Asım Can Gündüz

99 senesinde tünele bir Meksika strat almak için gitmiştim. Şahsen tanımıyordum kendisini yanı daki arkadaş tanıyordu. Elinde satılık bir gitarı olduğunu söyledi stüdyosuna davet etti bizi. Gitarı gördüm ve aşık oldum ancak bütçemi çok aşıyordu. Alamadım haliyle tabi. Hep beraber ayrıldık ordan fakat aklım gitarda kaldı. Bir kaç saat içerisinde ne gitarlar denedim ancak almak içimden gelmedi. Tekrar kapısını çaldım ve durumu anlattım. Gitarı çok istediğimi anlayınca beni hiç tanımamasına rağmen senetsiz sepetsiz taksit yaptı. Birşey imzalamıycakmıyım diye sorduğumda müzisyen insanların yamuk konularla işi olmaz. Bu dünyada ödemezsen öbür tarafda hesaplaşırız dedi. Gidip beraber sıfır bir hardcase alıp gitarı içine koyup bana verdi. Köprü manyetiğin volümü bana düşük geldi. Onuda bir dp171 ile değiştirip gönderdi beni. Çanakkalede yaşayan hiç tanımadığı bir insana bu. Kadar güvenmesi şaşırttı beni. Şu anda ikinci grandmaster gitarımı kullanıyorum. Keyifli bir insan. Bence aksanından dolayı yanlış tanınıyor.

99 senesinde tünele bir Meksika strat almak için gitmiştim. Şahsen tanımıyordum kendisini yanı daki arkadaş tanıyordu. Elinde satılık bir gitarı olduğunu söyledi stüdyosuna davet etti bizi. Gitarı gördüm ve aşık oldum ancak bütçemi çok aşıyordu. Alamadım haliyle tabi. Hep beraber ayrıldık ordan fakat aklım gitarda kaldı. Bir kaç saat içerisinde ne gitarlar denedim ancak almak içimden gelmedi. Tekrar kapısını çaldım ve durumu anlattım. Gitarı çok istediğimi anlayınca beni hiç tanımamasına rağmen senetsiz sepetsiz taksit yaptı. Birşey imzalamıycakmıyım diye sorduğumda müzisyen insanların yamuk konularla işi olmaz. Bu dünyada ödemezsen öbür tarafda hesaplaşırız dedi. Gidip beraber sıfır bir hardcase alıp gitarı içine koyup bana verdi. Köprü manyetiğin volümü bana düşük geldi. Onuda bir dp171 ile değiştirip gönderdi beni. Çanakkalede yaşayan hiç tanımadığı bir insana bu. Kadar güvenmesi şaşırttı beni. Şu anda ikinci grandmaster gitarımı kullanıyorum. Keyifli bir insan. Bence aksanından dolayı yanlış tanınıyor.

oha diyorum tek kelime ile.Paraya doymuş insanın da hali başka helal olsun ben onun yaptığını yapamazdım açıkcası.İyi güvenmiş Türkiye de yaşıyoruz sonuçta.Belki seni gözü tutmuştur ne bileyim.Abd de yaşayıp insan olmak böyle birşey galiba..

Asım Abiyle Bodrum'dayken çok uzun sohbetler ettik,üretmemesinin ve eskiye göre medyatik bir sima olmamasının tek nedeni yavşak medya ve vampir yapımcılara olan tavrıdır.Çok güzel projeleri varmış gerçekten ama feci küstürmüşler.Burada kendisine saygımdan anlattıkları detaylara girmeyeceğim ama 90's daki müzik piyasasının yozluğunu ve sömürü düzenini iyi bilen biri olarak anlattıkları herşey doğru geldi.Bu uzun yıllardır süren kırgınlık bazı rahatsızlıkların verdiği sakin hayat tercihi onu istanbul'dan uzaklaştırmış.Marmaris'e yerleşmiş,kendisi için iyi etmiş ama bizler için büyük bir kayıptır bana göre.Hayatınıda genelde program yaparak yaq da turneler düzenleyerek kazanmakta.
Karşısındaki kitle profiline göre müzik yapabilen bir üstad.Flemenkoysa flemenko,jazz ise jazz,alaturka ise alaturka....öyle ezbere kalıptan değil bazen hepsi bir şarkıda.Kaç gitarcı var bu yapabilen el kaldırsın??.Zappa,Clapton'ın takdir etmiş, biz etmesek ne olacak?.Bu hikayeleri kıskanıp yalanlayan soytarıda çok bu arada.
İçinde gereksiz ve yanlış notalarla dolu kuru kalabalık sololara bayılan bir sürü yetme var.Asım Abi her türlü uzvuyla yapıyor zaten onları.İş gerçek müziğe,gerçek soloya geldimi aklını alır adamın.Kendine güvenen davransın gitarına,dikilsin karşısına...
aynen katiliyorum. asim abi gercekten buyuk gitarist ve yoklugun en bol oldugu zamanda kendi imkanlarini yaratmaya cabalamis biri.. nasil gitar caldigina yakinen bilen ve gözumle sahit olmus biri olarak diyebilirimki turkiyede o ayarda nadir insan vardir.. insanlar bok atmadan önce o kisinin neler yasadigina nelere emek verdigine bu gunlere nasil geldigine bir baksinlar. genclere elinden gelen yardimi yapan genclerin önunu acmak icin yirtinan bir adam.. cok sahit olmusumdur kendisine sorulan bir soruyu derse cevirip hicbir maddi kaygi beklemeden saatlerce anlatmistir bikmadan sıkılmadan.. bugun asim abinin 10da biri kadar calipta havasindan gecilmeyen adina gitar uretilen reklam kokan adamlarmi daha degerli... rahmetli yavuz cetin icin yapildgi gibi kör öldu badem gözlu oldu demeyelim. bok atmadan once saygi duyalim anlamaya calisalim yasarken kiymet bilelim.. haddim olmayarak tekrar edeyim asim abi bir hoca cok degerli bir gitarist turkiyede muzikal anlamda onlarca konuda ilk... biz gitarin ne oldugundan habersizken o pembe jem i ile yardiriyordu.. lutfen sahip cikalim zaten sunun surasinda kac tane böyle insan varki memlekette.. destek olmak hocamiza sahip cikmak gerek..

Bir sayfası vardı sanırım. Güzelde paylaşım vardı. Sayfa içinmiydi tam hatırlamıyorum gayri ihtiyarı gayet ,iyi niyetli bir öneri sunmuştum kendisine. Sıradan bir insan değil kesinlikle :D hakaret olarak algılamış üstüne facebook prfilimdeki resmin altına "seni bu tiple askere bile almazlar" gibi bir yorum bırakmıştı. Çok komikti :D Nitekim elleri çok sağlam fakat... Fakat gerisi...

Asım Can Gündüz reyiz bundan yıllar evvel bir konuda birilerine içerlemiş. Geldi bizim foruma bir sayfa dolusu zehir zemberek yazı yazdı. O zamanlar şimdiki gibi alım-satım ağırlıklı değil çok geniş kapsamlı bir siteydik ve çok donanımlı insanlar yazıyordu. Forumda bir infial, bir tartışmadır aldı yürüdü. Biri de çıktı "bu nasıl Türkçe kardeşim, Asım Can Gündüz olabilirsin ama imla kurallarına neden dikkat etmiyorsun" diye azarladı üstadı ve tüyü dikti, ondan sonrasını pek hatırlamıyorum. Liseliler bilmez, o zamanlar mirc gibi chat programları vardı ve internet Türkçesi dejenere olma yolunda ilk adımlarını atıyordu. Haliyle buna karşı tavır almış bir forumduk ve Asım Can Gündüz de aldı payını. Bir daha da uğramadı buralara. O geldi aklıma bu başlığı görünce.

Asım Can Gündüz reyiz bundan yıllar evvel bir konuda birilerine içerlemiş. Geldi bizim foruma bir sayfa dolusu zehir zemberek yazı yazdı. O zamanlar şimdiki gibi alım-satım ağırlıklı değil çok geniş kapsamlı bir siteydik ve çok donanımlı insanlar yazıyordu. Forumda bir infial, bir tartışmadır aldı yürüdü. Biri de çıktı "bu nasıl Türkçe kardeşim, Asım Can Gündüz olabilirsin ama imla kurallarına neden dikkat etmiyorsun" diye azarladı üstadı ve tüyü dikti, ondan sonrasını pek hatırlamıyorum. Liseliler bilmez, o zamanlar mirc gibi chat programları vardı ve internet Türkçesi dejenere olma yolunda ilk adımlarını atıyordu. Haliyle buna karşı tavır almış bir forumduk ve Asım Can Gündüz de aldı payını. Bir daha da uğramadı buralara. O geldi aklıma bu başlığı görünce.

Alım satımda da fazla hareket yok ki. Bakrsın foruma kilidi vuruverirler bu yüzden :D

Yurt disinda uzun yillar kaldigi icin Turkce`sindeki bozukluk normaldir. Boyle bir insanin lutfedip forumda yazmasi, bilgisini paylasmasi herkez icin bir nimettir bence. Bizim ulkemizde malesef insanlarin kiymeti kaybedildikten sonra anlasiliyor!

Son düzenleme:
Katılıyorum, üstad çok başka bir konuyla gelmişti ama tartışma esnasında mevzu dil kurallarına kadar geldi. O dönem dediğim gibi internet alışkanlıklarımız daha farklıydı ve sapla samanı karıştıran olabiliyordu. Bir festivalde Kurban izleyip foruma "adamlar şöyle manyak böyle çılgın" diye yazmıştım, birkaç gün sonra Kerem Tüzün gelip "arkadaşlar yorumlarınız için teşekkürler" yazdı. Ben kendimce olumlu yorum yapmış olmama rağmen hafif utanmıştım o an :D

Kendisi 90'lı yıllarda ben lisedeyken TRT'de en hızlı gitarist yarışması düzenlemişti. Yarışmayı pembe ibanez'li bir eleman kazanmıştı. İkinci de Adanalı bir eleman olmuştu diye hatırlıyorum. Bu yarışmadan o kadar etkilenmiştim ki önce 2 ayda bir elime aldığım PRINCE STC-33 gitarımla düzenli shred egzersizlerine başladım :D
Şaka bir yana Türkiye'ye Hasan C. Örter ile birlikte ilk gerçek anlamda gitar virtüözlük kavramını getiren adamlardan biridir.
Sanıyorum yine H.C.Ö ile birlikte Youtube'da Andy James'i izleyip bizde böyle shred çalarız neyimiz eksik ki, bu numaraları 80'lerde zaten yaptık bitirdik deyip, Distorşını kökleyip, shred takılmaya çalışıp, gürültü yapmaktadırlar. Asım C. Gündüz. bence artık shred vs olaylarını bir kenara bırakıp, blues, jazz tadında, clean veya crunch tonlarda gitarını ayarlayıp, o güzel tuşesiyle gönüllerimizi şenlendirmelidir. Bu arada H.C.Ö'de mümkünse klasik veya perdesiz gitar çalsın.

Öncelikle acil şifalar dilerim. Kendisi gerçekten sevdiğim bir müzisyendir ve tanışmışlığımda vardır, insan olarakta yaklaşımlarının super olduğunu söyleyebilirim.
Yeri gelmişken bir iki kelam etmek isterim. Bazı arkadaşlar (özellikle şu netteki sözlüklerde) Asım Can Gündüz için hakaret içeren yazılar yazdılar. Aynen yazamayacağım tabi ama özünde söyledikleri şuydu. Zamanında Asım Can Gündüz, gitar çalmak için nota bilmenize gerek yok diye söyledi, defalarca yaptı bunu, gidin müzük yapın dedi.
Bazı aklı evveller bunun altını hiç düşünmeden, onu cahillkle, bilgisizlikle vs. suçladı. Halbuki onun yapmak istediği gençleri müzik yapmaya yönlendirmekti, kahvehanelerde, meyhanelerde gezeceklerine stüdyolara gitsinler diyeydi bu. Zaten nota bilmedende olsa müzik yapmaya başlayan bir insan, eğer gerçekten bu işi severse bu işe gönül verirse, kendi isteğiyle gidip nota öğrenecekti. Ama ders çalışmaya bile üşenen, hatta serseri olmaya aday insanları once gidip nota, armoni, solfej öğrenin ancak ondan sonra müzik yapabilirsiniz diye yönlendirse dahamı mantıklı olurdu ?
O bunların farkında ama acımasızca hatta aptalca eleştirenler bunun farkında değil ve kendilerini özel, önemli, bilgili, entellektüel sanıyorlar.
Aslında bu konuda sayfalar dolusu yazabilirim, çünkü haksızlıklar beni tahmin edemeyeceğiniz kadar çok rahatsız ediyor. Türkiye de birçok kendisini müzisyen ilan eden hırsızlar varken, o yaptığı albümlerde telif haklarını sonuna kadar ödeyen dürüst bir insan. Müzisyenden de once ADAM gibi ADAM.
Hatta bir parçanın telif hakkı için Eric Clapton ı aradığında, adamı tuvalette yakalamış, o hikayesinede bayılırım. :)

Kendisi 90'lı yıllarda ben lisedeyken TRT'de en hızlı gitarist yarışması düzenlemişti. Yarışmayı pembe ibanez'li bir eleman kazanmıştı. İkinci de Adanalı bir eleman olmuştu diye hatırlıyorum. Bu yarışmadan o kadar etkilenmiştim ki önce 2 ayda bir elime aldığım PRINCE STC-33 gitarımla düzenli shred egzersizlerine başladım :D
Şaka bir yana Türkiye'ye Hasan C. Örter ile birlikte ilk gerçek anlamda gitar virtüözlük kavramını getiren adamlardan biridir.
Sanıyorum yine H.C.Ö ile birlikte Youtube'da Andy James'i izleyip bizde böyle shred çalarız neyimiz eksik ki, bu numaraları 80'lerde zaten yaptık bitirdik deyip, Distorşını kökleyip, shred takılmaya çalışıp, gürültü yapmaktadırlar. Asım C. Gündüz. bence artık shred vs olaylarını bir kenara bırakıp, blues, jazz tadında, clean veya crunch tonlarda gitarını ayarlayıp, o güzel tuşesiyle gönüllerimizi şenlendirmelidir. Bu arada H.C.Ö'de mümkünse klasik veya perdesiz gitar çalsın.
Ahaha o videoyu biliyorum ama o video gercekten tiksinc melodiler iceriyor :D hele hasan ustadin kisimlarinda, birde o tiksinc sound oyk. Asim abimin en azindan soind iyiydi, shreda da tokatladi bana gore. Kendisini cok severim, ilginc bir tusesi var. Ama andy james olayi yuzunden sevmiyorum artik :(
Bu arada gecmis olsun. Umarim en kisa zamanda iyilesir ton ton abimiz :) .

Geri