Saw / Testere I-II-III-IV

Film kesinlikle inanılmaz!Hiçbişi tesadüfe yada uydurmaya dayanmıyo..tek kelimeyle ustalıkla yazılmıs müthiş bi gerilim.Arkadaslar filmde dikkat ettiğseniz çok ince bi nokta var.Yani film sadistlikten öte tamamen tanrı ve insan teması işlenmiş.Beni şu son zamanlarda bu kadar etkileyen bi film daha izlememiştim doğrusu.gitmeyenler kesinlikle dvdsini falan bulup izlemeli bence..

ilk filmini izlediimde sevinçten uçtum hiç

beklemediim bi sondu kimlikten sonra izlediğim

en iyi gerilim filmiydi geçenlrde 2.sini izledim oda

iyiydi ama sürpriz son bekleme kaygısı ve öylede

olması sebebiyle çokta bi tat vermedi ne diim

umarım 3. farklı olur

Saw 2'yi beğenmeyenlerin çoğu, tuzak olduğu aleni olan şeylere atlamalarını beğenmemiş. Şahsen ben, onun bilinçli olarak yapıldığını düşünüyorum. İnsanların çaresizken neler yapabileceğini gösteriyor bence. 1'i de çok beğenmiştim, hatta film bitti,ben hala monitöre bakıyodum :) O tarzda Butterfly Efect 1, Saw 2'dir benim için...

ikincisi kesinlikle ilkini geçememiş bu filmin.ben daha yeni izledim maalesef ikinciyi ama ilkindeki hava yakalanamamış sanki.kötü değil tabii,beğendim ama ilk film,belki izleyicinin de konunun yabancısı olması nedeniyle,daha çarpıcıydı.katilin,yaşamayı haketmediğini düşündüğü,kendine ve çevresine zarar veren insanları yaşamak için ne kadar kan dökebileceklerini,neleri feda edebilecekleri sorusuyla yüzyüze bırakması ile "seven"daki katilin incil'deki yedi büyük günahı işleyenlere işledikleri günahla ilintili ceza vermesi birbirine pararlel.ama ben ikinci filmde daha fazla dehşet adına katilin amacından biraz sapıldığını düşünüyorum.ya da en azından,amaca fazla eğilinmemiş pek diyim.kanserli katilin "oyun"lara başlamasının açıklandığı sahneyi de sönük buldum.belki ilk filmden sonra fazla beklenti içine girmişizdir..yine de biçok gerilim filmine göre çok çok iyi bi film.

bu arada,devam filminde amanda karakterine yoğunlaşılacağının ipucu ilk filmde vardı.amanda kurtulabilen tek kişiydi ve polislere de testere'yi sevdiğini,çünkü ona yardım ettiğini söylemişti.

yalnız üçüncü film için çok iyi bişeyler yapması gerekiyo senarist ve yönetmenlerin.yoksa artık çok sıkacak.peki üçüncü filmin ne zaman gösterime gireceği ya da çekilip çekilmediğiyle ilgili bilgisi olan var mı?

thyrenia demiş ki:
ikincisi kesinlikle ilkini geçememiş bu filmin.ben daha yeni izledim maalesef ikinciyi ama ilkindeki hava yakalanamamış sanki.kötü değil tabii,beğendim ama ilk film,belki izleyicinin de konunun yabancısı olması nedeniyle,daha çarpıcıydı.katilin,yaşamayı haketmediğini düşündüğü,kendine ve çevresine zarar veren insanları yaşamak için ne kadar kan dökebileceklerini,neleri feda edebilecekleri sorusuyla yüzyüze bırakması ile "seven"daki katilin incil'deki yedi büyük günahı işleyenlere işledikleri günahla ilintili ceza vermesi birbirine pararlel.ama ben ikinci filmde daha fazla dehşet adına katilin amacından biraz sapıldığını düşünüyorum.ya da en azından,amaca fazla eğilinmemiş pek diyim.kanserli katilin "oyun"lara başlamasının açıklandığı sahneyi de sönük buldum.belki ilk filmden sonra fazla beklenti içine girmişizdir..yine de biçok gerilim filmine göre çok çok iyi bi film.

quote]

Aynı fikrideyim ve sanırım birçok kişi de aynı şeyi düşünmekte..Dediğin gibi belki de beklenti fazla olunca insan yüzünü ekşitiveriyor hemen..Filmi izledikten sonra dilimden ''nerde çokluk orda bokluk'' lafı dökülüverdi.Artan karakterler filme heyecan katmak yerine daha sıradanlaştırmış ve sıkmış sanırım..İlk film için değişik bir gerilim filmiydi diye bahsederken ikincisinde sadece gerilim filmiydi diyebiliyorum..Hatta hemen hemen hiç gerilmedim ve basit bir film izliyorum modundan kurtaramadım kendimi..Zenci bir adam, ürkek sarışın bir kız, hafif mesrep :) bir kız, kaslı maslı akılsız bir adam, ve küçük bir çocuk ve onu kurtaracak polis babası..Birkaç akılda kalabilecek görüntü dışında --fırında yanan adam, iğne dolu çukura atılan kız(ki asıl kahramanımız) gibi--çokda bayıla bayıla izlenebilecek bir film olduğunu düşünmüyorum..Benim gibi tırsık bir şahsiyet bile bazı sahnelerde güldüyse gerilim manyağı arkadaşlar sanırım çıkışta küfretmişlerdir..

Hele sonunda direk üçüncüsü geliyor mesajı verilmesi de canımı sıktı...

fleez demiş ki:

evet bu benimde çok canımı sıktı.bu bir ızdırap olmalı.ilk filmi gayet sakin bir şekilde izledim.çoğunluğu tek mekan içerisinde geçen filmlerden çok sıkılırım.hatta konusu ile de cazip değildi bence.sadece sonlarına doğru karakterin aniden yerden kalkması biraz heyecan katmış o kadar.ikincisini ise pek sevmedim.izlediğim tez filmi aklıma geliyor da bazen ne güzeldi diyorum. :)

enchant demiş ki:
fleez demiş ki:

evet bu benimde çok canımı sıktı.bu bir ızdırap olmalı.ilk filmi gayet sakin bir şekilde izledim.çoğunluğu tek mekan içerisinde geçen filmlerden çok sıkılırım.hatta konusu ile de cazip değildi bence.sadece sonlarına doğru karakterin aniden yerden kalkması biraz heyecan katmış o kadar.ikincisini ise pek sevmedim.izlediğim tez filmi aklıma geliyor da bazen ne güzeldi diyorum. :)

Tez gibisi varmıydı ya.. :)

Uclemelerin akıbetinden kurtaramayacagı kesin bu filmin kendini..Ilk film hep aranır izlendikce bu da oyle olacak yazık ki..

-luthien- demiş ki:
ben önce 2.yi izledim,,çıkar çıkmaz 1.yi edindim..öncesinden izlediğim için olsa gerek 2.daha iyiydi bence ama sonuç olarak ikiside izlenmeli..gayet başarılı filmler..gerim gerim gerdiler resmen :)

bende 2.yi ilk izledim bana da 2. daha güzel geldi bilmiyorum belki ilk hangisini izlemişsek o da güzel geliyor :D 2. si daha kanlı , daha vahşet içeren bir film olmuş..3. yü merakla bekliyorum açıkçası :)

üçüncü de bitsin abi ya bunlarda işin cılkını çıkartıyorlar..ya biraz düşünsünler yaratıcı olsunlar..bi konu tuturmuşlar gidiyooo işte..gittiği yere kadar..tadında kalamlı bazı şeyler..

İkincinin konusu geçekten de iyiydi bence. Özellikle bir gün geriye gitme mantığı çok hoşuma gitti ( SPOILER olabilir belki ama izlemeyen kalmamıştır herhalde diye düşünüyorum) Yani asıl av polis ve aynı zamanda çocunun peşinden giden bir baba. Tüm olay sırasında kameralar evi gösterirken çocuğun asıl mekanda çıkması. Gayet güzel düşünülmüştü. Ha "1 mi, 2 mi?" diye soracaksanız; "ikisi birinden güzel olan tek şey Unforgiven'dır" derim ben de :D İlk film bambaşkaydı ve felaket gerilimliydi. Özellikle ışıklar ilk yandığı anda :D (Filmin en başı yani :D)

Geri