daha ilk okula fln gidesim geldi ögretmenim olurdun belki:))

beatlihead bencede ingilizce olarak izle daha cok etkiliyor insani (ing anlamiyorsan türkce;) türkce olarak nasil bilmiyorum ben sadece ing. ve almanca olarak taniyorum...ama mutlaka izle derim...ve unutma carpe diem:))

kesinlikle ogrencilerime tavsiye edicem hatta eve toplayıp izlettiricem tabi ben lise ogretmeni olucam oda ayrı bir konu sen liseye don ben kimya hocan olurum :)

Geri